0212 472 72 23 SULTANGAZİ BUZDOLABI SERVİSİ AEG ALTUS ARİSTON ARÇELİK

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

KOMBİ KULLANIMI:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. KOMBİ KULLANIMI

GECELERİ KOMBİ KULLANIMI :

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. GECELERİ KOMBİ KULLANIMI Binanın dış hacminin soğumaması için, geceleri en düşük seviyede ısıtmak yeterli olacaktır. Çünkü eğer geceleri düşük bir derecede çalıştırmazsak kombimizi, kullanım saatlerinde kombiyi çalıştırdığımızda bina bloğunun ısınması oldukça zaman alır. Ve enerji tüketimi büyük oranda artar. Tavsiye edilen 50 derecedir. 50 derecenin altında doğalgaz kullanımında bacalarda yoğuşma olup ve baca konjeksiyonuna zarar verir.

Slide 3:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. Kombi sabaha kadar yakmasında bir sakınca yok. Yalnız evde sürekli kombi yakılıp ısınamıyorlarsa, yapılan sistemle ilgili bir hata vardır. Bu hata da radyatörlerinin eksik olması olabilir yada Kombinin yeterli derecede ısıtmıyor olması olabilir. Devir daim pompasının basıncının ve veriminin düşmesi olabilir. Bu açıdan teknik servisin gelip kontrol etmesi gerekmektedir.

KOMBİYİ AÇIP KAPAMAK :

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. KOMBİYİ AÇIP KAPAMAK Kombiyi kısa süre için kapatıp tekrar açmak daha fazla yakıt harcar. Harcamasının sebebi kombinin yanmasıyla belli bir konfor ortamına ulaşırız evin içerisi 60 dereceye ulaştıktan sonra Kombiyi kapattığımız zaman tekrar 60 dereceye ulaşmamız için daha fazla yakıt sarfiyatı gerekmektedir. Bundan dolayı da belli oranlarda kapatmadan kullanırsak, düşük seviyelerde, o zaman fazla yakıt harcaması olmayacaktır.

ENERJİ TASARRUFU  :

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. ENERJİ TASARRUFU İhtiyaç kadar enerji ürettiğiniz takdirde en az enerji kaçamağına sebep olursunuz. Isı yalıtımı uygulamaları ile bu durum mümkün olabilir. Isı yalıtımı yakıt parasından tasarruf demektir. Uygun yalıtım ile aşağıdaki oranlarda enerji tasarrufu sağlanabilir. Çatı izolasyonu…………….:% 20 Dış duvar izolasyonu ……...:%15 Pencere kapı izolasyonu……:%15 Sızdırmazlık önlemleri……..:%10 Konutların enerji giderleri, ısıtma, sıcak su, aydınlatma, pişirme, çamaşır vs. tüketimleridir. Enerjide tasarruf en az enerjiden en çok fayda temini ile mümkün olur.

Slide 6:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. Evlerimizde ısıtma sıcaklığı 22 derece yerine 20 derece olduğunda bu durum daha sağlıklıdır ve giderleri  %12 daha ucuzlatıcıdır. 20 derece de rutubetlendirilmiş evlerin %50 pratik konfor etkisi 23 derece olmaktadır. En az enerji ile sağlanan konfor şartlarının arzulanan pratik konfor sınırlarına kolayca erişmesi aşağıdaki bireysel önlemlerle mümkündür. Kışın en soğuk günlerinde evin iç sıcaklığı en çok 20 derece konfor sıcaklığına ayarlayınız. Odalarda, masa, sandalye ve yataklarınızı dış duvarlardan uzak tutulmalıdır.

Slide 7:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. Güney cephesi pencereden gündüzleri güneş girmesini sağlayınız. Geceleri bu pencereleri panjur, perde ve rüzgârlık ile kapatılmalıdır. Geceleri uyurken kalın örtünerek oda sıcaklığını 16 derece ila 18 derece’ye düşürülmedir. Gece gündüz ısıtılan evin havasının kurumasını engellemek için radyatörün üzerine su dolu kaplar kullanabilirsiniz. %50 %55 rutubetlendiriniz. 18 derece ısıtılınan bir odanın rutubetlendirilmesi ile hissedeceğiniz pratik konfor sıcaklığı 20 derece ‘nin üstünde olacaktır. Nemli hava sıcaklığı daha iyi tutacak, buharlaşma azalacağından vücudunuz daha az ısı kaybedecektir.

Slide 8:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. Güneş alan pencerelerinizi temiz tutmalısınız. Güneşin pasif ısıtması sağlanmalıdır. Pencere önlerinde yeşil bitki bulundurulmalıdır. Radyatörlerin üstlerini ve önlerini kapatmayınız. Radyatörlerin arkalarını tecrit ediniz. Perdelerinizin radyatörünüzü kapatmasına mani olunuz. Kullanmadığınız ev bölümlerinin ( oda, kiler, antre ve merdiven ) radyatörleri ve kapıları kapalı tutulmalıdır.

Slide 9:

HASAN EROL BAĞCILAR E.M.L. SON İLGİNİZE VE SABRINIZA TEŞEKKÜRLER...