Батьки - це моя родина, а я їх дитина

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

Робота з батьками в ДНЗ Волинчук А.Б.

Comments

Presentation Transcript

slide 1:

Вступ Два людські винаходи найважчі а саме: мистецтво керувати й мистецтво виховувати… І.Кант Виховання дитини – це процес багатогранний та надзвичайно складний і належить до найдавніших проблем які людство прагнуло вирішити упродовж багатьох історичних періодів. У глибоку давнину виховання вважали чи не одним із найважчих занять мистецтвом із мистецтв яке вимагає від педагогів і насамперед від батьків неабиякого терпіння майстерності необхідних педагогічних навичок і такту. Щасливе дитинство може бути тільки у тих дітей які живуть багатобарвним життям у щасливих родинах природно й гармонійно розвиваються. Нікого не треба переконувати що саме сім’я для дитини є середовищем що забезпечує її психічний та особистісний розвиток. Основну роль у всіх виховних аспектах завжди відігравало й продовжує відігравати зростання дитини у родинному колі адже родина – це перший суспільний щабель у житті людини. Не менш важливим чинником що впливає на розвиток і виховання дитини є дошкільний навчальний заклад. Від гармонізації взаємин педагогів і батьків від вироблення єдиної стратегії виховання малюка залежить те якою повинна бути людина у майбутньому її розум душа а також поведінка зумовлена наявністю чи відсутністю тих чи інших моральних рис. Робота з сім’єю – це окремий напрям у діяльності практичного психолога. Спостереження свідчать що відсутність достатньої духовної близькості дитини з батьками із перших років життя несприятливо позначається на розвитку її особистості. Відомо що універсальних принципів виховання немає і не може бути. Кожна ситуація у сім’ї є унікальною. Дітям потрібно щоб поруч були ті хто може і досягти успіху і терпіти невдачі. Саме від батьків діти переймають свій перший досвід моделі подальшого життя які на жаль не завжди бувають сприйнятливими. Для сучасної сім’ї надзвичайно важливо побудувати адекватні відносини між її членами зокрема між батьками та дітьми. Тому основним завданням практичного психолога під час роботи з батьками є забезпечення їх знань про психічні особливості сенситивні й кризові періоди кожної вікової групи допомога у створенні атмосфери позитивних взаємин між дорослими й дітьми.

slide 2:

Говорять що діти сьогодні стали іншими. Це зручне пояснення щоб відійти сховатися самоусунутися від важкої справи виховання й навчання. Гарний привід для уникнення важкої душевної праці створення безконфліктного й позитивного а краще довірчого й задушевного спілкування з ними. Більше батьків хочуть навчитись краще виховувати своїх дітей. Їм потрібні засоби і методики. Зовсім не обов’язково давати батькам глибокі знання – потрібно ознайомити їх з основними положеннями підходами показати як можна підвищити самооцінку дитини дати можливість для особистісного розвитку навчити відчувати й розуміти свою дитину відкрито і чесно налагоджувати взаємини. У сучасному світі це просто необхідно. Можна навести чимало прикладів коли втручання психолога консультація для батьків приносить безумовну користь. Ефективна робота психолога з родиною була передумовою для формування нового ставлення батьків здатного поліпшити якості особистості полегшити адаптацію дитини до навчального закладу або пом’якшити складну сімейну ситуацію. У сучасному дитячому садку необхідно створювати середовище для навчання батьків. Сьогодні батьки вже усвідомлюють необхідність тісної співпраці що може вилитись в педагогічний супровід родини в питаннях виховання дітей. Така взаємодія необхідна як родині так і освітній установі де не можна повною мірою вирішувати питання виховання й освіти без контакту і взаєморозуміння з родинами своїх вихованців. Дошкільні заклади використовують різні методи щоб залучити батьків до виховного процесу – це відкриті заняття дні відкритих дверей батьківські збори бесіди консультації на яких презентуються ідеї концепції у центрі яких особистість дитини з її потребами інтересами життєвими проблемами успіхами й досягненнями. Проте ні для кого не таємниця що традиційні форми роботи з родиною в освітніх закладах часто не приносять помітних позитивних результатів. Багато батьків не уявляють як працюють із їхніми дітьми в сучасному дитячому садочку і відповідно не можуть виступати адекватними учасниками освітнього процесу. Необхідно шукати нові форми розробляти і впроваджувати нові програми взаємодії освітнього закладу й родини в питаннях виховання дітей. Потрібно підходити до батьків не як до об’єктів виховання а як до активних суб’єктів процесу взаємодії. Оскільки батьки дошкільників переважно молоді люди часто недосвідчені саме в них виникають запитання щодо подолання проблем у вихованні. Вони виступають ініціаторами обговорення нагальних проблем з практичним психологом. Так постало питання у створенні клубу «Турботливі батьки».

slide 3:

Основною метою організації клубу є те що батьки мають змогу навчатися як правильно спілкуватись з дитиною виражати свою любов виходити з конфліктних ситуацій мирним шляхом установлювати з дитиною тісніший контакт. Учасники клубу мають можливість поспілкуватись з іншими батьками й практичним психологом в тісному колі та дружній обстановці та вирішити безліч питань що стосуються дитячо – батьківських взаємин. Важливо й те що батьки прийнявши участь у засіданні клубу розуміють – вони не самотні у своїх проблемах. Завдання клубу «Турботливі батьки»:  Підвищити рівень компетентності батьків у питаннях виховання  Допомогти батькам розкрити свій потенціал у вихованні реалізувати їхні можливості навчитися отримувати задоволення від виховання дитини  Розширити можливості розуміння дитини рефлексію взаємин з нею  Виробити нові навички взаємодії з дитиною  Формувати і розвивати емоційну сферу як дітей так і батьків  Сформувати у них адекватну самооцінку позитивне само сприйняття  Допомогти батькам навчитися конструктивному вирішенню конфліктних ситуацій  Допомогти у подоланні кризових періодів у поведінці негативізму і страхів у дітей. Традиційно психологічна допомога родині опиняється у рамках індивідуальної психологічної консультації. Нові умови вимагають нових підходів і методів роботи психолога з родиною зокрема групових методів роботи з батьками які останнім часом завойовують дедалі більшу популярність. Тому для реалізації цієї програми ми обрали саме групову форму роботи. Цільова група – це батьки дітей раннього та дошкільного віку. Кількість учасників групи – до 25 осіб. У заняттях можуть приймати участь один або відразу двоє батьків іноді вони можуть мінятися по черзі відвідувати заняття. Інформацію про тему та час проведення засідань клубу ми надаємо батькам на батьківських зборах у ході психологічних консультацій у куточках психолога в групах на стендах об’яв тощо. Для залучення батьків до участь у засіданнях клубу ми використовуємо прості правила:  Ніколи не дорікаємо батькам котрі не приходять на засідання проте завжди щиро раді їхній появі.

slide 4:

 Обов’язково називаємо батьків на ім’я при цьому не кажемо «Мама Каті Петренко» .  На засіданнях говоримо про проблему а на про окрему дитину. А хвалимо – персонально і всіх  Постійно аналізуємо чого досягли батьки і діти після останньої зустрічі а в чому не вдалось підняти планку.  Пропонуємо батькам конкретну і доступну модель застосування їхніх батьківських ресурсів.  Ніколи не критикуємо дії інших фахівців дотримуємось професійної етики. Ми обрали тренінгові форми організації занять у яких включені: елементи інформаційних повідомлень практичні вправи ігри елементи консультацій тощо. Програма клубу «Турботливі батьки» розрахована на щомісячне проведення засідань для батьків части із них розрахована на участь батьків спільно з дітьми. Час заняття для батьків – 80 хв для батьків і дітей – 40 хв. Кожне заняття складається з трьох частин: вступної основної та завершальної. Детальнішу структуру занять показано у таблиці. Додаток 1. Напередодні організації роботи та розробки програми клубу «Турботливі батьки» практичний психолог дошкільного закладу провів письмове опитування батьків на виявлення тем які їх хвилюють. На основі пропозицій було розроблено тематичний план засідань клубу. Додаток 2.

slide 5:

РОЗДІЛ ІІ. СИСТЕМА ПРАКТИЧНИХ ФОРМ РОБОТИ ДЛЯ ПЕДАГОГІВ ЩОДО ПСИХОЛОГІЗАЦІЇ БАТЬКІВ Структура заняття Затрачений час Частина заняття Орієнтований зміст Батьки Батьки з дітьми Вступна Вправи – привітання пояснення теми заняття підготовка до роботи. 10 – 25 хв. 10 хв. Основна Вправи на досягнення основних цілей програми інформаційні повідомлення міні – лекції. 30 – 45 хв. 20 – 25 хв. Розминки рухливі ігри писихогімнастика. 2 – 10 хв. 5 – 10 хв. Інформаційні повідомлення вправи на закріплення матеріалу вироблення вмінь. 20 – 30 хв. 5 – 20 хв. Завершальна Підбиття підсумків роботи рефлексія мотивації до участі у наступному занятті. 2 – 10 хв. 2 – 5 хв.

slide 6:

Засідання 1. Тема: «Індивідуальні особливості адаптації малюків до дитячого садка» Мета: Визначити найважливіші психолого-педагогічні характеристики дитини їх вплив на перебіг адаптаційного процесу обговорити можливі шляхи профілактики дезадаптації. Хід заняття 1. Вступ. Мета: надати учасникам заняття інформацію про тренера створити доброзичливу атмосферу налаштувати на роботу. Хід проведення. Прийшовши до дошкільного закладу малюк потрапляє в нові соціальні умови зустрічається з новим середовищем зміною звичного розкладу та способу життя. Проблема адаптації до умов дошкільного закладу виникає у дитини будь-якого віку коли вона вперше приходить до дитячого садка. Завдання батьків — допомогти дитині пристосуватися до дитячого садка сприяти подоланню перешкод які виникають на цьому шляхувизначити найголовніші психолого-педагогічні аспекти адаптації. 2. Вправа «Мої очікування». Мета: дати можливість учасникам визначитися з власними очікуваннями від участі у занятті визначити свої побоювання та абстрагуватися від проблем і завдань що не стосуються заняття. Хід проведення. Батькам пропонується написати на стікерах свої очікування від заняття яку інформацію бажають отримати. 3. Обговорення та прийняття правил роботи в групі. Мета: установити правила для ефективної роботи в групі. Хід проведення. На стенді написані певні правила поведінки на занятті учасникам потрібно обрати ті правила які сприятимуть співпраці ефективній роботі. Можливі варіанти правил: Говорити довго і не за темою. Говорити чітко і конкретно. Перебивати одне одного. Правило «піднятої руки». Бути пасивним і похмурим.

slide 7:

Бути активним брати участь у всіх видах діяльності. Правило гарного настрою. 4. Вправа «Метафора». Мета: сприяти встановленню дружньої теплої атмосфери у групі налаштувати батьків на діалог викликати у них позитивні емоції зняти емоційне напруження. Хід проведення. Кожному учаснику роздають початок речення а він має закінчити його:  Я ніби птах тому що...  Я ніби мураха коли...  Я — склянка води...  Я — чудова квітка...  Я почуваюся скелею...  Я ніби ліхтарик...  Я ніби риба...  Я — стежина...  Я — цікава книжка...  Я — музика...  Я ніби літера...  Я — світлячок...  Я — паровозик...  Я — вогонь...  Я — зошит...  Я — іграшка...  Я — годинник...  Я — будинок...  Я — картина...  Я — подарунок...  Я — ключик...  Я — скриня...  Я — хмаринка...

slide 8:

5. Інформаційне повідомлення. Мета: надати батькам інформацію про перебіг адаптації можливі причини «важкої» адаптації методи допомоги дитині під час дезадаптації. Хід проведення. Побутує думка що найлегше до садка звикають діти після чотирьох років. Мовляв вони вже дорослі та інтерес до однолітків є сформова- ним. Все це правильно проте не так просто. Зрозуміло що сімя сама обиратиме і дитячий садок і зручний мо- мент коли саме відвести дитину в дошкільний заклад. Проте є кілька правил щодо того коли малюка не можна віддавати до дитсадка або краще з цим почекати. Отже якщо: 1. У сімї зявилося немовля якому тепер потрібно більше уваги і у мами тепер обмаль часу на його старшого брата чи сестру. Якщо за таких обставин відвести дитину до дитячого садка вона відчуватиме себе непотрібною вирішить що її намагаються позбутися через те що тепер любитимуть не її а нового маленького члена сімї. Така ситуація лише ускладнить входження малюка в групу дитячого садка. До народження братика чи сестрички дитину взагалі треба готувати заздалегідь пояснюючи що немовля буде потребувати турботи і уваги старшого братика чи сестрички а пізніше коли маля підросте він зможе з ним гратися навчити його всього як старший і доросліший. Малюка можна віддавати в садок не раніше як за півроку після народження немовляти коли старша дитина звикне до нього і буде впевнена що батьки її не розлюбили. 2. Батьки розлучаються. В тому що тато йде з дому назавжди — малюк вбачає свою провину: «Я погано себе поводив не слухався от тато мене і розлюбив». Для нього це трагедія. А якщо і мама ще від- дає його чужим тьотям у чужий дім який має назву «дитячий садок» то для малюка це означатиме що мама вирішила покинути малюка. Цей стрес дитина буде переживати так сильно що це може позначитися на її здоровї. Під час і одразу після розлучення мама має оточити дитину значно більшою увагою і ласкою ніж це було раніше а тато якомога частіше відвідувати малюка запевняючи його в тому що любить його як і раніше просто ночувати буде в іншому місці. Як тільки дитина заспокоїться і звикне до такої ситуації а відбудеться це не раніше як за 3—5 місяців можна вирішити питання з дитячим садком. 3. Сімя нещодавно переїхала менше як 1—15 місяця. Масштаб зміни не дуже суттєвий: змінили ви лише квартиру чи місто. Дитина має прийняти ці зміни і адаптуватися до нових стін нових меблів нових людей що поруч — сусідів дітей на ігровому майданчикуможливо примиритися що бабуся тепер далеко і щодня з

slide 9:

нею не побачишся тощо. Таке призвичаєння відбувається легше оскільки мама і тато поруч разом з малюком але накладати ці дві події: переїзд і вступ до дитячого садка не варто саме з погляду на збереження здоровя дитини. 4. Якщо за 15—25 місяця від початку відвідування малюком дитсадка ви плануєте відпустку тобто дитина не ходитиме до садка від 2-х до 6-ти тижнів. За такої тривалої перерви адаптація починається спочатку малюк знову має звикати до всіх особливостей дитячого садка. А тому перше входження дитини в умови дошкільного закладу краще планувати на час після відпустки. 5. Дитина нічого не вміє робити самостійно і ви бажаєте щоб саме вихователька навчила вашого малюка одягатися вмиватися тримати ложку і виделку в руках та користуватися туалетом. Над таким малюком - невмійком стане посміюватися і вихователь який би ангельський характер вона б не мала і діти які зазвичай чітко помічають промахи інших і наслідують вихователя. Не варто робити зі свого малюка посміховисько і сприяти формуванню у нього комплексу меншовартості. Краще навчити малюка всього заздалегідь або почекати трохи з приходом до дитячого садка надавши малюку певний час для оволодіння потрібними побутовими вміннями і навичками. Якщо він має чогось навчитися в дитячому садку так це гри і спілкування з однолітками. 6. Дитина нещодавно перенесла важке захворювання і є заслабкою. Почекайте загартуйте здоровя малюка. Щойно його імунітет стабілізується можна поступово ознайомлювати малюка з дитячим садком. Отже як підготувати доньку чи сина до вступу в дитячий садок Насамперед підготувати треба себе шановні батьки По-перше — до того що привикання малюка до умов дитячого садка — складний і досить тривалий процес. І підганяти його та поспішати самим аж ніяк не варто. І якщо вас чекають на роботі то почати привчати дитину до дитячого садка потрібно за 4—6 місяців до виходу на роботу. По- друге ви не маєте жодним подихом чи поглядом годі говорити вже про слово чи інтонацію закласти сумніви в дитячу душу про те що в дитячому садку їй буде добре. Ви маєте усвідомлювати що ваші слова дії і прерогативи у вихованні малюка обумовлюють наскільки легко або важко зможе ввійти донька чи син у нові умови життя — умови дитячого садка. Нерідко батьки ведуть малюка в дитячий садок за потреби через домашні обставини і ставляться в такому разі до нього співчутливо з жалем і в присутності його розповідаючи про свої переживання родичам сусідам знайомим тощо. В такій ситуації дитина також по- чинає себе жаліти вередує відмовляється ходити в групу. У неї

slide 10:

просто немає підстав вірити в те що в дитячому садку добре весело цікаво бо батьки говорять зовсім інше. Ні в якому разі не можна залякувати дитину садком погрожувати: «Не будеш слухатись — віддам до дитсадка» а потім коли дитина вже відвідуватиме дитячу групу погрожувати залишити її в садку якщо вона не перестане плакати або вередувати. Це викличе страх перед дошкільним закладом і звісно погіршить стан дитини в період звикання до незнайомого оточення розтягне в часі процес її входження в нові умови життя. У ситуації коли ви реагуєте на сльози маленького вередуна обіцянкою як покарання — залишити його в дитячому садку ваші намагання зупинити дитячі сльози зазвичай мають зворотний вплив: він плаче ще більше бо маленька дитина абсолютно вірить словам своєї мами і тепер вже переживає що її покинули. Крім того варто взагалі вилучити зі своєї мови вирази: «Не бійся» «Не соромся» «Чого ти зніяковів» «Сміливіше треба» тощо. Такими чи подібними словосполученнями дорослі лише підсилюють страх дитини перед садком який вона безперечно відчуває фіксують на цьому її увагу — і вона боїться ще більше. Завдання батьків — підтримувати дитину а не її страхи. А тому «не помічайте» що дитина боїться поводьтеся так ніби нічого не трапилось. Цим ви вбережете дитину від зайвих хвилювань. Ваша впевненість передасться вашому малюкові і зробить його сильнішим та сміливішим. Можна розповідати про те як ви самі ходили до дитячого садка що було там цікавого можна навіть вигадати історії з дітьми що ходять у дитячий садок а можна і пограти: «Наша лялька Катруся іде в дитячий садок. Іди сюди Катрусю привітайся. У тебе буде своя шафа для одягу показуєте іграшкову шафу і складаєте туди кілька ляльчиних речей. Обідати ти будеш за столом садите ляльку за столиком поруч з іншими ляльками. У тебе будуть друзі з якими ти будеш цікаво і весело гратися. Потім за тобою прийде мама». Таке своєрідне передбачення подій ознайомленість дитини з ними допоможуть їй почуватися впевненіше. 6. Разминка «Ковпак». Мета: релаксація розвивати швидкість реакції. Хід проведення. Батькам пропонують після напруженої розумової праці розслабитись. Вголос тренер говорить слова: «Ковпак ти мій трикутний трикутний мій ковпак якщо ти не трикутний то ти не мій ковпак». І одночасно демонструє рухи. Потім рухи виконують всі разом але без тренера. • Слово «ковпак» — двічі поплескати себе по голові

slide 11:

• слово «мій» — показати на себе • слово «трикутний» складається з двох жестів: показати «З» на пальцях і «кутний» — показати зігнутий лікоть. 7. Вправа «Глечик». Мета: викликати у батьків позитивні емоції. Хід проведення. Пропонують кожному з учасників дістати з глечика по одній записці яка підкаже що на них чекає найближчим часом. 8. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. Перед завершенням кожного заняття варто стисло оглянути те чого група досягла. 9. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до наступного заняття. Хід проведення. По завершенні наголосити на тому як вам було приємно познайомитися з кожним із батьків з яким ентузіазмом ви ставитеся до цієї групи. Скажіть що розумієте наскільки важко інколи буває організувати свій день таким чином щоб мати можливість кудись вийти ввечері зустрітися з іншими сім’ями. Запросити батьків до участі у занятті «Виховання дитини – завдання нелегке»

slide 12:

Засідання № 2. Тема : «Виховання дитини – завдання нелегке» Мета: Актуалізувати знання батьків із питань морального виховання сприяти аналізу особистого педагогічного досвіду дати змогу батькам поділитися своїм досвідом сімейного виховання. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: ознайомити батьків з тематикою заняття створити доброзичливу атмосферу налаштувати на роботу. Хід проведення. Сьогодні ми з вами розглянемо моделі стосунків батьків із дітьми спробуємо розширити свої уявлення про виховані впливи зокрема про правила вчитимемося встановлювати обмеження і спробуємо поглянути на світ очима дитини. 2. Вправа – мікрофон «Закінчи речення» Мета: сприяти встановленню дружньої атмосфери налаштувати батьків на діалог. Хід проведення. Батькам пропонується дати просту відповідь на прості запитання - Хто така дитина - Хто такі батьки Батьки по черзі закінчують речення:  Батьки – це…  Дитина – це…  Батьки і діти – це… Висновок : батьки і діти – це сім’я. батьківське ставлення до дитини – система різноманітних почуттів звичних моделей спілкування з нею особливості сприймання її вчинків. 3. Тест «Модель сім’ї» Мета: виявити модель міжособистісних стосунків між батьками та дітьми. Хід проведення. На мольберті зображено стосунки батьків із дітьми за допомогою двох кружечків: один кружечок – дитина другий кружечок – батьки. Пропонуємо розглянути декілька моделей

slide 13:

стосунків батьків з дитиною. За допомогою кружечків наочно продемонстровано рівень психологічної сумісності і потреби батьків та дітей одне в одному. Модель № 1 Модель № 2 Модель № 3 Модель № 4 Модель № 5 Інструкція . роздивіться подані моделі і виберіть ту яка на вашу думку відповідає вашим реальним стосункам із дитиною. Інтерпретація Модель № 1. Якщо вашим стосункам із дитиною відповідає модель №1 ви з дитиною незалежні один від одного й не близькі. Це насторожує варто задуматися над пошуками шляхів зближення. Модель № 2. Ви з дитиною незалежні одне від одного не дуже близькі але контактуєте маєте щось спільне. Це вже краще.

slide 14:

Модель № 3. Ви з дитиною як особистості дуже близькі. Це гарні стосунки. Модель № 4. Ви близькі між собою ви – як одне ціле «ми». Це дуже гарні стосунки. Модель № 5. Означає що одна особистість повністю поглинута іншою. Для вияву власного «Я» дитині не залишаєте місця. Це ситуація тиску. 4. Мозковий штурм «Виховні впливи» Мета: активізувати батьків до роботи у групі спонукати обговоренню даної проблеми. Хід проведення. Залежно від основних сімейних переконань батьки обирають і виховні впливи стосовно своїх дітей. Батькам пропонується спробувати назвати основні з них. Батьки називають психолог доповнює. Можливі відповіді: заохочення покарання заборони власний приклад обіцянки похвала подарунки поради нотації догани критика… Запитання до батьків - Як ви гадаєте чи потрібні дітям правила 5. Інформаційне повідомлення «Правила про правила» Мета:надати батькам інформацію щодо правил які потрібно використовувати у спілкуванні з дитиною. Хід проведення. Як це не парадоксально але дітям потрібні правила і порядок поведінки. Вони їх прагнуть і чекають. Виконання писаних та неписаних законів людського існування робить життя маленької людини зрозумілим передбачуваним створює відчуття безпеки. Батькам знайомі ситуації коли їхня дитина ще немовля опинившись поза домівкою у незнайомому місці починає вередувати плакати і заспокоюється лише повернувшись додому до звичного оточення. Дорослішаючи діти інтуїтивно відчувають що за батьківським «не можна» стоїть турбота про їхню безпеку благополуччя. У сучасних умовах коли більшість батьків багато працюють аби забезпечити сім’ю дітям не комфортно якщо батьки дозволяють їм дуже багато навіть те що заборонено іншим. Вони мотивують це тим що батьки до них просто байдужі. Проте виникає запитання: чому діти відчуваючи себе більш захищеними в умовах установленого дорослими порядку і чіткої регламентації правил водночас намагаються ці порядок і правила порушувати Існує багато причин але найголовніша – діти насправді

slide 15:

бунтують не проти правил і вимог а проти засобів їх запровадження в життя тобто проти силових методів дій проти авторитаризму батьків. Тому спробуємо відповісти на запитання: як батькам знайти шляхи до безконфліктного виховання дисциплінованості у дитини Правило № 1. У житті кожної дитини обов’язково мають існувати певні обмеження вимоги заборони тобто правила. Це корисно пам’ятати тим батькам які прагнуть уникати сімейних конфліктів намагаються якнайменше засмучувати дитину. Як результат вони потурають капризуванням вимогам дитини. Правило № 2. Обмежень вимог заборон тобто правил не повинно бути багато і вони мають бути гнучкими. Дотримання цього правила застерігає батьків від інших крайнощів – виховання у дусі «закручування гайок »або авторитарного стилю. Правило № 3. Батьківські вимоги не повинні входити в явне протиріччя з важливішими потребами дитини. Так дуже часто батьківське «не можна» стосується дитячої надмірної активності: не можна багато бігати стрибати лізти на дерева та паркани кидатися камінням малювати будь – де голосно кричати та сміятись тощо. Забороняти це дитині – все одно що намагатися загатити повноводну річку тому що назване вище є ознакою дуже важливих для розвитку дитячої особистості потреб – у русі пізнанні вправлянні. Батькам необхідно спрямувати дитячу над активність у безпечне русло: можна «досліджувати» калюжі але у високих чоботях можна розібрати годинник але поламаний грати у футбол також можна і потрібно але не в приміщенні і подалі від сусідських вікон навіть кидати каміння в ціль можна якщо нікого не має поруч. Правило № 4. Обмеження заборони вимоги повинні узгоджуватися всіма членами сім’ї і постійно підтримуватися. У ситуації розбіжностей дитина не може призвичаїтися до вимог засвоїти правила звикнути до дисципліни – вона звикає домагатися свого провокуючи дорослого на конфліктні взаємини. Навіть якщо один із батьків не згодний із думкою іншого краще без дитини обговорити ситуацію що склалася і дійти компромісу. Не менш важлива послідовність у дотриманні правил та вимог. Важливо зрозуміти що попри невеликий вік та досвід дитина весь час випробовує дорослих на «міцність» і сприймає лише те що не піддається «деформації». Якщо дорослі «піддаються» малюк привчається наполягати вимагати скиглити ридати.

slide 16:

Правило № 5. Тон яким повідомляється вимога чи заборона має бути скоріше дружнім аніж нотаційним директивним. Будь – яка заборона бажаного є важким іспитом для дитини а якщо ця заборона висловлена сердитим чи владним тоном іспит стає вдвічі важчим. Не варто на запитання сина або доньки «Чому не можна» відповідати: «Тому що я так сказав» «Не можна і все». Краще коротко пояснити: «Це небезпечно» «Уже пізно» «Ти можеш зашкодити навколишнім і собі». Пояснення має бути коротким чіткім зрозумілим і повторюватися лише раз. Якщо дитина без кінця перепитує чому не можна то річ не в тому що вона не зрозуміла а в тому що їй важко перебороти свої бажання або небажання підкоритися. 6. Вправа «Поглянь на світ очима дитини» Мета: розминка допомогти зрозуміти батькам стан дитини у світі дорослих людей. Хід проведення. Психолог пропонує учасникам сісти навприсядки і пересуватися по кімнаті розглядаючи все навколо.У той час як батьки пересуваються по кімнаті навприсядки психолог ходить між батьками. Він – фізична модель дорослого. Через одну хвилину психолог пропонує батькам підвестися і розповісти про свої почуття. Батьки діляться враженнями. 7. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. Перед завершенням кожного заняття варто стисло оглянути те чого група досягла. Для цього батькам пропонують продовжити речення: «Сьогоднішня зустріч для мене…» або «Сьогодні я … » 8. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до наступного заняття. Хід проведення. По завершенні наголосити на тому як вам було приємно познайомитися з кожним із батьків. Подякувати батькам за їхні зусилля в опануванні такої важливої теми. Роздати пам’ятки «Правила встановлення обмежень». Запросити батьків до участі у занятті «Стежиною батьківської мудрості».

slide 18:

Засідання № 3. Тема : «Стежиною батьківської мудрості» Мета: ознайомлення присутніх зі стилями спілкування у родині формування відповідального ставлення батьків до виховання фізично і психологічно здорового підростаючого покоління. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: ознайомити батьків з тематикою заняття створити доброзичливу атмосферу налаштувати на роботу. Хід проведення. Сім’я для малої дитини – це Космос де мама – Сонце тато – Місяць а численні родичі – планети. Саме тут вона черпає сили й енергію для життя вчиться мудрості набирається досвіду. У дитячому серці зароджуються вкорінюються моральні почуття – любов до людей милосердя доброта що є сутністю вихованої людини. 2. Вправа «Мої очікування». Мета: визначити сподівання та очікування батьків від роботи у групі. Хід проведення. Батькам роздаються стікери у формі відбитка стопи. Пропонується записати на них свої сподівання та очікування від зустрічі. Далі слід озвучити їх і прикріпити до плакату «Пейзаж» на якому зображено стежину що простяглася від оселі до пагорба Батьківської Мудрості. Стікери треба прикріпити на початку шляху тобто біля будинку. 3. Мозковий штурм «Народна мудрість» Мета: активізувати увагу та память батьків сприяти активній праці на занятті. Хід проведення. Батькам пропонується пригадати народні прислів’я та приказки в яких йдеться про родинне виховання. На допомогу батькам психолог зачитує початок прислів’я а батькам потрібно його завершити.  Який кущ така й калина яка мати….така й дитина  Який дуб такий і тин…який батько такий син  Не навчив батько не навчить і …дядько

slide 19:

 Коли тато каже «так» а мати «сяк» росте дитина …як будяк  Мати однією рукою б’є. а другою гладить  У дитини заболить пальчик а у матері …серце  На сонці тепло а біля матері ..добре 4. Інформаційне повідомлення «Стилі виховання» Мета:ознайомити батьків з стилями родинного виховання. Хід проведення. У кожній сімї свій своєрідний стиль спілкування. Власне вміння взаємодіяти з дітьми — дуже важлива річ. Ви можете запитати себе де знайти час на спілкування адже сьогодні динаміка життя надто швидка. Усе відбувається поспіхом. Пригадайте як починається ранок у вашому домі. Зранку ви віддаєте дітям на- кази нагадуючи як вони мають поводитися протягом дня. Наступного разу зустрічаємося з дітьми вже ввечері. Спільна вечеря розмова створюють сімейний комфорт. Саме такі хвилини можуть згуртувати і зміцнити сімю. Однак знову спілкування обмежується короткими фразами. Хіба ж можна поспілкуватися коли ввімкнений телевізор і якась жінка вже втретє рекламує переваги прального порошку Дослідники стверджують що батьки розмовляють із дітьми приблизно 15—20 хвилин на день. Із них 10—12 припадає на роздавання наказів. Учені визначили що загалом існує три моделі спілкування: демократична авторитарна ліберальна. Батьки схильні до авторитарного стилю мають тенденцію до карально-насильницької дисципліни надмірно контролюють усі вчинки дитини вимагають від неї покірливості нетерплячі до дитячих недоліків. Унаслідок цього в дитини розвивається невпевненість у собі страх мстивість агресивність стосовно слабших занижена самооцінка. Авторитарний стиль виховання в сімї викликає у дітей відчуження від батьків почуття своєї небажаності в родині. Батьки які вибирають ліберальний стиль виховання майже не контролюють поведінку дитини. Проявами ліберального стилю можуть бути вседозволеність виконання всіх забаганок дитини невиправдана ідеалізація її батьками. Такий стиль виховання може сформувати в дитини надмірне самолюбство затримку емоційного розвитку відчай недовіру до дорослих озлобленість розчарування. Можуть проявлятися також інфантильність егоїзм упертість вередливість завищена самооцінка. Батьки — прихильники демократичного стилю виховання — поважають особистість дитини приймають її такою якою вона є дають зрозуміти дитині що її справи важливі для них

slide 20:

довіряють заохочують самостійність засуджують не саму дитину а її вчинок прислухаються до думок дитини проводять разом із нею вільний час допомагають розвивати її здібності. Діти в таких сімях прислухаються до порад батьків наслідують адекватні чоловічі та жіночі риси поведінки зростають упевненими в собі добре соціально адаптованими. 5. Вправа «Мух краще ловити на мед». Мета: показати батькам що підхід із позиції сили не завжди найефективніший засіб спілкування та виховання спонукання дітей до зміни поведінки. Хід проведення. Психолог пропонує учасникам розділитись на пари стати обличчям один до одного. Один із пари затискує руку в кулак і тримає кулак перед напарником. Інший намагається швидше розтиснути кулак партнера. Через 10 секунд психолог зупиняє вправу і констатує що більшість учасників намагалися змусити партнерів розтулити долоню силою проте що більше сили вони докладали то більше був опір. Після вправи обговорюється ефективність дій з примусом і без примусу. 6. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття рефлексія. Хід проведення. Батькам пропонується визначити чи справдилися їх очікування. Якщо так — необхідно переставити стікери на пагорб Батьківської мудрості якщо ж очікування збулися частково — потрібно поставити стікери на стежині між будинком і пагорбом. 7. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до наступного заняття. Хід проведення. По завершенні заняття слід провести обговорення проведених вправ. Батьки за бажанням висловлюють свої враження. Роздати пам’ятки батькам «Стилі батьківського спілкування».

slide 21:

Запросити батьків до участі у наступному занятті «Мій татусь молодець». спільне заняття батьків і дітей

slide 22:

Засідання № 4. Тема: «Мій татусь – молодець» спільне заняття з дітьми Мета: ознайомити присутніх зі стилями спілкування батька з дітьми формувати відповідальне ставлення батька до збереження фізичного та психологічного здоров’я дітей виховувати у дітей почуття гендерної самосвідомості любові до батьків родини формувати естетичні почуття у дошкільників. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: налаштувати батьків і дітей до активної співпраці активізувати позитивні емоції. Хід проведення. Добрий день у добрий час Раді діти бачить вас Не самих а з татусями Дорогенькими гостями. Щоб дізнатися багато Треба спілкуватись з татом. Що сьогодні й зробимо ми Тут з веселими дітьми. Ні для кого не секрет що саме від татуся залежить чи сформується у хлопчика правильне ставлення до дівчинки жінки чи будуть у нього в подальшому житті нормальні сімейні стосунки. Отож про важливу роль батька у сімейному вихованні зараз ми почуємо від дітей. Ставимо дітям запитання: «Навіщо дитині тато» Відповіді дітей 2. Інформаційне повідомлення. Мета: ознайомити з методами налагодження стосунків між батьком і дитиною знаходити оптимальні шляхи спілкування з дитиною здійснювати пошук і використання адекватних методів виховання і розвитку дитини та умов їх повного прийняття. Хід проведення. Для тата поява малюка – подія грандіозна й дуже відповідальна. Давно доведено та й зрозуміло без будь - яких доведень що для нормального розвитку дитини потрібна гармонія особлива атмосфера у якій вона почуватиметься затишно й комфортно а головне – у безпеці. Ці умови мають створити батьки: тато і мама. Тато – сила вимогливість упевненість захист. Мама – ніжність ласка турбота й безумовна любов.

slide 23:

Батьки разом – кокон у якому буде «дозрівати» малюк. Без турботи батьків йому не вижити. Формула «я приношу гроші ти виховуєш дітей» не має права на існування. Ростити свій скарб ви повинні з дружиною разом. А побутові обов’язки можете ділити як вам зручно. Завдяки захищеності дитина набуває довіри до всього світу. У неї не буде підсвідомого страху перед життям. Тому вона зможе стати успішною та впевненою в собі людиною. Чи не цього прагнуть усі батьки даруючи світу нове життя Звичайно ж малюк швидко вибереться з кокону і прагнутиме повної самостійності але відчуття захищеності та комфорту лишиться з ним на завжди. Татам ураховуючи їхню зайнятість необхідно скласти список правил виховання дитини. Що важливо для тата 1. Не вимагати неможливого не прагнути недосяжного. Усьому свій час. 2. Любити й поважати малюка. Але при цьому бути вимогливим. 3. Ніжити і на щось заплющити очі – привілеї матусі. А батькові треба виявляти суворість. Проте лише тоді коли це вкрай необхідно. А в решті випадків – любов та ніжність. 4. Потрібно завжди знаходити час для своїх дітей. Навіть якщо дуже зайняті. Телефонуйте їм з роботи – діти повинні знати. Що вони важливі для свого тата. 5. Бути щирим та послідовним. Якщо щось не вийшло зірвалися ваші плани на роботі аврал необхідно це пояснити дитині. Навіть найменшим. Вони здатні зрозуміти набагато більше ніж ви думаєте. 6. Завжди або майже завжди залишайтесь спокійними розважливими. 7. Найголовніше – любити і поважати дружину бути коханим та щасливим. 8. Мама любить за те що ти є. Тато – за те який ти є. Це основна відмінність між батьками. Тому тато – важливий стимул для розвитку малюка. 3. Гра «Сповий дитину» Мета: розвивати розподіл уваги швидкість реакції формувати уявлення про важливість батька на початковому етапі виховання. Хід проведення. Запропонувати дітям залучити татусів до гри. Пригадати разом із батьками як потрібно сповивати дитину. У кожної команди є лялька та набір пелюшок. На швидкість

slide 24:

потрібно сповити ляльку хто справився із завданням швидше та якісніше той і переможець. Висновок. Роль тата на початковому етапі виховання така: частіше бути біля дитини співати їй пісеньки брати на руки щоб дитина відчувала тілесний контакт не лише з мамою. Присутність тата позитивно впливає на дитячу психіку. Конкурс «Відгадай малюнок» 4. Гра «Башточка». Мета: вчити батьків залучати дитину до спільної гри діяльності. Хід проведення. Учасникам пропонується побудувати башту міцну і високу. Батько і дитина виступають будівельним матеріалом. Чия башта буде вища і міцніша той і переміг. Висновок. Кажуть що тато боїться зробити дитині боляче тому остерігається брати її на руки. Але якщо малюк уже ходить починає говорити роль тата надзвичайна Він робити все: гратися з дитиною читати книжкикупати просто лежати поруч на дивані. Важливо щоб тато був не просто суворим а суворим і справедливим. 5. Гра «Зроби зачіску». Мета : вчити встановлювати контакт з дитиною Хід проведення. Татусям пропонують зробити зачіски своїм донечкам. Перемагає той батько чия зачіска буде охайнішою. Висновок. Сучасний батько повинен вміти все і допомагати мамі у всьому. 6. Розважальна програма. Психогімнастика «» 7. Гра «Збери дитину в дитсадок» Мета: вчити встановлювати міжособистісний зв’язок. Хід проведення. Татусям пропонують зібрати своїх дітей у дитячий садок. Одягнути причесатидати настанови на цілий день. Хто вправніше виконає всі етапи завдання той і переміг.

slide 25:

Висновок. Психологи люблять усе класифікувати. А отже вони виділяють декілька типів татусів:  Тато котрий обожнює  Тато котрий завжди сварить  Тато котрий усе дозволяє  Тато котрий завжди зайнятий  Тато котрий не звертає уваги  Тато котрий усе купує  Тато розумний – це той хто ніколи не замінить іграшкою свою любов. Він дуже любить свою дитину але не стане їй усе дозволяти. Він навчить сина забивати гвіздок і помітить нову сукню доньки. Він не вдаватиме що захоплений телевізором чи комп’ютером а знайде час і поговорить із дитиною про все. 8. Гра «Знайди свою дитину» Мета: підкріпити позитивний настрій продовжувати створювати позитивну емоційну обстановку. Хід проведення. Батькові зав’язують очі хустинкою. Діти шикуються в ряд. Татко на дотик має знайти свою дитину. Висновок. Такими мудрими лагідними чуйними розумними татусями не народжуються. Ними стають. І не без допомоги мами. Такі татусікотрі сьогодні брали участь у нашій розвазі. 9. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття рефлексія. Хід проведення. Діти презентують татусям подарунки у вигляді сердечок виготовлені власноруч. 10. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до наступного заняття. Хід проведення. По завершенню роботи наголос на тому як вам було приємно спілкуватися з кожним із батьків які у всіх гарні діти похвалити кожну дитину і стимулювати до цього батьків.

slide 26:

Запросити батьків до участі у наступному занятті «Емоційне благополуччя в сім’ї»

slide 27:

Засідання № 5. Тема : «Сучасне телебачення: плюси і мінуси» Мета:ознайомлення присутніх з особливостями впливу телебачення на емоційну пізнавальну та соціальну сферу дошкільника надання порад щодо запобігання негативному впливу ЗМІ. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: надати батькам інформацію про тематику заняття створити доброзичливу атмосферу на занятті налаштувати учасників на роботу. Хід проведення. Уже з 3-5 років діти найбільше люблять «дивитися мультики» або гратися на комп’ютері. Добре це чи погано Для батьків добре: дитина зайнята «своєю» справою а батьки вільні. А що відбувається в цей час із дитиною яка сидить перед екраном. 2. Вправа «Привітання» Мета: створення психологічно невимушеної атмосфери зняття м’язового напруження. Хід проведення. За сигналом ведучого батьки починають хаотично рухатися і вітаються з усіма хто зустрічається на їхньому шляху. Правило: вітатися треба за сигналом ведучого – оплеском. Один оплеск – вітаємося за руку один з одним два оплески – вітаємося плечима три оплески – вітаємось спинами. 3. Інформаційне повідомлення. Мета: ознайомити батьків з впливом засобів масової інформації на розвиток дитячої особистості. Хід проведення.

slide 29:

Засідання № 6. Тема: «Скарби бабусиної скрині» Мета: ознайомлення батьків з основами етнопсихології і народної педагогіки підвищення психологічної компетентності батьків з актуальних проблем виховання та розвитку дошкільників. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: ознайомлення учасників з тематикою заняття актуалізація уявлень батьків про вплив народної мудрості на сучасну педагогіку. Хід проведення. Народні педагогіка і психологія створювалися протягом століть шліфувалися перевірялися досвідом багатьох поколінь наших предків. Це ніжна й щира мамина колискова яка заспокоює дитину знімає стрес зігріває теплом і ласкою. Це приваблива іграшка яку дарує дитині батько. Це чарівна бабусина казка яка вчить жити і вирішувати проблемні ситуації боротися та перемагати захищати добро й ненавидіти зло. Це цікава дідусева загадка що будить кмітливість і розум. Це народні свята й обряди музика І мистецтво які веселять душу та радують серце а також стимулюють розвиток творчих здібностей. 2. Вправа «Привітання» Мета: налаштування учасників на роботу створення позитивної атмосфери. Хід проведення. Батькам пропонується передати по колу сердечко при цьому назвати ім’я своєї дитини і чому саме так вони її назвали. 3. Вправа «Сонечко» Мета: сприяти створенню доброзичливої атмосфери на занятті. Хід проведення. Батькам пропонується написати на промінцях сонечка думки й асоціації що виникають у них коли вони чують

slide 30:

слова «батьківська любов». Обговорення. Кожен з батьків озвучує свої асоціації. 4. Інформаційне повідомлення. Мета: вчити батьків творчо трансформувати досвід наших предків використовувати основами народної педагогіки та психології. Хід проведення. В останні декілька років виникла мода впро- ваджувати американські зразки виховання і навчання дітей на теренах української освіти. Добре це чи погано — покаже час. А сьогодні ми спробуємо дослідити чи дійсно західні ідеї є новітніми та невідомими в Україні. Порівняємо поради заокеанських колег-психологів із вітчизняною скарбницею досвіду і знань яку репрезентують прислівя та приказки. Отже порада перша: «Дорогі матері Любіть дітей не сліпою а мудрою любовю. Ніколи не кажіть що вам ніколи виховувати дитину. Це означає сказати: "Мені ніколи її любити"». Тепер знайдемо схожі ідеї в українських народних прислівях і приказках: • На сонці тепло а коло матері добре. • Не доспи не доїж а дитину потіш. • Люби дитя як душу а тряси як грушу. • Материнська молитва з дна моря підіймає. • Мати годує дітей як земля людей. Ця заокеанська істина не є для нас чимось незвичним. Та все ж давайте зясуємо що для вас означає любити дитину. Друга думка заокеанських психологів звучить так: «Батьки Будьте послідовними та єдиними у своїх вимогах пам’ятайте що твердість у вихованні досягається не покаранням а стабільністю обов’язкових для виконання правил і спокійним тоном спілкування». Пошукаємо схожі ідеї в прислів’ях: • Де багато няньок – там дитя без ока. • Коли батько каже «так» а мати «сяк» - росте дитина як будяк. Як бачимо і в українській скарбниці знань є такі ж думки.

slide 31:

Порада третя: «Любіть свою дитину будь – яку бездарну безталанну. Спілкуючись з нею радійте тому що дитина – це свято яке поки що з вами». Пошукаємо аналог в прислів’ях: • Хоч дитя худеньке та батькові й матері рідненьке. • Дитина хоч і кривенька та батькам миленька. Із покоління в покоління передаються забавлянки які використовуються дорослими у спілкуванні з маленькими дітьми. Пригадаймо деякі з них: Пальчику пальчику де ти був Пальчику пальчику де ти був З цим братом у ліс ходив З цим братом борщ варив А з цим каші скуштував Із найстаршим заспівав. Проста гра чи не так Проте значення її — колосальне. Ідеться про розвиток дрібної моторики рук яка дуже важлива щоб дитина на- вчилася писати. Подібні ігри є й для пальчиків дитячих ніжок адже на них знаходяться точки масаж яких корисний для всього організму а постукування кулачком по стопі — це профілактика плоскостопості. Можна тільки здогадуватися чи знали колись неписьменні мами і бабусі про значення простих ігор з малечею для її розвитку та здоровя проте ці прості віршики і рухи збереглися до наших часів. А ще в народі дітей просили перебирати квасолю боби разом із малюками робили чудові ляльки з ниток і поступово ручки дітей ставали все вправнішими і спритнішими. Час не стоїть на місці і до старовинних забавлянок додаються нові ігри що тепер називаються «пальчиковою гімнастикою». Одну з них я пропоную вам вивчити просто зараз. Кицька ниточки мотала

slide 32:

І клубочки продавала По три гривні за клубочок — Всі купуйте хто захоче. Повернемося до порад американських психологів: «Поважайте свою дитину не принижуйте її гідність брутальними словами глу- зуваннями з її незграбності фізичними покараннями». А про що нам каже народна мудрість • Не кричи а ліпше навчи. • Вчи дитину не штурханцями а хорошими слівцями. • Учи дітей не страшкою а ласкою. Досить часто трапляється так що ми сваримо дітей за погані вчинки і забуваємо похвалити за гарну поведінку. Тобто щоб привернути батьківську увагу дитині треба стати неслухняною. Парадокс чи не так Виховання має базуватися на заохоченні а не на покаранні. Заохочення повинне бути словесним а не обіцянкою купити нову іграшку чи солодощі. А скільки ми знаємо пестливих слів Зясувати це допоможе наступна вправа. 5. Вправа «Серденько» Мета: спонукати батьків до вживання пестливих слів у спілкуванні з дитиною. Хід проведення. Батькам пропонується написати на серденьках якнайбільше пестливих лагідних слів які вони можуть сказати своєму малюкові. Озвучити їх і обґрунтувати чому саме такі слова вони обрали. 6. Вправа «Математична розминка» Мета: рефлексія зняття емоційного напруження. Хід проведення. Батькам потрібно написати цифри не ручкою чи олівцем а частинами тіла. • 1 – головою • 2 - правою рукою • 3 – лівою рукою • 4 – правим ліктем • 5 – лівим ліктем • 6 – правою ногою

slide 33:

• 7 – лівою ногою • 8 – правим коліном • 9 – лівим коліном • 10 – головою та п’ятою точкою. 7. Вправа «Сімейний статут» Мета: вчити батьків встановлювати правила поведінки не вживаючи слова «не». Хід проведення. Написати правила поведінки дітей і батьків у сімї не вживаючи слова «не». Наприклад замість «Не кричи голосно» — «Будемо розмовляти тихіше» «Не малюй на стіні» — «Малюй на папері». 8. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. По завершенні заняття слід провести обговорення проведених вправ. Батьки за бажанням висловлюють свої враження. Роздати пам’ятки батькам «Шукай поради у предків ». 4. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до участі у наступному занятті. Хід проведення. По завершенню заняття потрібно провести обговорення проведених вправ. Що сподобалось що було важко що легко тощо. Запросити батьків до участі у наступному занятті «Учимось розуміти один одного».

slide 34:

Засідання № 7 Тема: «Учимося розуміти одне одного» Мета: оптимізація дитячо-батьківських відносин підвищення рівня психологічної компетентності батьків у питаннях виховання зміна неадекватних батьківських настанов. Хід заняття 1. Вступ. Мета: надати батькам інформацію про тематику заняття створити доброзичливу атмосферу на занятті налаштувати учасників на роботу. Хід проведення: Питання ефективної взаємодії й порозуміння між батьками й дітьми на сучасному етапі набуває все більшої актуальності. Разом з тим як дитина дорослішає й змінюється повинні змінюватися й розвиватися дитячо- батьківські відносини. Спеціально організовані групові форми роботи з батьками дають можливість позбавитися відчуття самотності унікальності власних труднощів поглянути на свій педагогічний досвід з іншої точки зору. 2. Вправа «Привітання» Мета: сприяти покращенню емоційного стану батьків налаштування на роботу у групі. Хід проведення. Усі учасники стоячи в колі говорять по черзі: «Добрий день мене звати... сьогодні я така...» мімікою або жестом показують свій емоційний стан. Група відповідає: «Тебе звати... Ти сьогодні така...»повторюють дії учасника. 3. Вправа «Полотно щастя» Мета: ознайомитись з очікуваннями батьків від заняття. Хід проведення. Батькам демонструється звичайний клубок ниток з допомогою батьків пропонується перетворити його в нитки щастя. Батьки висловлюють свої очікування від зустрічі передаючи клубок кожному другому сусідові зліва.

slide 35:

4. Діагностична гра «Рукавичка» Мета: визначити потреби та бажання батьків та дітей сприяти покращенню батьківсько – дитячих стосунків. Хід проведення. Психолог пояснює інструкцію діагностування « Своя рука владика. Візьміть будь-яку рукавичку. Вона буде відображати ваші особисті бажання й поривання ваш внутрішній світ. Підпишімо її на долоні: «Я буду ідеальною... дружиною хазяйкою робітницею коли в моєму житті реалізуються такі потреби...» Батькам потрібно записати свої потреби на кожному пальчику визначити ступінь своєї ідеальності. Далі батькам пропонують взяти другу рукавичку вона буде відображати маму або батька у родині. Підписати її «Я буду ідеальною мамою коли в моєму житті реалізуються такі потреби…». Батьки записують ці потреби на кожному пальчику рукавички. Після завершення батькам пропонують з’єднати ці дві рукавички і поглянути чи вони однакові. У більшості вони будуть відрізнятись. Так і в житті: в одних людей переважають внутрішні і особистісні потреби а в інших – зовнішні та соціальні. У кого дві рукавички однакові того можна назвати ідеальною людиною. 5. Гра – проживання «Колективна казка» Мета: вчити взаємодіяти з усіма членами родини формувати зацікавленість у співпраці. Хід проведення. Учасники обєднуються в групи по 4 людини. Батькам роздають бланки з недописаною казкою. Учасникам потрібно дописати те що на їхню думку пропустив автор. Через 5 хв. представник кожної творчої команди продемонструє результати роботи. Колективна казка Жили собі в одній родині Дитина Мама й Тато. Кожен з них мав у будинку свою кімнату — місце для роботи й відпочинку. Дитина завжди була...

slide 36:

І мріяла про... Мама завжди була... І мріяла про... Тато завжди був... І мріяв про... Так вони й жили б до сих пір якби в їхній родині не сталося таке: одного разу наші герої виявили що помінялися місцями. Тато став Дитиною Дитина — мамою а мама — татом. І тоді: Тато-Дитина відразу зробив... І побіг... Дитина-мама відразу подумала... І почала... Мама-тато відразу сказала... І зайнялась... Так би це все продовжувалося довго але через кватирку в будинок влетіла Розумна думка яка й пояснила їм що ця заміна не випадкова оскільки між Дитиною Мамою й Татом дуже багато спільного а саме... З того часу жили вони довго й щасливо кожен на своєму місці і було в них у будинку багато радості щастя спільних інтересів і взаєморозуміння. 6. Інформаційне повідомлення. Мета: підвищити рівень компетентності батьків у питаннях виховання дітей. Хід проведення. 1. Мікроклімат здорових стосунків між усіма членами родини це насамперед правильна організація сімейного життя яка складається з культури побуту діяльності спілкування. Це повага доброзичливість у стосунках що стосується всіх членів родини. А найперше — це любов. В. Сухомлинський писав: «Лю- дину ми створюємо любовю — любовю батька до матері й матері до батька любовю батька і матері до людей глибокою

slide 37:

вірою в красу та гідність людини. Прекрасні діти виростають у тих сімях де батько й мати по-справжньому люблять одне одного і в той же час люблять та поважають людей». Тож якщо дитина з раннього віку є свідком справжньої людської любові й поваги то цей кращий зразок моральності вона бере за основу свого майбутнього сімейного життя. 2. Позитивний приклад батьків. Вирішальну роль у сімейному вихованні має поведінка дорослих. А. Макаренко з цього приводу зазначав: «Не думайте що ви виховуєте дитину тільки тоді коли з нею розмовляєте чи повчаєте її чи караєте її. Ви виховуєте її в кожен момент вашого життя навіть тоді коли вас немає вдома. Як ви одягаєтесь як ви розмовляєте з іншими людьми і про інших людей як ви радієте чи сумуєте читаєте газету — все це має для дитини велике значення. Тому вимогливість і контроль за кожним своїм кроком мають бути в дорослих на першому плані бо неможливо сформувати повноцінну особистість не даючи їй позитивного прикладу для наслідування. Адже тільки особистість може впливати на особистість тільки характером можна формувати характер». Нагадаймо думку А. Макаренка який зазначав що головні основи виховання закладаються до пяти років після пяти вже буде перевиховання а перевиховувати набагато складніше. Це доведено практикою. В результаті досліджень встановлено що чим менша дитина тим більше приклад дорослих впливає на її поведінку. І якщо особистий приклад батьків є транслятором позитивної інформації для дітей та викликає адекватну реакцію можна сподіватися на успіх. 3. Авторитет батьків. Родинне виховання — справа дуже серйозна. Тому батьки які хочуть по-справжньому виховати своїх дітей повинні мати в них авторитет. Авторитет має бути справжнім щирим базуватися на правильній організації сімейного життя де не може бути дрібниць бо все є важливим. До речі А. Макаренко в «Лекціях про виховання дітей» застеріг від цілого ряду фальшивих авторитетів які на жаль інколи мають місце і в наш час придушення чванство педантизм підкуп тощо. Батьківський авторитет має ґрунтуватися на загальній ерудиції й обізнаності відповідальності у всьому любові зацікавленості справами дітей тощо. 4. Достатній рівень педагогічної культури батьків. Це передусім педагогічні знання які допоможуть глибше пізнавати дитину розуміти її потреби визначили ознаки домінаторної тоталітарної та партнерської демократичної сімей. Ми пропонуємо ознайомитися з основними психологічними характе-

slide 38:

ристиками обох типів сімей подумати не тільки про те до якого типу сімї належить та сімя де ви виросли а й про те якого типу сімю створили ви. Чи є ваша родина малою структурою демократії в серці суспільства Чи не є ваша сімя джерелом виховання агресора — людини яка може легко когось образити підняти руку на слабшого 7. Колективний колаж «Ідеальні батьки» Мета: вчити батьків послідовності у власних діях та вимогах. Хід проведення. Батькам пропонують за допомогою фломастерів журнальних вирізок і малюнків скласти портрет ідеальних батьків. При виконанні роботи на ногах розмістити те чого слід уникати у вихованні дітей на тулубі — те до чого ми прагнемо на руках — методи виховання на голові — думки й слова. Портрет ідеальних батьків У цій вправі батькам слід усвідомити: дорослим слід навчитись бути послідовними й спокійними твердими але доброзичливими пам’ятати що дитину потрібно не тільки любити а й поважати. 8. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. По завершенні заняття слід провести обговорення проведених вправ. Батьки за бажанням висловлюють свої враження. Розповідають що їх найбільше вразило що будуть використовувати Роздати пам’ятки батькам «Сім заповідей батьківства». 9. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до участі у наступному занятті. Хід проведення. Запросити батьків до участі у наступному занятті «Школа розвідників». спільне заняття з дітьми

slide 39:

Засідання № 8. Тема: «Школа розвідників» спільне заняття з дітьми Мета: підвищення батьківської компетентності формування позиції співпраці дітей і батьків профілактика труднощів у розвитку памяті й уваги в дітей. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: ознайомити батьків з ціллю проведення спільного заняття. Хід проведення. Неуважність Погана память Батьки часто дивуються чому їхньому малюкові так складно вивчити віршик до свята а пісеньки чи вірші які йому подобаються він запамятовує легко й повторює безкінечно Від чого залежать здібності до запамятовування і найголовніше чи можна розвинути память і увагу дитини Відповісти на ці питання допомагає проведення спільних ігрових занять з батьками і дітьми під час яких дорослі можуть не лише підвищити свої психолого-педагогічні знання розвинути інтелектуальні здібності дитини а й навчитися будувати партнерські відносини з дітьми. 2. Гра «Запам’ятай ім’я» Мета: зняття емоційного напруження. Хід проведення. Учасники сидять в колі на стільцях. За сигналом ведучого вони починають перекидати одне одному мяч називаючи при цьому своє імя й імя попередніх гравців. Після кожної гри доцільно проводити обговорення під час якого учасники можуть поділитися своїми враженнями. 3. Гра «Роззяви» Мета: розвиток вольової уваги. Хід проведення. Діти й батьки йдуть по колу тримаючи одне одного за руки. За сигналом ведучого «Стій» вони зупиняються роблять 4 сплески повертаються на 180° й

slide 40:

починають рух в іншу сторону. Напрям змінюється після кожного сигналу. Якщо гравець збився він виходить з гри. 4. Вправа «Дожени та спіймай букву» Мета: розвиток уваги. Хід проведення. Учасникам пропонується якомога швидше й точніше викреслити в колонці тексту будь-яку букву. Успішність оцінюється за часом виконання й кількістю помилок пропущених букв: що вища величина цих показників то вища успішність. При цьому слід заохочувати успіхи й стимулювати інтерес. Повідомити батьків що ця вправа спрямована на тренування розподілу й вибірковості уваги. У домашніх умовах зовсім не обовязково працювати за нашим зразком. Ви можете використовувати газетну чи журнальну статтю з великим шрифтом а для дітей які не вміють читати й не знають букв можна запропонувати завдання зі значками: кружком квадратом трикутником й хрестиком. 5. Гра «Зниклий предмет» Мета: розвиток пам’яті уваги. Хід проведення. На стіл ставиться кілька невеликих предметів іграшок. Учасникам пропонується запам’ятати що лежить на столі. Потім діти відвертаються а психолог ховає іграшку. Учасники мають відгадати що він сховав. Батькам повідомити що ця гра може навчити дитину досить довго зосереджувати увагу. Можна ускладнити завдання — покажіть дитині кілька предметів а потім закрийте їх і запропонуйте детально описати кожен предмет його розмір колір. Цю гру можна проводити за участі людей тобто розглядати безпосередньо гравців і відзначати які зміни відбулися в їхньому одязі розміщенні тощо залучіть членів родини: бабусю дідуся друзів вашої дитини. 6. Гра «Чотири стихії» Мета: розвиток слухової уваги пов’язаною з руховою координацією. Хід проведення. Ведучий пропонує учасникам виконати рухи відповідно до команд:

slide 41:

Учасники рухаються по колу але тільки-но лунає команда застигають у певній позі. 7. Гра «Зроби як я» з лічильними паличками Мета: розвиток памяті й уваги. Хід проведення. Діти й батьки грають у парах. Спочатку в кожного по б лічильних паличок. Ведучий викладає з 6 лічильних паличок довільну композицію потім на одну - дві секунди показує її партнеру. Партнер зі своїх паличок викладає таку саму фігуру по памяті. Потім діти й батьки міняються ролями. Примітка: у цій грі використовувати можна не лише лічильні палички ай сірники ґудзики намистинки олівці тощо. При успішному виконанні умови кількість паличок поступово збільшується до 12—15. 8. Танцювальний етюд «Подаруй рух» Мета: закріплення емоційних контактів взаєморозуміння й довіри. Хід проведення. Учасники встають у коло. Лунає весела музика. Психолог починає танець виконуючи однотипні рухи протягом 15—20 с. Інші повторюють ці рухи. Потім кивком голови психолог дає знак комусь з учасників продовжити рухи в такт музиці той у свою чергу передає це право наступному — і так по колу. 9. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. Психолог дякує батькам та дітям за активну участь і співпрацю. Учасникам пропонують поділитися своїми враженнями від заняття. Усім роздаються буклети «Розвиваємо память і увагу старших дошкільнят» Коман да Рух руками Земля Опускаємо руки вниз Вода Витягаємо руки вперед Повіт ря Піднімаємо вгору Вогонь Притискаємо до грудей

slide 42:

10. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу мотивувати учасників до наступного заняття. Хід проведення. По завершенню роботи наголос на тому як вам було приємно спілкуватися з кожним із батьків які у всіх гарні діти похвалити кожну дитину і стимулювати до цього батьків. Запросити батьків до участі у наступному заняття «Крокуємо до школи разом».

slide 43:

Засідання № 9 Тема: «Крокуємо до школи разом» Мета: ознайомити батьків із поняттям «психологічна готовність до школи» актуалізувати знання батьків з проблем підготовки дитини до навчання у школі розвивати в батьків практичні навички та вміння з формування в дітей психологічної готовності до школи. Хід заняття. 1. Вступ. Мета: ознайомити з темою заняття налаштувати на співпрацю. Хід проведення. Як ми готуємо малюка до школи Більшість обмежується тим що намагаються навчити читати писати і рахувати. П’ятирічна дитина ще не може серйозно займатися тож абсолютно неприпустимо щоб такі «уроки» супроводжувались скандалами криками слізьми. Може краще зовсім не готувати дитину до школи Прийде час там усьому навчиться Педагоги і психологи вважають що обов’язково треба. Але без примусу і покарань. Не варто змушувати дитину а зробити так що вона сама захотіла. Адже для того щоб засвоїти знання треба поглинати їх «з апетитом». 2. Вправа «Чарівна глина» Мета: сприяти позитивному емоційному налаштування на роботу. Хід проведення. Психолог звертається до батьків «Візьмемо в руки «чарівну» глину. Розімнемо її в руках і почнемо ліпити себе розумного батька який підтримує свою дитину- першокласника. Починаємо з голови ліпимо розумну голову батька котрий дає мудрі поради своєму першокласникові. Ліпимо чоло яке допомагає дитині вирішувати найважчі логічні задачі на уроках математики.

slide 44:

Ліпимо очі щоб зірко стежили за тим як дитина збирає портфель у школу. Ліпимо щоки на яких зявляються ямочки від посмішки коли дитина приносить оцінку «12 балів». Ліпимо губи які вимовляють слова підтримки й підбадьорення коли нашому першокласникові потрібна допомога. Ліпимо груди в яких гаряче співчутливе любляче серце батьків. Ліпимо спритні ласкаві руки що обіймають і підтримують дитину. Ліпимо швидкі жваві ноги які активно поспішають забрати своє улюблене дитя зі школи. Струшуємо зайву глину на підлогу сплескуємо руками піднімаємо руки вгору: «Ось я який — розумний добрий батько мати котрий підтримує свого першокласника». А тепер витягаємо руки вперед погладжуємо їх і голосно хором за мною повторюємо: «Я — мудрий батькомати я — розуміючий батькомати я - турботливий батькомати я - люблячий батько мати. Я люблю свою дитину». 3. Вправа «Діагностика почуттів» Мета: формувати уявлення батьків про почуття дитини яка вперше йде до школи. Хід проведення. Батькам пропонується написати речення лівою рукою – для тих хто зазвичай пише правою і навпаки наприклад «Готовність дитини до школи – наша спільна турбота». Запитати у батьків що вони відчували під час написання Ця вправа допомагає батькам зрозуміти що відчуває дитина коли йде до першого класу. 4. Інформаційне повідомлення. Мета: розкрити зміст основних компонентів психологічної готовності до школи. Хід проведення. Ваша дитина цього року йде до школи. Для неї цей перехід – важкий та відповідальний період. Змінюється соціальна роль коло спілкування провідна

slide 45:

діяльність з’являються нові обов’язки. Успішність проходження цього періоду в певній мірі залежить від рівня готовності дитини до навчання в школі а саме психологічної інтелектуальної та фізичної готовності. В свою чергу психологічна готовність має три компонента – мотиваційний емоційно-вольовий комунікативний. Як визначити чи готова дитина до навчання в школі І якщо в неї не зовсім сформувалась ця готовність то як їй допомогти підготуватись до навчання в школі Ці питання турбують майже всіх батьків адже всі батьки бажають щоб їх діти ходили до школи із задоволенням. По-перше розглянемо психологічну готовність: мотиваційний компонент тобто наявність бажання вчитися позитивне ставлення до школи. Запитайте дитину чому вона хоче йти до школи Якщо для того щоб вивчити нове - мотиваційний компонент розвинутий достатньо а якщо для того щоб пограти з іншими дітьми або зовсім не хоче йти до школи – мотиваційна готовність ще не сформувалася. Кращий засіб допомогти дитині в цьому випадку це надати їй можливість отримати досвід навчання. Це можна зробити за допомогою гуртків – малювання танці музика спортивні секції тощо. Емоційно - вольвовий компонент тобто вміння регулювати своєю поведінкою в залежності від ситуації здатність виконувати інструкції дорослих. Тут допоможуть вашій дитині різні ігри за правилами від настільних до рухових. Від батьків також залежить розвиток самостійності відповідальності охайності. Ці якості допоможуть легше увійти в учбову діяльність. Тому все що не склано робити дитині дома вона повинна робити сама: заправляти ліжко прибирати іграшки тощо. Виконуючи домашні обов’язки дитина розвиває свою вольову сферу довільність дій починає свідомо контролювати себе. комунікативний компонент – передбачає вміння спілкуватися та працювати в колективі. Це перш за все уважно слухати не перебиваючи дорослого не втручатися в розмову дорослих бути люб’язним з товаришами. Якщо дитина не вміє поважати інших їй буде складніше встановити дружні стосунки з дітьми увійти в шкільний колектив. Тут в першу чергу засобом виховання є особистісний приклад дорослих справедлива оцінка вчинків постійне нагадування про суспільні правила поведінки.

slide 46:

По-друге розглянемо інтелектуальну готовність. На момент вступу до школи дитина повинна мати здібності знаходити спільні та відмінні ознаки предметів явищ. В неї повинно бути достатньо розвинуте мовлення увага пам’ять. Добре розвивають інтелектуальну сферу в цьому віці такі ігри як «Четвертий зайвий» «Збери предмети за спільною ознакою». Для розвитку мовлення важливо навчити дитину відповідати на питання не одним словом а складати речення з 2-3 слів. На момент вступу до школи дитина повинна визначати кількість слів у реченні називати перше друге третє слово переказувати казку або оповідання складати просте оповідання за картинками описувати серію картинок. Розвити словниковий запас допоможуть вправи де потрібно дібрати слова протилежні за значенням схожі за значенням пригадати зменшувальні слова закінчити речення. Бажано навчити дитину читати але навчання повинно бути у вигляді гри підтримуючи інтерес та захопленість у дитини. Психологи прийшли до висновків що кращих успіхів досягають діти які навчилися читати до 6 років. Письму навчати не слід. Для того щоб підготувати руку до письма корисними будуть малювання розмальовка штриховка ліплення робота з дрібними частинками конструктора мозаїки. Фізична готовність. Якщо дитина часто хворіє присвятіть час який залишився до школи фізичному розвитку загартуванню укріпленню здоров’я. 5. Вправа «Як діють слова на дитину» Мета: формувати уявлення батьків про вплив негативних на емоційний стан дитини. Хід проведення. Батькам показується як слова впливають на стан дитини. 1. Банка води – це дитина чиста проста наївна 2. Сіль – це грубі слова 3. Перець – це слова які обпалюють образливі слова 4. Жменя землі – байдужість неуважність до дитини з боку дорослого. Сіль перець землю висипати в банку. Все це добре перемішуємо – одержуємо стан дитини. Скільки мине часу поки все це осяде забудеться. А варто лише трішки збовтати й усе здіймається вгору.

slide 47:

6. Пізнавальна вікторина. Мета: дати практичні знання з підготовки дитини до навчання у школі. Хід проведення. Батькам пропонують відповісти на запитання. Де дитина отримує любов у родині Коли дитина вчиться коли грається запитує допомагає співає бігає — весь час. Скільки часу на вашу думку можуть тривати заняття з дитиною 25—30 хвилин Скільки повинен важити портфель дитини 1200—2000 г. 6—7 років: криза чи ні так Що можуть зробити батьки щоб дитина виросла добропорядною особистий приклад Скільки годин повинен спати першокласник 10—11 годин 2 години до півночі Як ви вважаєте скільки часу потрібно дитині щоб звикнути до школи від 1 до б місяців Чого насамперед потребує першокласник у першому півріччі уваги Скільки часу мінімум дитина може не відволікатися 10 хвилин Скільки часу шестирічна дитина може проводити біля персонального компютера 20 хвилин 3 рази на тиждень Від чого залежить емоційний стан дитини у родині від любові та взаємовідносин між батьками 7. Вправа «Три ложки» Мета: привернути увагу батьків до форми подачі знань дітям у дошкільному віці. Хід проведення. Психолог презентує три ложки: маленьку середню й велику як символ подачі знань дошкільнятам.

slide 48:

Пропонувати знання дітям дошкільного віку потрібно спочатку невеликими порціями символічно ця порція — чайна ложечка. З часом коли діти підуть у школу порції подачі знань збільшаться. Отримувати знання школярі будуть десертними та столовими ложками. Але іноді батькам хочеться щоб діти знали все й одразу. Тому нерідко беруться за здоровенну ложку — «ополоник» для подачі нових знань дошкільникам але проковтнути стільки знань дітям проблематично. Інакше кажучи розмову з дітьми починаємо не з дитячих казок а з енциклопедичних знань. Важливо не перевантажувати дитину інформацією яку вона через свої вікові особливості ще не може повністю сприйняти знання подавайте відповідно до віку дошкільника. 8. Підбиття підсумків. Мета: узагальнити інформацію отриману під час заняття. Хід проведення. По завершенні заняття слід провести обговорення проведених вправ. Батьки за бажанням висловлюють свої враження. Розповідають що їх найбільше вразило що будуть використовувати. Роздати пам’ятки батькам «Формування психологічної готовності до школи». 9. Завершення роботи. Мета: зняти емоційне напруження подякувати за роботу. Хід проведення. Подякувати батькам за активну участь у засіданнях клубу «Турботливі батьки».