jesiennagra

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

JESIEŃ projekt edukacyjny dla klasy III : 

JESIEŃ projekt edukacyjny dla klasy III Autorzy projektu: mgr Anna Jędraszka – nauczyciel języka angielskiego mgr Magdalena Saganowska - nauczyciel kształcenia zintegrowanego mgr Irena Wiśniewska – nauczyciel kształcenia zintegrowanego mgr Anna Kamińska – nauczyciel języka polskiego mgr Małgorzata Lech – nauczyciel przyrody

Jesienna gra kolorów: 

Jesienna gra kolorów - edukacja polonistyczna

Slide3: 

„ Kolorowa  jesień ”   Dzikie wino na ganeczku liściem się rumieni, drży w powietrzu babie lato w jesieni, w jesieni!   Jarzębiny, krzaki głogu stoją też w czerwieni, w sznur korali przystrojone w jesieni, w jesieni!   Z drzew spadają złote liście, aż się w oczach mieni, tyle złota i korali w jesieni, w jesieni!

Slide4: 

„ JESIEŃ” Jesień złota jest jak koronne klejnoty, Jesień purpurą obrasta płoty, Jesień brązowi się czekoladą, Jesień jest słodką oranżadą. Jesień wielobarwnym kobiercem Okrywa zwiędłych kwiatów serce. „Babie lato" rozwiesza wszędzie, I woła: lata już nie będzie. Na uczcie pełnego zwycięstwa Zagłusza jęk naszego serca, Bo ono dobrze pamięta Gorące morze, góry i dziewczęta. Wtem Jesień ucztować przestanie, Zrzuci swe wielobarwne ubranie, A później straszyć cię będzie W noc, gdy Halloween nadejdzie.

Przebieg zajęć:: 

Przebieg zajęć: Wyjaśnienie niezrozumiałych wyrazów Krótkie omówienie tematyki wierszy Wyszukiwanie słów opisujących kolor i wygląd liści Wprowadzenie pojęcia przymiotnik Zwrócenie uwagi na ortograficzny zapis przymiotników

Jesienne zmiany w przyrodzie: 

Jesienne zmiany w przyrodzie Edukacja społeczno-przyrodnicza

Kolory jesieni: 

Kolory jesieni Liście zmieniają barwy z zielonej na: - żółtą - pomarańczową - czerwoną - brązową

Zwierzęta przygotowują się do zimy: 

Zwierzęta przygotowują się do zimy Niektóre ptaki odlatują do ciepłych krajów. Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę. Niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Zające zmieniają kolor futerka.

Jesienne zajęcia ludzi: 

Jesienne zajęcia ludzi W lasach zbieramy grzyby. Na polach trwają prace orne. W domach robimy przetwory: konfitury, marynaty, sałatki.

„ Drzewo Jesieni” : 

„ Drzewo Jesieni” Edukacja plastyczna (malowanie farbami). Praca w grupach czteroosobowych. Pomoce dydaktyczne: 5 arkuszy kartonów formatu A 1, farby, liście klonu.

Slide11: 

Przebieg lekcji : Na kartonie formatu A1 czworo dzieci maluje pień drzewa. Następnie każde dziecko maluje liście kolorami jesieni i odbija je na kartonie tworząc koronę jesiennego drzewa. Wspólnie malują tło. Wystawa prac.

MONTHS: 

MONTHS JANUARY FEBRUARY MARCH APRIL MAY JUNE JULY AUGUST SEPTEMBER OCTOBER NOVEMBER DECEMBER

SEASONS: 

SEASONS WINTER DECEMBER, JANUARY, FEBRUARY AUTUMN SEPTEMBER, OCTOBER, NOVEMBER SPRING MARCH, APRIL, MAY SUMMER JUNE, JULY, AUGUST

„Jesienny kujawiaczek”: 

„Jesienny kujawiaczek” Edukacja muzyczna Pomoce dydaktyczne: trójkąty, bębenki, grzechotki, kołatki. Nauka słów piosenki. Wyklaskiwanie rytmu. Akompaniament muzyczny do słów piosenki.

„Jesienny kujawiaczek”: 

„Jesienny kujawiaczek” 1. Jesienny kujawiaczek na skakance z wiatru skacze, płaszczyk ma w deszczowych kropkach - daj mu uśmiech, gdy go spotkasz!   Ref.: Kujawiak, kujawiaczek...   2. Jesienny kujawiaczek z rudych liści ma kubraczek, czasem gwiżdże, czasem dzwoni bukiet wrzosów trzyma w dłoni.   Ref.: Kujawiak, kujawiaczek...

Slide17: 

Rozdzielność mnożenia względem dodawania

Slide18: 

Jak obliczyć, ile drzew posadziłem? Posadziłem w sadzie drzewa owocowe. W trzech rzędach rośnie po 4 jabłonie i 3 grusze.

Mogę najpierw obliczyć, ile jest wszystkich jabłoni:: 

Mogę najpierw obliczyć, ile jest wszystkich jabłoni: Są trzy rzędy: W każdym rzędzie rosną 4 jabłonie: Obliczam: 4 + 4 + 4 = 3 · 4 = 12

Później obliczę, ile jest grusz:: 

Później obliczę, ile jest grusz: Są trzy rzędy: W każdym rzędzie rośnie 3 grusze: Obliczam 3 + 3 + 3 = 3 · 3 = 9

Teraz dodam jabłonie i grusze:: 

Teraz dodam jabłonie i grusze:

Slide22: 

Zapiszę to w postaci drzewka. 21 A teraz obliczę: 3 · 4 + 3 · 3 = 12 + 9 = 21

DARY JASIENI J. Brzechwa „Na straganie”: 

DARY JASIENI J. Brzechwa „Na straganie” Na straganie w dzień targowy Takie słyszy się rozmowy: "Może pan się o mnie oprze, Pan tak więdnie, panie koprze." "Cóż się dziwić, mój szczypiorku, Leżę tutaj już od wtorku!" Rzecze na to kalarepka: "Spójrz na rzepę - ta jest krzepka!" Groch po brzuszku rzepę klepie: "Jak tam, rzepo? Coraz lepiej?" "Dzięki, dzięki, panie grochu, Jakoś żyje się po trochu. Lecz pietruszka - z tą jest gorzej: Blada, chuda, spać nie może." "A to feler" - Westchnął seler. Burak stroni od cebuli, A cebula doń się czuli: "Mój Buraku, mój czerwony, Czybyś nie chciał takiej żony?" Burak tylko nos zatyka: "Niech no pani prędzej zmyka, Ja chcę żonę mieć buraczą, Bo przy pani wszyscy płaczą." "A to feler" - Westchnął seler. Naraz słychać głos fasoli: "Gdzie się pani tu gramoli?!"

PRZEBIEG LEKCJI: 

PRZEBIEG LEKCJI Nazwanie reguły ortograficznej Ćwiczenia kształcące i utrwalające pisownię wyrazów z „rz” i związanych tematycznie z darami jesieni: -układanie wyrazów według kolejności alfabetycznej, -uzupełnianie luk w parach wyrazów, -uzupełnianie luk w tekście, -zagadki ortograficzne. Wyszukanie w tekście nazw darów jesieni

1.Uporządkuj wyrazy według kolejności alfabetycznej, wstawiając je w odpowiednie okienka.: 

1.Uporządkuj wyrazy według kolejności alfabetycznej, wstawiając je w odpowiednie okienka. gorzej koprze oprze krzepka rzepa Brzuszek rzecze

2.Uzupełnij luki w tekście podanymi w ramce wyrazami: 

2.Uzupełnij luki w tekście podanymi w ramce wyrazami Przeczytałam, że wszystkie………………. bogate są w witaminy. Zasiałam więc na swej……………………. Smaczne…………… w język szczypiące. W tym ………………..rośnie …………….., Bo od niej duża krzepa. Dalej plac jest duży Na pękate …………………, A obok małej górki Jest miejsce na …………….. Barwna makówka zaś słucha, Jak rośnie koło niej drobna………… Na koniec dorodne………………….. I czerwonej ………………… krzaczki. rządek, rzepa, ogórki, arbuzy, rzodkiewki, jarzyny, porzeczki, rzeżucha, buraczki, grządka,

DARY JESIENI : 

DARY JESIENI Owoce Warzywa - jabłka - marchew - gruszki - pietruszka - śliwki - buraki - jeżyny - selery

„Warzywa” : 

„Warzywa” Edukacja techniczna (praca przestrzenna). Pomoce dydaktyczne: masa solna, farby pędzle Modelowanie z masy solnej warzyw. Malowanie warzyw farbami.

Pogoda jesienią: 

Pogoda jesienią Często wieją wiatry, a więc pamiętaj o kurtce z kapturem. Nieodłącznym dodatkiem może okazać się też parasol i kalosze.

VOCABULARY: 

VOCABULARY RAIN WIND FOG CLOUD

VOCABULARY: 

VOCABULARY FROST SUN TEMPERATURES + 20º C hot + 10º C warm + 5º C cool - 2º C cold

CLOTHES What do you wear when it:: 

CLOTHES What do you wear when it: is cold and windy? is warm or hot? rains?

Zabawy ruchowe przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku”, „ Jesień”.: 

Zabawy ruchowe przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku”, „ Jesień”. Edukacja ruchowa Pomoce, których będziesz potrzebować: suche liście, obręcze (dla każdego dziecka jedna obręcz), piłka.

Slide35: 

Zabawa ruchowa pt.: „Wiatr i liście ”. Dzieci obracają się (wirują) i opadają (kucają). Zabawa ortofoniczna pt. „Wiatr”. Naśladowanie szumu wiatru na zgłoskach: szszszuuu, szszszeee, szszszaaa, szszszooo, szszszyyy. „Taniec liści”. Improwizacja własna. „Wiewiórki w dziupli”. Dzieci- wiewiórki biegają po lesie na hasło: „Wiewiórki do dziupli” szybko wskakują do obręczy (dziupli). „Grzybobranie” Dzieci chodząc po lesie szukają grzybów , zrywają i wkładają do koszyków ( skłony i wyprosty). „Gramy w piłkę na leśnej polanie”. Dzieci stoją w kole odbijanie piłki tak, aby nie upadła. Powrót do domu po grzybobraniu.

Slide36: 

Istnieje też inna możliwość! A teraz ile jest w 3 rzędach: W zapisie działania muszę jednak pamiętać o nawiasie. Kto wie dlaczego? Najpierw obliczę, ile jest drzew w 1 rzędzie:

Slide37: 

NAWIAS WSKAZUJE NAM KOLEJNOŚĆ WYKONYWANIA OBLICZEŃ; NALEŻY PAMIĘTAĆ O TYM, ŻE MNOŻENIE I DZIELENIE ZAWSZE WYKONUJEMY PRZED DODAWANIEM I ODEJMOWANIEM. NASZE OBLICZENIE BEZ NAWIASU BYŁOBY NIEPRAWIDŁOWE: 3 · 3 + 4 = 9 + 4 = 13 3 · (3 + 4) = 3 ·7 = 21