боги і герої древньої еллади_оля

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

краткое изложение мифов Древней Греции

Comments

Presentation Transcript

Slide 1: 

Боги і герої Древньої Елладипрезентація учениці 4-А класу Коломийської гімназії імені М. ГрушевськогоБалатюк Ольги

Slide 3: 

Боги все знають і вміють, боги всемогутні, вважали греки. Вони влаштовували на честь богів свята і приносили їм дари. Кожною подією в житті людини опікується свій бог. Античність пронизана міфами. Поети оспівували діяння богів у ліричних віршах і епічних поемах. Художники розписували вази з сценами з життя богів і героїв. Скульптори створювали статуї міфологічних персонажів. Міфи інсценізувалися під час релігійних свят.

Slide 5: 

Після довготривалої війни з титанами, Зевс розділив з братами владу над світом. Посейдон став повелителем морів, а підземне царство мертвих дісталось Аїду. Небом віднині правив Зевс ― батько всіх богів і людей.

Slide 6: 

Разом з другими богами Зевс живе в золотому палаці на вершині гори Олімп, де завжди літо. Сидячи на золотому троні, він керує богами і людьми. Зевс дав людям закони. Тих хто порушив закон, Зевс вдаряє блискавками, за це його звуть Громовержцем.Біля трону Зевса стоїть крилата Ніка ― богиня перемоги. У ніг владики богів ― могучий орел. В одній руці у Зевса ― чарівний посох-скіпетр. Вдаряючи ним, Зевс створює грім і стрясає землю. Другою рукою метає блискавки-перуни.

Slide 7: 

Не всі боги живуть на Олімпі. Ніколи не піднімаються в золоті олімпійські помешкання підземний цар Аїд, і лиш зрідка навідує свого брата Зевса бог морів Посейдон. Сестра Зевса , богиня домашнього затишку Гестія, вирішила жити біля людей і вступила своє місце на Олімпі сину Громовержця, Діонісу.

Slide 8: 

Далеко від Олімпу живуть і німфи ― прекрасні діви, божества природи. Правлять ріками і морями водні німфи: нереїди і океаніди. Гори підвладні німфам-орестіадам. Ті , хто доглядають за деревами, можуть сподіватися на допомогу покровительок рослин ― дріад і гамаріад.

Slide 9: 

Цариця богів , велика Гера, сидить на золотому троні біля свого чоловіка Зевса і править богами і людьми. Велика Гера оберігає подружні союзи і посилає потомство людям. Шанують її боги , і навіть сам Зевс часто просить у неї поради.

Slide 10: 

Брат Зевса , володар морів Посейдон, живе в золотому палаці на дні Егейського моря. Повелитель бур і паводків Посейдон ударом тризуба вибиває з землі джерела прісної води. Немов хвилі, мінливий володар морів Посейдон нерідко заманює в свої обійми і богинь , і смертних жінок. Багато з синів Посейдона наводять страх: кровожерливий кіклоп Поліфем, розбійник Скірон, силач Антей, і напівлюдина-напівбик Мінотавр.

Slide 11: 

Глибоко під землею, куди не проникає сонячний промінь, править царством тіней брат Зевса , похмурий Аїд. Туди попадають душі померлих людей. В підземному царстві на золотому троні сидить Аїд з дружиною Персефоною. Біля трону стоїть бог смерті Танатос з мечем в руках. Коли помирає людина , Танатос підлітає, щоб забрати його душу.

Slide 12: 

Тяжка дорога до царства мертвих. Могучі ріки перешкоджають вхід до підземного світу: Священний Стікс, ріка забуття Лета, вогняна ріка Піріфлегетон. Біля ріки Ахеронт тіні померлих жде перевізник - огидний Харон, який бере в свій човен тільки тих, хто платить йому.

Після переправи душі померлих чекає суд. Три царя, Мінас, Еак і Радамант, зважують поступки людей в земному житті, від їхнього рішення залежить чи відправиться душа блукати, чи отримає вічний спокій.Вихід стереже триголовий пес Цербер, на тілі якого звиваються ядовиті змії. Гавкіт Цербера настільки жахливий, що вбиває останню надію на повернення.ф : 

Після переправи душі померлих чекає суд. Три царя, Мінас, Еак і Радамант, зважують поступки людей в земному житті, від їхнього рішення залежить чи відправиться душа блукати, чи отримає вічний спокій.Вихід стереже триголовий пес Цербер, на тілі якого звиваються ядовиті змії. Гавкіт Цербера настільки жахливий, що вбиває останню надію на повернення.ф

Цар Тантал за неповагу до богів несе тяжке покарання в царстві Аїда. Хоча Тантал стоїть по груди в воді, він не може напитися. Лиш нахилиться Тантал, як ріка ховає свої води. Над головою його звисають соковитіі плоди, але тільки-но простягне руку Тантал, як гілки піднімаються вверх. Коли щось є близько, але недосяжне, люди говорять «танталові муки» : 

Цар Тантал за неповагу до богів несе тяжке покарання в царстві Аїда. Хоча Тантал стоїть по груди в воді, він не може напитися. Лиш нахилиться Тантал, як ріка ховає свої води. Над головою його звисають соковитіі плоди, але тільки-но простягне руку Тантал, як гілки піднімаються вверх. Коли щось є близько, але недосяжне, люди говорять «танталові муки»

«Сізіфів труд» - так називають марну працю. Цар Сізіф, за обман богів, приречений вічно котити величезний камінь на гору в царстві мертвих. Тільки-но він досягає вершини, як камінь зривається вниз, і цар змушений знову тягнути глибу на гору. : 

«Сізіфів труд» - так називають марну працю. Цар Сізіф, за обман богів, приречений вічно котити величезний камінь на гору в царстві мертвих. Тільки-но він досягає вершини, як камінь зривається вниз, і цар змушений знову тягнути глибу на гору.

Велику богиню родючості Деметру шанували і боги на Олімпі,і люди на землі. Її владою колосились поля, покривались листям дерева і цвіли луки. Перед силою богині відступав голод і ховалася смерть. Персефона, дочка Деметри і дружина Аїда, проводить півроку на землі, а півроку в підземному царстві. Ось чому весною і літом розквітають дерева і плодоносить земля ― це радіє Деметра, що донька повернулась на землю. А коли Персефона спускається в царство тіней, сумує Деметра, а разом з нею сумує природа і наступає зима. : 

Велику богиню родючості Деметру шанували і боги на Олімпі,і люди на землі. Її владою колосились поля, покривались листям дерева і цвіли луки. Перед силою богині відступав голод і ховалася смерть. Персефона, дочка Деметри і дружина Аїда, проводить півроку на землі, а півроку в підземному царстві. Ось чому весною і літом розквітають дерева і плодоносить земля ― це радіє Деметра, що донька повернулась на землю. А коли Персефона спускається в царство тіней, сумує Деметра, а разом з нею сумує природа і наступає зима.

Богиня мудрості Афіна стала втіленням думок Зевса. Їй довірив цар богів захищати героїв і обороняти міста, піклуватися про мудрі закони, ремесла, науки. Афіна завжди там , де війна. Але, навідміну від кровожерливого Ареса, Афіна ― богиня справедливої війни, опора тих, хто захищає свої міста. : 

Богиня мудрості Афіна стала втіленням думок Зевса. Їй довірив цар богів захищати героїв і обороняти міста, піклуватися про мудрі закони, ремесла, науки. Афіна завжди там , де війна. Але, навідміну від кровожерливого Ареса, Афіна ― богиня справедливої війни, опора тих, хто захищає свої міста.

Slide 18: 

З білосніжної піни морської родилася богиня кохання Афродіта. Ніхто не може зрівнятися з нею вродою. Там , де ступає Афродіта, розквітає земля. Влада любові настільки сильна, що навіть люті лісові звірі, побачивши її, стають лагідними і покірними. Ні боги, ні люди не в силах протистояти могутності Афродіти. Лише три богині не підвладні їй: Афіна, Гестія і Артеміда.

Slide 19: 

Губителем людей, руйнівником міст називають Ареса - підступного і віроломного бога війни. Найсолодша музика для ного ― дзвін зброї і стогони поранених. Найкраща картина ― дим згарищ, зруйнованих і пограбованих будинків. Нерозлучні з Аресом тільки богиня чвар Еріда та зла богиня битв Еніо.

Slide 20: 

Є серед Олімпійців і бог- робітник, котрий цілі дні проводить за тяжкою працею - це бог вогню і ковальського ремесла Гефест. Він кує зброю і доспіхи для богів і героїв, прикраси і посуд. Викував він Зевсу егіду, незламний щит, який Громовержець подарував Афіні.

Slide 21: 

Грізно блищать очі Аполона, заставляючи тріпотіти від страху серця не тільки людей, але й Олімпійців. Крім того, він покровитель мистецтв і дарує натхнення поетам і співакам, художникам і музикантам. Улюблене місце Аполона ― гора Парнас. Сюди часто приходить сонячний бог у супроводі муз, богинь мистецтв.

Slide 22: 

Прекрасних муз ― 9. Кожна з них ніколи не розлучається з предметом, що вказуює на вид мистецтва або науки , яким вона опікується. Кліо, муза історіїї, тримає в руці звиток; Калліопа, муза епічної поезії, тримає дощечки і паличку для писання; Мельпомена, муза трагічної поезії, тримає в руці трагічну маску; Талія , муза комедій, тримає комічну маску; Терпсіхора, муза танцю, тримає ліру; Ерато , муза любовної поезіїї, також тримає ліру; Евтерпа, муза ліричної поезії і музики, тримає флейту; Уранія, муза астрономії, тримає циркуль і глобус. Єдина муза, яка не має нічого в руках ― це Полігімнія, муза гімнів. Всі 9 муз живуть на горі Гелікон, де тече чарівне джерело натхнення Гіппокрена.

Slide 23: 

Сестра Аполона, вічно юна богиня полювання Артеміда, всі дні проводить в лісі. Захисниця тварин і дітей, покровителька полювання, Артеміда дала обітницю ніколи не виходити заміж і зажадала такої ж обіцянки від своїх подруг - німф. Суворо чинить богиня з тими , хто не дотримує слово. Її ще називають берегинею обіцянок.

Slide 24: 

Робити декілька справ одразу, встигати і там , і тут, брати на себе багато обовязків і ідеально їх виконувати ― таке може тільки Гермес, бог торгівлі та дипломатії, посланець богів.

Slide 25: 

Діоніс ― не такий бог, як інші: він син бога і смертної жінки. На відміну від інших олімпійських богів. Діоніс їсть мясо, любить танцювати, веселитися, пити вино. Це бог веселощів і радості, плодоносних сил землі, рослинності, виноградарства і виноробства.

Slide 26: 

Багато друзів у Діоніса, але ніхто не веселить його так , як рогатий Пан ― бог лісів і полів, покровитель пастухів. Якщо засумує Діоніс, Пан розвіє його печаль грою на сопілці і станцює, смішно переступаючи козлячими ніжками.

Slide 27: 

Через все небо пролягла широка , але невидима людям дорога. Починається вона на сході, біля палацу бога Сонця Геліоса. Правуючи четвіркою золотогривих коней, бог Сонця мчить по небесній дорозі на захід. Меркнуть зорі, і сонячні промені освітлюють землю. В полудень золота колісниця Геліоса досягає вершини неба, а потім бог сонця спускається на західний берег великого Океану, тут його чекає золотий човен, в ньому він повертається по водах Океану на схід, щоб наступного ранку повторити свій шлях.

Slide 28: 

Коли завершує свій денний шлях бог Сонця, на небо сходить його сестра ― богиня Місяця Селена. Повільно рухається її колісниця серед зірок, освічуючи землю срібним світлом. Як тільки закінчить Селена свою подорож, її сестра, провісниця ранку ― богиня ранкової Зорі Еос сповіщає всіх про наближення свого брата Геліоса.

Slide 29: 

Ніхто не може змінити свою долю. Навіть безсмертні боги не знають свого майбутнього. Знають долю небожителів і людей тільки три нерозлучні сестри ― мойри. Лахесіс ― виймає жереб, приготований людині при народженні. Клото ― пряде нитку людського буття. Коли Антропос відрізає нитку ― завершується земний шлях людини.Якщо людина забуває, що своїм щастям вона зобовязана богам, тоді спрямовує на нього свій гнів богиня справедливості ― Феміда. На поясі в неї меч, а в руках терези, які зважують міру вини людини.

Slide 30: 

Всіх богів , і навіть свого двоюрідного брата Зевса, перевершував мудрістю і хитрістю титан Прометей. Прометей створив перших людей по образу безсмертних богів, вдихнув в них життя і привернув їх погляди до неба. Він навчив людей будувати житла і кораблі, полювати, орати землю, збирати врожай, рахувати, читати і писати, приносити жертви богам.

Slide 31: 

Він викрав іскру вогню і приніс вогонь людям. Розгніваний Зевс засудив Прометея на вічні муки. Бог-коваль Гефест прикував гордого титана до скали на вершині гір. Кожен день прилітав до Прометея орел і клював його. За ніч рани заживали, а на ранок муки повторювались кожного дня.

Люди поплатились за вчинок Прометея. Боги створили красуню Пандору з хитрою душею та вмінням брехати. Вона знайшла шкатулку Прометея. В ній зберігалися всі біди людства. Зацікавлена Пандора, не втримавшись, відчинила її. : 

Люди поплатились за вчинок Прометея. Боги створили красуню Пандору з хитрою душею та вмінням брехати. Вона знайшла шкатулку Прометея. В ній зберігалися всі біди людства. Зацікавлена Пандора, не втримавшись, відчинила її.

Slide 33: 

Вирвались звідти на волю і розлетілись по всій землі хвороби, злидні, голод і інші нещастя. На дні шкатулки залишилась тільки надія, але злякана Пандора закрила кришку, і люди залишилися без цієї розради.

Slide 34: 

В Древній Греції люди вірили в богів розповідали про їх діяння в своїх міфах. Також в міфах було яскраво зображено пригоди і поступки славнозвісних героїв Древньої Еллади. Герої наділені надприродною силою. Вони покликані виконувати волю богів на землі, серед людей, привносячи в їхнє життя порядок і справедливість. Але, маючи виняткові здібності, герої позбавлені безсмертя.

Slide 35: 

Грецька міфологія рясніє чудовиськами. Це кентаври ― напівлюди-напівконі, сирени ― напівжінки-напівптахи, одноокі циклопи, багатоголові дракони, люті старі еринії зі зміяти замість волосся, триголовий пес Цербер ― страж пекла, грифони з дзьобом орла і тілом лева.

Slide 36: 

Кентавр Сирени

Slide 37: 

Персей ― один з героїв який переміг горгону Медузу , одну з трьох сестер-горгон ― крилатих чудовиськ, які жили на краю світу. Замість волосся на головах горгон клубилися отруйні змії, а тіла їх були покриті мідною лускою. Справедлива Афіна подарувала Персею щит, відполірований наче зеркало, швидкий Гермес вручив Персею чарівний меч ― тільки такою зброєю можна було відрубати голову Медузі. Від добрих німф Персей отримав крилаті сандалії, чарівну сумку, в яку можна було покласти річ будь-якого розміру, і шолом ― невидимку. Дивлячись на зображення Медузи в щиті, Персей відрубав їй голову і засунув її в сумку. Завдяки шолому і сандаліям Персей втік від сестер-горгон.

Slide 38: 

Історія напівбога Орфея і німфи Еврідіки ― це історія про велике кохання і втрату коханої. Еврідіка померла від укусу змії, та Орфей не зміг змиритися з втратою коханої , спустився в царство підземного світу Аїда, проспівав йому пісню про свою любов. Вперше здригнулося серце Аїда, і суровий бог відпустив Еврідіку та попередив Орфея , щоб той не оглядався, бо кохана навіки щезне в його царстві. Поспішаючи до світла, Орфей не чув кроків Еврідіки і оглянувся. Еврідіка зникла, тільки край тіні встиг помітити співець.

Slide 39: 

Не було в світі сильнішого і хоробрішого героя, ніж Геракл. Тяжким був його шлях. Нікому не випадало стільки випробувань і негод, скільки випало на долю Геракла. За наказом богів відправився він в Мікени на 12 річну службу до царя Еврисфея. Боги щедро обдарували його. Гермес вручив йому меч, Аполон дав лук і стріли. Подарунком Гефеста був золотий панцир, сама Афіна зіткала для Геракла плащ.

12 подвигів Геракла ввійшли в перекази Еллади. Після смерті Геракл отримав безсмертя і притулок на Олімпі. : 

12 подвигів Геракла ввійшли в перекази Еллади. Після смерті Геракл отримав безсмертя і притулок на Олімпі.

Slide 41: 

У всі часи славилася Греція своїми майстрами ― художниками, гончарами, ковалями і будівниками. Але найбільшим майстром був Дедал з Афін. Поговорювали, що сама богиня Афіна допомогла йому пізнати секрети всіх ремесел на світі. На віки прославив Дедала збудований ним на Кріті величезний палац ― Лабіринт. Щоб втекти від жорстокого правителя Кріту , Дедал зробив 4 крила з пташиних пірїн і нитки, скріпивши їх воском. Порушивши наказ батька, Ікар піднявся до сонця, жаркі промені розтопили віск і, немов поранена птаха, Ікар впав в море.

Slide 42: 

В ті часи Афіни платили страшну данину всесильному царю острова Кріт, Міносу. Раз в 9 років корабель відвозив 7 дівчат і 7 юнаків на острів, де їх закривали в Лабіринті. Переходами палацу блукав Мінотавр ― страшне чудовисько з головою бика і тілом людини ― поїдав всіх кого зустрічав. Тесей поклявся звільнити Афіни від ганебної данини. Привязавши кінець нитки чарівного клубка Аріадни на вході, Тесей послідував за клубком в пошуках Мінотавра. Найбільша сила вклоняється перед хоробрістю серця. Тесей вбив чудовисько.

Славні часи були, коли жили на землі герої. Хоробрі, мужні. Вони не раз перемагали смерть і були майже рівні богам. Та багато з них полягло в битвах Троянської війни. : 

Славні часи були, коли жили на землі герої. Хоробрі, мужні. Вони не раз перемагали смерть і були майже рівні богам. Та багато з них полягло в битвах Троянської війни.

Slide 44: 

Паріс Патрокл Ахілл

Slide 45: 

З багатою здобиччю поверталися греки, але не всім довелося побачити рідні краї. Боги вирішили, що час героїв повинен закінчитися. Довгим був шлях греків додому, але найтяжчим був шлях Одіссея ― царя острова Ітаки.

Slide 46: 

Повертаючись додому, Одіссей потрапляв в неймовірні історії . Його пригоди та подорож додому стали основою для поеми Гомера «Одіссея».

Slide 48: 

Тут описано як він осліпив Кіклопа Поліфема, пережив страшну бурю, спасся від страшних лестрігонів, його стосунки з чарівницею Кіркою, подорож в царство тіней Аїда, зустріч з сиренами ― птахами з головами жінок, які зачаровували своїм співом моряків і розбивали кораблі,

подорож через вузький пролив між двома скелями, на яких жили Скілла-чудовисько з 6 собачими головами і люта Харібда, яка затягувала страшним водоворотом кораблі в свою бездонну глотку. : 

подорож через вузький пролив між двома скелями, на яких жили Скілла-чудовисько з 6 собачими головами і люта Харібда, яка затягувала страшним водоворотом кораблі в свою бездонну глотку.

Slide 50: 

Через 20 років війни і поневірянь повернувся Одіссей додому, де його чекала вірна дружина Пенелопа. Вірність Пенелопи було оспівано в піснях і міфах Древньої Греції.

Використані джерела : 

Використані джерела Юрій Зайцев «Міфи Древньої Греції» «Міфи та легенди народів світу» в-тво Махаон http://www.hellados.ru http://godsbay.ru