Beykoz Regal Servisi | 414 3 830 | 7x24 Tel. Regal Beykoz Servisi

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

Beykoz Regal Servisi | 414 3 830 | 7x24 Tel. Regal Beykoz Servisi İşlerinizin aciliyetini biliyoruz... Herkes için en kısa sürede çözüm üretmekte bizim işimiz... Sıradışı durumlar için alternatif çözümler üretebilmek, işlerinizin aksamasına meydan vermemek için geçici ürün temin etmek ve sisteminizde yada cihazınızda oluşmuş problemi en kısa sürede çözüp, başka noktalarda çıkabilecek problemlere engel olmak ise farkımız... http://regal.servisi.co.uk Marka tescilli olup firmaya aittir. Regal Beykoz Servisi, Servis, Beykoz Regal Servisi, Regal Servisi Beykoz , Beykoz Servisi Regal , Regal Beyeyazeşya Servisi Beykoz , Beykoz Regal Beyeyaz eşya Servisi, Beykoz Beyeyazeşya Servisi Regal , Beykoz Regal Beyeyazeşya Servis, Regal Beykoz Beyeyaz eşya Servis, Regal Beykoz Servisi, Beykoz , Regal , Servisi, Servis, Beyazeşya, Tamiri, Tamir,

Comments

Presentation Transcript

BESİNLERİMİZ:

BESİNLERİMİZ

Besinlerin Gruplandırılması:

Besinlerin Gruplandırılması a)Yapı Yönüyle Besinler Organik besinler;sindirilerek kana karışır.(karbonhidratlar,yağlar,proteinler,vitaminler) İnorganik besinler;simdirilmeden kana karışır.(su ve mineraller) b)Görev Yönüyle Besinler Enerji Verici Besinler;karbonhidratlar,yağlar,proteinler Yapıcı onarıcı besinler;protein,mineral maddeler,su Düzenleyici besinler;mineral maddeler,su,vitaminler

BESİNLERİN ÖZELLİKLERİ I.KARBONHİDRATLAR:

BESİNLERİN ÖZELLİKLERİ I.KARBONHİDRATLAR Karbon,hidrojen ve oksijenden oluşmuştur. Bitkisel besinlerde bolca bulunur. Fotosentez sonucunda üretilir Karbonhidratların fazlası bitkilerde nişasta ve selliloz olarak depo edilirken hayvanlarda glikojen olarak depo edili En küçük yapı taşı glikozdur. 4 temel kısımda incelenir.

A.GLİKOZ:

A.GLİKOZ Fotosentez ile bitkide üretilir. Karbonhidratların en küçük yapı taşıdır. Solunumda enerji verici olarak kullanılır. Hayvanların kanında en fazla bulunan şekerdir Fazlası bitkilerde nişastaya çevrilerek löloplastlarda depolanır,hayvanlarda glikojene çevrilerek kas ve karaciğer hücresinde depo edilir. Ayıracı olan benedik çözeltisi ile kırmızı renge boyanır

B.NİŞASTA :

B.NİŞASTA Bitkilerde fazla glikozun depo şeklidir. Çok sayıda glikozdan oluşmuştur. Nişasta ayıracı olan iyot ile mavi renge boyanır. Yalnızca bitki hücrelerinde bulunur

C.SELİLOZ:

C.SELİLOZ Yalnızca bitkilerde bulunur. Bitki çeperinde bolca bulunur.hayvanlar tarafından sindirilemez. Çok sayıda glikozdan oluşmuşlardır.

D.GLİKOJEN :

D.GLİKOJEN Yalnızca hayvan hücrelerinde bulunur. Glikozun hayvanlardaki depo şeklidir. Karaciğer ve kas hücrelerinde bol miktarda bulunur.

II.YAĞLAR:

II.YAĞLAR Karbon hidrojen ve oksijenden oluşmuştur. En küçük yapı taşı yağ asidi ve gliseroldür. Bir yağ molekülü 3 yağ asidi ve bir gliserolden oluşmuştur. Yağlar beyaz kağıt üzerine bıraktığı leke ile tanınır.

Yağların görevleri:

Yağların görevleri Vücudun ısı yalıtımını sağlar. Vücudu darbelere karşı korur. Depo besin olarak görev yapar. Hücre yapısının yapısına katılır. Hormon ve vitaminlerin yapısına katılır.

III.PROTEİNLER:

III.PROTEİNLER Karbon,hidrojen,oksijen ve azottan oluşur. En küçük yapı taşı aminoasittir.. Aminoasitler birleşerek proteini meydana getirir. (C +H+O+N) Aminoasitler Protein Proteinler ayracı olan nitrik asit(HNO з )İle sarı renge boyanır. Süt,et,yumurta,balık,ve bazı tohumlarda (bakla) bulunur.

Proteinin Görevleri:

Proteinin Görevleri Hücrelerin temel taşıdır. Enzimlerin yapısını oluştururlar. Hücre zarının ,antikorun,vitamin ve hormonun yapısına katılır. Zorda kalındığında enerji verici bebin olarakta kullanılır.

IV.VİTAMİNLER:

IV.VİTAMİNLER Vücudun direncini arttırır. Canlıyı hastalıklardan korur. Vücuttaki kimyasal olayları düzenler. Vitaminler genellikle bitkilerden alınır. Vitaminler sindirilmeden kana karışırlar. Eksikliğinde çeşitli hastalıklar görülür.

V.MİNERAL MADDELER:

V.MİNERAL MADDELER Bitkiler tarafından üretilemezler Tabiattan alınırlar. Sindirilmeden kana karışırlar. Düzenleyici olarak görev yaparlar.

VI.SU:

VI.SU Vücutta en fazla ihtiyaç duyulan maddedir. Vücutta kimyasal olaylar sulu ortamda gerçekleşir. Su iyi bir çözücü olduğundan besinlerin sindiriminde ,emiliminde,taşınmasında ve boşaltılmasında kullanılır.