נושא משותף תשע"א - מצוינות: מתמטיקה

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Slide 1: 

מתמטיקאים מצטיינים צוות מתמטיקה עמקים תבור

קרל גאוס, 1777-1855 : 

קרל גאוס, 1777-1855 עסק באלגברה, תורת המספרים, גיאומטריה דיפרנציאלית, תורת הכבידה, תורת החשמל ומגנטיות, אסטרונומיה ועוד. גאוס גילה את הפתרון לבניית מצולע בעל 17 צלעות בעזרת סרגל ומחוגה בלבד. כמו כן תיאר את העקומה המכונה "עקומת הפעמון", המתארת את ההתפלגות הסטטיסטית של משתנים כלשהם סביב הערך הממוצע שלהם. גאוס לא פרסם אף אחת משיטותיו כי הוא חשב שהן לא טובות מספיק.

לאונרדו פיבונצ'י : 

לאונרדו פיבונצ'י פיבונצי עסק בתחום תורת המספרים וקידם את השימוש בספרות ההינדו-ערביות באירופה. פיבונצי גילה את סדרת המספרים הקרויה על שמו "סדרת פיבונצי". סדרה זו ניתן למצוא בצורות רבות ושונות בטבע: בצמחים, בחיות ועוד.הוא פרסם את ספרו liber abaci ובו מדובר בין היתר בחידת הארנבים שבעזרתה גילה פיבונצי את סדרתו.

בליז פסקל, 1623-1662 : 

בליז פסקל, 1623-1662 עוד בילדותו התעניין פסקל בתחומי החשבון, ההנדסה, המדע והפילוסופיה. פסקל המציא את מכונת החישוב הראשונה ואת המנוף המופעל ע"י מים. עסק גם בלחץ האטמוספרי והתעניין ב"ריק". בתחום המתמטי ידוע במחקרו הנושא את שמו: משולש פסקל

פיתגורס, 570-480 לפה"ס : 

פיתגורס, 570-480 לפה"ס פיתגורס וכת הפיתגוראים ייחסו ערך דתי ומשמעותי רב למספרים. פיתגורס ותלמידיו פיתחו תיאוריות מתמטיות חשובות, וביניהן את המכונה "משפט פיתגורס", וגם תיאוריות חשובות בתחום המוסיקה כמו סולם מוסיקלי, ועוד. פיתגורס התעניין בתחומים שונים ובתוכם: פיזיקה, אסטרונומיה, מיסטיקה, פוליטיקה, מוסיקה, פילוסופיה, מתמטיקה, דת, רפואה והיאבקות.

ארכימדס, 287-212 לפה"ס : 

ארכימדס, 287-212 לפה"ס ארכימדס למד באלכסנדריה שבמצרים, שהייתה מרכז חשוב של התרבות היוונית. הוא התעניין בתחומים של מדע וטכנולוגיה: מתמטיקה, גיאומטריה, מכונאות ומדע המכניקה. בין יתר תגליותיו היה חוק המאזניים וחוק הכובד. כשהיה צעיר התפרסם בהמצאותיו המפליאות, שגם פרסם בספריו. ידועה אמירתו: " תנו לי נקודת משען ואניף את העולם".

ליאונרד אוילר 1707- 1783 : 

ליאונרד אוילר 1707- 1783 אוילר עסק בנושאים מתמטיים שונים בחשבון ובגיאומטריה. חידות עניינו אותו ומוכרת חידת גשרי קניגסברג שבחיפוש אחר פתרונה הגיע לתחום המוכר כיום בשם "טופולוגיה" . אוילר עסק בתורת בניית אוניות, ביסס את תורת התנועה של פגז עגול באויר, ביסס את תורת הטורבינות, עבד בתחום האופטיקה ושיפר את בניית הטלסקופ ואת בניית פנס  הקסם. בתחום המכניקה עסק בגלגלי שיניים וחוזק חומרים. בתחום המתמטיקה פרסם קרוב ל-850 מאמרים.

אוקלידס, 330-275 לפה"ס : 

אוקלידס התחנך באקדמיה של אפלטון באתונה. הוא התעניין בגיאומטריה, ונאמר עליו שהיה אבי הגיאומטריה. אוקלידס כתב 13 ספרים המכונים "האלמנטים". בספרים אלה סידר בצורה .שיטתית את תוצאות המחקרים המתמטיים של ימיו. הוא התחיל בהגדרות, הנחות ואקסיומות, והראה הוכחה אחר הוכחה, כאשר כל אחת מתבססת על קודמתה. תוכן "האלמנטים" מתבסס על גיאומטריה ועל תורת המספרים המהווים חלק הבסיס המתמטי של ימינו. אוקלידס, 330-275 לפה"ס

ארתוסטנס התעניין במדעי היקום, בשירה, בתאטרון, בספרותבגיאוגרפיה, באתלטיקה (בצעירותו), במתמטיקה ובטבע. ארתוסטנס גילה את שיטת המספרים הראשוניים והיקף כדור הארץ. הוא חיבר ספרים על כל אחד מתחומי ידיעותיו (כ- 50 חיבורים שלו נזכרים במקורות שונים). רוב החיבורים שלו אבדו ורק אחדים נמצאו. ארתוסטנס המשורר חיבר שירים על נושאים מיתולוגיים, שנועדו, לדבריו, לשעשוע ולא ללמידה. הפעילות היותר חשובה הייתה מתחום הספרות.ספרו על סדר הזמנים היה נסיון ראשוני בקביעת זמנים למאורעות ספרותיים ומדיניים חשובים ממלחמת טרויה עד יום מותו של אלכסנדר מוקדון. ארתוסתנס, 276-196 לפה"ס

לאונרד אשר, 1898-1972 : 

לאונרד אשר, 1898-1972 אשר התעניין באומנות הגרפית. נאמר עליו שכבר בילדתו התמחה בגרפיקה. אשר למד בבית ספר לאדריכלות ולעיצוב דקורטיבי. הוא פרסם למעלה מ-2000 עבודות גרפיות.

authorStream Live Help