„Правовий статус ЗМІ під час президентської виборчої кампанії 2014“

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

Дата проведення: 3 березня 2014 року о 14 годині. Доповідач: Олександр Бурмагін – медіа-юрист, медіа-тренер. Цільова аудиторія: журналісти. Програма: 1. Яким законодавством слід керуватись ЗМІ та журналістам під час висвітлення виборів Президента України 2. Короткий огляд законодавчих ініціатив, які можуть змінити правове поле виборчої кампанії 3. Права та обов"язки журналіста під час виборчих перегонів. 4. Розмежування агітації і інформації під час поширення матеріалів про перебіг виборчої кампанії.

Comments

Presentation Transcript

Правовий статус ЗМІ під час президентської виборчої кампанії 2014 :

Правовий статус ЗМІ під час президентської виборчої кампанії 2014 1. Яким законодавством слід керуватись ЗМІ та журналістам під час висвітлення виборів Президента України . 2. Короткий огляд законодавчих ініціатив , які можуть змінити правове поле виборчої кампанії . 3. Права та обов " язки журналіста під час виборчих перегонів . 4. Розмежування агітації і інформації під час поширення матеріалів про перебіг виборчої кампанії .

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України :

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України ЗАГАЛЬНЕ СПЕЦІАЛЬНЕ Конституці я України /ст.34/ Закон України “П ро доступ до публічної інформації” Закон України “Про інформацію” - Закон України “ Про вибори Президента України ” / від 5.03.1999 р.,№ 474-XIV/ - Постанови ЦВК

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України :

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України Конституція України /ст.34/ Закон України “Про інформацію” /статті 24, 25, 26/ Закон України “Про вибори Президента України” /від 5.03.1999 р.,№ 474-XIV / http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/474-14 Статті 13,28, статті 57-64. Закон України “Про доступ до публічної інформації”

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України :

Законодавство під час висвітлення виборів Президента України Постанови Центральної виборчої комісії: http://www.cvk.gov.ua/ : Календарний план з підготовки і проведення позачергових виборів Президента України 25 травня 2014 року; Порядок акредитації представників засобів масової інформації ; Декларація про майно , доходи, витрати і зобов’язання фінансового характеру; Номер спеціального рахунку Центральної виборчої комісії , відкритого для зарахування грошової застави кандидатів на пост Президента України .

ОГЛЯД ЗАКОНОПРОЕКТІВ:

ОГЛЯД ЗАКОНОПРОЕКТІВ # законопроекту Дата реєстрації Назва законопроекту 2354a 19.06.2013 Проект про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України " ( щодо приведення закону у відповідність із Конституцією України ) 4328 28.02.2014 Прийнято 28.02.2014 Проект Закону про внесення змін до статті 90 Закону України "Про вибори Президента України " 3224 09.09.2013 Проект про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України " ( щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу ) 3224-1 17.09.2013 Проект про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України " ( щодо електронного підрахунку голосів виборців ) 3224- д Проголосований 28.02.2014 28.02.2014 перше читання Проект про внесення змін до Закону України "Про вибори Президента України " ( щодо техніко-юридичного вдосконалення виборчого процесу ) 4296 27.02.2014 Проект Закону про вибори Президента України

Законопроект 4328:

Законопроект 4328 За соответствующий закон №4328 проголосовали на заседании в пятницу 259 народных депутатов. Как подчеркнул автор законопроекта, народный депутат фракции " Батькивщина " Руслан Князевич , "этот законопроект исключительно технический, здесь нет никаких дискуссионных норм". По его словам, данный документ вносит изменения в 3 положения. "Вместо формирования окружных комиссий уже сейчас предусматривается представление вносить за 45 дней, а создавать комиссии – за 40 дней, после того, как закончится выдвижение кандидатов. Предусматривается, что местные органы исполнительной власти и местные органы самоуправления должны отводить в специальные места для проведения агитации за 80 дней, а не так, как в действующем законе – 87 дней", - пояснил Р.Князевич . "Это касается и средств массовой информации , которые смогут публиковать стоимость эфирного времени, эфирных площадей за 80 дней, а не за 87 дней до дня голосования"

УВАГА! :

УВАГА! Відповідно до частини 6 статті 60 Закону України «Про вибори Президента України» розцінки вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу встановлюються відповідними засобами масової інформації не пізніш як за дев'яносто сім днів до дня виборів у розмірі, який не може перевищувати відповідний середньозважений показник за останній квартал року, що передує року проведення виборів Президента України. Середньозважений показник вартості одиниці друкованої площі та одиниці ефірного часу визначається Центральною виборчою комісією разом з Національною радою України з питань телебачення і радіомовлення та Державним комітетом телебачення і радіомовлення України.  

УВАГА!:

УВАГА! Рекомендація: враховуючи, що через терміновість призначення дати виборів, ЦВК разом із відповідними органами станом на 26.02.2014 р. не визначили середньозважений показник, всім ЗМІ необхідно слідкувати за оновленням їх веб-сайтів . Після того, як цей показник буде визначено відразу встановлювати власні розцінки вартості. Крім того, звертаємо увагу на обов’язок, який прописано у частині 1 статті 61 Закону України «Про вибори Президента України» для телерадіоорганізацій. Вони зобов'язані не пізніше ніж за дев'яносто днів до дня виборів Президента України опублікувати в друкованих засобах масової інформації розцінки вартості однієї хвилини (секунди) ефірного часу і надіслати ці розцінки Центральній виборчій комісії. Враховуючи вищенаведені обставини ІРРП так само радить виконати ці обов’язки після визначення середньозваженого показника ЦВК і встановлення розцінок вартості ТРО.

ПРАВА і ОБОВ’ЯЗКИ:

ПРАВА і ОБОВ’ЯЗКИ

РОЛЬ Засобів масової інформації:

Повідомляють про події, що відбуваються у виборчому процесі; Інформують про права виборців; Забезпечують свободу політичної дискусії Представляють різноманітні думки та ідеї Забезпечують умови для формування виборцем усвідомленого, поінформованого та вільного вибору РОЛЬ Засобів масової інформації

ПРАВА та ОБОВ’язки:

ПРАВА та ОБОВ’язки ЗАГАЛЬНІ СПЕЦІАЛЬНІ Передбачено ЦК України, профільними законами про ЗМІ, інформаційним законодавством Законом про вибори Президента України, постановами ЦВК Діють без обмеження в часі, в тому числі під час виборчого процесу Діють в межах строків, передбачених законом про вибори Застосовуються у всіх випадках, коли немає умов, визначених спеціальними нормами При конкуренції мають пріоритет над загальними нормами

Стаття 13. Публічність і відкритість виборчого процесу:

Стаття 13.   Публічність і відкритість виборчого процесу 1. Підготовка та проведення виборів Президента України здійснюються публічно і відкрито . 2. Для забезпечення публічності і відкритості виборчого процесу виборчі комісії відповідно до своїх повноважень : 1) оприлюднюють відомості про свій склад, місцезнаходження та режим роботи , про утворення територіальних виборчих округів і виборчих дільниць , про час і місце проведення голосування , про основні права виборців , у тому числі про право оскарження неправомірних рішень , дій чи бездіяльності виборчих комісій , органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування , підприємств , установ і організацій , їх керівників , інших посадових та службових осіб , які порушують або обмежують виборчі права;

Стаття 13. Публічність і відкритість виборчого процесу:

Стаття 13.   Публічність і відкритість виборчого процесу 2) забезпечують можливість ознайомлення громадян із списками виборців , відомостями про кандидатів на пост Президента України , передвиборними програмами кандидатів на пост Президента України , з порядком заповнення виборчих бюлетенів ; 3) оприлюднюють підсумки голосування і результати виборів Президента України ; 4) надають іншу інформацію у випадках , передбачених цим Законом.

Стаття 13. Публічність і відкритість виборчого процесу:

Стаття 13.   Публічність і відкритість виборчого процесу 4. Засоби масової інформації зобов'язані об'єктивно висвітлювати хід виборчого процесу . Їх представникам гарантується безперешкодний доступ на всі публічні заходи, пов'язані з виборами , а на засідання виборчих комісій та на виборчі дільниці у день виборів та в день повторного голосування - на умовах , визначених у  частині дев'ятій статті 28   цього Закону. Виборчі комісії , органи виконавчої влади , органи місцевого самоврядування , посадові і службові особи цих органів зобов'язані в межах своїх повноважень і компетенції надавати представникам засобів масової інформації необхідні їм відомості щодо підготовки та проведення виборів .

Частина 9 статті 28, ЗУ про вибори:

Частина 9 статті 28, ЗУ про вибори 9. На засіданнях виборчої комісії , у тому числі при підрахунку голосів та встановленні результатів голосування , на виборчій дільниці в день виборів чи в день повторного голосування у приміщенні , де проводиться голосування , мають право бути присутніми без дозволу чи запрошення відповідної комісії лише члени виборчих комісій вищого рівня , кандидати на пост Президента України , їх довірені особи, офіційні спостерігачі від кандидатів на пост Президента України , партій ( блоків ) - суб'єктів виборчого процесу (разом не більше двох осіб від одного кандидата на пост Президента України та партії (блоку), яка його висунула ), а також офіційні спостерігачі від іноземних держав і міжнародних організацій , представники засобів масової інформації (не більше двох осіб від одного засобу масової інформації ).

ПОСВІДЧЕННЯ ЖУРНАЛІСТА:

Документами, що підтверджують статус журналіста є: Редакційне посвідчення; Посвідчення журналіста, видане Національною спілкою журналістів; Посвідчення журналіста, видане медіа-профспілкою; Прес-карта інших журналістських організацій ПОСВІДЧЕННЯ ЖУРНАЛІСТА

Стаття 28, ЗУ про вибори:

Стаття 28, ЗУ про вибори 11. Виборча комісія може прийняти мотивоване рішення про позбавлення права присутності на засіданні осіб, зазначених у частинах дев'ятій та десятій цієї статті, якщо вони неправомірно перешкоджають його проведенню.

Стаття 28, ЗУ про вибори:

Стаття 28, ЗУ про вибори 13. Рішення виборчої комісії приймається відкритим голосуванням більшістю голосів від складу комісії . В день голосування та під час повторного голосування , при підрахунку голосів , а також при встановленні підсумків голосування у межах територіального виборчого округу рішення виборчої комісії приймається більшістю голосів від присутніх членів комісії . 14. Рішення виборчої комісії з розглянутого питання письмово оформляється у формі постанови, яка повинна містити : найменування комісії ; найменування постанови; дату та місце її прийняття і порядковий номер; мотивувальну частину з посиланням на обставини , що зумовили розгляд питання на засіданні комісії ; посилання на конкретні положення нормативно-правових актів або постанову виборчої комісії вищого рівня чи судові рішення , якими керувалася комісія при прийнятті постанови; резолютивну частину . Постанова підписується головуючим на засіданні та секретарем комісії ( засідання ). З питань поточної діяльності комісія може приймати протокольні рішення .

Спеціальні обов’язки /обмеження/:

Спеціальні обов’язки /обмеження/ Дотримуватись принципу рівності. Дотримуватись обмежень щодо поширення інформації про результати соц.опитувань /строки, реквізити/. Агітаційна діяльність у межах строків встановлених законом. Дотримуватись обмежень, передбачених у статті 64 Закону. Правдивість, зваженість та неупередженості під час висвітлення процесу виборів.

Стаття 25. Гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів, ЗУ про інформацію :

Стаття 25. Гарантії діяльності засобів масової інформації та журналістів, ЗУ про інформацію 1. Під час виконання професійних обов'язків журналіст має право здійснювати письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів , за винятком випадків, передбачених законом. 2. Журналіст має право безперешкодно відвідувати приміщення суб'єктів владних повноважень , відкриті заходи, які ними проводяться , та бути особисто прийнятим у розумні строки їх посадовими і службовими особами, крім випадків , визначених законодавством . 3. Журналіст має право не розкривати джерело інформації або інформацію , яка дозволяє встановити джерела інформації , крім випадків , коли його зобов'язано до цього рішенням суду на основі закону.

Стаття 25, ЗУ про інформацію:

Стаття 25, ЗУ про інформацію 4. Після пред'явлення документа, що засвідчує його професійну належність , працівник засобу масової інформації має право збирати інформацію в районах стихійного лиха, катастроф, у місцях аварій , масових безпорядків , воєнних дій , крім випадків , передбачених законом. 5. Журналіст має право поширювати підготовлені ним матеріали ( фонограми , відеозаписи , письмові тексти тощо ) за власним підписом (авторством) або під умовним ім'ям ( псевдонімом ). 6. Журналіст засобу масової інформації має право відмовитися від авторства ( підпису ) на матеріал , якщо його зміст після редакційної правки ( редагування ) суперечить його переконанням .

Загальні норми, ЦК України:

Загальні норми, ЦК України Фізична особа може бути знята на фото-, кіно -, теле- чи відеоплівку лише за її згодою . Згода особи на знімання її на фото-, кіно -, теле- чи відеоплівку припускається , якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці , на зборах , конференціях , мітингах та інших заходах публічного характеру. ( ст. 307 ЦК України ) Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото-, кіно -, теле- чи відеоплівку , може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині , яка стосується її особистого життя . Витрати , пов'язані з демонтажем виставки чи запису , відшкодовуються цією фізичною особою. ( ст. 307 ЦК України ) Знімання фізичної особи на фото-, кіно -, теле- чи відеоплівку , в тому числі таємне , без згоди особи може бути проведене лише у випадках , встановлених законом. ( ст. 307 ЦК України )

Загальні норми, стаття 29 ЗУ про інформацію:

Загальні норми, стаття 29 ЗУ про інформацію   1. Інформація з обмеженим доступом може бути поширена, якщо вона є суспільно необхідною, тобто є предметом суспільного інтересу, і право громадськості знати цю інформацію переважає потенційну шкоду від її поширення. 2. Предметом суспільного інтересу вважається інформація , яка свідчить про загрозу державному суверенітету , територіальній цілісності України ; забезпечує реалізацію конституційних прав, свобод і обов'язків ; свідчить про можливість порушення прав людини , введення громадськості в оману , шкідливі екологічні та інші негативні наслідки діяльності ( бездіяльності ) фізичних або юридичних осіб тощо .  

АГІТАЦІЯ та ІНФОРМАЦІЯ:

АГІТАЦІЯ та ІНФОРМАЦІЯ

Передвиборна агітація (ч.1 ст.58 Закону України “Про вибори Президента України”):

Передвиборна агітація (ч.1 ст.58 Закону України “Про вибори Президента України”) Передвиборна агітація може здійснюватися у будь-якій формі та будь-якими засобами, що не суперечать Конституції України та законам України.

Передвиборна агітація (ч.2 ст.60 Закону України “Про вибори Президента України”):

Передвиборна агітація (ч.2 ст.60 Закону України “Про вибори Президента України”) 2. Передвиборна агітація у засобах масової інформації проводиться у формі публічних дебатів , дискусій , " круглих столів ", прес-конференцій , інтерв'ю , виступів , політичної реклами , теленарисів , відеофільмів , інших публікацій та повідомлень про кандидата на пост Президента України , партію (блок), яка висунула кандидата, та в інших формах, що не суперечать Конституції України та законам України .

Не належать до передвиборної агітації::

Не належать до передвиборної агітації: До передвиборної агітації не відносяться офіційні повідомлення в період виборчого процесу (без коментарів , які можуть мати агітаційний характер, а також відео -, аудіозаписів , кінозйомок , фотоілюстрацій ) про дії кандидатів на пост Президента України , пов'язані з виконанням ними посадових ( службових ) повноважень , передбачених Конституцією України або законами України . /ч.3 ст.58/

Передвиборна агітація: строки /загальні положення/:

Передвиборна агітація: строки /загальні положення/ 1. Кандидат на пост Президента України може розпочинати проведення передвиборної агітації наступного дня після його реєстрації Центральною виборчою комісією. 2. Передвиборна агітація закінчується о 24 годині останньої п'ятниці перед днем виборів. 4. Передвиборна агітація у період виборчого процесу поза строками, встановленими у цій статті, забороняється. /ст.57 Закону України “Про вибори Президента України” /

Передвиборна агітація: строки /спеціальна норма/:

Передвиборна агітація: строки /спеціальна норма/ Стаття 90. Особливості підготовки і проведення позачергових виборів Президента України 10. Передвиборна агітація розпочинається за тридцять п'ять днів до дня позачергових виборів і проводиться у порядку, встановленому цим Законом. /З 20 квітня до 24 години 23 травня 2014 р./

ПОРІВНЯЙТЕ:

ПОРІВНЯЙТЕ Передвиборна агітація Інформаційні матеріали 1) Лише в межах строків , встановлених ЗУ про вибори ( за 35 днів до ДВ, до 24-ї години останньої Пт. перед днем голосування ); 2) Мета: спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидата. 3) Оприлюднення в ЗМІ політичної реклами, виступів, інтерв'ю, нарисів, відеофільмів, аудіо- та відеокліпів, інших публікацій та повідомлень. 1)Не залежить від строків ведення передвиборної агітації; 2) Мета: інформування виборців про їх права і обов'язки, про події під час виборчого процесу , обговорення передвиборчих програм кандидатів, партій, їх політичні , ділові та особисті якості. 3) Оприлюднення в ЗМІ - офіційних повідомлень про кандидата, пов’язані з виконанням ним посадових (службових) повноважень , передбачених законодавством, я кі не повинні містити коментарів агітаційного характеру та відео- , аудіозаписів , кінозйомок, фотоілюстрацій про дії зазначених осіб як КНД; - - новин (інформування громадян про події, явища, які відбуваються в суспільстві – без комент-в агіт-го х-ру ).

ПОРІВНЯЙТЕ:

ПОРІВНЯЙТЕ Передвиборна агітація Інформаційні матеріали 4) Оплата матеріалів : за рахунок Держбюджету та виборчих фондів. 5) Ініціатива виходить від: кандидата. 6) Вимоги до змісту : можуть містити атрибути прямої агітації: заклики голосувати за або не голосувати за певну партію, кандидата; символіку; фото-, відео-, аудіо матеріали. 7) Забороняється проведення у іноземних ЗМІ, що діють на території України . 4) Оплата матеріалів : без оплати суб'єктом (не за рахунок виборчих фондів та Бюджету на вибори). 5) Ініціатива виходить від: ЗМІ. 6) Вимоги до змісту : забороняється - - агітувати голосувати за або не голосувати за партії, кандидатів у депутати; - поширювати інформацію, яка має ознаки політичної реклами , - поширювати будь-яку інформацію з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за певного суб'єкта виборчого процесу . Авторам і ведучим телерадіопередач, які є кандидатами у депутати, під час виборчого процесу також забороняється у телерадіопередачах вести передвиборну агітацію . 7) Дозволено і в іноземних ЗМІ.

РОЗМЕЖУВАННЯ за ознаками:

РОЗМЕЖУВАННЯ за ознаками … засоби масової інформації та інформаційні агентства … та інші особи при поширенні інформації про вибори, яка НЕ є передвиборною агітацією , зобов'язані дотримуватися: об'єктивності, неупередженості, збалансованості, достовірності, повноти і точності інформації . /ч.3 ст.63 Закону України “Про вибори народних депутатів” /

Агітація, як об'єкт балансування для статті 10 та статті 3 Протоколу № 1 :

Агітація, як об'єкт балансування для статті 10 та статті 3 Протоколу № 1 Згідно з Рекомендацією КМ РЄ № R (99) 15 від 1999 р. “ Про висвітлення в ЗМІ виборчих кампаній ”: звертаючи увагу на важливу роль ЗМІ в сучасному суспільстві, особливо під час виборів; усвідомлюючи потребу враховувати значну різницю між друкованими й недрукованими ЗМІ; підкреслюючи, що висвітлення виборів органами мовлення має бути правдивим, зваженим і неупередженим ; визнаючи, що будь-які нормативні рамки висвітлення виборів мають відповідати основному принципу свободи вираження поглядів, гарантованих статтею 10 Конвенції і інтерпритації ЄСПЛ.

PowerPoint Presentation:

Наявність критеріїв: правдивості, зваженості та неупередженості – є доказом висвітлення процесу виборів та інформування громадян (з використання в т.ч. оціночних суджень), але не АГІТАЦІЯ.

Баланс між правом на вільні вибори і свободою слова: нормативно-правові акти Ради Європи.:

Баланс між правом на вільні вибори і свободою слова: нормативно-правові акти Ради Європи. У Резолюції № 2 "Свободи журналістів і права людини" конференції міністрів Ради Європи з питань політики в галузі ЗМІ " ЗМІ в демократичному суспільстві" (Прага, 7-8 грудня 1994 року) в принципі 6 зазначено наступне: "Основна функція журналістики в справжній демократії передбачає, що всі ті, хто задіяний у ній займають етичні та відповідальні позиції, зокрема не відмовляються від незалежності і критичного підходу. Журналістика має слугувати свободі слова, яка включає право на отримання і поширення інформації при дотриманні інших основних прав, свобод та інтересів, які захищаються Європейською конвенцією з прав людини".

Якщо закон про вибори: :

Якщо закон про вибори: забороняє образливі або неправдиві висловлювання...до...кандидатів ... визнає порушенням поширення інформації, що порочить кандидатів... норми, що забороняють неналежне використання ЗМІ сформульовано не чітко... закон буде визнано невідповідним європейським стандартам / п.61 Кодекс належної практики при проведенні виборів, прийнятий Венеціанською Комісією на 52-й сесії / Венеція, 18-19 жовтня 2002 року /

СТАТУС ЗМІ ПІД ЧАС ВИБОРІВ:

СТАТУС ЗМІ ПІД ЧАС ВИБОРІВ ДОДАТКОВІ ГАРАНТІЇ Не втручання держ.агентів в редакційну незалежність Можливість публікації гострих дискусій Захист не лише змісту, але й форми висловлювань Вільна циркуляція інформації Прийняття з боку держ.агентів необхідних заходів, для ефективного захисту журналістів та інших співробітників ЗМІ і їх приміщень ... ДОДАТКОВІ ОБМЕЖЕННЯ Спеціальні умови для: - Результатів опитувань громадської думки, - Платної політичної реклами, - Права на відповідь, - Днів роздумів, - Забезпечення рівних умов для суб'єктів, - Забезпечення справедливого, зваженого й неупередженого висвітлення виборів

PowerPoint Presentation:

Під час виборчої кампанії стаття 3 (свобода вибору) враховуючи цінність права, яке нею гарантується, встановлює, умовно кажучи, спеціальний режим реалізації інших конвенційних прав і свобод, які є її складовою частиною.

authorStream Live Help