Bogowie Olimpu

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

Projekt edukacyjny "Bogowie Olimpu" klasa 2A: Paulina Urbanek Batalia Buła Weronika Szady Natalia Czerwiec

Comments

Presentation Transcript

Bogowie Olimpu:

Bogowie Olimpu

Mit o początku świata :

Mit o początku świata Na początku był Chaos . Z Chaosu wyłonili się pierwsi bogowie: Uranos - Niebo i Gaja - Ziemia. Mieli oni dzieci, lecz Uranos strącał je wszystkie do Tartaru , bowiem nie mógł znieść ich potworności. Zrozpaczona Gaja namówiła jednego z synów by dokonał zemsty. Kronos mieczem pozbawił ojca męskości. Rozpoczęło się wtedy królowanie Kronosa, który poślubił swoja siostrę Reję. Bojąc się przepowiedni ojca, że również zginie z ręki syna, bóg pożerał swoje dzieci tuż po narodzeniu. Jednak Reja nie mogła się z tym pogodzić i kiedy urodził się Zeus, dała Kronosowi wielki kamień owinięty w pieluszki. Kronos połknął go, niczego nie podejrzewając. Niemowlę ukryto na Krecie, gdzie wychowywało się pod opieką nimf górskich i kozy Amaltei. Kiedy Zeus dorósł, obalił Kronosa i oswobodził ukrytych w jego wnętrznościach braci i siostry. Bogowie podzielili się władzą, za siedzibę obrali Olimp i wiedli boskie życie, kłócąc się i kochając oraz bacznie obserwując ludzi. Zeus także miał dużo dzieci, nie tylko z małżonką Herą, również z innymi boginiami i kobietami ziemskimi.

Afrodyta:

Afrodyta Atrybuty: rydwan zaprzężony w gołębie, róża, mirt. Jej rzymską odpowiedniczką jest Wenus. Narodziła się z morskiej piany.

Atena:

Atena Atrybuty: miecz, sowa, hełm, drzewo oliwne. Jej rzymską odpowiedniczką jest Minerwa. Urodziła się z głowy Zeusa.

Hefajstos:

Hefajstos Atrybuty: młot, kowadło. W mitologii rzymskiej jego odpowiednikiem jest Wulkan.

Hades:

Hades Atrybuty: pies ceber, berło, klucze. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Pluton.

Posejdon:

Posejdon Atrybuty: trójząb, koń, delfin. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Neptun.

Zeus:

Zeus Atrybuty: berło, piorun, orzeł, egida. Jego rzymskim odpowiednikiem jest Jowisz.

Demeter:

Demeter Atrybuty: kłosy zboża, narcyz, mak, żuraw. Jej rzymską odpowiedniczką jest Ceres.

Hera:

Hera Atrybuty: paw, granat, lilia, kłosy. Jej rzymską odpowiedniczką jest Junona.

Ares:

Ares W mitologii greckiej bóg wojny, syn Zeusa i Hery. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Mars. Nie przejawiał żadnych szczególnych zdolności, dlatego rodzice oddali go na wychowanie jednemu z tytanów. Jego opiekun sam nic nie umiał i trenował boga jedynie w ćwiczeniach fizycznych. Zaszczepiło to przekonanie u Aresa, że najwspanialszym z zajęć jest wojna. Po jakimś czasie Hefajstos wykuł dla niego włócznie, miecze i tarcze, po czym bóg wojny zszedł na ziemię. Nauczył tam ludzi prawdziwej walki, nauczył ich okrucieństwa i wojny. Wcześniej konflikty kończyły się jedynie kilkoma siniakami i guzami.

Apollo:

Apollo W mitologii greckiej syn Zeusa i Leto . Urodził się na wyspie Delos. Był bliźniaczym bratem Artemidy. Uważany za boga piękna, światła, życia, śmierci, porządku, patrona sztuki i poezji, przewodnika muz. Jego atrybutami jest wilk, pies, orzeł, miecz, włócznia.

Artemida:

Artemida W mitologii greckiej bogini łowów, zwierząt, lasów, gór i roślinności. Uważana również za boginię płodności, niosącą pomoc rodzącym kobietom. Podobnie jak Apollo był bogiem słońca i życia, tak Artemidę uznawano za boginię księżyca i śmierci. Wierzono bowiem, że bliźniacze rodzeństwo charakteryzuje podobna konstrukcja duchowa. Ze względu na związek między obrotami księżyca a przypływami i odpływami morza Artemidę zaczęto uważać za bóstwo opiekuńcze rybaków. Jej atrybutami były łuk i strzały, a ulubionym zwierzęciem łania.  Podróżowała zawsze w towarzystwie wiernych jej nimf.

Dionizos:

Dionizos W mitologii greckiej bóg dzikiej natury, wina. Na cześć Dionizosa odbywały się Dionizje. Narodził się w dość dziwny sposób, co utrudnia przyporządkowanie go do olimpijskiego panteonu. Jego matką była śmiertelniczka Semele , a ojcem Zeus. Żona Zeusa Hera była zazdrosna o jego kochanki. Kiedy Semele była w ciąży, bogini namówiła ją, by zmusiła Zeusa do ukazania swojej prawdziwej postaci. Semele nie wiedziała, kim naprawdę jest jej kochanek i z początku nie wierzyła Herze i nakazała Zeusowi, by dowiódł swojej boskości. Śmiertelnicy nie mogą jednak oglądać prawdziwych postaci bogów, Semele spłonęła. Zeus uratował jednak płód Dionizosa, zaszywając go sobie we własnym udzie

Eros:

Eros W mitologii greckiej bóg miłości. Grał na lutni podobnie jak Apollo. Przedstawiany był jako uskrzydlony piękny młodzieniec z łukiem i strzałą, którą godzi w zakochanych, by ich ze sobą złączyć. W czasach późniejszych przedstawiany jako pulchne niemowlę z łukiem i strzałami. Jego odpowiednikiem w mitologii rzymskiej jest Amor.

Mit o Demeter i Korze:

Mit o Demeter i Korze Demeter była czczoną przez wszystkich ludzi matką plonów, ptaków, ryb i całej żyjącej przyrody. Z wody i powietrza dawała życie wszystkich roślinom i stworzeniom. Miała córkę – Persefonę, nazywaną Korą. Któregoś dnia zostawiła Persefonę pod opieką nimf. Młoda dziewczyna zbierała kwiaty na łące. Demeter zabroniła jej tylko zrywać narcyze . Jednak bóg podziemi, Hades, zwabił piękną boginkę właśnie tym kwiatem, który nagle wyrósł spod ziemi i był tak piękny, że Persefona nie mogła powstrzymać się i zerwała roślinę. Wtedy rydwan z czarnymi końmi porwał Korę do Tartaru . Zrozpaczona Demeter szukała córki wszędzie. Ukryła się przed ludźmi i bogami w łachmanach staruszki. Na ziemi zapanowały susze i klęski przyrody, pola nie dawały plonów, rośliny umierały. Kiedy wreszcie Zeus odnalazł Demeter, rozkazał Hadesowi zwrócić Persefonę jej matce. Ale przez zjedzenie granatu, Persefona musiała na część roku wracać do męża. I tak, przez pewien czas przyroda pięknieje, żyje, bujnie się rozwija, by potem na kilka miesięcy zasnąć, kiedy matka Demeter tęskni do swej córki. Demeter nazywana jest boginią życia, zaś Persefona (Kora) – boginią śmierci. Atrybutami pierwszej są kłosy i maki, natomiast drugiej bogini – narcyz i owoc granatu