презентація небезпек

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Тема 1.Негативні фактори в житті людини природного, техногенного, соціально-політичного і воєнного характеру.:

Тема 1.Негативні фактори в житті людини природного, техногенного, соціально-політичного і воєнного характеру. Лекція 1.2. Небезпеки, що призводять до надзвичайних ситуацій та заходи зниження їх наслідків.

План:

План 1. Природні небезпеки. 1.1. Тектонічні стихійні лиха. 1.2. Топологічні стихійні лиха. 1.3. Метеорологічні (атмосферні) стихійні лиха. 2. Небезпеки техногенного характеру . 3. Соціально-політичні небезпеки. 4. Комбіновані небезпеки. 4.1. Природно-техногенні небезпеки. 4.2. Природно-соціальні небезпеки.

Slide3:

Надзвичайна ситуація (НС) — порушення нормальних умов життя і діяльності людей на об’єкті або території, спричинене аварією , катастрофою , стихійним лихом , епідемією, епізоотією, епіфітотією, великою пожежею, застосуванням засобів ураження, що призвели або можуть призвести до людських і матеріальних втрат.

Аварія – це небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті чи території загрозу для життя і здоров’я людей і призводить до руйнування та пошкодження будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого процесу, чи завдає шкоди довкіллю. :

Аварія – це небезпечна подія техногенного характеру, що створює на об’єкті чи території загрозу для життя і здоров’я людей і призводить до руйнування та пошкодження будівель, споруд, обладнання і транспортних засобів, порушення виробничого процесу, чи завдає шкоди довкіллю. Катастрофа - грецьке слово (небесне тіло), яке означає переворот, знищення, руйнування, приголомшливу раптову біду, що має згубний кінець (обов'язково є людські жертви). Стихійне лихо - це явище природи, що носить надзвичайний характер і призводить до порушення нормальних умов життєдіяльності населення, руйнування і знищення матеріальних цінностей та загибелі людей.

Найбільші збитки з усіх стихійних лих спричиняють повені (40 %), на другому місці – тропічні циклони (20 %), на третьому і четвертому (по 15 %) – землетруси та посухи.:

Н айбільші збитки з усіх стихійних лих спричиняють повені (40 %), на другому місці – тропічні циклони (20 %), на третьому і четвертому (по 15 %) – землетруси та посухи.

1.1. Тектонічні стихійні лиха.:

1.1. Тектонічні стихійні лиха. Тектонічні стихійні лиха - пов'язані з процесами, які відбуваються в надрах землі. До них належать виверження вулканів та землетруси.

Виверження вулканів:

Виверження вулканів Вулкани (від лат. слова vulcanize - вогонь, полум'я) - геологічне утворення, сукупність явищ, зумовлених проникненням магми з глибин Землі до її поверхні. Під час виверження вулкана на земну поверхню піднімається розжарена лава (магма), що має температуру в 1000°С, викидається попіл, уламки гірських порід і гарячі вулканічні гази.

В чому небезпека вулканів? :

В чому небезпека вулканів? В радіусі декількох кілометрів небезп ечними є розпечені гази; Лавовий потік може розповсюджуватися до 30 - 100 км ; До 400 –500 км розповсюджується зона випадання ки слотних дощів, які викликають опіки у людей, отру єння росл инності, ґрунту. Внаслід ок танення снігу та льоду на вершинах вулканів виникають селеві потоки, довжиною від декількох десятків кілометрів до 100–300 км. Прогнозувати виверження вулканів дуже складно.

Виверження вулкана Мерапі :

Виверження вулкана Мерапі

Землетруси:

Землетруси Землетруси – це раптові підземні поштовхи і струси, що виникають внаслідок розривів та зміщень пластів і блоків земної поверхні, які призводять до руйнування споруд, пожеж та людських жертв.

Гіпоцентр (осередок) землетрусу – це місце у надрах землі, де виникає розрив чи зміщення тектонічних пластів :

Гіпоцентр (осередок) землетрусу – це місце у надрах землі, де виникає розрив чи зміщення тектонічних пластів Епіцентр землетрусу – це місце на поверхні Землі, що знаходиться над осередком (тобто, це проекція гіпоцентру на земну повехню)

Схематизована 12- бальна сейсмічна шкала Ріхтера:

Схематизована 12- бальна сейсмічна шкала Ріхтера

Деякі найсильніші землетруси описані в історії за останні 100 років::

Деякі найсильніші землетруси описані в історії за останні 100 років: Японія, 1 вересня1923 рік (8,3 за Ріхтерем). Знищені сотні тисяч будинків, загинуло близько 150 тисяч чоловік.

Вірменія, Спітак, Ленінакан, 7 грудня 1988 року. :

Вірменія, Спітак, Ленінакан, 7 грудня 1988 року. Сила землетрусу – 8 балів. Ушкоджені дороги, залізниця. Спітак зруйнований вщент, Ленінакан – на 80 %. Загинуло понад 25 тисяч чоловік.

Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу::

Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу: При землетрусі ґрунт відчутно коливається від декільк ох секунд до 4 хвилин . Ці коливання неприємні, можуть викликати переляк. Тому дуже важливо зберігати спокій та самовладання. Якщо відчувається здригання ґрунту чи будинку, слід реагувати негайно, пам’ятаючи, що найбільш небезпечні предмети – які падають. Перебуваючи у приміщенні, слід негайно зайняти безпечне місце (це пройоми капітальних внутрішніх стін. Можна заховатись під балками каркасу, під несучими колонами, біля внутрішньої капітальної стіни, під ліжком чи столом) . Слід пам’ятати, що частіше завалюються зовнішні стіни будинків. Необхідно триматися подалі від вікон та важких предметів, які можуть перекинутися чи зрушити з місця. Не слід вибігати з будинку, оскільки уламки, які падають уздовж стін, є серйозною небезпекою. Безпечніше перечекати поштовх там, де він вас застав, і, лише дочекавшись його закінчення, перейти у безпечне місце.

Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу::

Деякі рекомендації щодо правил поведінки в умовах небезпеки землетрусу: Знаходячись всередині багатоповерхового будинку, не поспішайте до ліфтів чи сходів. Сходові прольоти та ліфти часто обвалюються під час землетрусу. Після припинення поштовхів потрібно терміново вийти на вулицю, відійти від будівель на відкрите місце, щоб уникнути ударів падаючих уламків. Знаходячись в автомобілі, що рухається, слід повільно загальмувати подалі від високих будинків, мостів чи естакад. Необхідно залишатись у машині до припинення поштовхів.  Опинившись у завалі, слід спокійно оцінити становище, надати собі першу допомогу, якщо вона потрібна. Необхідно надати допомогу тим, хто її потребує. Важливо подбати про встановлення зв’язку з тими, хто перебуває ззовні завалу (голосом, стуком).

1.2. Топологічні стихійні лиха.:

1.2. Топологічні стихійні лиха. Топологічні стихійні лиха – пов'язані з процесами, які відбуваються на поверхні землі. До них належать повені, обвали та зсуви; снігові лавини; осідання земної поверхні; селі тощо

Повінь:

Повінь – це значне затоплення місцевості внаслідок підйому рівня води в річці, озері , водосховищі, спричинене зливами, весняним таненням снігу, вітровим нагоном води, руйнуванням дамб, гребель тощо.

Наслідки повеней::

Наслідки повеней: затоплення шаром води значної площі землі; ушкодження та руйнування будівель та споруд; ушкодження автомобільних шляхів та залізниць; руйнування обладнання та комунікацій, меліоративних систем; загибель свійських тварин та знищення врожаю сільськогосподарських культур; вимивання родючого шару ґрунту; загроза інфекційних захворювань (епідемії); погіршення якості питної води; загибель людей.  

Основні напрямками боротьби з повенями::

Основні напрямками боротьби з повенями: Насадження лісозахисних смуг, оранка ґрунту поперек схилу, збереження узбережних смуг рослинності. Р егулювання паводкового стоку за допом огою водосховищ. В лаштування дамб. Для ліквідації небезпеки утворення заторів проводиться розчищення та заглиблення окремих ділянок русла ріки, а також руйнування криги вибухами за 10–15 днів до початку льодоходу. Необхідно обмежити або повністю заборонити ті види господарської діяльності, які сприяють посиленню повеней.

Затоплення Австралії, січень 2011 р.:

Затоплення Австралії, січень 2011 р.

Калинівський ринок. Липень, 2008 р.:

Калинівський ринок. Липень, 2008 р.

Обвали та зсуви :

Обвали та зсуви - це зсування земляних порід вниз за схилом. Ковзання ґрунту виникає через порушення рівноваги та ослаблення міцності гірських порід, яку викликають різні причини: підмив ґрунту водою; перезволоження ґрунту опадами і ґрунтовими водами; безрозсудна господарська діяльність людини; в результаті землетрусу і інших причин.

За швидкістю зміщення порід зсуви класифікують на::

За швидкістю зміщення порід зсуви класифікують на: повільні (швидкість складає декілька десятків сантиметрів за рік); середні (декілька метрів за годину або добу); швидкі (десятки кілометрів за годину).

Зсуви в Бразилії:

Зсуви в Бразилії

Slide35:

Місто Чернівці розташоване на глибоко пересічених пагорбах річки Прут з перепадом висоти 250–500 метрів. Нахил схилів пагорбів 15-30 градусів. Склад ґрунтів такий, що робить їх схильними до активних зсувів. У Чернівцях налічується 68 схилів, 4 з яких є дуже зсувонебезпечними.

Снігові лавини :

Снігові лавини – це сходження з гірських вершин снігових мас внаслідок перевантаження схилу після великого випадання снігу, під час відлиги, внаслідок формування у нижчих шарах снігової товщі горизонту розрихлення. Великі лавини виникають на схилах у 25–60 градусів.

Причини сходження лавин: :

Причини сходження лавин: перенапруження снігового покрову, яке виникнуло внаслідок пересування тварин або людей, різкий порив вітру, звукова хвиля, різка зміна метеорологічних умов тощо.  

Наслідки сходження лавин::

Наслідки сходження лавин: Рухаючись зі швидкістю майже 200 км./год., лавина спустошує все на своєму шляху. Небезпека руйнівної сили лавини полягає ще в тому, що сніговий вал жене поперед себе повітряну хвилю, а повітряний таран більш небезпечний, ніж удар снігової маси – перевертає будинки, ламає дерева, контузить і душить людей. Така хвиля повітря мало чим відрізняється від тієї, що викликає вибух великої бомби.

Slide39:

При пасивному захисті від лавин уникають використання лавинонебезпечних схилів або ставлять на них загороджувальні щити. При активному захисті від лавин проводять обстріл лавинонебезпечних схилів, що викликає схід невеликих, безпечних лавин, запобігаючи, таким чином, накопиченню критичних мас снігу.

Селі :

Селі (з арабської означає «бурхливий потік») – це раптово сформований у руслах гірських річок тимчасовий потік води з великою концентрацією ґрунту, мінеральних часток, каміння, уламків гірських порід (від 10–15 до 75 % об’єму потоку).

Slide41:

Виникають селі в басейнах невеликих гірських річок внаслідок злив, інтенсивного танення снігів, проривів завальних озер, обвалів, зсувів, землетрусів.

За зовнішнім виглядом селевий потік – це шалено вируюча хвиля висотою з п’ятиповерховий будинок, яка мчить ущелиною з великою швидкістю.:

За зовнішнім виглядом селевий потік – це шалено вируюча хвиля висотою з п’ятиповерховий будинок, яка мчить ущелиною з великою швидкістю. Небезпека селів полягає не тільки в руйнівній силі, але й у раптовості їх появи.

1.3. Метеорологічні (атмосферні) стихійні лиха.:

1.3. Метеорологічні (атмосферні) стихійні лиха. Метеорологічні стихійні лиха – пов'язані з процесами, які відбуваються в атмосфері. До них належать різні стихійні погодні явища, які за своїми кількісними значеннями, інтенсивністю і масштабами розповсюдження наносять значні економічні збитки населенню і господарській діяльності людини в цілому.

До таких небезпечних метеорологічних явищ належать: спека, сильний дощ, завірюха, град, густий туман, пилові бурі, ожеледиця, налипання снігу на дроти, сильний і штормовий вітер, урагани, бурі, шквали, смерчі, циклони. :

До таких небезпечних метеорологічних явищ належать: спека, сильний дощ, завірюха, град, густий туман, пилові бурі, ожеледиця, налипання снігу на дроти, сильний і штормовий вітер, урагани, бурі, шквали, смерчі, циклони.

Для вимірювання сили вітрів англійський адмірал Ф. Бофорт ще в 1806 запропонував 12–бальну шкалу. Він поділив вітри залежно від швидкості переміщення повітряних мас. :

Для вимірювання сили вітрів англійський адмірал Ф. Бофорт ще в 1806 запропонува в 12–бальну шкалу. Він поділив вітри залежно від швидкості переміщення повітряних мас.

Шторм – це вітер силою в 9 балів, коли швидкість становить від 20 до 24 м/сек., руйнує старі будівлі, зриває дахи. :

Шторм – це вітер силою в 9 балів, коли швидкість становить від 20 до 24 м/сек., руйнує старі будівлі, зриває дахи.

Ураган – це вітер, швидкістю 32 м/сек Ураганами називають також тропічні циклони, які виникають у Тихому океані поблизу узбережжя Центральної Америки. На Далекому Сході і в районах Індійського океану урагани носять назву тайфуни. (Циклон – це колова система вітрів, які рухаються під деяким кутом до центра вихора проти годинникової стрілки.) :

Ураган – це вітер, швидкістю 32 м/сек Ураганами називають також тропічні циклони , які виникають у Тихому океані поблизу узбережжя Центральної Америки. На Далекому Сході і в районах Індійського океану урагани носять назву тайфуни. ( Циклон – це колова система вітрів, які рухаються під деяким кутом до центра вихора проти годинникової стрілки.)

Смерч – це сильний повіряний вихор, діаметром від декількох десятків до декількох сотень метрів і заввишки 800-1500 м. Щорічно в Америці відбувається близько 900 смерчів, які там називаються торнадо. :

Смерч – це сильний повіряний вихор, діаметром від декількох десятків до декількох сотень метрів і заввишки 800-1500 м. Щорічно в Америці відбувається близько 900 смерчів, які там називаються торнадо .

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при ураганах::

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при ураганах: Після отримання повідомлення про ураган необхідно щільно зачинити двері, вікна. З дахів та балконів забрати предмети, які при падінні можуть травмувати людину. У будівлях необхідно знаходитись подалі від вікон, щоб не отримати травми від осколків розбитого скла. Найбезпечнішими місцями під час урагану є підвали, сховища, метро та внутрішні приміщення перших поверхів цегляних будинків. Коли ураган застав людину на відкритій місцевості, найкраще знайти укриття в западині (ямі, яру, канаві). Ураган може супроводжуватись грозою, тому необхідно уникати ситуацій, при яких збільшується ймовірність ураження блискавкою: не стояти під окремими деревами, не підходити до ліній електропередач тощо.

Ландшафтні пожежі :

Ландшафтні пожежі Пожежа – це неконтрольований процес горіння, що спричиняє за собою загибель рослинного і тваринного світу, людини і знищення матеріальних цінностей. Відомо, що 90 % пожеж виникає з вини людини і тільки 7–8 % спричинені блискавками.

Основними видами пожеж як стихійних лих, які охоплюють великі території (сотні, тисячі, мільйони гектарів) є ландшафтні пожежі – лісові і степові.:

Основними видами пожеж як стихійних лих, які охоплюють великі території (сотні, тисячі, мільйони гектарів) є ландшафтні пожежі – лісові і степові.

Лісові пожежі поділяють на низові, верхові, підземні.:

Лісові пожежі поділяють на низові, верхові, підземні. Лісові низові пожежі характеризуються горінням сухого трав’яного покриву, лісової підстилки і підліску без захоплення крон дерев.

Лісові верхові пожежі розвиваються, як правило, з низових і характеризуються горінням крон дерев. :

Лісові верхові пожежі розвиваються, як правило, з низових і характеризуються горінням крон дерев.

Підземні пожежі виникають як продовження низових або верхових лісових пожеж і розповсюджуються за шаром торфу, який знаходиться на глибині 50 см. Горіння йде повільно, майже без доступу повітря, зі швидкістю 0,1–0,5 м/хв., виділяється велика кількість диму і утворюються прогари (пустоти, які вигоріли). :

Підземні пожежі виникають як продовження низових або верхових лісових пожеж і розповсюджуються за шаром торфу, який знаходиться на глибині 50 см. Горіння йде повільно, майже без доступу повітря, зі швидкістю 0,1–0,5 м/хв., виділяється велика кількість диму і утворюються прогари (пустоти, які вигоріли).

Степові (польові) пожежі - виникають на відкритій місцевості, де є суха пожухла трава або хліба, які дозріли. Вони носять сезонний характер і частіше бувають влітку, рідше – навесні й практично відсутні взимку. :

Степові (польові) пожежі - виникають на відкритій місцевості, де є суха пожухла трава або хліба, які дозріли. Вони носять сезонний характер і частіше бувають влітку, рідше – навесні й практично відсутні взимку.

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при пожежах::

Деякі рекомендації щодо правил поведінки при пожежах: при пожежах треба застерігатися високої температури, задимленості і загазованості, вибухів, падіння дерев і будівель, провалів у прогорілий ґрунт; перед тим, як увійти в палаюче приміщення, треба накритися з головою вологим простирадлом, пальтом, плащем, шматком тканини тощо; двері в задимлене приміщення треба відчиняти обережно, щоб запобігти спалаху полум’я від швидкого притоку свіжого повітря; в дуже задимленому приміщенні треба плазувати; для захисту від чадного газу треба дихати через вологу тканину; якщо на людині загорілась одежа, потрібно лягти на землю та збити полум’я, бігти не можна, це ще більше роздує полум’я; при гасінні пожежі використовуйте вогнегасники, воду, пісок, землю, простирадла та інші засоби; виходити із зони пожежі треба проти вітру; якщо побачите людину в палаючій одежі, накиньте на неї пальто, плащ, будь–яке простирадло і щільно притисніть;

2. Небезпеки техногенного характеру:

2. Небезпеки техногенного характеру До НС техногенного характеру належать: транспортні аварії і катастрофи; виробничі пожежі і вибухи; аварії з викидом (загрозою викиду або розливу) СДОР на об'єктах економіки (включаючи і транспортні); аварії з викидом (загрозою викиду) радіоактивних речовин на об'єктах атомної енергетики і атомної промисловості; раптове руйнування будівель і споруд; гідродинамічні аварії (руйнування гребель, дамб, ГЕС).

Найбільший «внесок» в забруднення навколишнього середовища вносять теплові електростанції, транспорт, металургійні і хімічні заводи. На частку ТЕС припадає 35% сумарного забруднення води і 46% повітря.:

Найбільший «внесок» в забруднення навколишнього середовища вносять теплові електростанції, транспорт, металургійні і хімічні заводи. На частку ТЕС припадає 35% сумарного забруднення води і 46% повітря.

Транспортні аварії і катастрофи:

Транспортні аварії і катастрофи

Slide60:

Будь-який транспортний засіб - це джерело підвищеної небезпеки. В основному транспортні аварії і катастрофи мають локальне значення і не супроводжуються значними екологічними наслідками. Вони можуть привести до загибелі десятків і сотень осіб, а збитки можуть обчислюватися величезними сумами, проте значних змін в екосистемах вони не створюють.

автомобільні аварії :

автомобільні аварії займають перше місце за кількістю серед решти транспортних аварій.

Причини автомобільних аварій: :

Причини автомобільних аварій: погані дороги, невідповідність технічних характеристик автотранспорту цим дорогам, відсутність у водіїв професіоналізму, порушення правил дорожнього руху, керування транспортними засобами в нетверезому вигляді, погодні умови тощо

У світі щорічно внаслідок ДТП гине 250 тисяч людей і приблизно в 30 разів більша кількість отримує травми. :

У світі щорічно внаслідок ДТП гине 250 тисяч людей і приблизно в 30 разів більша кількість отримує травми.

авіаційні катастрофи :

авіаційні катастрофи Пов ’ язані перш за все з помилками пілотів і діями обслуговуючого персоналу або диспетчерів, дефектами при конструюванні літальних апаратів, погодними умовами, терористичними актами.

У середньому щорічно в світі стається близько 60 авіаційних катастроф, в 35 з яких гинуть усі пасажири та екіпаж. :

У середньому щорічно в світі стається близько 60 авіаційних катастроф, в 35 з яких гинуть усі пасажири та екіпаж.

Близько двох тисяч людських життів щорічно забирають авіаційні катастрофи, а на дорогах світу щорічно гине понад 250 тисяч чоловік. Отже, ризик потрапити під колеса машин в 10—15 разів вищий від ризику загинути в авіакатастрофі. :

Близько двох тисяч людських життів щорічно забирають авіаційні катастрофи, а на дорогах світу щорічно гине понад 250 тисяч чоловік. Отже, ризик потрапити під колеса машин в 10—15 разів вищий від ризику загинути в авіакатастрофі.

НС на залізничному транспорті :

НС на залізничному транспорті

Причини залізнодорожних аварій::

Причини залізнодорожних аварій: порушення переводу стрілок; несправні гальма і помилки машиністів в сприйнятті сигналів світлофора; неузгодженість дій персоналу при проведенні маневрових робіт; незадовільний стан доріг і зношеність рухомого составу; зіткнення на переїздах з автотранспортом, пожежі і вибухи в поїздах.

НС на морському і річковому транспорті :

НС на морському і річковому транспорті

Причини аварій на воді::

Причини аварій на воді: зношеність суден і несправність навігаційного устаткування. посадка на рифи, зіткнення, перекидання, пожежі, порушення норм експлуатації та правил безпеки, помилкові функціональні дії команди, стихійні явища природи (шторми, урагани, циклони, цунамі).

Можливий ризик для життя людини на морських транспортних засобах значно вищий, ніж на авіаційних та залізничних видах, але нижчий, ніж на автомобільних.:

Можливий ризик для життя людини на морських транспортних засобах значно вищий, ніж на авіаційних та залізничних видах, але нижчий, ніж на автомобільних. У світовому морському транспорті щорічно зазнають аварій по­над 8000 кораблів, з них гине понад 200 одиниць. Безпосередньої небезпеки для життя під час аварії зазнають понад 6000 людей, з яких біля 2000 гине.

НС на трубопровідному транспорті :

НС на трубопровідному транспорті трубопровідний транспорт: магістральні газо- і нафтопроводи, аміакопроводи, водопроводи, газо- і нафтоперекачувальні станції.

Причини аварій і катастроф на магістральних трубопроводах::

Причини аварій і катастроф на магістральних трубопроводах: помилки у розрахунках, допущених при проектуванні і будівництві; прориви в трубах через недотримання технічних режимів і умов під час проведення зварювальних робіт; пошкодження труб при виникненні стихійних лих (землетруси, обвали, зсуви, повені); помилки обслуговуючого персоналу; розгерметизація зварних швів, диверсії і терористичні акти.

Виробничі пожежі і вибухи:

Виробничі пожежі і вибухи Пожежа - це неконтрольоване горіння (фізико-хімічний про­цес), що розвивається у часі і просторі, це явище небезпечне для людини і приносить колосальні матеріальні збитки. Вибух — надзвичайно швидке хімічне перетворення, що супроводжується виділенням енергії і утворенням стислих газів, здатних провести механічну роботу.

Вибухи та їх наслідки — пожежі, виникають на об'єктах, які виробляють вибухонебезпечні та хімічні речовини (зокрема, об'єкти вугільної, нафтової, газової, хімічної, металургійної промисловості та ін.). :

Вибухи та їх наслідки — пожежі, виникають на об'єктах, які виробляють вибухонебезпечні та хімічні речовини (зокрема, об'єкти вугільної, нафтової, газової, хімічної, металургійної промисловості та ін.).

При горінні багатьох матеріалів утворюються високотоксичні речовини, від дії яких люди гинуть частіше, ніж від вогню. :

При горінні багатьох матеріалів утворюються високотоксичні речовини, від дії яких люди гинуть частіше, ніж від вогню. Більше 63% пожеж у промисловості обумовлено помилками людей або їх некомпетентністю.

Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин :

Аварії з витоком сильнодіючих отруйних речовин Сильнодіючими отруйними речовинами називаються хімічні сполуки, які в певних кількостях, що перевищують ГДК, негативно впливають на людей, сільськогосподарських тварин, рослини та викликають у них ураження різного ступеня.

Аварії з витоком СДОР і зараженням навколишнього середовища виникають на підприємствах хімічної, нафтопереробної, целюлозно-паперової і харчової промисловості, водопровідних і очисних спорудах, а також при транспортуванні СДОР. :

Аварії з витоком СДОР і зараженням навколишнього середовища виникають на підприємствах хімічної, нафтопереробної, целюлозно-паперової і харчової промисловості, водопровідних і очисних спорудах, а також при транспортуванні СДОР. Причинами цих аварій є: порушення правил безпеки і транспортування, недотримання техніки безпеки, вихід з ладу агрегатів, механізмів, трубопроводів, ушкодження ємностей тощо.

Масштаби і тривалість зараження СДОР при аварії на хімічно небезпечному об'єкті зумовлюються::

Масштаби і тривалість зараження СДОР при аварії на хімічно небезпечному об'єкті зумовлюються: фізико-хімічними властивостями СДОР; кількістю СДОР, викинутих на місцевість, в атмосферу, воду; метеорологічними умовами; оперативністю оповіщення і вживання заходів; підготовленістю обслуговуючого персоналу до ліквідації наслідків розливу СДОР; характеристиками об'єктів зараження.

Аварії з викидом радіоактивних речовин :

Аварії з викидом радіоактивних речовин До радіоактивно небезпечних об'єктів належать: атомні електростанції; науково-дослідні організації, що працюють з ядерними реакторами; підприємства, що видобувають, переробляють, зберігають, транспортують радіоактивні речовини та виготовляють ядерне паливо; ядерні енергетичні установки на транспортних засобах .

На території України розташовано п'ять АЕС з 15 енергетичними ядерними реакторами (чотири АЕС, що працюють: Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька та Рівненська. Чорнобильську АЕС виведено з експлуатації 15.12.2000 p.). Окрім цього, є два науково-дослідницьких атомних реактори, і більш 8000 підприємств і організацій, які використовують у виробництві, науково-дослідних цілях і медицині різноманітні радіоактивні речовини, а також зберігають і переробляють радіоактивні відходи.:

На території України розташовано п'ять АЕС з 15 енергетичними ядерними реакторами (чотири АЕС, що працюють: Запорізька, Південноукраїнська, Хмельницька та Рівненська. Чорнобильську АЕС виведено з експлуатації 15.12.2000 p .). Окрім цього, є два науково-дослідницьких атомних реактори, і більш 8000 підприємств і організацій, які використовують у виробництві, науково-дослідних цілях і медицині різноманітні радіоактивні речовини, а також зберігають і переробляють радіоактивні відходи.

Внаслідок Чорнобильської катастрофи (26.04. 1986 року) тільки в Україні постраждало більше 3,25 млн. осіб, з яких 2,35 млн. продовжують жити на зараженій території.:

Внаслідок Чорнобильської катастрофи (26.04. 1986 року) тільки в Україні постраждало більше 3,25 млн . осіб, з яких 2,35 млн . продовжують жити на зараженій території.

3. Соціально-політичні небезпеки.:

3. Соціально-політичні небезпеки. Конфлікт – це зіткнення двох чи декількох різноспрямованих сил з метою реалізації їх інтересів. Джерелами конфлікту є: соціальна нерівність , яка існує в суспільстві; система поділу таких цінностей, як влада, соціальний престиж, матеріальні блага тощо.  

Війна :

Війна – це збройна боротьба між державами (їх коаліціями) або соціальними, етнічними та іншими спільнотами; – це останній ступінь політичної боротьби, ворожих відносин між певними політичними силами.

Найбільша кількість жертв через політичні причини є наслідком війни. :

Найбільша кількість жертв через політичні причини є наслідком війни. Вчені підрахували, що більш як за чотири тисячоліття відомої нам історії лише близько трьохсот років були абсолютно мирними. Війни на планеті забрали вже понад чотири мільярди людських життів.

Найбільшу потенційну небезпеку для людства та природного середовища становить ядерна зброя. :

Найбільшу потенційну небезпеку для людства та природного середовища становить ядерна зброя. Про це свідчать результати атомного бомбардування в серпні 1945 року міст Херосими та Нагасакі в Японії. Окрім смертельного опромінення, сталось радіоактивне зараження грунту, рослин, повітря, будівель. Кількість убитих становить 273 тисячі чоловік, під смертельне радіоактивне опромінення підпало 195 тисяч чоловік.

Велику небезпеку становлять хімічна та бактеріологічна зброя.:

Велику небезпеку становлять хімічна та бактеріологічна зброя.

Тероризм :

Тероризм (від латинського terror – страх, залякування) – це форма політичного екстремізму, застосування найжорсткіших методів насилля, включаючи фізичне знищення людей для досягнення певних цілей. - це політика залякування, пригнічення супротивника силовими засобами. Існує три основних види тероризму: політичний, релігійний та кримінальний.

Найбільш поширеними у світі терористичними актами є::

Найбільш поширеними у світі терористични ми акт ами є: напад на державні або промислові об’єкти, які призводять до матеріальних збитків, а також є ефективним засобом залякування та демонстрації сили; захоплення державних установ або посольств (супроводжується захопленням заручників, що викликає серйозний громадський резонанс); захоплення літаків або інших транспортних засобів (політична мотивація – звільнення з тюрми товаришів по партії; кримінальна мотивація – вимога викупу); насильницькі дії проти особистості жертви (для залякування або в пропагандистських цілях); викрадення (з метою політичного шантажу для звільнення в’язнів; форма самофінансування); політичні вбивства (які, в розумінні терористів, повинні звільнити народ від тиранів); вибухи або масові вбивства (розраховані на психологічний ефект, страх та невпевненість людей). розповсюдження сибірської виразки тощо.

Соціальна небезпека – алкоголізм.:

Соціальна небезпека – алкоголізм . Я к і ні котин , алкоголь – наркотик, до якого швидко звикають і не задовольняються малими дозами. Стадії розвитку алкоголізму мають певну закономірність . Перший прийом викликає захисну реакцію – адже організм прийняв отруту. Це можуть бути нудота, блювання, головний біль, запаморочення. Нія ких пр иємн их від чутті в пр и цьому не виникає. Однак при повторних прийомах алко голю почин ається ейфорія, а захисна реакція поступо во слабшає. З часом стан ейфорії стає для люди ни потребою і вона в же не може обходитись без алкогольних н апоїв.

П’янство та алкоголізм наносять велику економічну, соціальну та моральну шкоду суспільству. :

П’янство та алкоголізм наносять велику економічну, соціальну та моральну шкоду суспільству. 94 % дітей, обтяжених алкогольною спадковістю, підростаючи, самі стають алкоголіками, страждають психічними розладами.  Люди, які п’ють, частіше хворіють, допускають брак в роботі, через них відбуваються аварії і травми (20 % побутового і 46 % вуличного травматизму). Через провину п’яних водіїв усе частіше трапляються ДТП (72,5 %). 96 % злочинних правопорушень здійснюється особами в стані алкогольного сп’яніння.

Тютюнопаління.:

Тютюнопаління. На сьогодні тютюнопаління є однією з основних причин смертності населення України. Тютюн – фактор ризику більш ніж 25 хвороб. За оцінками ВООЗ біля третини дорослого населення світу (серед яких 200 мільйонів – жінки) палять; Кожного року в світі тютюн викликає 3,5 мільйона смертей, або 1 000 – щодня. В Україні курять 12 млн. громадян – це 40 % населення працездатного віку. З них 3,6 млн. жінок і 8,4 млн. чоловіків. Курить кожна третя–четверта жінка репродуктивного віку (20–39 років). За даними експертів ВООЗ, ця шкідлива звичка викликає в Україні 100–110 тис. смертей щорічно.

складові частини цигарок і тютюнового диму :

складові частини цигарок і тютюнового диму

4. Комбіновані небезпеки.:

4. Комбіновані небезпеки. 4.1. Природно-техногенні небезпеки. У наш час практично будь-який катастрофічний процес (забруднення, селі, зсуви, пилові бурі та інші явища) має комбінований характер: техногенний вплив сполучається з природними явищами.

Парниковий ефект :

Парниковий ефект (збільшення вмісту вуглекислого газу в атмосфері, пов’язане зі спалюванням органічного палива)

Порушення озонового шару. :

Порушення озонового шару . Озоновий шар майже повністю поглинає згубне для всього живого сонячне жорстоке УФВ (його короткохвильову частину). Більш довгохвильову частину УФВ Сонця озоновий шар пропускає, вона необхідна для життя: знищує хвороботворні бактерії, сприяє виробленню в людини вітаміну Д, необхідного для нормального росту дітей і попередження захворювання на рахіт.

Антропогенні причини ослаблення озонового щита::

Антропогенні причини ослаблення озонового щита: запуски космічних ракет. Паливо, що згорає, «випалює» в озоновому шарі великі діри. Висотні літаки (12-15 км.). Пара, що викидається ними, й інші речовини руйнують озон. окиси азоту, які виділяються з поверхні ґрунту, при розкладанні азотних добрив. хлорофторовуглеці, або фреони, які використовуються в холодильних установках та у кондиціонерах як хладоагенти.

Кислотні опади. :

Кислотні опади . Кислотними називають будь-які опади – дощі, тумани, сніг, – кислотність яких вища за нормальну. Вони викликають порушення біологічної рівноваги в природі, підвищують кислотність ґрунту, ушкоджують рослинність, викликають корозію будинків, споруджень, загибель риби у відкритих водоймах.

4.2. Природно-соціальні небезпеки.:

4.2. Природно-соціальні небезпеки. до природно-соціальних небезпек належать: епідемії інфекційних захворювань, венеричні захворювання, СНІД, наркоманія тощо. Епідемія – масове розповсюдження інфекційного захворювання людини в будь-якій місцевості, країні, яке суттєво перевищує загальний рівень захворюваності. Епізоотія - значне поширення хвороб тварин. Епіфітотія - масштабні захворювання рослин. Соціальні хвороби – це захворювання людини, виникнення і розповсюдження яких пов’язано з несприятливими соціально-економічними умовами (венеричні захворювання, туберкульоз та інші).

СНІД – трагедія людства :

СНІД – трагедія людства СНІД – смертельне захворювання людини, що викликається ВІЛ (вірусом імунодефіциту людини). шляхи передачі ВІЛ-інфекції: при статевому контакті з інфікованою людиною; під час переливання крові хворого ВІЛ-донора та під час пересаджування органів та тканин; при неодноразовому використанні голок та шприців наркоманами, нанесенні татуювання; при пошкодженні шкіряних покровів, слизових оболонок медичним інструментом, забрудненим ВІЛ, при контакті з інфікованими ВІЛ тканинами чи органами; від інфікованої матері – плоду під час вагітності чи при годуванні грудним молоком.

Треба пам’ятати, що сьогодні вирішення проблеми попередження розповсюдження СНІДу залежить від кожного з нас. :

Треба пам’ятати, що сьогодні вирішення проблеми попередження розповсюдження СНІДу залежить від кожного з нас. Здоровий спосіб життя, критичне ставлення до себе і оточуючих у плані інтимних статевих відносин, добросовісне виконання своїх обов’язків тими, чия трудова діяльність пов’язана з ризиком передачі інфекції (медики, перукарі та інші) допоможе створити надійний заслін для СНІДу. СНІД – це ніби тест для людей на здоровий глузд та совість.

Наркотики та наркоманія:

Наркотики та наркоманія Наркоманія – це важке захворювання, що завдає серйозної шкоди здоров’ю, призводить до деградації особистості, інвалідності і смерті в молодому віці. ( Середня тривалість життя людини після початку регулярного прийому наркотиків складає 7 років. Наркомани рідко доживають до 30-річного віку. ) Наркомани є найбільш небезпечною групою ризику захворювання на СНІД . У наркоманів народжуються діти з тяжкими фізичними та психічними вадами.  Зовнішній вигляд наркомана далекий від привабливості: сіре обличчя, суха шкіра, волосся та зуби випадають. Пам’ятайте! Найбільше щастя – бути здоровим, сильним, бути господарем своєї долі, тобто бути вільним у виборі власних дій.

authorStream Live Help