maszyna do szycia

Views:
 
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

MASZYNA DO SZYCIA : 

MASZYNA DO SZYCIA TEMAT

ZANOTUJ ! : 

ZANOTUJ ! elementy maszyny do szycia budowa maszyny do szycia, schemat zasada działania maszyny do szycia rola najważniejszych mechanizmów maszyny do szycia w jej użytkowaniu

Slide 3: 

Aż do XIX wieku szyto odzież w ręku, tracąc mnóstwo czasu, bo przecież wykonanie każdego ubioru wymaga miliona ściegów.

PIERWSZE MASZYNY : 

PIERWSZE MASZYNY Model patentowy pionierskiej maszyny Eliasa Howea na ręczną korbę 1845 r.

Slide 5: 

Maszynę, podobną do dzisiejszej, przystosowaną do stębnowania skonstruował Amerykanin Elias Howe w latach 1834-45. Wykorzystał czółenko tkackie (był tkaczem) i igłę z uszkiem przy ostrzu. W wersji domowej pojawiła się w 1851 roku w Bostonie (USA) za sprawą Isaaca Merritta Singera.

MASZYNA NOŻNA : 

MASZYNA NOŻNA Stębnówki nożne spowodowały, że maszyny stały się szybsze i wygodniejsze w użyciu.

MASZYNA WSPÓŁCZESNA : 

MASZYNA WSPÓŁCZESNA Obecne maszyny nie tylko stębnują, ale obrzucają, haftują, dziergają dziurki, przyszywają guziki, cerują. Szybkość szycia osiągnięto po zastosowaniu napędu elektrycznego

Slide 8: 

Jedna igła i dwie nici potrafią szyć kilkanaście razy szybciej niż robi się to ręcznie

Jak powstaje ścieg? : 

Jak powstaje ścieg?

Jak działa maszyna do szycia? : 

Jak działa maszyna do szycia? (1) Igła niosąca nić porusza się w dół. Druga nitka jest nawinięta na bębenku umieszczonym pod tkaniną.(2) Hak chwytacza zaczepia o pętlę pozostawioną przez nitkę górną i owija ją wokół bębenka i jego nitki. Nitka "bębenkowa" jest pociągnięta przez pętlę nitki górnej.(3) Hak obraca się dalej i gdy igła unosi się nad materiałem, pętla ześlizguje się z bębenka.(4) Nitka z igłą jest mocno szarpnięta przez dźwignię maszyny i tworzy dobrze zaciągnięty ścieg.

Jak działa maszyna do szycia? : 

Jak działa maszyna do szycia? Napędzany przez silnik elektryczny korbowód porusza igłą w górę i w dół. Ząbkowany transporter przesuwa materiał.

UKŁADY MASZYNY : 

UKŁADY MASZYNY 1) napędowy - pedał lub silnik (A) - koła pasowe (C) - pasek klinowy (B) - wał korbowy (D) 2) roboczy - igielnica (E) - bębenek (F) 3) podający - transporter (H) - stopka (G)

SCHEMAT KINEMATYCZNY : 

SCHEMAT KINEMATYCZNY 1 - szpulka 2 - obudowa 3 - igielnica 4 - korbowód 5 - wał korbowy 6 - końcówka cięgna 7 - koło zamachowe 8 - pasek klinowy 9 - silnik 10 - cięgno 11 - dźwignia 12 - cięgno 13 - łapka 14 - szpulka metalowa 15 - transporter 16 - nić 17 - igła 18 - pętla

OPIS DZIAŁANIA : 

OPIS DZIAŁANIA Maszyna szyje z wykorzystaniem dwu niezależnych nici: jedna nić 16 jest od-wijana ze szpulki 1, natomiast druga - ze szpulki metalowej 14 znajdującej się wewnątrz mechanizmu maszyny. Silnik 9 za pośrednictwem gumowego paska klinowego 8 napędza koło za-machowe 7. Koło to osadzone jest na wale korbowym 5. Korbowód 4 po-ciąga na przemian do góry i do dołu pręt-igielnicę 3 ułożyskowaną w obu-dowie 2. Igła 17 pociąga nitkę 16 i przebija zszywaną tkaninę 15. Kiedy igła cofa się do góry, nitka pod tka-niną układa się w kształcie pętli 18. W tym samym momencie lapka 13 przerzuca szpulkę 14 z nitką przez pętlę 18. Pętla 18 zaciąga się ku górze i wówczas maszyna wykonała jeden ścieg. Następuje teraz przesunięcie tkaniny i igła rozpoczyna następny ścieg. Ruchy poszczególnych części maszyny są dokładnie zsynchronizo-wane; np.. lapka 13 jest uruchamiana przez cięgno 12, dźwignię 11 i cięgno 10.

NITKA GÓRNA : 

NITKA GÓRNA Aby maszyna dobrze szyła, bardzo ważna jest jej obsługa, przede wszystkim prawidłowe założenie nitki górnej i dolnej. Zakładanie nitki górnej: 1,2 - prowadniki nitki 3 - naprężacz nitki 4 - haczyk przy naprężaczu 5 - oczko dźwigni nitki 6 - haczyk prowadzący 7 - uszko igielnicy 8 - uszko igły 8

NAWLEKANIE IGŁY : 

NAWLEKANIE IGŁY Nawlekanie igły odbywa się najczęściej w kierunku od strony lewej ku prawej. Nawlekanie ułatwia specja-lny nawlekacz. Są również maszyny, w których igłę zakłada się w kierunku od przodu do tyłu. Dlatego przy obsłudze maszyny należy posługiwać się instrukcją.

NITKA DOLNA : 

NITKA DOLNA Nawlekanie bębenka i prowadzenie nitki dolnej przedstawiają kolejne rysunki Wkładanie szpuleczki do bębenka A Przeciąganie nitki przez wycięcie bębenka B Podsunięcie nitki pod blaszkę sprężynującą C,D

ZAKŁADANIE BĘBENKA : 

ZAKŁADANIE BĘBENKA Po wstawieniu bębenka należy ręką pokręcić kołem zamachowym, aby wyciągnąć do góry nitkę dolną. Po jej wyciągnięciu należy obydwie nitki przełożyć do tyłu. Maszyna jest przygotowana do szycia.

PAMIĘTAJ !!! : 

PAMIĘTAJ !!! Podczas pracy na maszynie należy zwrócić uwagę na bezpieczeństwo. Szczególne zagrożenie stanowi igła. Niedopuszczalne jest podsuwanie palców pod stopkę maszyny, ponieważ przypadkowe jej uruchomienie może spowodować przeszycie palca.

KONSERWACJA : 

KONSERWACJA Od zewnętrznej strony ma-szyny są widoczne specjalne otworki i punkty smarownicze. Jednak ważne jest sma-rowanie wszystkich części metalowych, w których wy-stępuje tarcie, tzn. te części, które obracają się, bądź przesuwają względem siebie. Strzałki na rysunku pokazują punkty mechanizmu igielnicy i suwaka stopki.

Slide 23: 

Po zdjęciu górnej pokrywy widoczny jest wał napędowy i mechanizm ściegu zygzakowego. Strzałki wskazują punkty, do których należy wkroplić olej. Przy prawidłowej konserwacji i obsłudze maszyna może służyć kilkadziesiąt lat.

PODSUMOWANIE : 

PODSUMOWANIE

Opisz układy maszyny : 

Opisz układy maszyny A

Narysuj przebieg nitki górnej i dolnej : 

Narysuj przebieg nitki górnej i dolnej

Zastanów się i napisz : 

Zastanów się i napisz Dzięki jakiej energii działa maszyna do szycia - nożna? - - elektryczna? - W jaki sposób przekazywana jest ona maszynie?

Zastanów się i napisz : 

Zastanów się i napisz Co powoduje ruch mechanizmu szycia? Co powoduje przesuw tkaniny?

Określ zalety szycia maszynowego : 

Określ zalety szycia maszynowego

authorStream Live Help