بررسی موزه --گوگنهایم بیلبائو

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Slide 1:

بررسی موزه گوگنهایم بیلبائو: معمار: فرانک گهری متولد کانادا،تورنتو در سال 1929،دانش آموخته دانشگاه کالیفرنیای جنوبی،لس آنجلس1949-51 و هاروارد 1956-57 موزه گوگنهایم بیلبائواسپانیا 1997-1991

Slide 2:

موقعیت موزه در سایت

Slide 3:

عکس هوایی از سایت

Slide 4:

این موزه در مرکز بیلبائو قرار دارد و فرانک گهری معمار آمریکای شمالی آن را طراحی کرده است. این موزه از نظر ساختار یک شاهکار ساختمانی فوق العاده است. پایین ساحل رودخانه نرویون ٰاست و 16 متر زیر سطح بقیه شهر بیلبائو قرار می گیرد

Slide 5:

انعکاس بیلیائو در استخر مقابلش زمینه مناسب: طرح ساختنمانی برای مناقشه هنر در معماری

Slide 6:

در بیلبائو اسپانیا همواره خشونت ها و درگیری های جدایی طلبانه باعث نمایش چهره ای خشن از آن شده است ولی با افتتاح موزه گوگنهایم در اکتبر 1997،توجه هنرمندان و هنر دوستان سراسر جهان به شهر بیلابائو به عنوان یک شهر هنر پرور جلب شد کانسپت اولیه حجم:

Slide 7:

تحلیل حجم بنا: در این اثر معماری گهری از یک معماری دو بعدی که سطوح را در تقابل با یکدیگر نشان می داد به سمت یک معماری سیال و سه بعدی گرایش پیدا کرده است. پلان ساختمان به صورت گلی است در حال باز شدن و شکوفا شدن.

Slide 8:

احجام سه بعدی منحنی شکل با پوشش تیتانیوم، همچون گلبرگ های یک گل،از مرکز ساختمان به سمت محیط خارج آن گسترش یافته اند. در این ساختمان، معماری امواج،چرخش، استمرار نرم و مشابهت خودی با استادی تمام و به صورت خلاقانه ای طراحی شده است.

Slide 9:

این بنا از ساختمان های مهم معماری به سبک پرش کیهانی است.

Slide 10:

یک مرکز جدید شهری: افرادی که از کاله پارا گیر- یکی از خیابان های اصلی که مرکز بیلبائو را به طور مورب دو نیم می کند- می آیند، یک راست به ورودی اصلی می رسند. نظر بر این بود که مردم مستقیما به درهای ساختمان برسند.

Slide 11:

المان در ورودی: مقابل ورودی اصلی یک سگ غول پیکر قرار دارد که یک کلکسیون دائمی و پایدار از گل های فصلی است و به نوعی جذب کننده به سمت ورودی اصلی است

Slide 12:

مجسمه ای از یک عنکبوت در نمای شمال شرقی قرار دارد که از سری کارهای خانم لوییس برجییس معروف به مامان برونز(1999 ) است که به عنوان عاملی هدایت کننده به سمت پله ها عمل می کند.

Slide 13:

پل عابر پیاده واقع بر رودخانه نرویون است که در شمال بنا واقع شده است

Slide 14:

برج تندیس واری در شرق موزه قرار دارد که پل لاسالوه را به موزه وصل می کند. بدین گونه که بخشی از برج به عنوان یکی از پایه های پل لاسالوه عمل می کند.

Slide 15:

میله فلزی(آرمیچر) که در درون برج قرار دارد از نمای غربی قابل مشاهده است،بیانگر حالت تندیس گونه شکفتگی گلی است حرکت افقی پل لاسالوه،امتداد عمودی برج و انحنای پله هایی که از طبقه اول تا ارتفاع برج بالا می رود یکی از مصادیق زیبایی شناسانه در شکل گیری بنا در تطابق با سایت است.

Slide 16:

بازدید کنندگان از میان سالنی به فضاهای نمایشگاهی وارد می شوند که فورا به دهلیز یعنی قلب اصلی موزه می رسد و مانند نورگیر سقفی به شکل گل عمل می کند که اجازه می دهد جریانی از نور فضایی گرم و مهمان نواز روشن کند. بازدید کنندگان از دهلیز به تراسی می رسند که طاقش با یک یک ستون سنگی واحد نگه داشته شده است. طاق کار سایبانی را انجام می دهد که هم محافظ است و هم ارزش زیبایی شناسانه دارد.

Slide 17:

یک مسیر پلکانی عریض، عابران پیاده را به سمت سالن موزه به پایین می برد. ورودی اصلی طبقه اول در نمای جنوبی:

Slide 18:

اگرچه سیر نزولی پلکان ویژگی غالب ساختمان های موسساتی نیست .این یک پاسخ الهام بخش به تفاوت ها در ارتفاع سطح رودخانه در سطح مرکز شهراست. همچنین یک ساختمان را با فضای سطحی 34000 متر مربع و بیش از 50 متر ارتفاع بدون اینکه بر ساختمان های مجاور برتری داشته باشد در چشم انداز شهری جای می دهد.

Slide 19:

ورودی اصلی طبقه دوم در نمای جنوبی ورودی اصلی طبقه اول در نمای جنوبی در مجاورت ورودی طبقه دوم با تغییر مصالح و کاربرد شیشه ورودی تفکیک شده است.

Slide 20:

گهری در طرح خود از فن آوری رایانه استفاده کرد.بدین منظور وی از نرم افزار catia که برای طراحی هواپیماهای جنگنده میراژ فرانسوی بوده استفاده کرده است. تیر ها و ستون های فلزی و سطوح و احجام مختلف با استفاده از این نرم افزار به صورت دقیق طراحی شده است. در این ساختمان سازه تابع فرم است.

Slide 21:

ساختار: از آنجا که ورق های تیتانیوم روی این موزه بسیار سبک و نازک(حدود 0.3 میلی متر ) هستند بادهای شدید سبب می شوند تا آنها به میزان جزیی تاب بردارند. دقت داشته باشید که این نمی تواند یک مشکل استراکچری و ساختاری را بوجود آورد. برای ایجاد محوطه،60 تن از تیتانیوم استفاده شده است که در 33000 متر مربع ساخته شده است که در مراحل مختلف به هم سفت شده اند. یکی از خصوصیات تیتانیوم قابلیت تغییر آن است. میزان زیاد رفلکس نور باعث می شود تا تاثیر و جنبه های آن از جهات مختلف متفاوت به نظر آید و نماهای گوناگونی پیدا کند. بنابر این با اولین اشعه های خورشید موزه به نظر نقره گون می آید. در میان روز انعکاس آن کور کننده می شود. و وقتی که خورشید غروب می کند موزه طلایی رنگ می شود.

Slide 22:

مصالح : یکی از ایرادهایی که جنکز به این ساختمان گرفته ،یک اندازه بودن صفحات تیتانیوم بر روی سطوح با انحنا متفاوت ساختمان است.در صورتی که جنکز معتقد است ،فلس های مشابه با ابعاد مختلف بر روی سطح منحنی وار بدن ماهی ،این صفحات نیز می بایست بر روی سطوح متغیر ساختمان،ابعاد متفاوتی داشته باشد. گهری این موضوع را در ساختمان های بعدی خود رعایت کرده است.

Slide 23:

ساختمان خود ترکیبی خارق العاده از شکل های متصل به هم است. بلوک های صاف سنگ آهکی با فرم های خمیده و منحنی که پوشش تیتانیوم دارند در تقابل است. قاب های تیتانیومی به شکل پولک های ماهی بیشتر ساختمان را می پوشانند و دوام آن را تا صد سال تضمین می کنند. به طور کلی طرح گهری یک ساختمان فوق العاده دیدنی و تماشایی است که حضور یک مجموعه مجسمه عظیم را در پس زمینه شهر دارد.

نورپردازی: :

نورپردازی:

Slide 25:

در سال 2001هنرمند ژاپنی به نام (hiro yamagata) در موزه گوگنهایم بیلبائو سیستمی را به نام ( photon999 ) راه اندازی کرد. این سیستم که در استخر موزه کار گذاشته شده ،به مناسبت و برای افتتاح موزه و نمایشگاه بوده است. این کار هنری از 15 سیستم لیزری ساخته شده است که چیز غیر منتظره ای را ایجاد می کند که فرد را به سمت موزه دعوت می کند. تمامی نور و رفلکس و انعکاس آن از سطح موزه بازدیدکنندگان را به دنیایی دیگر فرا می خواند.

Slide 26:

این کار علاقه هنرمند را به برقراری دوستی بین علم و تکنولوژی وهنر ثابت می کند و سعی و کنجکاوی او را در شگفت انگیزی طبیعت به خصوص نوری که از انرژی خورشید ساطع می شود آشکار می سازد. در دنیای yamagata استفاده از پرتو نوری که بوسیله پرژکتورهای لیزری تولید می شود و امکانات و وسایل دیگر تکنولوژی که کار را آسان کرده است برای احساس این عنصر فضایی (نور) است که درک آن به گونه ای دیگر جز تابش بر اجسام غیر ممکن است ، که کاربری این اثر نه تنها برای موزه که برای تمامی شهر است

Slide 27:

نور مورد نیاز ساختمان از دیوارهای محافظ شیشه ای تامین می شود. منحنی های سینوسی تیتانیومی ٰشیشه ای و سنگی با توجه با پیچیدگی محاسباتی شان توسط کامپیوتر طراحی شدند. دیوارهای شیشه ای را برای محافظت کارهای هنری در مقابل گرما و تشعشع ساخته اند.

Slide 28:

استخر شمالی بزرگراه کاله پاراگیر رودخانه نرویون عابر پیاده استخر جنوبی پل لاسالوه

Slide 29:

آتریوم گالری راه پله استخر انبارهای مجسمه اتاق های آماده سازی راه پله بلیط فروشی تالار سخنرانی گالری انبار گالری تفکیک فضایی در پلان طبقه اول

Slide 30:

ارتباط فضایی طبقه اول

Slide 31:

آتریوم بلیط فروشی ورودی انبار سالن سخنرانی اتاق آماده سازی فضای تقسیم انبار مجسمه ورودی گالری گالری گالری دیاگرام طبقه اول

Slide 32:

گالری آتریوم فضاهای حرکتی گالری رستوران کتاب فروشی راه پله گالری استخر تفکیک فضایی در پلان طبقه دوم

Slide 33:

ارتباط فضایی طبقه دوم

Slide 34:

ورودی رستوران فضای تقسیم کتابفروشی ورودی گالری گالری گالری آتریوم اداری دیاگرام طبقه دوم

Slide 35:

بام گالری آتریوم راه پله گالری فضا تفکیک فضایی در پلان طبقه سوم

Slide 36:

ارتباط فضایی طبقه سوم

Slide 37:

گالری آتریوم اداری گالری گالری دیاگرام طبقه سوم

Slide 38:

گالری آتریوم گالری بام تاسیسات و آسانسور استخر تفکیک فضایی در پلان طبقه چهارم

Slide 39:

ارتباط فضایی طبقهچهارم

Slide 40:

تراس آتریوم گالری گالری گالری گالری گالری تراس دیاگرام طبقه چهارم

Slide 41:

نمای جنوبی مقابل به بزرگراه کاله پاراگیر نمای شمالی مقابل به رودخانه نرویون

Slide 42:

نمای شرقی نمای غربی

Slide 43:

نورگیری سقفی و تفکیک فضاها در مقطع محل تجمع عمومی گالری سالن کنفرانس رستوران کافی شاپ گالری سالن کنفرانس رستوران

Slide 44:

نورگیری سقفی و تفکیک فضاها در مقطع گالری انبار گالری گالری آشپزخانه کتابفروشی آتریوم

Slide 45:

نورگیر های طبقه اول

Slide 46:

نورگیر های طبقه دوم

Slide 47:

نورگیر های طبقه سوم

Slide 48:

نورگیر سقفی

Slide 49:

در طبقه چهارم به جای استفاده ازپنجره از نورگیرهای سقفی استفاده شده است

Slide 56:

موزه گوگنهایم بیلبائو تلاشی است در تلفیق هنر و معماری،هیجان وزیبایی ،حرکت و صلابت،بازی با نور ها و سایه ها و ایجاد معماریی تندیس وار در حرکت به سوی: معماری پرش کیهانی

Slide 57:

kiasma museum معمار: استیفن هال موضوع :موزه ملی هنرهای معاصر مکان:هلسینکی-فنلاند موزه کیاسما

Slide 58:

زمین مثلثی شیبدار در سمت غرب مانرهایم تی مجلس وموزه ملی در غرب تالار فنلاند (کار التو) و ایستگاه قطار هیلسینکی در شرق پیکره مارشال مانرهایم در گوشه غربی زمین تحقق ایده ی هنر وسیله تعامل مردم تحلیل سایت: هدف از انتخاب این سایت:

Slide 59:

فضای سبز مجلس ایستگاه قطار

Slide 60:

محلی برای تجمع مردم خیابان اصلی منطق استقرار در سایت :

Slide 61:

( تقاطع وتبادل ) موزه مانند گرهی: مردم هنر طبیعت را به هم پیوند میدهد. ایده طرح :

Slide 62:

با توجه به ایده اصلی حجم بنا از دو حجم متقاطع تشکیل شده است. -تقسیم فضای داخل ساختمان به دو بخش مجزا ونمود ان در حجم _حجم جهت دارد و سر خمیده آن به مجلس و موزه ملی اشاره میکند _قوس ایجاد شده در حجم حالت احترام آمیزی نسبت به مانرهایم دارد _اختلاف ارتفاع بین دو حجم علاوه بر اینکه یکنواختی حجم را ازبین میبرد حجم بزرگتر حجم کوچکتر را دربرابرعوامل جوی حمایت میکند. تحلیل حجم بنا :

Slide 63:

نماد هنر

Slide 64:

نمای غربی کیاسما

Slide 66:

رنگ قرمزورودی برای جلب توجه بیشتر عقب نشینی ورودی برای دعوت کنندگی قرار گرفتن ورودی در مسیر یکی از خیابان های اصلی شهر به منظور بهتر دیده شدن تحلیل ورودی :

Slide 67:

به دلیل اینکه سایبان ورودی از حجم بنا بیرون زده ورودی از سه طرف قابل تشخیص است.

Slide 68:

بنا از پنج طبقه تشکیل شده که این طبقات بوسیله اسانسور . رامپ وپلکان باهم مرتبط هستند. بخش های خدماتی مانند رستوران و کتابفروشی وهمچنین بخشهای اداری در طبقات همکف و اول قرار دارند. گالریها در طبقات اول-دوم-سوم و چهارم به صورت یکی در میان تکرار میشوند. گالری های موقت در طبقات پایین تر و گالری های دائم در طبقات بالاتر قرار دارند. تحلیل پلان:

Slide 69:

N ورودی رستوران کتابفروشی پرورش گل و گیاه کارگاه اماده سازی رختکن دفاتر کار سرویس بهداشتی فروشگاه سالن گرد همایی پلان همکف :

Slide 70:

دیاگرام روابط فضایی طبقه همکف: سالن گردهمایی اتاق گل و گیاه دفاتر کارگاه ساخت رختکن سرویس فروشگاه ورودی اصلی فروش بلیط رستوران کتابفروشی

Slide 71:

گالری های دایمی کتابخانه مدیریت دفاتر کار پلان طبقه اول: دیاگرام فضاهای طبقه اول: کتابخانه دفاتر مدیریت گالری دائمی سرویس

Slide 72:

دیاگرام فضاهای طبقه دوم : گالریهای موقت گالریهای موقت کار با کاغذ اتاق بازی و سرگرمی اتاق استراحت پلان طبقه دوم: اتاق استراحت اتاق بازی و سرگرمی گالری های موقت گالری های موقت کار با کاغذ

Slide 73:

پلان طبقه سوم: دیاگرام فضاهای طبقه سوم: گالری های دایمی انبار سرویس بهداشتی سرویس بهداشتی گالری دائمی انبار

Slide 74:

پلان طبقه چهارم: N دیاگرام فضاهای طبقه چهارم: گالریهای موقت کارگاه کودکان گالری های موقت کارگاه کودکان

Slide 75:

خدماتی اداری فرهنگی حرکتی دالان تقسیم بندی فضاهای طبقه همکف:

Slide 76:

دالان اداری گالری حرکتی تقسیم بندی فضاهای طبقه اول:

Slide 77:

دالان اداری گالری گالری حرکتی تقسیم بندی فضاهای طبقه دوم:

Slide 78:

دالان گالری حرکتی تقسیم بندی فضاهای طبقه سوم:

Slide 79:

دالان اداری گالری فرهنگی تقسیم بندی فضاهای طبقه چهارم:

Slide 80:

مسیرهای حرکت بازدید کنندگان

Slide 81:

سیرکلاسیون عمودی رمپ پله اسانسور

Slide 82:

دید به بیرون

Slide 83:

بیشترین نور گیری از جداره ها دربخش جنوبی ساختمان کمترین میزان نور گیری از جداره ها در انتهای شمالی

Slide 84:

گالری با نور گیری از سقف

Slide 85:

نورگیری از پنجره ای در نمای شرقی

Slide 86:

گالری با نورگیری از سقف

Slide 87:

نور گیری از سقف در دالان مرکزی

Slide 88:

نمایشگاه دائم با نورگیری سقفی

Slide 89:

سرسرای ورودی

Slide 90:

کارگاه کودکان

Slide 91:

پلکان

Slide 92:

رامپ ارتباط دهنده همکف به طبقه اول رامپ مرتبط طبقه دوم و سوم

Slide 93:

پایان

Slide 94:

milwaukee art museum santiago calaterava 1994-95

Slide 95:

این پروژه تندیس گونه؛یک معماری استثنایی و شاهکار مهندسی است.پروژه طرحی جدیداز کالاتراوا را به همراه گالری های باسازی شده موزه موجود،کار سارینن و کاهلر وشبکه ای عالی از باغچه ها،پرجین ها ،میدان ها و فواره های دن کیلی ،معمار منظر را به نمایش می گذارد .

Slide 96:

موزه هنر میلواکی به کالاتراوا ماموریت داد تا فضای الحاقی به مساحت 58000فوت مربع را برای موزه طراحی کند، از جمله فضاهایی برای بازدید کنندگان،مانند تراس جونبی وپارکینگ به طرح اضافه شدند اولین ساختمان وی،ایالت متحده امریکا،عمارت کوادراسی بودکه از به هم آمیختن هر دو تکنولوژی جدیدوصنعت دنیای قدیم بهره می برد .

Slide 97:

ا المان هاي طراحی کالاتراوا:پل ریمن که با طول 250 فوت پیاده رو معلق میلواکی را مستقیماً به دریاچه ی روبروی موزه وصل می کندواز کناره پارک ا-دانل تا درب بالابر وچرخنده قسمت اضافه شده ادامه دارد این پل بواسطه یک دیرک زاویه دار 200 فوتی و یک سری کابلهاکه بلند ترین آن 325 فوتاست مهار می شود.27 کابل در پشت به فلزهای بتن مسلح مسلح بسته شدند.تیرکحدود 196 فوت است وحدود 3300کابل حلقوی پل را نگه می دارند.

Slide 98:

پل معلق کابل دیرک

Slide 99:

ورودی اصلی:به سالن پذیرش شیشه ای به شکل سهمی ،با سقف 90 فوتی متصل می شود.صفحه خورشیدی بال گونه و متحرک بر برایس سولی شامل 72 پرک استیل استکه در بالای هال پذیرش شیشه ای قرار داردو برای کنترل نور ودمادر سازه بالا و پایین میرود. ورودی اصلی صفحه خورشیدی

Slide 100:

هال پذیرش شیشه ای سقف شیشه ای استیل

Slide 101:

کالاتراوا در طراحی ها از طبیعت اهام می گیرد.تلفیق فرم های ارگانیک و ابداعات تکنولوژیک،بخش اضافه شده به موزه هنر میلواکی از دریاچه روبروی موزه ملهم شده است،از میان المان های دریایی در طراحی کالاتراوا می توان به موارد ذیل اشاره کرد بادگیر های متحرک استیل ملهم از بال پرندگان

Slide 102:

پل پیاده رو کابلیبا دیرک سر به فلک کشیده،ملهم از فرم قایق های بادبانی بادگیر های متحرک ملهم از بال پرندگان

Slide 103:

گالری یک طبقه منحنی یادآور امواج

Slide 104:

ایده اولیه کالاتراوا :او می خواست به جای اضافه کردن چیزی به ساختمان باقی مانده،چیزی به دریاچه روبرو اضافه کند،بنابراین سعی کرد ساختمان را با توجه به حساسیت های خاص به فرهنگ دریاچه-قایقها بادبان ها منظره همواره در حال تغییر به محیط اطراف القا کند .

Slide 106:

مصالح مورد استفاده :20000 یاردمکعب بتن. اگر سازه خیلی سنگین نبود،امکان شناور شدن آن با بالا آمدن آب دریاچه وجود داشت.حدود100 /2تن استیل برای مسلح کردن بتن استفاده شده حدود 915 جام شیشه ای به صورت جدا (شامل در های خروجی )وجود داردوکمتر از 6درصد پنجره های شیشه ای با جهت استاندارد یعنی عمود یا صاف هستندولی بقیه ؛کنج دار ،مواج ویاترکیب هر دو حالت کار شده اند.

Slide 108:

شیشه های کنج دار ومواج

Slide 109:

به خاطر حجم زیادفلز لازم برای مسلح کردن بتن سنگ هایی با دانه بندی 3.8 اینج به جای دانه بندی 3.4 اینچ لازم بود،چون سنگ 3.4 اینچی به طور کامل در میان مفتول های فلزی قرار نمی گرفت. ترکیب کلی ارتفاع ستون ودیرک به اضافه ارتفاع عمارت در مجموع به ارتفاع یک ساختمان 12 طبقه عادی می رسد.

Slide 110:

پارکینگ هال پذیرش گالری مسیر حرکتی بلیط فروشی و سالن انتظار سالن کنفرانس اداری خدماتی نمایشگاه لکه گذاری

Slide 111:

مسیر های حرکتی

Slide 112:

پارکینگ ورودی و هال سالن و پذیرش گالری سالن کنفرانس نمایشگاه اداری خدماتی دیاگرام 1

Slide 113:

نمایشگاه فضای عبوری گالری سالن تجمع تراس گالری خصوصی سالن کنفرانس خدماتی اداری لکه گذاری

Slide 114:

مسیر های حرکتی

Slide 115:

تراس پدیرش وسالن موسیقی گالری خصوصی اداری و خدماتی نمایشگاه گالری خصوصی سالن کنفرانس دیاگرام2

Slide 116:

27 نور پردازی به صورت غیر مستقیم برای محافظت از آثار

Slide 117:

با ایجاد فرم در سازه عملکردها رعایت شده وباعث زیبایی کار شده

Slide 120:

فضای داخلی

Slide 121:

تصویر در شب نمای غربی

authorStream Live Help