مهسا

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

تولید

Comments

Presentation Transcript

PowerPoint Presentation:

دیدگاه های صاحب نظران فرایند های کسب و کار ماشین آلات کارکنان در کلاس جهانی مدیران در کلاس جهانی انعطاف پذیری در کلاس جهانی کنترل در کلاس جهانی

PowerPoint Presentation:

ویژگی های سازمان های کلاس جهانی از نظر روت و چپمن: سازمان های کلاس جهانی چابک تر از رقبای خود هستند مدیران کلاس جهانی قادر به ربودن فرصت های استراتژیک هستند توانایی رقابتی سازمان های کلاس جهانی افزایش قابل توجه ای دارد این سازمان ها دارای ارتباطات بسیار قوی با مشتریان خود هستند

PowerPoint Presentation:

حرکت همه سازمان های کلاس جهانی به وسیله سه عامل اساسی انجام می شود: 1) چشم انداز و جهت مشخص که به وسیله مدیریت ارشد حمایت می شود 2) افراد آموزش دیده و مجهزی که برای پیاده سازی چشم انداز پذیرفته شده می کوشند 3) سیستم های شناسایی وپاداش دهی استقراریافته ای که رفتارها و عملکردهای مورد نیاز چشم انداز را تقویت می کنند

PowerPoint Presentation:

ویژگی های تولید کنندگان کلاس جهانی از نظر هیز،ویلرایت و کلارک: بهترین رقیب بودن رشد سریع تر وسود اوری بالاتر در مقایسه با رقبا استخدام وحفظ بهترین نیروی انسانی بهبود مستمر در سیستم ها و فرایندها سازگاری نگرش مهندسی فرایند و محصول به کارگیری گروهی ماهر در طراحی و ساخت تجهیزات تولید

PowerPoint Presentation:

ویژگی های تولید کنندگان کلاس جهانی از نظر وایزنرو فاوست: توجه همزمان به کیفیت و بهره وری دارا بودن نگرش سیستماتیک و یکپارچه مبتنی بر رقابت تاکید بر آموزش و توسعه منابع انسانی اجرای بهبود مستمر در محصول وفرایند توجه همزمان به همه ابعاد رقابت (کیفیت،هزینه،انعطاف پذیری،نوآوری وقابلیت اطمینان) داشتن نگرش بلند مدت

PowerPoint Presentation:

فرایندهای کسب وکار : سازمان هایی که تولیداتی در کلاس جهانی دارند،دارای سازماندهی قوی و مناسبی هستند که آنها را قادر به فعالیت در کلاس جهانی می کنند.این سازماندهی بدون درک وشناخت کامل فرایندهای کسب وکار امکان پذیر نیست. توجه به فرایندهای کسب و کار رویکردی جدید است که سازمان های پیشرو آن را مقدم بر تقسیم بندی وظیفه ای کارها می دانند.فرایندهای کسب وکار،پدیده های جدیدی نیستند،بلکه همواره و در همه سازمان ها وجود دارند.

PowerPoint Presentation:

در سازمان های سنتی، فرایندها در بین واحدها شکسته شده اند وبرای حفظ یکپارچگی سازمان،کنترل های بسیاری قرار داده شده است تا سلامت عبور فرایند از واحد ها را تضمین کنند.این کار باعث می شود تا فرایند ها،اثربخشی خود را در این سازمان ها از دست بدهند و هزینه و زمان بیشتری نیز صرف انجام فرایند شود.

PowerPoint Presentation:

در سازمان های کلاس جهانی فرایندها شناسایی و ترسیم شده،برای بهبود آنها همواره تلاش می شود. علاوه برآن اقدام به طراحی وپیاده سازی برنامه های بهبود فرایند می کنند و ابزارهایی همچون مهندسی تکنولوژی های موجود را در فرایند ها به کار می گیرند و خود را با تحولات تکنولوژیک هماهنگ می سازند. آنها قادر به آزادسازی کلیه پتانسیل های درون سازمان اند و می توانند به رشد و سودآوری بیشتر دست یابند.

PowerPoint Presentation:

فرایندهای کسب وکار دارای انواع گوناگونی هستند وتعداد و نوع آنها در سازمان ها بر اساس ماموریت وزمینه کاری هر سازمان متفاوت است؛ لیکن در یک بررسی از سازمان های کلاس جهانی،ساختاری برای فرایندهای انان تدوین شده که در نمودار نشان داده شده است: 1-تدوین چشم انداز و استراتژی 2-طراحی و تولید محصولات و خدمات 3-بازاریابی و فروش محصولات و خدمات 4-تحویل محصولات و خدمات 5-مدیریت خدمات ومشتری

PowerPoint Presentation:

6- توسعه و مدیریت سرمایه های انسانی 7-مدیریت فناوری و اطلاعات 8- مدیریت منابع مالی 9- مدیریت دارایی ها 10- مدیریت بهداشت محیط وایمنی 11- میریت روابط بیرونی 12- مدیریت دانش ،بهبود وتغییر ساختار عمومی فرایند های کسب وکار

PowerPoint Presentation:

ماشین آلات (تکنولوژی) سازمان هایی که در کلاس جهانی فعالیت می کنند،تولیداتی در کلاس جهانی عرضه می کنند.برای چنین تولیدی،سازمان ها نیازمند تکنولوژی های مدرن و به روز هستند. تکنولوژی های نوآورانه جدید،بسیاری از وظایف سازمان ها را متحول می سازند. سازمان ها می بایست پویا و منعطف باشند تا اینکه متناسب با تغییرات تکنولوژی،وظایف خود را تغییر دهند. نوآوری تکنولوژیکی،فرایندهای کاری را بهبود خواهد داد وبا فراهم کردن جریان اطلاعات عملکردی در درون واحدها،جریان های افقی کار را اصلاح خواهد کرد و از طریق شبکه های ارتباطاتی الکترونیکی،سازمان را به تامین کنندگان و مشتریان پیوند داده و انتقال اطلاعات بین این سه رکن اصلی را تسهیل می کند.

PowerPoint Presentation:

ویژگی های تکنولوژی سازمان های کلاس جهانی : بهره گیری از تجارت الکترونیکی : تجارت الکترونیکی یک ابزار ارتباطی نوین است که از طریق آن مدیر تولید در کلاس جهانی با فروشندگان قطعات ومواد اولیه و سازمان های دیگر ارتباط برقرار می کند و از این طریق اطلاعات صحیح را به سرعت کسب می کند و در نتیجه می تواند راجع به تعیین راهبرد تولید و ویژگی هایی که می توان به محصول اضافه کرد فکر کند.

PowerPoint Presentation:

سیستم تبادل اطلاعات پیشرفته : در سازمان های سنتی معمولا ارتباط ساختار یافته ای با تامین کنندگان و فروشندگان وجود نداردو سیستم فشاری تولید استفاده می شود که محصولات را تولید می کند وبه بازار می فرستد.اما در سازمان های کلاس جهانی برای برقراری ارتباطات فنی با سایر مراکز از ارتباطات الکترونیکی مبتنی بر XML و تکنولوژی های درگاهی مبتنی بر وب استفاده می کنند وانها را جایگزین EDI کرده اند. اتوماسیون کارخانه : اتوماسیون خط تولید شامل آزمون به کمک کامپیوتر،طرح ریزی فرایند به کمک CAD ، CAM ، NC ، CNC ،به کارگیری خودکار مواد،انبارداری خودکار،تکنولوژی گروهی،بارکدینگ و خودکارسازی اداری است.در سازمان های کلاس جهانی با به کارگیری اتوماسیون،موجبات حذف ضایعات بسیاری در تولید فراهم آمده است و پیوستگی بین کیفیت محصول و انعطاف پذیری سیستم تولید را بهبود می بخشد.

PowerPoint Presentation:

چیدمان بهینه تجهیزات : در سازمان های کلاس جهانی بر خلاف سازمان های سنتی،ماشین آلات وتجهیزات را به همان ترتیبی که مورد استفاده قرار می گیرند می چینند .ممکن است در کوتاه مدت این روش جانمایی مفید به نظر نیاید،اما در بلند مدت سود بیشتری به بار می آورد.اما در سازمان های سنتی ماشین آلات بر اساس وظیفه و کارکردشان پشت سر هم قرار می گیرند که این چیدمان میزان جابه جایی درون کارخانه را بالا می برد. ماشین آلات انعطاف پذیر : یکی از مولفه های اصلی سازمان های کلاس جهانی،انعطاف پذیری است،و از انواع انعطاف پذیری، انعطاف پذیری دستگاه هاست.بدین معنی که ماشین آلات را می توان به سرعت تنظیم مجدد کرد وستاه مورد تقاضا را تولید کرد.

PowerPoint Presentation:

تولرانس پایین :یکی از ویژگی های محصولات کلاس جهانی تولرانس پایین آنها نسبت به طرح قبلی است.بدین معنی که آنچه طراحی می شود،دقیقا همان تولید می شود.برای پیاده سازی این عملکرد،نیاز است تا ماشین آلات،خوجی های یکسان ارائه کنند و تولرانس پایینی داشته باشند. عدم قبول ورودی های معیوب :تجهیزات کلاس جهانی،ماشین آلاتی اند که یکی از ویژگی های مهم آنها عدم قبول ورودی های معیوب است.این خاصیت به ایجاد محصولات سالم و حذف ازکارافتادگی ماشین آلات به دلیل کیفیت پایین ورودی ها می انجامد. انطباق ارگونومیکی : تجهیزات کلاس جهانی با توجه به استفاده انسان ها از آنها طراحی می شوند ولذا از لحاظ ارگونومیکی با مشخصات استفاده کننده آنها انطباق دارند.

PowerPoint Presentation:

کارکنان در کلاس جهانی سازمان های کلاس جهانی برای ایجاد محصولات کلاس جهانی بر سرمایه های انسانی توانگر خود متکی هستند،که آنها را به پیروی از هنجارهای محدود کننده سازمانی مجبور نمی کنند بلکه به دنبال راه هایی هستند تا خلاقیت را تقویت کنند. کارکنان در کلاس جهانی خود کنترل و خود انگیخته هستند ،برای شکوفایی استعدادهای خود،فعالیت وکار گروهی در سازمانی با قابلیت بالا را انتخاب کرده اند و در گروه های چند وظیفه ای فعالیت می کنند وبا بهره گیری از مهارت های چند گانه خود،مسئولیت های فردی و گروهی را به خوبی انجام می دهند.

PowerPoint Presentation:

مقصد و هدف مسئولیت فردی و گروهی قابلیت همکاری،مهارت های تکنیکی ،حل مسئله وظیفه مسئولیت مهارت نتایج کار دسته جمعی پیشرفت های اعضا و آموزش الگوی مثلثی گروه

PowerPoint Presentation:

مهارت های کارکنان کلاس جهانی : مهارت یادگیری:به معنای برقراری ارتباط میان دانسته ها و آموخته ها،سازماندهی فعالیت های یادگیری وبه کارگیری دانش اکتسابی در شرایط عملیاتی سازمان هااستفاده کنند. ادبیات محیط کار:یعنی اینکه مهارت خواندن،نوشتن ومحاسبات را داشته باشند. ارتباطات موثر (گوش دادن وصحبت کردن):یعنی اینکه برای برقراری ارتباط باید مهارت های چند گانه گوش دادن وصحبت کردن،خواندن و نوشتن را داشته باشند وبا حذف موانع ارتباطی از ارتباطات کلامی وغیر کلامی به نحو اثربخش در محیط استفاده می کنند.

PowerPoint Presentation:

حل خلاقانه مساله: کارکنان کلاس جهانی باید در برابر تغییرات محیط کسب و کار خیلی منعطف باشند و توانایی پاسخگویی این تغییرات را داشته باشند.یعنی بتوانند به صورت خلاقانه مسائل را حل کنند و برای رسیدن به راه حل های نوآورانه از فرایند حل خلاقانه مسئله استفاده می کنند.

PowerPoint Presentation:

فرایند حل خلاقانه حل مسئله

PowerPoint Presentation:

مدیریت فردی :مدیریت فردی به معنای درک بیشتر انگیزه های درونی و بیرونی خود،تعریف اهداف مرتبط و برنامه ریزی شغلی،ارتباط موثر با محیط توسعه فردی وشغلی و خودباوری است. کارایی گروهی :سازمان های کلاس جهانی به طور موثری از گروه ها کار گروهی بهره می برند.افراد کلاس جهانی هم در مدیریت تضاد ،اصول وفنون مذاکره مهارت دارند و می توانند در جهت دستیابی به اهداف گروهی، باعث هم افزایی شوند. کارایی رهبری و سازمانی :کارکنان کلاس جهانی هنجارهای فرهنگی،ارزش ها و فرهنگ سازمانی را درک کرده و قادر به مدیریت موثر موقعیت های پیشرو بوده و در راستای اهداف سازمانی حرکت می کنند.

PowerPoint Presentation:

مدیران در کلاس جهانی: سازمان های کلاس جهانی برای فعالیت در این سطح نیازمند مدیرانی هستند که آشنا با مفاهیم WCM بوده وتوانایی فعالیت در این سطح را داشته باشند.این مدیران باید 5 مرحله را طی کنند تا قادر به اعمال مدیریت در کلاس جهانی باشند و از عدم اطمینان به اطمینان برسند. آگاهی نسبت به ناآگاهی :یعنی اینکه مدیر بداند درکی از مفاهیم WCM ندارد. بیداری مدیر :مدیراهمیت WCM را درک کرده،اما هنوز شرایط لازم برای تخصیص بودجه به این امر فراهم نشده است. روشنگری:در این مرحله مدیر برای پیاده سازی برنامه تولید در کلاس جهانی از انجام کمک دریغ نمی کند.

PowerPoint Presentation:

علاوه بر این مدیر کلاس جهانی باید دارای توانمندی های ادراکی و انسانی خاصی باشد.جدول زیر برخی از این توانمندی ها را در دو سطح نشان می دهد: خردورزی مدیر : مدیر در اجرای WCM مشارکت فعال می کند و به حمایت آن می پردازد. درمرحله آخر مدیر اجرای طرح WCM را به عنوان یکی از وظایف اصلی خود و لازم برای حیات وبقای شرکت شناخته و رهبری اجرای طرح را به عهده می گیرد.

PowerPoint Presentation:

سطوح توانمندی سطح1- توانایی در ایجاد ارتباطات فرهنگی سطح2- درک ساختار سازمانی و سبک های رهبری سایر کشورها مدیریت درامور بین الملل سطح1- رهبری گروه ها سطح2- رهبر موثر شدن توانایی در مدیریت و رهبری سطح1- تفکر سیستمی و استراتژیک سظح2- نحوه تفکر خلاق توانایی تصمیم گیری و حل مشکلات سطح1- برنامه ریزی و سازماندهی نیروی انسانی ،هدایت،هماهنگی سطح2- مربی گری برای شناخت و انگیزه توانایی دروظایف مدیریت کارها و ایجاد انگیزه سطح1- به کارگیری مدیریت زمان سطح2- کیفیت نیروی انسانی(کنترل،تعهد و لیاقت) توانایی در به کارگیری نیروی انسانی بر اساس شایسته سالاری

PowerPoint Presentation:

انعطاف پذیری درکلاس جهانی سازمان ها برای اینکه بتوانند به نیازهای در حال تغییر بازار پاسخ دهند،باید انعطاف پذیر بوده وقابلیت ایجاد تغییردر فرایندها ومحصولات خود را داشته باشند. انعطاف پذیری به معنای تغییر بدون از دست دادن هویت است. چنانچه سختی و تغییردو سر یک طیف در نظرگرفته شود، انعطاف پذیری فضای میان این طیف است. انعطاف پذیری تغییر سختی

PowerPoint Presentation:

کارخانه های تولیدی را از نظر انعطاف پذیری می توان به سه دسته تقسیم کرد: انعطاف ناپذیر :به این معنا که هر کارخانه تولیدی،تنها یک نوع از یک کالا را تولید می کند. انعطاف پذیری کامل :یعنی هر کارخانه،تمامی انواع یک کالا را که مورد نیاز است تولید کند. انعطاف پذیری محدود: حالتی است بین دو سطح پیش گفته که ترکیبی از هر دو است.

PowerPoint Presentation:

برای تولید در کلاس جهانی،سازمان ها باید انعطاف پذیری بالایی در زمینه های مختلف کسب وکارداشته باشند که مهمترین آنها در WCM عبارت اند از: انعطاف پذیری لجستیکی : توانایی شکل دهی مجدد تولیدات دریافتی و تحویلی انعطاف پذیری بازار : توانایی تولید سفارشی انبوه انعطاف پذیری طرح جدید : توانایی طراحی تولیدات در سطح گسترده انعطاف پذیری سازمانی : توانایی یکپارچه سازی مهارت های نیروی کار با نیازهای زنجیره تامین

PowerPoint Presentation:

کنترل در کلاس جهانی برای اینکه بتوان اعمال مدیریت کرد،باید توان کنترل متغیرهای سازمانی و تاثیر گذاری بر آنها وجود داشته باشد. سیستم کنترل باید چنان شفاف باشد که هر کس بتواند بر اساس آن نتیجه عملکرد خود را پیش بینی کند وبداند که به پاداش می رسد یا خیر.

PowerPoint Presentation:

تولید در کلاس جهانی تولید سنتی موضوع شاخص های غیر مالی برای نظارت روزانه و شاخص های مالی و غیر مالی برای کنترل بلند مدت مورد استفاده قرار می گیرد. شاخص های مالی و به خصوص تحلیل واریانس و هزینه استانارد برای نظارت روزانه و طولانی مدت مورد استفاده قرار می گیرد. شاخص ها کاهش در تعداد مراکز هزینه؛ اندازه گیری های فردی حذف یا ساده سازی شده اند. چندین مرکز هزینه وجود دارد. تمرکز روی مسیر عملیات فردی است و عملیات حسابداری پیچیده ای وجود دارد. سطح اطلاعات اطلاعلت به روز وجدید در سیستم های اطلاعاتی کاربردی وجود دارد اطلاعلت مربوط به گذشته در سیستم حسابداری وجود دارد. خطوط زمانی بودجه به عنوان استاندارد ارزیابی و اجرا نادیده گرفته شده است.تمرکز بر روی نتایج واقعی است که با محصولات قبلی مقایسه می شود. بوجه اساسا در ابتدا نشانه ارزیابی است. استانداردها

PowerPoint Presentation:

تولید در کلاس جهانی تولید سنتی موضوع سیستم پاداش دهی به گروه بر اساس کار گروهی است. سیستم پاداش بر اساس اجرای فردی است. پاداش ها تولید ساده و کنترل آن ساده تر است. این امکان وجود دارد که تولید به وسیله مشاهده کنترل شود. تولید پیچیده است.امکان اینکه تولید به وسیله مشاهده مستقیم کنترل شود وجود ندارد. سیستم کنترل مقایسه کنترل در تولید سنتی و کلاس جهانی

PowerPoint Presentation:

همان طور که نمودار می دهد،چرخه کنترل در همه شرکت ها اجرا می شود،اما در وضعیت سنتی کارکنان تنها فرایندهای اجرایی را انجام می دهند و واحد برنامه ریزی تولید،اجرای فرایند ها را برنامه ریزی وچگونگی انطباق اجرا با برنامه را نظارت می کند. در الگوی WCM واحد برنامه ریزی تولید هنوز برنامه ریزی کرده و کنترل می کند اما نوع کنترل متفاوت است زیرا کارکنان تولید نه تنها فرایندها،بلکه کنترل عملیات را انجام می دهند و حتی اجرا را مطابق وضعیت موجود و اهداف خاص تولید تعدیل می کنند.

PowerPoint Presentation:

اهداف برنامه ریزی اجرا کنترل نتایج اهداف اجرا برنامه ریزی کنترل نتایج الگوی چرخه کنترل در سازمانهای سنتی و کلاس جهانی سازمان سنتی سازمان کلاس جهانی

PowerPoint Presentation:

تولید در کلاس جهانی ، فصل دوم مهسا فروغی - مهناز صالحی - زهره دشتی