Antoni Gaudí - Casa Batlló (Barcelona)

Views:
 
     
 

Presentation Description

Autor prezentace: neuveden

Comments

Presentation Transcript

Antoni Gaudí Casa Battló Barcelona Passeig de Gràcia:

Antoni Gaudí Casa Battló Barcelona Passeig de Gr à cia pro posun dál klikejte myší

Antonio Gaudí přestavěl pro rodinu Battló stávající dům na jedné z hlavních tepen Barcelony – ulici Passeig de Gràcia. Pro svou práci se Gaudí inspiroval přírodou – především podmořským světem, plazy a květinami. Čelní fasáda domu je proto pokryta pestrobarevnými šupinami, balkóny připomínají rybí žábry, ozdobné sloupy mají tvar rybích kůstek.:

Antonio Gaudí přestavěl pro rodinu Battló stávající dům na jedné z hlavních tepen Barcelony – ulici Passeig de Gr à cia. Pro svou práci se Gaudí inspiroval přírodou – především podmořským světem, plazy a květinami. Čelní fasáda domu je proto pokryta pestrobarevnými šupinami, balkóny připomínají rybí žábry, ozdobné sloupy mají tvar rybích kůstek.

Stěny hlavního vstupního schodiště připomínají šupinatou kůži plaza, bočnice schodiště jsou tvarovány jako páteř plaza.:

Stěny hlavního vstupního schodiště připomínají šupinatou kůži plaza, bočnice schodiště jsou tvarovány jako páteř plaza.

Hlavní jídelna je velkolepý prostor, který od ulice odděluje velkoformátová okenní stěna. Jednotlivá okna je možné zcela otevřít. Vzniká tak otevřený prostor, který navazuje na hlavní městskou ulici. Gaudí tak umožnil bohaté mecenášské rodině Battló uplatnit myšlenku „Vidět a být viděn“. Pro okna navrhl Gaudí netradiční způsob otevírání – kolmé vytahování směrem vzhůru. Tvar oken a skleněné výplně nad dveřmi do jídelny připomínají buňky. Strop jídelny tvaroval Gaudí jako vodní vír, do jehož středu umístil originální svítidlo evokující tvar podmořského živočicha.:

Hlavní jídelna je velkolepý prostor, který od ulice odděluje velkoformátová okenní stěna. Jednotlivá okna je možné zcela otevřít. Vzniká tak otevřený prostor, který navazuje na hlavní městskou ulici. Gaudí tak umožnil bohaté mecenášské rodině Battló uplatnit myšlenku „Vidět a být viděn“. Pro okna navrhl Gaudí netradiční způsob otevírání – kolmé vytahování směrem vzhůru. Tvar oken a skleněné výplně nad dveřmi do jídelny připomínají buňky. Strop jídelny tvaroval Gaudí jako vodní vír, do jehož středu umístil originální svítidlo evokující tvar podmořského živočicha.

Gaudí byl své stavby navrhoval do posledního detailu, včetně nábytku, okenních úchytek, dveřních klik apod.:

Gaudí byl své stavby navrhoval do posledního detailu, včetně nábytku, okenních úchytek, dveřních klik apod.

Vedlejší schodiště vedoucí k bytům ostatních nájemců domu, stejně jako společné prostory pro ostatní nájemce, evokují podvodní svět – modrá barva, vlnící se zábradlí…:

Vedlejší schodiště vedoucí k bytům ostatních nájemců domu, stejně jako společné prostory pro ostatní nájemce, evokují podvodní svět – modrá barva, vlnící se zábradlí…

Do půdních prostor umístil Gaudí část technického zázemí domu – prádelny a sušárny na prádlo. Ani tyto prostory nejsou strohé. Chodbám vedoucím k sušárnám dal Gaudí tvar žebroví velryby s průduchy směrem ven. Nejedná se pouze o dekorativní prvek. Takto tvarovaný strop umožňoval přívod teplého vzduchu z venku, díky kterému prádlo rychleji schlo. Spojení estetiky a praktičnosti je pro Gaudího typické, jak uvidíme za chvíli na střeše domu.:

Do půdních prostor umístil Gaudí část technického zázemí domu – prádelny a sušárny na prádlo. Ani tyto prostory nejsou strohé. Chodbám vedoucím k sušárnám dal Gaudí tvar žebroví velryby s průduchy směrem ven. Nejedná se pouze o dekorativní prvek. Takto tvarovaný strop umožňoval přívod teplého vzduchu z venku, díky kterému prádlo rychleji schlo. Spojení estetiky a praktičnosti je pro Gaudího typické, jak uvidíme za chvíli na střeše domu.

Na střeše domu vyhradil Gaudí prostor slunečným terasám. Pestrobarevná mozaika, kterou je střecha vyzdobena a kterou jsou pokryty i komíny, je nejen okrasná, ale také praktická. Keramické obklady se snadno omyjí od prachu a kouře. Jasný příklad toho, jak promyšleně Gaudí pracoval. Protože byl Gaudí hluboce věřící, snažil se, aby každá jeho stavba měla v sobě alespoň skrytý duchovní význam. Čelní část střech směrem do hlavní ulice proto zakončil mozaikou ve tvaru dračího hřbetu. Ve spojení s bílým křížem, který Gaudí vedle dračího hřbetu umístil, vzniká symbolika svatého Jiří, patrona Katalánska, jehož hlavním městem je Barcelona.:

Na střeše domu vyhradil Gaudí prostor slunečným terasám. Pestrobarevná mozaika, kterou je střecha vyzdobena a kterou jsou pokryty i komíny, je nejen okrasná, ale také praktická. Keramické obklady se snadno omyjí od prachu a kouře. Jasný příklad toho, jak promyšleně Gaudí pracoval. Protože byl Gaudí hluboce věřící, snažil se, aby každá jeho stavba měla v sobě alespoň skrytý duchovní význam. Čelní část střech směrem do hlavní ulice proto zakončil mozaikou ve tvaru dračího hřbetu. Ve spojení s bílým křížem, který Gaudí vedle dračího hřbetu umístil, vzniká symbolika svatého Jiří, patrona Katalánska, jehož hlavním městem je Barcelona.

Fasáda domu směrem do dvora není výrazově tolik expresivní jako průčelí domu do ulice, ale rozhodně není méně zdobná. Dům ohraničuje pestrobarevná mozaika, balkóny se vlní. Zadní terasu domu kryje dekorativní mozaika.:

Fasáda domu směrem do dvora není výrazově tolik expresivní jako průčelí domu do ulice, ale rozhodně není méně zdobná. Dům ohraničuje pestrobarevná mozaika, balkóny se vlní. Zadní terasu domu kryje dekorativní mozaika.

Výjimečnost Gaudího práce uznala i organizace UNESCO a tak je Casa Battló na seznamu světového kulturního dědictví.:

Výjimečnost Gaudího práce uznala i organizace UNESCO a tak je Casa Battló na seznamu světového kulturního dědictví.

PowerPoint Presentation:

music: Jofroi - Gaudí

authorStream Live Help