Kashish

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Slide 2: 

Math’s Presentation

Slide 3: 

SONY In this presentation we will find the surface areas of those articles which we can find in our classroom such as desk ,pen,chalk etc. INTRODUCTION

Slide 4: 

A.I.M: To find the surface areas of classroom articles

Slide 5: 

Green board

Slide 7: 

Dinmention of 1st plank = 150 x 3 x 4 TSA = 2(lb+bh+hl) 2(150x3 + 3x4 + 4x150) 2(450+12+600) 2x1026 = 2124 2x2124 = 4248cm ² [because we have 2 pieces] Dinmention of 2nd plank = 75 x 3 x 4 TSA = 2(lb+bh+hl) 2(75x3 + 3x4 + 4x75) 2(225+12+300) 2x579 = 1074 2x1074 = 2148cm ² [because we have 2 pieces] Dinmention of green piece = 130 x 75 x 2 TSA = 2(lb+bh+hl) 2(130x75 + 75x2 + 2x130) 2(9750+150+260) 2x10160 = 20320cm ² Sum of all = 4248+2148+20320 =26716cm ²

Slide 8: 

Pencil

Slide 10: 

Height of cone = 1.5 cm Radius of cone = 0.3 cm Slant height of cone = 2cm CSA of cone = 22/7 x r x l =22/7 x 0.3 x 2 = 1.9cm² (approx.) Height of cylinder = 12cm Radius of cylinder = 0.2cm CSA of Cylinder = 2 x 22/7 x r x h = 2 x 22/7 x 0.2 x 12 = 15.1cm ² (approx.) Base area = 22/7 x r² = 22/7 x 0.04 = 0.1cm ² (approx.) Sum of all = 1.9 + 15.1 - 0.1 = 17.0cm ²

Slide 11: 

Chalk

Slide 13: 

TSA of Cylinder = 22/7 x r( r + h ) = 22/7 x 0.5(0.5 + 8) = 13.6cm ² (approx.)

Slide 14: 

DESK

Slide 17: 

SURFACE AREA OF IRON USED Radius of base = 1cm Height of cylinder = 980 cm TSA of cylinder = 22/7 x r( r + h ) = 22/7 x 1( 1 + 980 ) = 3081.9cm² (approx.)

Area of wood used : 

Area of wood used Dimensions of plank 1 = 110 x 35 x 2 TSA of Plank = 2(lb+bh+hl) = 2(110x35 + 35x2 + 2x110) =2x4140 =8280cm² 8280x2 = 16560cm² Dimension of plank 2 = 30 x 110 x 2 TSA of Plank = 2(lb+bh+hl) = 2(30x110+110x2+2x30) =2 x 3580 =7160cm² 7160 x 2 = 14320cm² Dimention of plank 3 = 110 x 25 x 2 TSA of Plank = 2(lb+bh+hl) = 2(110x25+25x2+2x110) = 2 x 3020 = 6040cm² Sum of all = 16560+14320+6040 = 36920²

Slide 19: 

Conclusion From this activity we conclude that we can find surface area of any article by dividing it into various shapes

BIBLOGRAPHY : 

BIBLOGRAPHY Measurements – real time Formulae – mathematics class IX

authorStream Live Help