Ataturk

Views:
 
Category: Others/ Misc
     
 

Presentation Description

Ataturk'un hayati baris Yarar

Comments

By: stolgradnaya (92 month(s) ago)

mükemmelll

By: stolgradnaya (92 month(s) ago)

saol

By: tace (93 month(s) ago)

eline sağlık güzel olmuş

By: hasan_427 (104 month(s) ago)

tşkler bu çalışman için

Presentation Transcript

Slide1: 

Barış Yarar 2/B

“ Çocukluk ve Gençlik Yılları”: 

“ Çocukluk ve Gençlik Yılları” Atatürk 1881 yılında Selanik’te üç katlı pembe evde doğdu. Babası Ali Rıza Efendi, annesi Zübeyde Hanım’dır. Atatürk’ün beş kardeşinden dördü küçük yaşlarda öldü, sadece Makbule (Atadan) 1956 yılına kadar yaşadı. Küçük Mustafa okul çağına gelince mahalle mektebinde öğrenime başladı, sonra babasını isteğiyle Şemsi Efendi Mektebi’ne geçti. Bu sırada babasını kaybetti, henüz 7 yaşındaydı.

Slide3: 

1893 yılında Askeri okula girdi. Bu okulda matematik öğretmeni Mustafa Bey adına “Kemal”i ilave etti. 1896 – 1899 yıllarında okulunu bitirip, İstanbul’da Harp Okulunda öğrenimine başladı. 1902 yılında mezun oldu. Harp Akademisi’ne devam etti. 11.Ocak.1905’te yüzbaşı rütbesiyle akademiyi tamamladı. Şam’da, Manastır’da, İstanbul’a giren Hareket Ordusu’nda ve Fransa’da görev yaptı.

“ Osmanlı Subayı Mustafa Kemal”: 

“ Osmanlı Subayı Mustafa Kemal” 1911 yılında İtalyanlara karşı Trablusgarp’ta Mustafa Kemal bir grup arkadaşıyla birlikte görev yaptı. Ekim 1912’de Balkan Savaşı başlayınca Mustafa Kemal Gelibolu ve Bolayır’da ki birliklerle savaşa katıldı.

Slide5: 

1914 yılında başlayan I. Dünya Savaşı’nda Mustafa Kemal Çanakkale’de bir kahramanlık destanı yazıp itilaf devletlerine “Çanakkale geçilmez!” dedirtti. Çanakkale savaşlarında yaklaşık 253.000 (iki yüz elli üç bin) kişi şehit veren Türk ulusu onurunu korumasını bilmişti. Mustafa Kemal’in askerlerine “Ben size taarruzu emretmiyorum, ölmeyi emrediyorum!” emiri cephenin kaderini değiştirmiştir. Mustafa Kemal Çanakkale Savaşları’ndan sonra 1916’da Edirne ve Diyarbakır’da görev aldı. 1917’de İstanbul’a dönerek Padişah Vahdettin ile birlikte Almanya’ya giderek cephede incelemeler yaptı. Bu seyahatten sonra hastalandı ve yurt dışında tedavi oldu. ÇANAKKALE GEÇİLMEZ !

“ Kurtuluş Savaşı’na Giden Yol” : 

“ Kurtuluş Savaşı’na Giden Yol” 1. Dünya savaşı sonunda Osmanlı’nın birlikte savaşa girdiği Almanya yenilince, bir çok cephede başarıyla savaşmış olmasına rağmen Osmanlı’da yenilmiş sayıldı ve itilaf devletleri Osmanlı topraklarını işgale başladı. Bunun üzerine Mustafa Kemal 19.Mayıs.1919’da Samsun’a çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nın hazırlıklarını başlattı. Çeşitli toplantılar düzenleyerek vatanın kurtuluşu için izlenecek yolun belirlenmesini sağladı.

Slide7: 

23.Nisan.1920’de Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılmasıyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması yolunda önemli bir adım atılmış oldu. Meclis ve Hükümet Başkanlığına Mustafa Kemal seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi, Kurtuluş Savaşı’nın başarıyla sonuçlanması için gerekli yasaları kabul edip uygulamaya başladı. “Meclisin Açılışı”

“ Kurtuluş Savaşı” : 

“ Kurtuluş Savaşı” Türk Kurtuluş Savaşı 15.Mayıs.1919’da Yunanlıların İzmir’i işgali sırasında düşmana ilk kurşunun atılmasıyla başladı. 1. Dünya Savaşı’nın galip devletlerine karşı önce Kuvayi Milliye (Milli Kuvvetler) adı verilen milis (silahlı halk gücü) kuvvetleriyle savaşıldı. Türkiye Büyük Millet Meclisi düzenli orduyu kurdu. Kuvayi Milliye – Ordu bütünleşmesini sağlayarak savaşı zaferle sonuçlandırdı. Kurtuluş Savaşı 24. temmuz. 1923’te imzalanan Lozan Antlaşması’yla sonuçlandı. Böylece yeni Türk devletinin kurulması için hiçbir engel kalmamıştı.

“ Cumhuriyet Yılları” : 

“ Cumhuriyet Yılları” 29. Ekim. 1923’te Cumhuriyet ilan edildi ve Mustafa Kemal oybirliğiyle ilk Cumhurbaşkanı seçildi. 15-20 Ekim .1927 tarihinde Kurtuluş Savaşı’nı ve Cumhuriyet’in kuruluşunu anlattığı büyük nutkunu, 29. Ekim. 1933’te de 10. Yıl Nutku’nu okudu.

“Devrimleri”: 

“Devrimleri” Mustafa Kemal sayesinde yapılan bir çok devrim sonucunda modern ve çağdaş Türkiye hayata geçti. Soyadı kanunu gereğince Mustafa Kemal’e Atatürk soyadı verildi. Soyadı Kanunu 1934

“ Özel Hayatı”: 

“ Özel Hayatı” Atatürk özel yaşamında sadelik içinde yaşadı. 29 Ocak 1923’de Latife Hanım’la evlendi. Bir çok yurt gezisine birlikte çıktılar. Bu evlilik 5 Ağustos 1925 tarihine dek sürdü.

Slide12: 

Çocukları çok seven Atatürk bir çok çocuğu manevi evlat edindi. 1937 yılında çiftliklerini hazineye ve Ankara ve Bursa belediyelerine, Türk Tarih Kurumuna ve evlatlıklarına bıraktı. Temiz ve düzenli giyinmeye özen gösterirdi. Fransızca ve Almanca biliyordu. Kitap okumayı, müzik dinlemeyi, dans etmeyi, at binmeyi ve yüzmeyi çok severdi. Zengin bir kitaplık oluşturmuştu. Zeybek oyunlarına, güreşe, Rumeli türkülerine aşırı ilgisi vardı. Tavla ve bilardo oynamaktan büyük keyif alırdı. Sakarya adını verdiği atıyla, köpeği Fox’a çok değer verirdi. Doğayı çok severdi. Akşam yemeklerine devlet ve bilim adamlarını, sanatçıları davet eder, ülkelerinin sorunlarını tartışırlardı.

“ Ölümü ve Cenazesi” : 

“ Ölümü ve Cenazesi” Atatürk 10.Kasım.1938 saat 9.05’te yakalandığı siroz hastalığından kurtulamayarak İstanbul’da Dolmabahçe Sarayı’nda hayata gözlerini yumdu. Cenazesi 21.Kasım.1938 günü törenle geçici istirahatgahı olan Ankara Etnografya Müzesi’nde toprağa verildi.

Slide14: 

Anıtkabir yapıldıktan sonra naşı görkemli bir törenle 10.Kasım.1953 günü ebedi istirahatgahına gömüldü. “Kalplerimizde Yaşıyor”

Slide15: 

Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler hepiniz geleceğin bir gülü, yıldızı, bir mutluluk parıltısısınız ! Memleketi asıl aydınlığa boğacak sizsiniz. Kendinizin ne kadar mühim, kıymetli olduğunu düşünerek ona göre çalışınız. Sizlerden çok şeyler bekliyoruz.

authorStream Live Help