М1_Л3 Лазерне обладнання (ФОПД)

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Лекція №3:

Лекція № 3 Лазерне обладнання для виготовлення флексографічної друкарської форми (ФДФ) та форм офсетного плоского друку (ФОПД)

План:

План 6.1. Лазерне обладнання для виготовлення ФДФ 6.2. Лазерне обладнання для виготовлення ФОПД 6.2.1 Лазерні автомати типу «Lasereit» 6.2.2 Лазерне обладнання типу «Lochescen» Контрольні питання

6.1. Лазерне обладнання для виготовлення ФДФ :

6.1 . Лазерне обладнання для виготовлення ФДФ Для оброблення гуми при виготовленні ФДФ можна застосувати технології лазерного гравірування , що дає змогу не тільки скоротити кількість стадій виготовлення кліше, а й істотно підвищити їхню якість порівняно з традиційними технологіями.

Конструкції лазерного обладнання: :

Конструкції лазерного обладнання: лазерний гравірувальний автомат фірми «Енс Шеель-Зондермашинен» (Німеччина), лазерний гравер типу «Зедко» фірми «Когорент радіейшен» (США). Це обладнання має коротку станину, на опорах якої встановлюється формний циліндр ( ФЦ ) , виготовлений з гуми або металу, поверхню якого покрито пластиком і металізовано.

Відтворення зображення:

Відтворення зображення На металізованій поверхні ФЦ з використанням фотолітографії відтворюється зображення. Для цього на циліндр наносять шар фоторезисту, на який експонується зображення крізь діапозитив. Потім фоторезист задублюють і промивають, утворюючи копію зображення, що підлягає розмноженню. Одночасно на пробільних ділянках фоторезист вимивається, оголюючи мідне покриття, яке потім витравлюють.

Лазер:

Лазер На станині гравірувальної установки поряд із ФЦ розташовують лазер , який в неперервному режимі забезпечує випромінювання потужністю 200...500 Вт залежно від заданої продуктивності. Промінь лазера за допомогою оптичного об'єктива фокусується на поверхні ФЦ. Діаметр сфокусованої плями визначається довільно (близько 0,1 мм). Об'єктив переміщується вздовж твірної ФЦ ; одночасно під дією лазерного випромінювання гума або пластик випаровуються до певної глибини в пробільних ділянках, утворюючи рельєф на друкарському циліндрі ( ДЦ ).

Лазер з випромінюванням на вуглекислому газі :

Лазер з випромінюванням на вуглекислому газі Глибина і швидкість гравірування залежать від потужності лазерного випромінювання. Це випромінювання цілком поглинається гумою (пластиком), що обробляється, а також практично цілком відбивається від обміднених частин поверхні ФЦ . За допомогою лазерного пучка потужністю 240 Вт гравірування гумового ФЦ діаметром 200 мм і завдовжки 600 мм на максимальну глибину 1,5 мм здійснюється приблизно за 1,5 год.

Переваги та недоліки:

П ереваги та недоліки П еревагами описаного лазерного обладнання є техніко-економічна ефективність, а також простота конструкції, оскільки в ньому є лише один стандартний ФЦ , що обертається. Недолік такого обладнання - необхідність попередньої підготовки ФЦ для здобуття мідної маски.

Лазерний автомат :

Лазерний автомат Лазерний автомат фірми «Енс Шеель-Зондернмашинен» оснащений ще одним циліндром , на якому закріплюється оригінал зображення, що підлягає розмноженню. Уздовж циліндра переміщується зчитувальний пристрій, що виробляє аналоговий електричний сигнал, за допомогою якого здійснюється керування інтенсивністю лазерного випромінювання швидким умиканням і вимиканням електропостачання лазера, що займає кілька мікросекунд. За допомогою керувального пристрою визначаються роздільна здатність зображення, що відтворюється, а також продуктивність процесу гравірування. Вказана швидкодія схеми керування є граничною для газових лазерів.

Твердотільні лазери на гранаті:

Твердотільні лазери на гранаті Щоб дістати зображення з роздільною здатністю до 60 ліній/см, застосовують лазери на вуглекислому газі потужністю 100 і 460 Вт, а для забезпечення вищої роздільної здатності (100 ліній/см) — твердотільні лазери на гранаті потужністю в неперервному режимі генерації 60 і 100 Вт. На лазерних автоматах можна гравірувати флексографічні ФЦ діаметром до 600 мм і завдовжки до 2,2 м.

Автоматичне обладнання :

Автоматичне обладнання Лазерні автомати оснащуються автоматичним обладнанням для регулювання глибини гравірування під час відтворення зображення. На зображенні (або на його частинах) з дрібними деталями максимальна глибина гравірування також менша (наприклад, вона дорівнює 0,6 мм), у той час як на широких пробільних ділянках вона автоматично збільшується до 1...1,6 мм. Це гарантує якісний друк, запобігає потраплянню фарби на пробільні ділянки форми.

Серія гравірувальних верстатів :

Серія гравірувальних верстатів Нову лазерну технологію виготовлення форм і растрованих циліндрів для флексографії розробила фірма «Ваа sel Scheel Lasergraphics GmbH ». Серія гравірувальних верстатів « Graphola з Compact » призначена для виготовлення ФДФ розмірами 30x60, 60x90, 60x60 см.

ФДФ «Lasersoft :

ФДФ « Lasersoft Фірма « Cliches Bachkine » (Франція) є виробником різних ДФ для флексографії, де працюють три лазерні гравірувальні машини « Zedco » і різноманітне допоміжне обладнання. Остання розробка фірми – виготовлені з еластомірного матеріалу ФДФ « Lasersoft ».

Формний матеріал:

Формний матеріал Формний матеріал складається з трьох різних шарів гуми. Поверхневий шар несе тонке покриття, на яке лазером наноситься зображення. Другий шар , складається з пористої гуми , яка надає формі ідеальної еластичності. Третій шар , який слугує основою ФДФ , виготовляється з досить твердої гуми і забезпечує рівномірну стійкість форми.

Формний матеріал:

Формний матеріал Цей формний матеріал сумісний з фарбами на спиртовій і водяній основах, на основі гліколей і гліколевих ефірів, але не сумісний з фарбами на масляній основі й на основі аліфатичних і ароматичних вуглеводів. Твердість цього матеріалу за Шором дорівнює 40, його товщина - 3,94 ... 6,36 мм. Стандартною товщиною є 4 мм, за необхідності вона може збільшуватися до 9 мм. Глибина гравірування — до 3 мм. Новий матеріал дає змогу виготовляти досить великі ФДФ — до 3,2 м завширшки. Форми довговічні й забезпечують високу якість друкування. Технологія їх виготовлення відповідає екологічним вимогам.

Лазерні гравірувальні апарати «Laser Graver» :

Лазерні гравірувальні апарати « Laser Graver » Науково-виробничим центром «Альфа» (Росія) розроблено лазерні гравірувальні апарати « Laser Graver », які дають змогу виконувати гравірування гуми з роздільною здатністю до 1422 точок/дюйм, забезпечуючи лініатуру півтонового растра до 120 рядків/дюйм. У цих апаратах застосовано твердотільні YAG : Nd лазери , випромінювання яких фокусується оптичною системою в пляму розміром 26...30 мкм, що дає змогу формувати друкарські елементи розміром 70...90 мкм.

«Laser Graver 1600S44»:

« Laser Graver 1600 S 44 » Важливою перевагою способу лазерного гравірування є можливість гнучкого керування глибиною пробілів, а також кутом нахилу профілю друкарських елементів. В апаратах « Laser Graver 1600 S 44 » ці можливості реалізовано за допомогою програмного ( відразу з комп'ютера !) керування кількістю проходів гравірування, а також потужністю лазерного випромінювання. Програмне забезпечення містить програмний растровий процесор ( R ІР) РоstScrip t , що забезпечує сумісність із будь-якими видавничими системами.

Технічні характеристики лазерних гравірувальних апаратів, моделей LG1600S44 та LG1600SР44:

Технічні характеристики лазерних гравірувальних апаратів, моделей LG1600S44 та LG1600SР44 Показник LG 1600 S 44 LG 16О0 S Р44 Тип лазера (довжина хвилі) Твердотільний Твердотільний YAG ; Nd (1,06 мкм) YAG ; Nd (1,06 мкм) Потужність випромінювання лазера, Вт 30 40 Формат вхідної інформації Ро stS сгір t ,РСХ Ро stS сгір t , РСХ Технологія запису зображення Гравірування на гумі Гравірування на гумі Максимальне поле запису, мм 210x600 210x600 Роздільна здатність запису, точок/дюйм 608...1422 608...3370 Розмір точки запису, мкм 16...70 16...70 Розмір мінімального елемента, мкм 26 26 Лініатура півтонового растра, ліній/дюйм г ≤20 ≤120 Лінійна швидкість запису, м/с 0,6...6 0,6..1О Порти приєднання до комп'ютера соm, LPT соm, LPT Ресурс основних вузлів реверса, год > 6000 > 6000 Маса, кг 120 120

«Laser Graver SР44»:

«Laser Graver SР44»

Системи встановлення та суміщення фотополімерних ФДФ «Сугеl МІСRОFLЕХ» фірми «Du Ропt»:

Системи встановлення та суміщення фотополімерних ФДФ «Сугеl МІСRОFLЕХ» фірми «Du Ропt»

Основні вузли :

Основні вузли Ці апарати мають такі основні вузли: лазерний випромінювач з різальною головкою ; блок живлення лазера; систему вентиляції лазера з робочої зони; барабанний вузол; блок електроніки з пультом керування; двоконтурну систему охолодження лазерного випромінювача.

Схема проходження лазерного пучка в апараті «Laser Graver SР 44»: :

Схема проходження лазерного пучка в апараті «Laser Graver SР 44»: 1-«глухе» дзеркало (відбиття 100 %); 2 - квантрон (складається з активного елемента, лампи накачування, еліптичного відбивача); З - охолоджувана діафрагма-заслінка; 4 - вихідне дзеркало (відбиття 60 %); 5,6,8-поворотні дзеркала (відбиття 100 %); 7 - охолоджувана діафрагма; 9 - датчик потужності випромінювача лазера; 10 - розширювач лазерного пучка; 11 - об'єктив; 12 - захисний конус; 13 - поверхня барабана. Юстування лазера здійснюється за допомогою гелій-неонового лазера потужністю 1...3 мВт.

Елементи лазера:

Елементи лазера Ос новним елементом лазера є квантрон , в якому знаходяться найважливіші елементи лазера: лампа накачування та кристал. Трубчаста дугова лампа накачування потужністю, до 6 кВт освітлює кристал, який перетворює світло лампи в лазерне випромінювання з довжиною хвилі 1,06 мкм . Квантрон забезпечує також охолодження лампи та кристала проточною дистильованою водою. Дзеркала, точність настроювання яких визначає потужність лазера й саму його можливість випромінювати світло. Захисна заслінка дає змогу в будь-який момент закрити вихідний промінь натисканням на кнопку «Заслінка» в блоці живлення. Фокусуюча система з кварцевою оптикою (різальна головка), яка зводить лазерний промінь у пляму мінімального розміру (16...70 мкм залежно від матеріалу).

На зовнішньому боці різальної головки розміщено: :

На зовнішньому боці різальної головки розміщено: юстувальне кільце для суміщення сфокусованого лазерного випромінювання з поверхнею металу, що гравірується; стопори фіксації захисного скла. На кінці головки є металевий конус з вихідним отвором. Фокус міститься приблизно на відстані 8 мм від конуса. Всередині конуса є захисне прозоре скло, що захищає вихідну лінзу фокусуючої системи від продуктів згоряння. Юстування різальної головки проводиться в міру потреби, в основному при переході з одного матеріалу, який гравірується, на інший. Лазерне випромінювання в апараті цілком заховане в металевому тракті й тому безпечне. Воно може вийти назовні тільки в разі часткового розбирання апарата.

Мікрокомп’ютер:

Мікрокомп’ютер Усіма операціями лазерного гравірувального апарата, синхронізацією переміщення та обертання барабана й роботою лазерного пучка керує вбудований в апарат мікрокомп’ютер. Він забезпечує правильну роботу всіх швидкодіючих електроприводів механіки апарата, видачу сигналів на пульт керування апаратом, підтримує високу точність нанесення рисунка. Оператор тільки встановлює режим оброблення і стежить за процесом гравірування.

Оброблення гуми:

Оброблення гуми Лазер є різцем з унікальними характеристиками. Оброблення гуми проводиться точно сфокусованим пучком лазерного випромінювання потужністю 40 Вт і діаметром 16...70 мкм. Під дією лазерного випромінювання проходить моментально деструкція та випаровування гуми. Процес деструкції і горіння відбувається тільки в каналі лазерного пучка; тому ширина розрізу не перевищує 10...70 мкм. Така точність оброблення дає змогу гравірувати на гумі дуже дрібні елементи зображення. Потужність лазерного пучка дає змогу випалювати близько 30 см 3 гуми за годину.

PowerPoint Presentation:

Для нанесення рисунка гумовий лист закріплюється на барабані за допомогою липкої стрічки. Лазерний пучок фокусується на поверхні листа гуми. При цьому лазер прорізає кільцеву доріжку в листі гуми. Для того щоб гравірувати всю площину листа, барабан переміщується вздовж своєї осі з дуже дрібним кроком. Оскільки ширина лазерного пучка перевищує крок поздовжнього переміщення барабана, сусідні доріжки зливаються, утворюючи неперервну площину. Таким способом можна обробити просту площину на якій немає жодного елемента рисунка. Для того щоб нанести рисунок, лазерний пучок діє синхронно з обертанням барабана та його поздовжнім переміщенням. Зображення формується по рядках, як на екрані телевізора.

Штемпелі:

Штемпелі Роздільна здатність (до 1422 точок/дюйм) лазерного гравірувального автомата більше ніж утричі перевищує стандартну роздільну здатність більшості лазерних принтерів і наближається до стандартної роздільної здатності друкарських фотоскладальних машин. Це дає змогу створювати штемпелі з графікою будь-якої складності, а також забезпечувати такий захист печаток, як і при виготовленні грошей та цінних паперів, оскільки мікрошрифт розміром 1...2 пункти має високу складність і забезпечується точна передача будь-яких геометричних розмірів рисунка. Завдяки дуже високій роздільній здатності автомата стало можливим включати в рисунок печатки півтонові фотографії із забезпеченням поліграфічної якості відбитків.

PowerPoint Presentation:

Інформація для керування лазером надходить з комп'ютера рядок за рядком. Автомат прорізає кільцевий рядок (доріжку) і зміщується на сусідній рядок. Далі він дістає від комп'ютера інформацію про гравірування цього рядка, пропалює його і знову зміщується. Таким чином на поверхні гуми формується рельєфний рисунок. Оптимальна швидкість оброблення гуми становить 0,5...1,2 м/с, що відповідає швидкості обертання барабана 1..>2,5 с -1 . При менших швидкостях факел продуктів згоряння гуми починає горіти не тільки в каналі проходження лазерного пучка, а й на сусідній з ним поверхні листа гуми, внаслідок чого рельєфні елементи підгоряють і псуються. Якщо ж швидкість перевищує 1,2 м/с, то "температура в зоні горіння і загальна продуктивність гравірування знижуються.. Дрібні зони гравірування (заглиблення розміром 60... 160 мкм) пропалюються на меншу глибину ніж інші частини рисунка.

PowerPoint Presentation:

При оптимальній швидкості лазер гравірує гуму на глибину 0,16...0,36 мм. Як правило, такої глибини для здобуття нормального відбитка не вистачає. Тому автомат обробляє кожен рядок кілька разів (два — чотири залежно від потрібної глибини, партії гуми та стану лазера). Лазерний гравірувальний автомат принципово може обробляти будь-яку гуму, що має чорний колір. Але для здобуття найкращих результатів вона повинна бути досить м'якою та дрібнозернистою, без сторонніх включень, мати високу стійкість до фарб і добре ними змочуватися. Особливо важливим показником є тиражостійкість гумової печатки. Інші важливі характеристики гуми — це ефективність її оброблення лазерним пучком і мінімальна кількість шкідливих речовин у продуктах випалювання.

PowerPoint Presentation:

Розроблено спеціальну марку гуми — гуму для лазерного гравірування, що випускається у вигляді рулону завширшки 600 мм . Товщини гуми для виготовлення друкарських штемпелів становить 1,7...2 мм (відхилення — 0,2 мм), а для виготовлення ФДФ - 2,5мм (відхилення — також 0,2 мм). Гума змочується водно-спиртовими фарбами, що містять до 20% спирту. За замовленням її виготовляють і для інших фарб. Технологія лазерного гравірування, будучи зручним і економним способом виготовлення флексографічних кліше має добрі перспективи розширення її застосування у флексографії. Впровадження цієї технології на поліграфічних підприємствах дасть змогу поліпшити якість продукції з одночасним зниженням витрат, пов'язаних із виготовленням флексографічних кліше.

PowerPoint Presentation:

Варто звернути особливу увагу на таку важливу галузь застосування лазерного гравірування, як виготовлення печаток і штампів . Для цього використовують ті самі технологічні процеси, що й у флексографії. Однак останнім часом зростає кількість підробок печаток, а це змушує шукати такі способи їх виготовленні, що передбачали б внесення додаткових ступенів захисту. Це завдання може бути з успіхом вирішене за допомогою лазерного гравірування , що створює можливості виготовлення печаток з тонкими мереживними графічними елементами, півтоновими зображеннями (наприклад, фотографіями), мікротекстом. Підробка таких печаток неможлива без наявності такого самого обладнання. Продуктивність апаратів « Laser Graver 1600 S 44 » у разі їх застосування для виготовлення печаток є дуже високою (16...20 печаток/год) незалежно від складності зображення, що гарантує великий обсяг випуску продукції і в стислі строки.

Лазерне обладнання для виготовлення форм офсетного плоского друку (ФОПД) :

Лазерне обладнання для виготовлення форм офсетного плоского друку (ФОПД) Застосування в офсетному друці лазерного випромінювання відкрило перспективи перетворення поліграфії в автоматизоване виробництво високої культури з мінімальним використанням ручної праці та мінімальною шкідливістю для працюючих, забезпечило простоту поєднання формного обладнання з сучасними системами оброблення інформації та відтворення зображень, а також можливість передачі цієї інформації на відстань з виконанням вибіркового масштабування оригінального зображення, дало можливість спростити виведення газетних полос на лазерні гравірувальні автомати з ЕОМ , а здійснюючи його комбінованим способом, виводити текст з ЕОМ , ілюстрації — з оригінального циліндра лазерного гравірувального автомата ( ЛГА ), дало змогу суттєво (приблизно вдвічі) зменшити необхідну ємність пам'яті та спростити обладнання автоматизованого редакційно-видавничого комплексу.

Штриховий канал блока перетворення сигналів:

Штриховий канал блока перетворення сигналів Штриховий канал блока перетворення сигналів включає штриховий компаратор, на який, крім аналового сигналу, подається регульований сталий рівень напруги. Вибираючи цей рівень, можна регулювати оптичну густину штрихів, відтворюваний на друкарській формі що дає змогу забезпечити необхідну яскравість зображень, яка не залежить від виправлень на оригіналі: слідів клею, рельєфних меж зображень, розмічувальних сіток та інших небажаних наслідків монтажу.

Растровий канал:

Растровий канал Растровий канал починається з коректора. За його допомогою здійснюється коригування оригінальних тонових зображень для послаблення впливу їх якості на якість відбитків регулюванням контрастності. Корекція забезпечується завдяки відповідній деформації амплітудно-тонової характеристики схеми коректора, що розбивається на чотири ділянки, нахил яких змінюється незалежно. Оптимальну характеристику коректора вибирають порівнянням з еталонною електронною градаційною шкалою і генерують схемою, що є в блоці перетворення. Результати корекції контрастності реєструються за допомогою вмонтованого в ЛГА осцилографа, на екрані якого відображаються характеристики коректора та еталонної градаційної шкали.

Лазерні автомати типу «Lasereit»:

Лазерні автомати типу «Lasereit» Автомат « Lasereit » призначений для виготовлення ФОПД у газетному виробництві. Оригіналом є монтаж газетних полос, що складається з: растрових, штрихових ілюстрацій та тексту.

Принципова схема розгортки в автоматі «Lasereit» :

Принципова схема розгортки в автоматі «Lasereit» 1- аргоновий лазер ; 2-модулятор 3- гелій-неоновий лазер 4-напівпрозоре дзеркало 5-дзеркало 6-напівпрозоре дзеркало 7-дзеркало 8-фотоелементи 9-електронний блок 10-газетна полоса 11-формна пластина Принципова схема розгортки в автоматі «Lasereit»

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » В автоматі « Lasereit » монтаж газетної полоси 10 і формну пластину 11 світлочутливим шаром укладають на пневматичні плоскі столи, що здійснюють зворотно-поступальне переміщення відносно зчитувального та експонувального лазерних променів. Для зчитування полоси монтажу використовують малопотужний (2...4 мВт) гелій-неоновий лазер 3 з випромінюванням червоного кольору, а для експонування — аргоновий лазер 1 із випромінюванням блакитного кольору.

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » Випромінювання аргонового лазера проходить через акустооптичний модулятор і за допомогою напівпрозорого дзеркала 4 поєднується з випромінюванням гелій-неонового лазера 3 в одне загальне випромінювання, яке спрямовується на дзеркало 5, що коливається. Це випромінювання, розгортаючи одночасно зчитуване та копійоване зображення, відхиляє лазерні промені в напрямку, поперечному до напрямку руху столів.

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » Зображення монтажу зчитується і копіюється по рядках на формну пластину. Відбиті дзеркалом 5, промені спрямовуються на напівпрозоре дзеркало 6 яке відбиває промінь аргонового лазера на формну пластину 11, а промінь гелій-неонового лазера пропускає на монтаж газетної полоси 10 за допомогою дзеркала 7. Випромінювання гелій-неонового лазера , що відбивається монтажем 10, падає на фотоелементи 8, які генерують електричні сигнали білої і чорної ділянок оригіналу. Ці сигнали після підсилення та оброблення в електронному блоці 9 керують модулятором 2, який на білих ділянках монтажу припиняє доступ світла аргонового лазера на формну пластину, а на чорних відкриває його, копіюючи зображення на світлочутливий шар.

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » Промінь лазера фокусується в пляму діаметром 40 мкм. У процесі запису кожна літера, знак або растровий елемент утворюються з перехрещених точок. Тривалість дії лазерного випромінювання на поверхню офсетної формної пластини становить 10 -6 с. Ефективність роботи автомата « Lasereit » підвищується при використанні фотополімеризаційноздатних шарів, сенсибілізованих до випромінювання аргонового лазера. Світлочутливість цих шарів у 10...12 разів вища, ніж світлочутливих шарів на основі діазосполук.

Схема виготовлення монометалевої ФОПД на алюмінієвій пластині за допомогою лазера :

Схема виготовлення монометалевої ФОПД на алюмінієвій пластині за допомогою лазера а – заряджання пластини; б – експонування ; в – проявлення тонером; г – термічне закріплення (фіксування); д – розчинення фотонапівпровідникового шару на пробільних ділянках; е – нанесення захисного шару сушіння 1 – розрядник; 2 - фотонапівпровідниковий шар; 3 – алюмінієва пластина; 4 – світловий промінь; 5 – закрите електростатичне зображення; 6 – елементи порошкового зображення; 7 – друкуючі елементи; 8 – пробільні елементи; 9 – захисний шар.

Автомат «Lasereit - 100Е» :

Автомат « Lasereit - 100Е » Тривалість запису газетної полоси (432 x 600 мм) при лініатурі розгортки 400 ліній/см на пластини « Еlfasol L8 » дорівнює 50 с. Повний час виготовлення форми займає близько 4,5 хв. Продуктивність автомата - 60 форм/год. При проявленні пластини порошком лініатура растрових зображень не перевищує 36 ліній/см. Тиражоcтійкість форм коливається від 30 до 150 тис. відбитків.

Модифікації лазерного автомата «Lasereit»:

Модифікації лазерного автомата « Lasereit » Розроблено кілька модифікацій лазерного автомата « Lasereit », що різняться конкретним призначенням, довжиною хвилі випромінювання лазера та розмірами меж сканування. Найбільш поширеними є модель « Lasereit-100 », в якій може використовуватися як видиме, так і ультрафіолетове випромінювання іонного аргонового лазера (для запису), а також модель « Lasereit-100А » тільки з ультрафіолетовим лазерним випромінюванням. Модель « Lasereit-100E » укомплектовано аргоновим лазером , що працює у видимій частині діапазону. Ця модель призначена для виготовлення електрографічних офсетних форм газетного формату.

Виготовлення ФОПД:

Виготовлення ФОПД Порівняно з традиційним фотомеханічним способом виготовлення ФОПД спосіб із застосуванням лазерів: виключає використання дорогих фотоматеріалів, прискорює процес виготовлення друкарських форм, забезпечує можливість децентралізованого виготовлення форм одночасно в кількох пунктах приймання інформації.

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » Потужність автомата « Lasereit », що живиться від мережі змінного струму, - близько 30 кВт; витрата охолодної водопровідної води — 20 л/хв. Маса автомата - 810 кг, габаритні розміри — 2,75 х 1,53 х 1,3 м. Він може працювати при зміні температури навколишнього середовища в межах 16...29°С і вологості до 5 %.

Автомат «Lasereit»:

Автомат « Lasereit » Для експонування зображення на традиційних формних матеріалах, які широко застосовуються в офсетному друці, потрібне ультрафіолетове випромінювання іонного аргонового лазера . Проте потужність випромінювання і строк служби таких лазерів суттєво обмежені, що знижує потенціальні можливості апарата «Lasereit».

Фотополімер:

Фотополімер Для періодичного друку фірмою « Eastmen Kodak » (США) розроблено фотополімер , який забезпечує можливість виготовлення магнієвих і алюмінієвих офсетних форм. Цей фотополімер може ефективно експонуватися видимим випромінюванням аргонового лазера , при цьому продуктивність оброблення збільшується в чотири рази порівняно з обробленням традиційних формних матеріалів. Швидкість експонування фотополімеру видимим випромінюванням на порядок більша, ніж при використанні попередньо сенсибілізованих формних пластин типу « Zizo » фірми « Kodak ».

Особливостей лазерного оброблення:

Особливостей лазерного оброблення Виконані за кордоном роботи щодо створення нових матеріалів з урахуванням особливостей лазерного оброблення їх показують, що є перспективи ефективно використовувати обладнання типу « Lasereit » у поліграфії. Останнім часом таке використання економічно виправдане в системах передачі полос газет між видавництвом і периферійними друкарнями. При цьому витрати на придбання відносно дорогого обладнання типу « Laserei t» виправдані. Цьому сприяє та обставина, що застосування зазначеного обладнання дає змогу скоротити час виготовлення ФОПД у два-три рази порівняно зі звичайним фоторепродукційним обладнанням.

Лазерна установка «Lochescen»:

Лазерна установка « Lochescen » Крім експонувань зображень лазерним випромінюванням, становлять інтерес інші види лазерного оброблення, один з яких реалізовано в лазерній установці « Lochescen ». В ній використовується не експонування зображення на світлочутливих матеріалах, а теплове оброблення їх за допомогою лазерного випромінювання.

Структурна схема лазерної установки «Lochescen»:

Структурна схема лазерної установки « Lochescen » 1-циліндр з оригіналом; 2-формний циліндр; 3-датчик растрових імпульсів; 4 - блокування ; 5 - твердотільний лазер ; 6-модулятор; 7 і 12 - кінцеві вимикачі; 8 - турбіна; 9 і 11 - повітряні підшипники; 10 - поршень; 13 - розчеплювач лазерного пучка; 14 - гелій-неоновий лазер ; 15-блок зовнішнього зв'язку;

Структурна схема лазерної установки «Lochescen»:

Структурна схема лазерної установки « Lochescen » 16-блок керування модулятором; 17 - блок синхронізації; 18-пневматичний сервопривод; 19 - фотодетектор; 20 - відеопідсилювач; 21 і 23 - мікроЕОМ; 22 - блок керування пристроєм сканування; 24 - введення даних про оброблюваний матеріал; 25 - команда на початок сканування; 26 - команда на повернення системи в початковий стан; 27 - ручне введення команди; 28 - введення команд на межі сканування.

Принципова схема розгортки в лазерній установці «Lochescen»:

Принципова схема розгортки в лазерній установці « Lochescen » 1- промінь лазера ,2-акустооптичний модулятор ,3-електронний блок керування , 4-лінзовий розширювач, 5,15-кінцеві обмежувачі, 6-лінза, 7-дзеркало, 8-поверхня циліндра, 9…12- пневматичні труби, 13-дзеркало, 14-поверхня циліндра, 16-конденсор, 17-фотодетектор , 18-напівпрозора призма, 19 і 20 – датчики, 21-лінза, 22-гелій-неоновий лазер ,23- електронний підсилювач

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » В установці « Lochescen », щоб копіювати зображення на формну пластину, використовується спеціальний термочутливий шар, який плавиться під дією лазерного випромінювання. Тонку синтетичну плівку з таким шаром накладають на формну пластину шаром до поверхні пластини. На ділянках плівки, де діє лазерне випромінювання, термочутливий шар розплавляється і переходить з плівки на метал, утворюючи на ньому друкуючі елементи. Там, де випромінювання не подіяло, шар залишається на плівці.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Після лазерного експонування одночасно дістають позитивну копію зображення газетної полоси на формній пластині та негативну копію зображення на плівці. Негатив на плівці можна використовувати для виготовлення вторинних друкарських форм звичайним способом контактного копіювання. Позитивну формну пластину передають у процесор або на потокову лінію, де друкуючі та пробільні елементи піддаються хімічному обробленню. Тиражостійкість друкарських форм, виготовлених на установці « Lochescen », становить 100...160 тис. відбитків; Продуктивність - 40 форм і 40 негативів за годину. Загальний час виготовлення форми займає 7...8 хв.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Перевагами виготовлення друкарських форм на установці « Lochescen » є високі продуктивність праці та якість форм, що забезпечується великою лініатурою розгортки зображення - 400 ліній/см. Установка « Lochescen » може застосовуватися як автономне обладнання для факсимільного відтворення оригіналів, а також у вигляді окремих блоків для зчитування та запису в системах факсимільної передачі зображень.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Сканувальна система установки « Lochescen » включає вал з оптичними головками на обох торцях. Вал підтримується парою радіальних повітряних підшипників, які забезпечують можливість його вільного обертання з великою швидкістю, а також зворотно-поступального переміщення вздовж осі. Підшипники вмонтовано в герметичну оболонку, яка забезпечує високу стабільність положення осі вала і слугує циліндром поршня, що здійснює пневматичне переміщення вала вздовж осі. Сила руху утворюється при цьому диференціальним пресом завдяки тиску повітря на поршень, що закріплений на валу.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Вал також обертається під дією стиснутого повітря на турбіни, розміщені на кінцях вала, де є радіальні отвори для підведення до турбін стиснутого повітря. Частота обертання вала пропорційна середньому тиску в циліндрі, а швидкість його лінійного переміщення вздовж осі є функцією диференціального тиску повітря з різних боків поршня. Частота обертання вала - близько 100 с -1 , стабільність його відносного лінійного переміщення зі швидкістю близько 26 мм/с підтримується системою контролю тиску зі зворотним зв'язком.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » В установці « Lochescen » відеосигнали, які несуть інформацію про зчитуване зображення, перетворюються в цифровий ряд . Траєкторія фокальних точок об'єктивів, розміщених в оптичних головках на торцях розгортувального вала, утворює дві циліндричні поверхні, що визначають забезпечений формат зображень - чотири площі сканування однакового формату 43,2 x 61 см. Ці площі скомпоновані попарно: одна пара використовується на зчитуванні, інша-на відтворенні.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Зчитування оригіналу здійснюється пучком променів гелій-неонового лазера , а відтворення зображення - пучком променів твердотільного лазера на гранаті потужністю 10 Вт у неперервному режимі генерації. Це дає змогу найефективніше використати енергію записувального випромінювання з урахуванням того, що малопотужного випромінювання гелій-неонового лазера із запасом досить для зчитування зображення.

Завдання вибору матеріалів для теплового відтворення зображень в установці «Lochescen»:

Завдання вибору матеріалів для теплового відтворення зображень в установці « Lochescen » Всі відомі нині матеріали для теплового відтворення зображень за допомогою лазерного випромінювання можна поділити на три групи: 1. Тонкі плівки , що можуть використовуватися так само, як і матеріали із сріблом, тобто з експонуванням зображень і наступним фотохімічним обробленням. 2. Багатошарові матеріали , за допомогою яких можуть виготовлятися негативи, друкарські форми й безпосередньо копії зображень перенесенням тонера з одного шару на інший. 3. Матеріали, зображення на яких відтворюється гравіруванням лазерним пучком.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Після оброблення лазерним випромінюванням матеріал « Lasermack » поділяється на дві частини: алюмінієву пластину з приплавленими друкуючими елементами (офсетна друкарська форма) та полістиренову плівку — негатив, який можна використати для виготовлення офсетних форм традиційним способом фотоперенесення зображення на світлочутливу формну пластину.

Установка «Lochescen» :

Установка « Lochescen » Для забезпечення тиражостійкості друкуючі елементи мають бути додатково закріплені на поверхні алюмінієвої формної пластини її нагріванням подібно до того, як це робиться при виготовленні електрографітних форм. У разі необхідності перед закріпленням можна відкоригувати друкарську форму. Потім форма покривається лаком і десенсибілізується перед монтажем у друкарську машину. При невеликих тиражах лакування та десенсибілізація друкарської форми необов'язкові.

Контрольні питання :

Контрольні питання Опишіть такі конструкції лазерного обладнання: лазерний гравірувальний автомат фірми «Енс Шеель-Зондермашинен» (Німеччина), лазерний гравер типу «Зедко» фірми «Когорент радіейшен» (США). Які переваги та недоліки має описане лазерне обладнання? Опишіть ФДФ (флексографічні друкарські форми ) « Lasersoft ». Які основні вузли має апарат « Laser Graver S Р44»? Зобразіть схему проходження лазерного пучка в апараті «Laser Graver SР 44» . Які перспективи дало застосування в офсетному друці лазерного випромінювання? Зобразіть принципову схему розгортки в автоматі «Lasereit» . Зобразіть схему виготовлення монометалевої ФОПД. Зобразіть с труктурну схему лазерної установки «Lochescen» . Як здійснюється в установці «Lochescen» копіювання зображення на формну пластину? Які є переваги виготовлення друкарських форм на установці «Lochescen»? На скільки груп можна поділити всі відомі нині матеріали для теплового відтворення зображень за допомогою лазерного випромінювання? На чому ґрунтується базова технологія відтворення зображення в установці «Lochescen» ?