Báseň seniorky (JIJA)

Views:
 
     
 

Presentation Description

Autor prezentace: Jija

Comments

Presentation Transcript

Slide1:

Tuto báseň napsala žena, která zemřela v oddělení pro dlouhodobě nemocné v Ashludieově nemocnici poblíž Dundee ve Skotsku. Personál nemocnice báseň nalezl mezi jejími věcmi, a tak se jim líbila, že ji opsali a báseň pak putovala po celé nemocnici a dál. JIJA-9/2012 Poloautomatická prezentace s hudbou

Slide2:

MLADÁ DÍVKA JE POŘÁD VE MNĚ

Slide3:

Mladá dívka je pořád ve mně Poslyšte, sestro, když na mě hledíte, řekněte, koho to před sebou vidíte ? Ach ano, je to jen ubohá stařena s divnýma očima a napůl šílená. Odpověď nedá vám, jídlo jí padá, nevnímá, když po ní něco se žádá, o světě neví, jen přidává práci, boty a punčochy napořád ztrácí. někdy je svéhlavá, jindy se umí chovat, je třeba ji krmit a přebalovat.

Slide4:

Tohleto vidíte? Tohle si myslíte? Sestřičko, vždyť o mně vůbec nic nevíte.

Slide5:

B udu vám vyprávět, kým vším jsem bývala, než jsem se bezmocná, až sem k vám dostala. Miláčkem rodičů, děvčátkem, tak sotva deset let, s bratry a sestrami slád život jako med. Šestnáctiletou kráskou plující v oblacích, dychtivou prvních lásek a pořád samý smích. V dvaceti nevěstou se srdcem bušícím, co skládala svůj slib za bílou kyticí. A když mi bylo pár let po dvaceti, já chtěla šťastný domov pro své děti.

Slide6:

P ak přešla třicítka a pouta lásky dětí, jak rostly, už mohli jsme uzlovat popaměti. A je mi čtyřicet, synové odchází, jenom můj věrný muž pořád mě provází. Padesátka přišla, a s ní další malí, co u mě na klíně si jak ti první hráli.

Slide7:

P ak přišla doba zlá, můj manžel zesnul v Pánu, mám z budoucna velký strach, někdo mi zavřel bránu. Život jde dál, mé děti mají vrásky a já jen vzpomínám na ně a na dny lásky. Příroda krutá je, i když byl život krásný, na stará kolena nadělá z nás všech blázny.

Slide8:

T ělo mi neslouží, s grácií už je ámen, kde srdce tlouklo dřív, dnes cítím jenom kámen. Však vprostřed zkázy té mladičká dívka žije a srdce jí, byť hořce, tam uvnitř pořád bije. Vzpomíná na radost, na žal, co rozechvívá, vždyť pořád miluje a stále je živá. Málo bylo těch let a netáhla se líně, já smířila se s tím, že všechno jednou mine.

Slide9:

Otevřete oči, sestřičko, teď,když to všechno víte, neuvidíte seschlou stařenu, Teď už - MNĚ uvidíte !

Slide10:

Tento text by se měl stát povinným studijním materiálem pro veškerý zdravotnicky personál !!! JIJA-9/2012 Zdroj: Internet Hudba: Julee Cruise-The Voice of Love

authorStream Live Help