Ekip Olmak1

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Ekip Olmak:

Ekip Olmak Ebru Fettah Gül . K . Yeşilyaprak

Ekip Nedir?:

Ekip Nedir? Ortak bir amaç için ortak çalışma içinde olan en az iki kişiden oluşan gruptur. Ekibin varlığından söz edebilmek için ekibi bir araya getiren ve bir arada tutan bir misyon ve vizyon olmalıdır. Kısaca misyon; amaç, vizyon da çalışma şekli ve işin vitrinidir.

Ekip Nedir?:

Ekip Nedir? Ekip Çalışması bir orkestra gibidir ve bu orkestra gücünü uyumdan alır, solist yoktur. Yapılan doğru işlerde de birbirlerine olumlu geri bildirimlerde bulunmaları önemlidir. Ekip içinde kimsenin “Bana ne bu benim işim değil”, “Ben yapmadım ki” deme lüksü yoktur. Herkes başarı da olduğu kadar başarısızlıkta da elini taşın altına koymalıdır.

Ekip Nedir?:

Ekip Nedir? Aşağıdaki durumlarda ekiplere ihtiyaç duyulmamaktadır : Bir kişi tarafından verilebilecek kararlar için, Kararların önceden bilindiği durumlarda, Ulaşılan sonucun firma, grup ve bölüm başarısı için kritik olmadığı durumlarda, Zaman kısıtı olduğunda, Proje büyük bir önceliğe sahip olmadığında.

Ekip Nedir ?:

Ekip Nedir ? EKİBİN GELİŞİM BASAMAKLARI Tanışma: Ekibin kuruluş aşamasında üyeler öncelikle birbirlerini tanımaya ve kabul edilebilir grup davranışlarını öğrenmeye çalışırlar .

Ekip Nedir ?:

Ekip Nedir ? EKİBİN GELİŞİM BASAMAKLARI Tartışma: Tartışma, belki de ekip gelişimindeki en zor aşamadır. Bu aşamada, üyeler, diğerlerinin fikirlerine ve yeni yaklaşımlara direnç gösterirler. Bir konuda anlaşama sağlansa bile tartışmalar devam eder.

Ekip Nedir ?:

Ekip Nedir ? EKİBİN GELİŞİM BASAMAKLARI Anlaşma: Tartışma aşamasının ardından üyelerde çatışmalara yapıcı yaklaşımda bulunma ve ekip içinde uyum sağlama çabası gözlemlenir.

Ekip Nedir ?:

Ekip Nedir ? EKİBİN GELİŞİM BASAMAKLARI Yapma : Bu aşamada üyeler birbirlerini daha iyi anlarlar; problemlerin belirlenmesi ve çözüm alternatifleri üzerinde durmaya başlarlar.

Ekip Nedir?:

Ekip Nedir? Aynı yer ve bölgede çalışmak demek, birlikte çalışmak değildir. Bazen insanlar aynı binada, aynı odada çalışırlar ama birbirleriyle konuşmazlar. Takımın oluşturulma aşaması, takımın hem fiziksel hem de psikolojik olarak meydana getirilmesidir. Ekipte her bireyin maksimum performans göstermesi, daha etkili bir biçimde amaca ulaşmayı sağlar.

Ekip Nedir?:

Ekip Nedir? BEN BÖYLEYİM YA DA BENİM SORUNUM DEĞİL! Cümlelerine sığınmamalıyız . Olumsuz anlarda bile aynı amaca hizmet edebilmek gerçek bir EKİP olmanızı sağlayacaktır.

authorStream Live Help