VEDA HUTBESİ

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Lütfen slaydı kendi akışında izleyiniz…:

Lütfen slaydı kendi akışında izleyiniz…

VEDA HUTBESİ:

VEDA HUTBESİ “Ey İnsanlar!” Sözümü iyi dinleyiniz!Bilmiyorum, belki bu seneden sonra sizinle bir daha buluşamayacağım. “İnsanlar!” Bu günleriniz nasıl mukaddes bir gün ise, bu aylarınız nasıl mukaddes ay ise, bu şehriniz (Mekke) nasıl mübarek bir şehir ise, canlarınız, mallarınız, namuslarınız da öyle mukaddestir, her türlü tecavüzden korunmuştur. “Ashabım!” Muhakkak Rabbinize kavuşacaksınız.O da sizi yaptıklarınızdan dolayı sorguya çekecektir.Sakın benden sonra eski sapıklıklara dönmeyiniz ve birbirinizin boynunu vurmayınız!Bu vasiyetimi burada bulunanlar bulunmayanlara ulaştırsın.Olabilir ki burada bulunan kimse, bunları daha iyi anlayan birisine ulaştırmış olur. “Ashabım!” Kimin yanında bir emanet varsa, onu hemen sahibine versin.Biliniz ki, faizin her çeşidi kaldırılmıştır. Allah böyle hükmetmiştir.İlk kaldırdığım faiz de Abdülmuttalip’in oğlu (amcam) Abbas’ın faizidir.Lakin ana paranız size aittir.Ne zulmediniz ne de zulme uğrayınız.

PowerPoint Presentation:

“Ashabım!” Dikkat ediniz, cahiliyeden kalma bütün adetler kaldırılmıştır.Ayağımın altındadır.Cahiliye devrinde güdülen kan davalar da tamamen kaldırılmıştır.Kaldırdığım ilk kan davası Abdülmuttalip’in torunu (Amcazadem) Rebia’nın kan davasıdır. “Ey insanlar!” Muhakkak ki şeytan şu toprağınızda kendisine tapınmaktan tamamen ümidini kesmiştir.Fakat siz bunun dışında ufak tefek işlerinizde ona uyarsanız, bu da onu memnun edecektir.Dininizi korumak için bunlardan sakınınız. “Ey insanlar!” Kadınların haklarını gözetmenizi ve bu hususta Allah’tan korkmanızı tavsiye ederim.Siz kadınları, Allah’ın emaneti olarak aldınız ve onların namusunu kendinize Allah’ın emri ile helal kıldınız.Sizin kadınlar üzerinde hakkınız, kadınlarında sizin üzerinde hakkı vardır.Sizin kadınlar üzerindeki hakkınız; yatağınızı hiç kimseye çiğnetmemeleri, hoşlanmadığınız kimseleri izniniz olmadan evlerinize almamalarıdır.Eğer gelmesine müsaade etmediğiniz bir kimseyi evinize alırlarsa, Allah, size onları yataklarında yalnız bırakmanıza ve daha olmazsa hafifçe dövüp sakındırmanıza izin vermiştir.Kadınların da sizin üzerinizdeki hakları, meşru örf ve adete göre yiyecek ve giyeceklerini temin etmenizdir. “Ey mü’minler!” Size iki emanet bırakıyorum, onlara sarılıp uyudukça yolunuzu hiç şaşırmazsınız.O emanetler Allah’ın kitabı Kur’an-ı Kerim ve Peygamberinin (a.s.m.) sünnetidir. “Mü’minler!” Sözümü iyi dinleyiniz ve iyi belleyiniz!Müslüman müslümanın kardeşidir ve böylece bütün Müslümanlar kardeştirler.Bir Müslümana kardeşinin kanı da, malı da helal olmaz.Fakat gönül hoşluğu ile vermişse o başkadır.

PowerPoint Presentation:

“Ey insanlar!” Cenab-ı Hak her hak sahibine hakkını vermiştir.Her insanın mirastan hissesini ayırmıştır.Mirasçıya vasiyet etmeye lüzum yoktur.Çocuk kimin döşeğinde doğmuşsa ona aittir.Zina eden kimse için mahrumiyet vardır.Babasından başkasına ait soy iddia eden soysuz yahut efendisinden başkasına intisaba kalkan köle Allah’ın meleklerinin ve bütün insanların lanetine uğrasın.Cenab-ı Hak bu gibi insanların ne tövbelerini ne de adalet ve şehadetlerini kabul eder. “Ey insanlar!” Rabbiniz birdir.Babanızda birdir.Hepiniz Adem’in çocuklarısınız.Adem ise topraktandır.Arabın Arap olmayana Arap olmayanın da Arap üzerinde üstünlüğü olmadığı gibi kırmızı tenlinin siyah üzerine siyahın da kırmızı tenli üzerinde bir üstünlüğü yoktur.Üstünlük ancak takvada, Allah’tan korkmaktadır.Allah yanında en kıymetli olanınız Ondan en çok korkanınızdır. “Azası kesik siyahi bir köle başınıza amir olarak tayin edilse, sizi Allah’ın kitabı ile idare ederse onu dinleyiniz ve itaat ediniz.” “Suçlu kendi suçundan başkası ile suçlanamaz.Baba oğlunun suçu üzerine oğlu da babasının suçu üzerine suçlanamaz.” Dikkat ediniz!Şu dört şeyi kesinlikle yapmayacaksınız: Allah’a hiçbir şeyi ortak koşmayacaksınız.Allah’ın haram ve dokunulmaz kıldığı canı haksız yere öldürmeyeceksiniz.Zina etmeyeceksiniz.Hırsızlık yapmayacaksınız.İnsanlar “La ilahe illallah” deyinceye kadar onlarla cihad etmek üzere emrolundum.Onlar bunu söyledikleri zaman kanlarını ve mallarını korumuş olurlar.Hesapları ise Allah’a aittir. “İnsanlar!” Yarın beni sizden soracaklar ne diyeceksiniz?Sahebe-i Kiram hep birden şöyle dediler; “Allah’ın elçiliğini ifa ettiniz, vazifenizi hakkıyla yerine getirdiniz, bize vasiyet ve nasihatte bulundunuz, diye şehadet ederiz.” Bunun üzerine Resul’i Ekram Efendimiz (a.s.m.) Şehadet parmağını kaldırdı, sonra da cemaatin üzerine çevirip indirdi ve şöyle buyurdu; “Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab! Şahid ol, yâ Rab!”

PowerPoint Presentation:

Allah’ın Rahmeti Üzerinize Olsun Kardeşlerim… Hazırlayan: Mehmet Bekir ÇİÇEK