Природні загрози та характер їх проявів

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Презентация PowerPoint:

Природні загрози та характер їх проявів ТА дії на людей, тварин, рослин, об’єкти економіки Тема заняття:

Презентация PowerPoint:

До природних небезпек відносять абіотичні та біотичні небезпеки. Одним із проявів природних небезпек є стихійні лиха. За даними міжнародного Червоного хреста, стихійні лиха за 100 останніх років забрали більше 11 млн людських життів, в тому числі загинуло від повеней - 9 млн. від ураганів - 1 млн. від землетрусів -1 млн.

Презентация PowerPoint:

Абіотичні небезпеки: Літосферні небезпеки Гідросферні небезпеки Атмосферні небезпеки Космічні небезпеки

Презентация PowerPoint:

Літосферні небезпеки - це землетруси, вулкани, зсуви, селі.

Презентация PowerPoint:

Землетрус – це підземні поштовхи і коливання земної поверхні, які виникають у результаті зміщення і розривів у земній корі або у верхній частині мантії Землі і які передаються на великі відстані у вигляді пружних коливань.

Презентация PowerPoint:

Зсув - це ковзаюче переміщення мас гірських порід вниз по схилу піл дією влас­ної ваги. Зсуви найчастіше виникають на берегах річок і водойм, на гірських схилах. Основна причина зсуву - надлишкове насичення глиняних порід підземними водами, він також може бути результатом вивітрювання, ерозії грунтів .

Презентация PowerPoint:

Обвал - раптове обрушення гірських порід і переміщення їх униз по схилу від дії сил тяжіння. Відбуваються обвали внаслідок ослаблення цільності (зв'язності) порід у результаті вивітрювання, діяльності поверхневих і підземних вод, землетрусів, неправильного проведення земляних робіт при будівництві споруд тощо.

Презентация PowerPoint:

Селі – короткочасні бурхливі паводки на гірських річках, що мають характер грязекам’яних потоків. Причинами селів можуть бути землетруси, сильні снігопади, дощі, інтенсивне танення снігу. Основна небезпека – велика кінематична енергія грязьових та водяних потоків, швидкість руху яких може досягати 15 км/год.

Презентация PowerPoint:

Виверження вулканів . Сукупність явищ, пов’язаних із рухом магми у земній корі та на її поверхні називається вулканізмом. Вулкани являють собою геологічні утворення, що виникають над каналами та тріщинами у земній корі, по яким вивергається на земну поверхню магма. Звичайно вулкани являють собою окремі гори, сформовані продуктами вивержень.

Презентация PowerPoint:

Гідросферні небезпеки - повені, снігові лавини, шторми, цунамі.

Презентация PowerPoint:

Повінь - це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері, водосховищі. Вона може бути спричинена зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо. Повені завдають не тільки великої матеріальної шкода, але й призводять до людських жертв.

Презентация PowerPoint:

Снігова лавина – це сніговий обвал, маса снігу, що падає чи сповзає із гірських схилів під впливом якої-небудь дії і захоплює на своєму шляху нові маси снігу. Однією із спонукальних причин лавини може бути землетрус. Снігові лавини поширені у гірських районах.

Презентация PowerPoint:

Цунамі – це гравітаційні хвилі дуже великої довжини, які виникають у результаті зсуву вверх або вниз великих ділянок дна під час сильних підводних землетрусів, рідше вулканічних вивержень.

Презентация PowerPoint:

Атмосферні небезпеки - бурі, урагани, тайфуни, смерчі, морози, засухи, град, туман, ожеледь, блискавки, зливи.

Презентация PowerPoint:

Смерч - сильний локальний атмосферний вихор (діаметр до 1 000 м), в якому повітря обертається зі швидкістю до 100 м/с. Смерч має вигляд стовпа (іноді з вигнутою віссю обертання) з ямоподібними розширеннями зверху і знизу.

Презентация PowerPoint:

Ожеледиця – шар щільного льоду, який утворюється на поверхні землі та предметах (проводах, конструкціях) при замерзанні на них переохолоджених крапель туману або дощу.

Презентация PowerPoint:

Туман – скупчення дрібних водяних крапель або крижаних кристалів, або і тих і інших у приземному шарі атмосфери (іноді до висоти кількох сотень метрів), що зменшує горизонтальну видимість до 1 км і менше.

Презентация PowerPoint:

Град – вид атмосферних опадів, що складаються із сферичних частинок або шматочків льоду (градин) розміром від 5 до 55 мм, зустрічаються градини діаметром 130 мм та масою близько 1 кг.

Презентация PowerPoint:

Грім – звук в атмосфері, що супроводжує розряд блискавки. Викликається коливаннями повітря під впливом миттєвого підвищення тиску на шляху блискавки. Блискавка – це гігантський електричний іскровий розряд в атмосфері, що проявляється звичайно яскравим спалахом світла та супроводжується громом.

Презентация PowerPoint:

Ураган – це циклон, у якого тиск у центрі дуже низький, а вітри досягають великої і руйнівної сили. Швидкість вітру може досягати 25 км/год. Іноді урагани на суходолі називають бурею, а на морі – штормом, тайфуном . Буря – це дуже сильний вітер, який призводить до великого хвилювання на морі і до руйнувань на суходолі. Буря може спостерігатися під час проходження циклону, смерчу.

Презентация PowerPoint:

Ураган – це циклон, у якого тиск у центрі дуже низький, а вітри досягають великої і руйнівної сили. Швидкість вітру може досягати 25 км/год. Іноді урагани на суходолі називають бурею, а на морі – штормом, тайфуном .

Презентация PowerPoint:

Космічні небезпеки - астероїди, метеорити, сонячне та космічне випромінювання, магнітні бурі.

Презентация PowerPoint:

Астероїди – це малі планети, діаметр яких коливається у межах 1-1000 км. Нині відомо близько 300 космічних тіл, які можуть перетинати орбіту Землі. Всього за прогнозами астрономів у Космосі існує приблизно 300 тис. астероїдів та комет.

Презентация PowerPoint:

Величезний вплив на земне життя робить сонячна радіація . Сонячна радіація є потужним оздоровчим і профілактичним фактором. Розподіл сонячної радіації на різних широтах служить важливим показником, що характеризує різні кліматогеографічні зони, що враховується у гігієнічній практиці під час вирішення різних питань, пов’язаних із містобудуванням, тощо.

Презентация PowerPoint:

Метеорит  — тверде тіло небесного походження, що впало на поверхню Землі з  космосу .

Презентация PowerPoint:

Біотичні небезпеки Це небезпеки, пов'язані з отруйними представниками флори та фауни, а також хворими на сказ тваринами. Статистичні дані по Україні за 2002 р. свідчать, що майже 290 000 осіб потерпіли унаслідок контактів з представниками флори і фауни, з них смертельно травмовано 35944 особи в тому числі 872 дитини.

Презентация PowerPoint:

Отруйні представники флори : Отруйні рослини - це рослини, які виробляють і накопичують отруйні речовини (алкалоїди, глюкозиди, сапоніни та ін.). Відомо близько 10 тис. видів отруйних рослин. Отруйні гриби. В Україні виявлено 80 потенційно отруйних грибів, з них 10 видів - смертельно отруйні.

Презентация PowerPoint:

Небезпечні представники фауни: Отруйні тварини - це тварини, у тілі яких виробляються різні отруйні для людини речовини. Небезпечні комахи та кліщі - це тварини, які несуть небезпеку для життєдіяль­ності людини. Отруйні тварини сімейства плазунів . Найнебезпечнішими з цього сімейства є ряд класу змії.

Презентация PowerPoint:

Укуси скажених тварин Сказ - небезпечне вірусне захворювання, ураження клітин головного і спинного мозку. Вірус передається від скажених тварин зі слиною під час укусів собак, котів тощо. Вірус потрапляє в мозок через рану на шкірі чи через рану слизової оболонки.

Презентация PowerPoint:

Домашнє завдання: Р.Яким Безпека життєдіяльності людини с.167-172. Опишіть ваші дії при землетрусі. Опишіть ваші дії при повені. Опишіть ваші дії при грозі. Опишіть ваші дії при лавині Опишіть ваші дії при урагані. Опишіть ваші дії при лісовій пожежі. Опишіть ваші дії при укусі скаженої тварини. Опишіть ваші дії при укусі павука каракурта. Опишіть ваші дії під час надання долікарської допомоги при отруєнні грибами

authorStream Live Help