Kediler Giriş - Yiğit Akın

Views:
 
Category: Others/ Misc
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Kediler:

Kediler

Slide2:

Sınıf : Mammalia Takım: Carnivora Aile : Felidae Cins : Felis Tür : Felis Domesticus (Evcil kediler) -Günümüzden yaklaşık 10.000 yıl önce evciltildiler. -Bugünkü evcil kedinin atası Felis Sylvestris lybica -Kökeni Mısır ve Kuzey Afrika'nın geneline dayanır. -Genetik anlamda kökeni eskilere dayanan 2 kedi ırkı: -Mısır Mau'su ve Habeş

Slide3:

Kedi ilk kez büyük ihtimalle Mısırlılar tarafından İ.Ö. 8000’de evcilleştirilmiştir. Bunun en önemli nedeni ekonominin tarıma dayalı olması ve elde ettikleri tahılları farelerden korumak istemeleridir. Evcil kedinin atası Afrika vahşi kedisidir (F.silvestris libyca).

F. Sylvestris lybica:

F. Sylvestris lybica

Slide5:

Mısır Mau’su Habeş

Slide6:

Ortalama ağırlığı : 2.7 - 4.5 kg arasında değişmekle birlikte, soyu karışık olanlar arasında 12.5 kg'a ulaşanlar da vardır. - Ortalama vücut uzunluğu erkeklerde 70, dişilerde 50 cm'dir. -Ortalama ömürleri beslenme ve bakıma bağlı olarak 14 ile 20 yıl arasında değişir. - Evcil kedi ırklarının büyük bölümü kısa tüylü, Ankara ve İran kedileri ise uzun tüylüdür; ayrıca, bir İngiliz soyu olan Rex Kedisi'nin tüyleri ise kıvırcıktır.

İngiliz rex:

İngiliz rex

Slide8:

Kediler genellikle siyah, sarı, boz ve beyaz renkli ya da bu renklerden birkaçıyla alacalıdır. Tekir denilen siyah çizgi ve benekler ile bezenmiş kedilere oldukça sık rastlanır. Üç renk ile alacalanmış kedilerin çok azı erkek olup, bu erkeklerin ise hemen hemen tümü kısırdır, Ankara kedisi gibi mavi gözlü, uzun beyaz tüylü kedilerin çoğu ise sağırdır.   Kedinin üst çenesinde 16(6 incisiv, 2 canine, 6 premolar, 2 molar), alt çenesinde 14 diş(6 incisiv, 2 canine, 4 premolar, 2 molar) bulunur. Toplam sayısı 26 olan sütdişleri, yaklaşık beşinci ayda yerini kalıcı dişlere bırakır. (4 adet molar diş eklenir. 6 haftalıkken bütün süt dişleri tamamlanır. 3. ayda kalıcı dişler çıkmaya başlar ve 5. ayın sonunda bütün kalıcı dişler tamamlanmış olur.

Slide9:

Tapetum Lucidum : Bu yapıda bulunan guanin kristalleri sayesinde, gözün arka kısmına düşen ışık yeniden retinaya yansıtılır. Retinaya geri yansıtılan ışığın bir kısmı mercekten geri döner ve gözlerin gece parlamasına neden olur. Bu yapı sayesinde, karanlıkta gözün alabildiği ışık miktarı arttırılmış, daha doğrusu mevcut ışıktan daha fazla yararlanılmış olur.

authorStream Live Help