Виховання національної свідомості та патріотизму на уроках української

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Презентация PowerPoint:

Виховання національної свідомості та патріотизму на уроках української мови та літератури « Своє виховання зберігається у природі кожного народу , Як вогонь і світло невидимо зберігається у кремені .. Вдар кресалом і викреши вогонь у себе вдома » Г.Сковорода

Презентация PowerPoint:

Національне виховання- факт цілісного формування особистості, що відображає систему поглядів , переконань, ідеї, ідеалів,традицій, звичаїв, покликаних формувати свідомість і цілісність орієнтації молоді. Найголовніше завдання вчителя – це формування в школярів національної гідності і гордості за свою землю, народ,Батьківщину , усвідомлення себе представниками державної нації, носіями незалежності і державності

Презентация PowerPoint:

Патріотичне виховання – складова частина національного світогляду і поведінки людини, її ставлення до рідної країни,всіх націй та народів. Відданість Україні - невід’ємна ознака національно свідомого громадянина. Патріотизм є одним із найсуттєвіших показників моральності людини.

Презентация PowerPoint:

Основні напрямки патріотичного виховання на уроках української мови, літератури: формування думки про суспільну значимість родини, про сім’ю, рід і родовід; краєзнавство ; ознайомлення з явищами суспільного життя ; формування знань про історію держави, державні символи; ознайомлення з традиціями і культурою свого народу.

Презентация PowerPoint:

На уроках виховую,розвиваю,формую : чесність і громадянську гідність , мужність в обстоюванні істини, прав і свобод громадянина України. почуття громадянської відповідальності за свої вчинки і позиції, за долю рідного краю, народу, захист і розвиток його духовної культури, зміцнення миру і дружби між людьми. розуміння важливої ролі української мови у відродженні України, розуміння того, що лише завдяки їй можна глибше пізнати традиції, звичаї, психологію, національний дух українців, подолати національний нігілізм, яничарство, які культивувалися в Україні протягом століть. розвиваю мовну культуру учнів, вміння і навички спілкуватися, логічно висловлювати думки українською мовою, говорити правильно, вишукано і виразно.

Презентация PowerPoint:

На уроках української мови проводжу роботу в трьох основних напрямках : « Я»: Я- виховую віру в себе, розкриваю і розвиваю свої здібності, поспішаю робити добро, намагаюсь розділяти радість і горе інших; Я- патріот і громадянин України; Я – пізнаю, бережу і примножую красу в усьому, розумію, що до істини веде багато шляхів,відшукую з них свій; Я- утверджую себе в праці, шаную будь-яку корисну праці, прагну стати сильним,витривалим, сміливим.

Презентация PowerPoint:

«Батьківщина»: Вивчаю , утверджую та примножую традиції і святині всього народу, України; Прагну жити в мирі та дружбі з дітьми інших народів, пам’ятаючи: Земля – наш спільний дім. Живу в злагоді із природою .

Презентация PowerPoint:

«Родина»: Шаную свою родину, бережу тепло батьківської оселі. Вважаю, що учні мають чітко усвідомлювати себе частиною своєї сім’ї. Цьому сприяло проведення свята «Бути гідним сином (дочкою) своєї землі», на якому діти розповідали історію свого родоводу, про цікаві події, факти, підготували сімейний альбом . А на уроках української мови звертаю увагу на вивчення українського побуту: старовинні речі, їх призначення, поповнення словникового запасу, забуті і рідко вживані українські слова, їх значення .

Презентация PowerPoint:

УНТ Усна народна творчість на уроках виховує в учнів лювов і повагу до минулого України , почуття патріотизму , гідності людини вільної держави , що у тривалій боротьбі відстояла свою самостійність ; захоплення красою природи , з’єднує з навколишнім світом , із деталями, які ми не завжди помічаємо . Речення з подібних творів використовую на уроках української мови . Знайомлю дітей із народною творчістю про родинні стосунки: приказками, прислів’ями, промовками, казками, народними оповіданнями, розширюю знання про народний одяг, його символічні елементи, з’ясовую наявність у сім’ях переданого у спадок старовинного одягу.

Презентация PowerPoint:

Уроки позакласного читання О знайомлюю дітей з легендами про рідний край, його героїв, героїчними піснями і думами, продовжую знайомити їх з традиційними святами українського народу: національними, обрядовими, релігійними, залучаю дітей до активної участі в них, а також знайомлю із святами інших народів.

Презентация PowerPoint:

Напрямки роботи 1. Історія рідної землі. «Український патріотизм як стан душі українця »(за романом П.Куліша «Чорна рада»). Вікторина на тему козацтва. Знайомство з життям і побутом козаків, з одягом, який носили ці предки. Використання легенд і бувальщин на уроках мови. «Легендарна поетеса Маруся Чурай »,, « Без мови нашої, юначе, й народу нашого нема »(Свято рідної мови).

Презентация PowerPoint:

2 . Українська пісня. «Наша дума, наша пісня не вмре, не загине»(конкурс на кращого виконавця народної пісні). Народознавство . Використання матеріалів із народо- знавства на уроках мови: «Український вертеп», «Українські заручини», «Українське весілля (присвячених народним традиціям сватання дівчини та обряду українського весілля з включенням уривків із творів класиків українськоїлітератури (« Кайдашева сім’я», «Конотопська відьма», «Сватання на Гончарівці» та ін.), використання речень із пісень на уроках української мови).

Презентация PowerPoint:

3. Родина Свято матері «Сива ластівко, ясне сонечко!» Літературно – музична композиція, « Калина з маминої пісні», «Хата моя , біла хата». Конкурси прислів’їв, приказок «Батько та ненька – хата біленька». «Шануй батька і матір, й добре тобі буде жити на землі» - заповідь із Біблії. Легенди про материнську любов, вірність, про необхідність бути вдячними синами та дочками, «…бо хто матір забуває, того Бог карає» (Т.Шевченко). «Поставлю хату», «Моя світлиця» - оспівування хати в українських народних піснях.

Презентация PowerPoint:

4. Рідний край. «Літопис мого села, міста». Історія походження та виникнення села (міста), розвиток та роль села (міста) у різні часи. Прислів’я , приказки, загадки. Легенди мого села(міста). Пісні мого села (міста). Знову цвітуть каштани (знайомство із столицею України). Усні журнали «Ми живемо в Україні», «Свято українського костюма», «Я – українець». «Відгадаю загадку та й посію на грядку» - конкурс українських народних загадок. «Заспіваймо пісню веселеньку» - конкурс українських пісень нашої місцевості

Презентация PowerPoint:

5. Символи держави. Історія символів нашої держави. Символи – герби історичні, герби географічних зон України, герби, пов’язані з козаччиною, Запорізькою Січчю, гетьманщиною. Написання рефератів, творів «Духовні скарби народу», «Найстрашніші втрати – духовні», «І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь»,

Презентация PowerPoint:

6. Краса природи рідного краю. «Краса природи рідного краю», «Учись відчувати красу рідної природи», «Квіти у віночку України ».Тексти про корисність лікарських рослин, які ростуть на території нашої області. «Рослини – символи України » (калина, верба ). Творчі роботи «Природа – рідний дім», «Рослини – символи України», «Природа – матір - Берегиня», «Природо, ми твої друзі!», «Ліс – наше багатство».

Презентация PowerPoint:

Уроки української мови На своїх уроках використовую речення виховного характеру при вивченні окремих тем : « О, рідна земле, ти , як мати   єдина і неповторна !» ( звертання ), « Любіть Землю! Любіть працю на Землі ! Бо не буде щастя нам і дітям нашим ні на якій планеті , запам’ятай !» ( окличні речення ), « Сім’я тим і відрізняється від інших колективів , що вона заснована на взаємній повазі , на близьких стосунках » (складне речення ), « Хто принижує чужу честь , той свою топче» ( вказівні займенники ), « Нема краю, щоб миліший був за наш » ( складнопірядне речення з підрядними означальними ) та інші

Презентация PowerPoint:

5 клас У 5 класі , при вивиченні теми : « Звертання » , пропоную розставити розділові знаки у такому тексті : « Мово ! Пресвята богородице мого народу! З чорнозему , з любистку, м’яти , рясту, євшан-зілля , з роси , з дніпровської води від зорі й місяця народжена . Мово наша! Мудра Берегине , що не давала погаснути зеленому вогнику роду нашому й тримала народ на небесному Олімпі волелюбності , слави і гордого духу .  

Презентация PowerPoint:

6 клас У 6 класі вивчаючи дієслова як частину мови , пропоную визначити вид дієслів у прислів’ях : « Говори мало,слухай багато , а думай ще більше », « Мудрий не все каже , що каже , дурний не все знає , що каже », « Шабля ранить голову, а слово- душу», « Від теплого слова й лід розмерзає ». Використовуючи такі перлини усної народної творчості , діти самі приходять до думки, що мова – один з найдивовижніших скарбів , що людина створила за свою історію .    

Презентация PowerPoint:

Творчість Т.Г.Шевченка   Виховання громадянина на прикладі життя Т.Г.Шевченка , яке завжди було , є і буде прикладом любові до Батьківщини , її трудового народу .    Наголошую учням , що Шевченко, як ніхто інший , міг з чистим серцем сказати своїй долі :                          Ми не лукавили з тобою.                          Ми просто йшли ; у нас нема                           Зерна неправди за собою. Тут же ставлю учням запитання , що потребує їх власної думки .

Презентация PowerPoint:

Творчість вітчизняних письменників Однією із центральних проблем у творчості вітчизняних письменників є збереження національних культурних цінностей . Образи рідного слова, ( О.Олесь «О слово рідне …»), собору ( О.Гончар «Собор» ), червоної калини ( В.Стус « Ярій , душе» ), які символізують духовні набутки народу, порівняння мови з хлібом ( Л.Костенко « Біль єдиної зброї »), що підносить національно – мовну проблему до рівня найвищих життєвих проблем, протиставляється картинам нищення культурних надбань українців , у відтворенні яких головну роль відіграють образи з негативним емоційним зарядом: Мина Мазайло , його дружина і дочка, тьотя Мотя ( М.Куліш «Мина Мазайло »), Володька Лобода ( О.Гончар «Собор»), біла стужа, чорні води ( В.Стус « Ярій , душе…»). Ці образи уособлюють тих, хто втілює в життя антинаціональну політику або є прикладом духовної аморфності .

Презентация PowerPoint:

Про таке психологічне явище , як розбрат між різними частинами українського народу, нехтування загальнолюдськими та народними морально – етичними нормами, що значно знижувало шанси національного відродження України , говоримо при вивченні оповідання М.Хвильового « Мати », роману Ю.Яновського «Вершники» (новела « Подвійне коло»), вірша В . Стуса «За літописом Самовидця ».

Презентация PowerPoint:

Говорячи про твори І.Нечуя-Левицького «Князь Єремія Вишневецький », І.Багряного « Тигролови », О.Довженка « Україна в огні » та інші , показуємо процес формування української національної ментальності під дією історичних факторів .

authorStream Live Help