Velikonoční malérečky v Klučově

Views:
 
Category: Others/ Misc
     
 

Presentation Description

Autor prezentace: JaninaS

Comments

Presentation Transcript

Slide1:

MALÉREČKY V KLUČOVĚ

Slide2:

V sobotu 13. března 2010 se klubovna v klučovské sokolovně proměnila ve studio plné maléreček. S blížícími se Velikonocemi dvě nadšené mladé dámy Martina Martinová a Radka Budská předávaly své zkušenosti zájemkyním o zdobení velikonočních kraslic. Na stole v ošatkách jsme viděli hotové nádherné kraslice z vajec slepičích, kachních, ale i z křepelčích. Kdo měl zájem mohl si je také koupit. Víc zájemců bylo o zdobení této křehké nádhery. Na stolech hořely čajové svíčky ve vlastnoručně vyrobených dřevěných stojáncích s kovovou lžíci , v nichž se pozvolna rozehřívaly pastelky voskovky, a keramické svícínky, kde se v mističkách udržoval vosk v tekutém stavu. Dále byly k dispozici připravené vejdumky slepičích vajec, které už zmíněné dámy předem nabarvily akrylátovými barvami, tak aby zájemci o kraslice měly na výběr z různých barev . Dnes byla na pořadu technika zdobení tzv. reliéfní zdobení voskem .

Slide5:

Vezme se obyčejná tužka s gumou na konci tužky. Do gumy se zabodne špendlík , který se namáčí do horkého vosku, nanáší se na vajíčko a skládá se do různých obrazců. Nejlepší jsou ornamenty složené z čárek protáhlého kapkovitého tvaru a teček, které se skládají do tvaru různých kytiček , řetízků apod. Jak se to dělá? Tak se to dělá!

Slide10:

Děvčata mají ve svém repertoáru ještě jinou netradiční techniku, ale ta se pro začátečníky nehodí a dnes jsme ji neviděli. Je to technika madeirování. Při výrobě kraslic se inspirují krajkou, která má svůj původ na exotickém ostrově Madeira. Ostrov proslul dírkovanou krajkou a výšivkou. Stejně jako krajka madeira jsou i bílé kraslice zdobené vyvrtávaným vzorem zdobené lemováním z bílého vosku v okolí otvorů.

Slide11:

Kraslice Martiny a Radky si můžete okouknout a zakoupit také na předváděcích akcích před Velikonocemi například ve skanzenu Kouřim

Slide16:

Lambertička http://www.fler.cz/zbozi?uid=3790 Nelisa http://www.fler.cz/zbozi?uid=1629 Kraslice Martiny a Radky si můžete zakoupit také na internetu na adrese :

Slide21:

pštrosí kraslice

Slide23:

Lambertička http://www.fler.cz/zbozi?uid=3790 Nelisa http://www.fler.cz/zbozi?uid=1629 © 16. 3. 2010 JS www.jkk.estranky.cz Hudba: W.A.Mozart - Piano Concerto No.21 in C major, II. Andante Foto: Martina, Radka a J.Svoboda music: Teo Barry Vincent — W.A.Mozart - Piano Concerto No.21 in C major, II. Andante

authorStream Live Help