prezentarea proiectului-Scoala Soldanu

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

PowerPoint Presentation:

PROIECT DIDACTIC DATA : 3.11.2011 ŞCOALA : Scoala ”C-tin Teodorescu”Soldanu CLASA : a II-a ARIA CURRICULARĂ : Limbă şi Comunicare DISCIPLINA : Limba şi literatura română TEMA : ,,Ciuboţelele ogarului”de Călin Gruia TIPUL LECŢIEI : predare-învăţare SCOPUL : -Consolidarea deprinderii de citire corectă, coerentă, fluentă şi expresivă a unor texte literare; -Consolidarea cunoştinţelor despre textul literar (autor, titlu, personaje, idei principale); -Consolidarea deprinderilor de exprimare orală şi scrisă. COMPETENȚE URMĂRITE: -competențe de receptare a textului citit, de comunicare orala și în scris;

PowerPoint Presentation:

OBIECTIVE OPERAŢIONALE: La sfârșitul lecției, elevii vor fi capabili să:â  să citească corect, conştient, fluent şi expresiv textul dat;  să precizeze titlul, autorul şi personajele textului citit;  să utilizeze cuvintele/expresiile noi în alte contexte;  să scrie enunțuri simple și dezvoltate;  să răspundă la întrebarile adresate;  s ă ordoneze ideile corespunzătoare fiecărui fragment;

PowerPoint Presentation:

STRATEGII DIDACTICE: METODE ŞI PROCEDEE : conversaţia, explicaţia, lectura explicativă, problematizarea, exerciţiul,demonstratia. MATERIALE DIDACTICE: planşa cu rebus,tabla,creta,caiete,instrumente de scris,manualul. FORME DE ORGANIZARE: frontal si individual DURATA LECŢIEI: 50 minute

PowerPoint Presentation:

 .Moment organizatoric Asigur un climat de ordine şi disciplină necesar desfăşurării în bune condiţii a lecţiei; Verific existenta materialelor necesare desfasurarii orei de limba si literatura romana.

PowerPoint Presentation:

 Verificarea temei si a cunostintelor anterioare Copii, ce aţi avut de pregătit pentru astăzi la limba şi literatura română? ( ... textul „Piatra piţigoiului” după Tudor Arghezi si de raspuns in scris la ultimele trei intrebari.). Verific cantitativ tema si adresez o serie de intrebari referitoare la lectia anterioara.

PowerPoint Presentation:

 Captarea atenţiei Captarea atenţiei se realizează cu ajutorul unui rebus a carui solutie pe verticala va fi cuvantul „OGAR”. Voi intreba copiii daca stiu semnificatia acestui cuvant, iar daca nu o stiu le voi explica eu sensul.(ogar=caine de vanatoare). Voi realiza cu un marker conturul rebusului si voi intreba copiii cu ce seamana acest contur(cu o ciuboţică).

PowerPoint Presentation:

 Anunţarea temei şi a obiectivelor urmărite Voi spune copiilor ca si noi vom afla astazi păţania unui ogar care a ramas fara ciubotele. Se anunţă titlul lecţiei şi se scrie la tablă,iar copiii scriu pe caiete: ,,Ciuboţelele ogarului”de Călin Gruia. Vom citi acest text , vom explica cuvintele noi cărora nu le înţelegem sensul, vom alcătui propoziţii cu ele, vom răspunde la întrebări să vedem dacă aţi înţeles conţinutul acestui text, vom scrie corect şi îngrijit pe caiete toate sarcinile pe care le avem de rezolvat.

PowerPoint Presentation:

5.DESFASURAREA PROPRIU-ZISA A LECTIEI Copiii vor citi textul în soapta sau in gand, apoi se vor adresa intrebari in legatura cu textul.(Cand se petrece intamplarea? Cine participa la intamplare? Unde mergea Iepurele? Cu cine s-a intalnit el? Unde s-a oprit Iepurele si Ogarul? Cine a platit masa? De ce? Cum s-a sfarsit intamplarea?) Se exersează actul citirii si se răspunde în scris la intrebările din manual. Se exerseaza citirea textului pe fragmente logice . Se identifică cuvintele si expresiile necunoscute(prin sublinierea lor cu creionul pe carte). Apoi se vor explica si se vor alcătui propoziţii cu cuvintele noi: „iarmaroc”,,ogar ” „şuba”, “c iuboţele ”,, galbeni ” .

PowerPoint Presentation:

Se pun intrebari pentru fiecare fragment din care sa reiasa ideea principala. In ce anotimp se petrece intamplarea? Cu cine se intalneste Iepurele? Unde se opresc cei doi? Ce a luat Iepurele de la Ogar? De ce? Pe baza raspunsurilor date elevii realizeaza povestirea orala a textului. Se realizeaza citirea model a textului de catre invatator, apoi citirea dupa model. Pentru a verifica constientizarea citirii se realizeaza citirea selectiva: Cititi dialogul dintre Ogar si Iepure. Cititi enuntul in care se prezinta intalnirea dintre cele doua personaje. Transcrierea ortografica a primului fragment al textului. Exercitii de cultivare a limbii(să înlocuiască în propoziţiile date cuvintele subliniate cu altele care au înţeles asemănător) A.T.Joc de rol:”Iepurele si Ogarul”

PowerPoint Presentation:

Citirea textului pe fragmente logice si ordonarea ideilor principale in ordinea in care s-au petrecut intamplarile. Se scriu enunturile in caiete si la tabla: 1.Sosise toamna. 2.Iepurele se intalni cu Ogarul. 3.Cei doi se oprira la hanul Ursului. 4.Iepurele lua ciubotelele Ogarului.

PowerPoint Presentation:

Elevii vor fi împărţiţi în 6 grupe. -Fiecare grupă va primi câte o pălărie respect iv: albă, roşie, neagră, galbenă, verde şi albastră. -Fiecare grupă va primi câte o fişă cu sarcini corespunzătoare culorii pălăriei ( vezi anexa). -După rezolvarea sarcinilor, elevii din grupă care vor răspunde îşi vor pune pe cap pălăria care le reprezintă grupa. Prezentarea sarcinilor din fişa primită de către membrii grupei Se va realiza printr-o fişă de evaluare Elevii se vor verifica singuri

PowerPoint Presentation:

Elevii primesc o fisa de lucru.(Vezi anexa 2) Se verifica frontal. Se va anunta tema pentru acasa si se vor explica de catre invatator sarcinile pe care le au de rezolvat copiii. Se fac aprecieri globale si individuale in ceea ce priveste modul de desfasurare al lectiei si participarea copiilor la lectie.

PowerPoint Presentation:

ANEXE

PowerPoint Presentation:

REBUS  Crizantema este o...  47+24 71  Mama,tata si copiii formeaza o...  Nu sunt urati,sunt...

PowerPoint Presentation:

PĂLĂRIILE GÂNDITOARE FIŞA NR. 1 PĂLĂRIA ALBĂ -POVESTITORUL Care sunt personajele intalnite in text? Unde au poposit iepuraşul şi ogarul? FIŞA NR. 2 PĂLĂRIA ROŞIE- PSIHOLOGUL Cu ce personaj v-ar plăcea să semănaţi? Ce parere ai despre ogar? FIŞA NR. 3 PĂLĂRIA NEAGRĂ- CRITICUL Cine a greşit în această întâmplare? Ce s-ar fi intamplat daca nici iepurele nu avea bani?

PowerPoint Presentation:

FIŞA NR. 4 PĂLĂRIA GALBENĂ-CREATORUL Ce alt final ar putea avea povestirea? Cum trebuia să procedeze iepuraşul ca să nu rămână fără bani? FIŞA NR.5 PĂLĂRIA VERDE – GANDITORUL Cum ai fi procedat dacă erai în locul iepuraşului? Când şi-a dat seama iepuraşul ce urmăreşte ogarul? FIŞA NR.6 PĂLĂRIA ALBASTRĂ – MODERATORUL Cum trebuie formulate întrebările pentru a fi înţelese? Cum trebuie formulat răspunsul pentru a fi corect?

PowerPoint Presentation:

FISA DE LUCRU 1 .Completaţi enunţurile: #Întâmplarea se petrece .......................................................... . #................................................ avea doi galbeni. #Iepuraşul s-a întâlnit ....................................... . #.......................................... l-a păcălit pe iepuraş? #De atunci iepuraşul a rămas................................ .

PowerPoint Presentation:

2 .Alege răspunsul potrivit: Învăţătura povestirii ne arată că: ,,După faptă şi răsplată” nu trebuie să înşelăm pe nimeni; trebuie să profităm de orice situaţie favorabilă. 3 .Observă modelul şi completează: iepure ogar urs ban iepurii …………… ……….. ……….. 4 .Daţi cinci exemple de feluri de încălţăminte: _______________________________________________________________________________________________________________________________

PowerPoint Presentation:

5 .Spuneţi-vă părerea: La han Ogarul a mâncat şi a băut pe săturate deoarece: avea bani: stia că iepurele avea bani şi va plăti; spera să-l convingă pe Urs să-l mai aştepte cu banii. Iepurele nu s-a atins de nimic pentru că: avea bani numai pentru încălţări; nu-I era foame; se gândea că trebuie să plătească şi mâncarea Ogarului; Iepurele nu a refuzat să plătească fiindcă: se temea de Urs; se temea şi de Ogar; avea o fire cinstită; Iepurele a luat ciuboţelele Ogarului deoarece: nu mai avea bani de ciuboţelele; era desculţ; îi plătise masa Ogarului cu banii pentru ciuboţele; era viclean;

authorStream Live Help