PIERWSZA POMOC 2010 scenki

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

PIERWSZA POMOC:

PIERWSZA POMOC

ZAKRZTUSZENIE :

ZAKRZTUSZENIE Na pewno każdy z was był świadkiem zakrztuszenia, gdy kęs jedzenia, przy połykaniu dostanie się do dróg oddechowych, zamiast do przełyku. Taki człowiek zaczyna się dusić, kasłać, nie może nabrać powietrza. Taka sytuacją wymaga szybkiego i profesjonalnego działania: Stajemy z tyłu za poszkodowanym – pochylamy go do przodu, bo tylko wtedy ciało obce będzie mogło wypaść - i 4 – krotnie uderzamy kłębem dłoni między łopatki. Jeśli to nie pomaga prostujemy poszkodowanego, odnajdujemy miejsce na mostku – 3 palce powyżej wyrostka mieczykowatego (czyli miejsca, w którym łączą się łuki żebrowe) i dłonią zwiniętą w pięść 4 – krotnie uciskamy klatkę piersiową. Jeżeli ciało obce nadal nie wypada, stosujemy manewr Heimlicha. Poszkodowanego znowu pochylamy i silnie uciskamy pięścią przykrytą drugą dłonią – dokładnie w miejscu 1/3 odległości wyrostka mieczykowatego od pępka. W tym miejscu trzeba zrobić bardzo ważne zastrzeżenie - tego manewru nie wykonujemy u dzieci, kobiet w ciąży i osób bardzo otyłych.

ZŁAMANIE NOGI :

ZŁAMANIE NOGI Powinniśmy taką kończynę unieruchomić. Najwygodniej zrobić to przywiązując ją do nogi zdrowej. Aby to wykonać dosuwamy nogę zdrową do nogi złamanej. Jeszcze raz podkreślam poruszamy tylko nogą zdrową. I usztywniamy związując ją w 3 miejscach: w okolicy kostek, poniżej kolan, ale żeby nie na złamaniu, na udach. Jak wezwiemy pogotowie , wracamy i czekamy razem z poszkodowanym, Jeżeli jest mu zimno przykrywamy go kocem lub kurtką, cały czas z nim rozmawiając. Jeszcze raz podkreślam, że bardzo ważne jest aby: nie poruszać zranioną kończyną, usztywnić ją koniecznie w takiej pozycji, w pozycji zastanej, czyli w takiej w jakiej się znajduje.

KRWOTOK Z NOSA :

KRWOTOK Z NOSA Tak się nie powinno robić – zaufaj mi i pochyl głowę do przodu. Uciśnij sobie dwoma palcami nasadę nosa. Tutaj, gdzie zaczyna się kość, tak żebyś nie zaciskał skrzydełek i krew mogła swobodnie wypływać. Ja ci zrobię zimne okłady na kark, czoło i nasadę nosa, żeby szybciej przestało lecieć. Mam w kieszeni chusteczki – możesz je wziąć. Dobrze. Już ci lepiej? Powiesz mi jeszcze – słyszałeś kiedyś o hemofilii?

OPARZENIE:

OPARZENIE Oparzenia termiczne są spowodowane działaniem na skórę wysokiej temperatury. Ludzie najczęściej parzą się najczęściej, wylewając gorącą wodę, ogniem, rozgrzanymi przedmiotami. Na pewno już nie raz się oparzyliście i wiecie, że takie miejsce trzeba schłodzić. Oparzone miejsce polewamy zimną, ale nie lodowatą wodą, minimum przez 20 minut. Strumień kierujemy tak, żeby woda nie leciała bezpośrednio na ranę, ale trochę powyżej, żeby woda ściekając delikatnie chłodziła raną. Następnie robimy opatrunek – na ranę kładziemy jałową gazę i bardzo delikatnie bandażujemy. Jeszcze należy powiedzieć o 3 stopniach, oceniających ciężkość oparzeń: 1 stopień – charakteryzuje się bólem, zaczerwienieniem skóry, może wystąpić niewielki obrzęk, 2 stopień – wszystko, co pojawiło się już poprzednio, czyli ból, rumień i obrzęk plus tutaj pojawiają się pęcherze z płynem surowiczym, których nie wolno zrywać, 3 stopień – bardzo głębokie oparzenie, powodujące martwicę tkanek. Pamiętajcie, że już oparzenie 2 stopnia wymaga konsultacji lekarskiej.

Złamanie otwarte przedramienia:

Złamanie otwarte przedramienia A: A u jak boli mnie ręka, mam kość na wierzchu. Ona przebiła skórę. Bardzo boli, nie mogę ruszać ręką. R: To dobrze, nie ruszaj ręką i staraj się uspokoić. Ja jestem ratownikiem, pomogę ci i będę po kolei mówić co będę robić. A: Dobrze, ja wiem, że mam nie ruszać ręką. R: Tak. Najpierw muszę opatrzeć ranę. A: Ale nie wepchnie mi kości do środka? R: Oczywiście, że nie. Kładę jałową gazę i przybandażowuję ją nie dotykając kości. Obwoje bandażem wykonujemy po bokach, powyżej i poniżej wystającej kości. A: Zrobiłeś to tak, że nad kością jest tylko gaza i wszystko się trzyma. R: Teraz jeszcze unieruchomimy rękę zakładając temblak. A: Wiem – z chusty trójkątnej. R: Jeden długi róg chusty przekładamy pod ręką i kładziemy na zdrowym ramieniu. Krótki róg skierowany jest do łokcia chorej ręki, a drugi długi kładziemy na zdrowym ramieniu.

OMDLENIE :

OMDLENIE Co jej się stało? O jejku ona zemdlała. Nie krzycz tak – uspokój się i zaraz jej pomożemy. Czy ja coś mogę zrobić? Tak – podnieś jej ręce i nogi do góry na wysokość około 30 – 40 cm nad ziemię. Ja sprawdzę zawartość jamy ustnej – jakby Ania miała coś w buzi, np. gumę do żucia czy cukierka, musimy go wyciągnąć. Ona nie żuła gumy. Teraz jedną rękę kładziemy na czoło, drugą za żuchwę i odchylamy jej głowę do tyłu. Po co to robimy? Aby udrożnić górne drogi oddechowe, a następnie sprawdzić jej oddech. W tym celu pochylamy się nad poszkodowanym i próbujemy minimum przez 15 sekund wyczuć na własnym policzku i usłyszeć oddech poszkodowanego. Ania oddycha. Teraz sprawdzamy tętno na tętnicy szyjnej, także przez minimum 15 sekund. Wszystko w porządku – Ania ma zachowane czynności życiowe. Co z tymi rękami i nogami? Trzymamy tak przez 3 do 5 minut - w tym czasie poszkodowany powinien odzyskać przytomność. Widzisz ona już się odzyskuje przytomność, ale niech jeszcze nie wstaje. Ania jak się czujesz? C. Już lepiej. Jadłaś coś dzisiaj? Ania. Tak, ale tu jest strasznie duszno. Nagle zrobiło mi się słabo, ciemno przed oczami i zemdlałam. Często Ci się to zdarza? Nie, tylko czasem jak jest gorąco i duszno.

KRWOTOK :

KRWOTOK Od razu unosimy kończynę do góry i przez jałową gazę bezpośrednio uciskamy ranę. Robimy teraz opatrunek uciskowy. Wykonujemy 2 mocne obwoje bandażem, tak, żeby przytrzymywał gazę. Następne 2 obwoje krzyżujemy na ranie, aby zwiększyć siłę ucisku. Potem dokładamy całą zwiniętą rolkę bandaża, układając ją wzdłuż rany i całość przybandażowywujemy. To łatwe. R. Pamiętaj, że ręka cały czas musi być w górze. Możemy zrobić coś jeszcze? R. Powinniśmy taką osobę położyć i trochę unieść jej nogi – tak na wysokość 30 – 40 cm nad podłogę. Po co? R. Żeby więcej krwi dopływało do serca i mózgu. Rękę oczywiście cały czas trzymamy w górze i czekamy na przyjazd pogotowia.

EPILEPSJA :

EPILEPSJA Trzeba szybko zabezpieczyć jego głowę i barki. Weź bandaż i wsuń go daleko między jego zęby trzonowe. Głowę przytrzymujesz kolanami, a dłoń mi opierasz się na barkach. Czekamy tak, aż atak minie. Co teraz, czemu on jest nieprzytomny. Zaraz ułożymy go w bezpiecznej pozycji – tzw. pozycji bocznej ustalonej, ale najpierw musimy oczyścić jego jamę ustną. Zobacz: przechylam głowę poszkodowanego na swoją stronę 4 palce kładę na karku i kciukiem otwieram buzię palcem, koniecznie owiniętym w gazik lub kawałek materiału wygarniam wszystko z jamy ustnej. Wiem, że teraz trzeba sprawdzić czynności życiowe. Najpierw udrażniamy górne drogi oddechowe, odchylając jego głowę do tyłu. Teraz policzkiem i uchem próbujemy wyczuć oddech, a następnie badamy tętno na tętnicy szyjnej. Czynności życiowe ma zachowane. Układamy poszkodowanego w pozycji bocznej ustalonej. Nogę – tą po naszej stronie zginamy w kolanie. Rękę po naszej stronie wsuwamy pod pośladek. Drugą rękę kładziemy na przeciwnym ramieniu Przewracamy poszkodowanego na swoją stronę, łapiąc za bark i miednicę. Ty asekuruj jego głowę. Teraz odchyl ją do tyłu. W takiej pozycji nieprzytomny poszkodowany jest stabilny i ma drożne drogi oddechowe. Ja tu zostanę, a ty wezwij pogotowie i wróć tutaj do mnie.

POGRYZIENIE PRZEZ PSA :

POGRYZIENIE PRZEZ PSA Zrób coś z tym, krew mi leci. To dobrze. Ta lecąca krew oczyszcza ranę. Teraz jeszcze dodatkowo przemyję to wodą z mydłem, ponieważ w ślinie psa może być dużo zarazków. boli Już ci to opatrzę. Na ranę kładziemy jałową gazę i przybandażowujemy bandażem gazowym. zostań tu ze mną jasne, że cię nie zostawię. Siedź spokojnie, staraj się nie ruszać nogą. Wraca tu ten Robert z psem i właścicielem. R. Pogotowie już jedzie i znalazłem właściciela. Pies na szczęście jest szczepiony i nie będziesz musiał dostawać zastrzyków przeciwko wściekliźnie. jest ci ciepło tak, już nawet tak bardzo nie boli. Poczekasz ze mną. Oczywiście.

ZAWAŁ:

ZAWAŁ Prawdopodobnie był to zawał serca. Nagle zaczęło go boleć za mostkiem, jakby mu ktoś ściskał klatkę piersiową. Był bardzo blady i spocony. Skarżył się też na duszność i promieniowanie bólu do lewej ręki. co wtedy trzeba zrobić ? Na pewno takiej osobie nie pozwalamy na wykonanie żadnego wysiłku fizycznego. Od razu sadzamy w pozycji półsiedzącej i rozluźniamy kołnierzyk, pasek itd. możemy mu dać jakieś tabletki o nie – tylko lekarz może mu podać jakieś leki. Czasem może się zdarzyć, że taka osoba już leczy się na serce, ma przy sobie swoje lekarstwa i wie jak je zażyć – wtedy możemy mu pomóc je podać. a co jeśli nie ma leków? Wtedy staramy się takiego poszkodowanego uspokoić dzwonimy na pogotowie Oczywiście, że tak, a my czekamy z taką osobą. Co 5 minut kontrolujemy czynności życiowe, czyli oddech i tętno na tętnicy szyjnej.

WYPADEK SAMOCHODOWY:

WYPADEK SAMOCHODOWY Będąc świadkiem wypadku musimy przede wszystkim bardzo dużą uwagę zwrócić na zabezpieczenie miejsca i eliminację innych zagrożeń. Bezpiecznie zaparkować swój samochód, tak aby nie doszło do następnych kolizji. W samochodzie, który uległ wypadkowi należy wyłączyć stacyjkę i wyciągnąć kluczyki, poza tym włączyć światła awaryjne i zaciągnąć hamulec ręczny. Wyjąć z samochodu trójkąt, apteczkę, gaśnicę i koc Trójkąt należy ustawić w odpowiedniej odległości od samochodu, aby sygnalizował wypadek innym kierowcom. Na terenie zabudowanym jest to 50 m za samochodem, poza terenem zabudowanym – 100 m , na trasie szybkiego ruchu 200 m za samochodem. Teraz dopiero musimy ocenić stan poszkodowanych i udzielić im pierwszej pomocy. Jeżeli sytuacja nie zagraża ich życiu (np. wyciekająca benzyna, ogień) nie powinniśmy wyciągać ich z samochodu – pierwszej pomocy udzielamy w samochodzie.

Slide 13:

SCENKI

Historia 1:

Historia 1 Dziewczyna jedzie tramwajem jest bardzo duszno, a ona nie jadła śniadania, czuje się słaba i ma skłonności do mdlenia w takich sytuacjach. Dziewczyna jest bardzo blada, kręci jej się w głowie, widzi mroczki przed oczami i ... mdleje. Osuwa się na podłogę, natychmiast podchodzi do niej przypadkowy pasażer i udziela pierwszej pomocy. Dziewczyna jednak dopiero po upływie około 3,5 min. odzyskuje przytomność Początkowo jest jeszcze słaba, później zostaje usadzona na siedzeniu tramwajowym.

Slide 15:

Pierwsza pomoc: Kładzie dziewczynę na plecach na wznak Odchyla jej głowę do tyłu, aby mogła spokojnie oddychać Podnosi nogi i ręce do góry i utrzymuje jej kończyny w tej pozycji aż do powrotu świadomości Gdy dziewczyna odzyskuje przytomność pociesza ją, opowiada co się stało a w miarę zapewnia dostęp świeżego powietrza, po całkowitym powrocie do rzeczywistości, pomagają jej usiąść na fotelu

Historia 2:

Historia 2 Chłopak i dziewczyna opalali się w parku na kocyku. Opalając się zasnęli, dziewczyna jednak po krótkiej chwili przesunęła się w cień. Tak spali ponad godzinę, gdy się obudzili okazało się, że chłopak jest apatyczny i trudno nawiązać z nim kontakt, poza tym ma znacznie zaczerwienioną klatkę piersiową i twarz i w pewnych miejscach sporadycznie malutkie pęcherze. Dziewczyna błyskawicznie zaczyna udzielać koledze pierwszej pomocy.

Slide 17:

Pierwsza pomoc: próbuje nawiązać kontakt z poszkodowanym i ocenić jego świadomość, przechodzi z poszkodowanym w cień, stopniowo ochładza ciało poszkodowanego, kładąc zimne okłady na głowę, klatkę piersiową, ręce i brzuch, wzywa pogotowie ratunkowe, kontroluje czynności życiowe poszkodowanego

Historia 3:

Historia 3 Dwóch młodych ludzi stoi pod bramą na jednej z ulic miasta, dyskutują, w pewnej chwili zaczynają się kłócić. Kłótnia po pewnej chwili zmienia się w bójkę. Biją się po twarzach, jeden dostaje w nos, a drugi w oko. Zamroczeni bólem mężczyźni odskakują od siebie. Jeden z mężczyzn odchyla głowę do tyłu i trzyma się za nos. Krzyczy, że boli go nos i głowa, z rany na nosie leje się krew i widać złamaną kość. Drugi mężczyzna trzyma się za oko, z pod ręki widać sączącą się krew ma rozcięty łuk brwiowy. Jest trochę oszołomiony. Przez pierwszą minutę jest jakby nieobecny, ale po minucie odzyskuje świadomość, przypomina sobie dokładnie co się stało i skarży się tylko na ból głowy. Całej sytuacji z boku przygląda się para młodych ludzi, gdy widzą, że bójka się zakończyła podchodzą do siedzących mężczyzn i rozmawiając z nimi starają się wykluczyć pozostałe urazy

Slide 19:

Pierwsza pomoc : łuk brwiowy: Wykonać gazą jałowy ucisk na ranę na łuku brwiowym (zatamowanie krwawienia) Wykonać opatrunek złamany nos: Wykonać opatrunek osłaniający na nos zimne okłady na czoło i kark Powiadomić pogotowie i pozostać z poszkodowanymi do momentu jego przyjazdu

Historia 4:

Historia 4 Dwóch 12 letnich chłopców chodzi po drzewach, obok spaceruje starszy od nich kolega, który poucza ich, takie chodzenie może się bardzo źle skończyć. W pewnej chwili słychać trzask łamanej gałęzi i jeden z chłopców upada na ziemię łamiąc sobie nogę. Płacze i krzyczy z bólu. Złamana kończyna puchnie i robi się lekko sina. Natychmiast podbiega do niego starszy kolega. Chłopiec przy każdym, nawet niewielkim, poruszeniu kończyną krzyczy.

Slide 21:

Pierwsza pomoc: Wykluczyć inne urazy rozmawiając z chłopcem i wykonując badanie kompleksowe Unieruchomić uszkodzoną część ciała, korzystając z paska do spodni i koszulki Poprosić drugiego chłopca o zawiadomienie pogotowia instruując go jakich informacji powinien udzielić dyspozytorowi pogotowia Pocieszać rannego

Historia 5:

Historia 5 Na basenie dziewczyna nie umiejąca pływać wpadła od wody. Na widok topiącej się ratownik wskakuje na ratunek. W tym momencie do wody zbliżają się dwie osoby, które widzą ratownika wyciągającego na brzeg nieprzytomną dziewczynę. Dziewczyna jest nieprzytomna, podbiega do niej jedna z osób, bada czynności życiowe i stwierdza, że dziewczyna nie oddycha i rozpoczyna sztuczne oddychanie. Po wykonaniu 2 cykli reanimacji dziewczynie powracają czynności życiowe. Druga osoba w tym samym czasie podbiega do wycieńczonego ratowaniem tonącej ratownika wodnego, któremu z nosa sączy się krew i udziela mu pierwszej pomocy.

Slide 23:

Pierwsza pomoc (czynności wykonywane przez osobę ratującą): Osoba ratująca dziewczynę: a) sprawdza przytomność, b) udrażnia górne drogi oddechowe, przez odchylenie głowy do tyłu c) kontroluje oddech i stwierdza jego brak d) wykonuje 2 szybkie wdechy e) kontroluje tętno i stwierdza zatrzymanie akcji serca f) prosi o wezwanie pogotowia ratunkowego – zaznacza, że poszkodowany nie ma czynności życiowych i przystępuje do masażu serca; g) wykonuje 15 zewnętrznych ucisków klatki piersiowej h) dalej prowadzi reanimację w schemacie 2 oddechy na 15 uciśnięć, co 1 minutę (4 cykle) sprawdza czynności życiowe (oddech i tętno), i) kontynuuje reanimację do momentu, powrotu czynności życiowych u poszkodowanego,

Slide 24:

Pierwsza pomoc Osoba ratująca ratownika wodnego: a) prosi poszkodowanego aby usiadł, b) pochyla głowę poszkodowanego do przodu c) zaciska nasadę nosa d) na czoło kładzie zimne okłady e) pozostaje z poszkodowanym do momentu ustania krwotoku f) okrywa poszkodowanego g) cały czas pozostaje w kontakcie słownym z poszkodowanym

Historia 6:

Historia 6 Rowerzysta jadąc osiedlową uliczką, nieuważnie skręcił kierownicą i wjechał pod koła samochodu. Rowerzysta spadł z roweru - leży nieprzytomny na ziemi, ma otarte prawe kolano i podudzie. Kierowca jadący samochodem podejrzewa złamanie kręgosłupa i rozpoczyna udzielanie pierwszej pomocy.

Slide 26:

Pierwsza pomoc : a) zabezpiecza miejsce wypadku poprzez: wyłączenie stacyjki w samochodzie, zaciągnięcie hamulca ręcznego, włączenie świateł awaryjnych w samochodzie, ustawienie trójkąta ostrzegawczego, b) unieruchamia szyjny odcinek kręgosłupa i głowę (kolanami obejmując głowę poszkodowanego) udrażnia górne drogi oddechowe, sprawdza oddech i tętno, c) co 1 minutę kontroluje czynności życiowe d) prosi o wezwanie pogotowia ratunkowego i pozostaje z poszkodowanym do czasu jego przyjazdu

Historia 7:

Historia 7 Po parku spaceruje spokojnie starszy człowiek w wieku około 65 lat ubrany w garnitur i krawat, w pewnej chwili osuwa się na ziemię, jest blady, na twarzy ma krople potu, odczuwa silny, ściskający ból w klatce piersiowej. Jedną rękę trzyma na klatce, w okolicy serca, mimika świadczy o silnym bólu. W takiej sytuacji zastaje go osoba, która będzie niosła pomoc.

Slide 28:

Pierwsza pomoc: Ułożenie w pozycji półsiedzącej Rozluźnienie krawatu i rozpięcie koszuli Sprawdzanie oddechu i tętna Rozmowa – w trakcie rozmowy osoba ratująca dowiaduje się, że poszkodowany leczył się na serce i ma przy sobie Nitroglicerynę, Ratownik pomaga poszkodowanemu zażyć lekarstwo Osoba postronna dzwoni po pogotowie

Historia 8:

Historia 8 Ognisko, wokół niego grupa młodych ludzi dobrze się bawiących. Część z nich je, część śpiewa piosenki, jedna z dziewcząt próbuje dołożyć drzewa. W pewnej chwili potyka się i dłońmi upada na rozżarzone polano, ma poparzone dłonie. . Na dłoniach pojawiają się zaczerwienienie i pęcherze. Dziewczynka krzyczy, że bardzo bolą ją ręce. Wystraszony jej krzykiem kolega zaczyna się krztusić. Momentalnie na całą sytuację reaguje reszta część grupy i zaczyna udzielać pierwszej pomocy.

Slide 30:

Pierwsza pomoc : Jeden z chłopców podbiega do krztuszącego się kolegi: Staje z tyłu za poszkodowanym i pochyla go silnie do przodu Wykonuje cztery silne uderzenia nasadą dłoni między łopatki Jeżeli kęs jedzenia nadal nie wypada, energicznie uciska go pięścią w brzuch w połowie linii łączącej wyrostek mieczykowaty (miejsce gdzie stykają się łuki żebrowe) i pępek (tzw. manewr Heimlicha) Dziewczyna podbiega do koleżanki, która ma poparzone dłonie i: Chłodzi poparzone dłonie zimną wodą od 10 do 15 minut; Wykonuje opatrunek jałowy Dzwoni po pogotowie

Historia 9:

Historia 9 Gromadka dzieci bawi się w parku. Dochodzi do kłótni dwóch chłopców, po której nagle jeden dostaje ataku epilepsji. Dzieci są zszokowane i bardzo ciekawe co się stało. Kolega nigdy wcześniej nie miał ataku i nikt nie wie, że jest chory. Chłopiec drga na całym ciele, a z ust wydobywa mu się spieniona ślina. Do chłopca podbiega widząca całą sytuację dziewczyna i udziela pierwszej pomocy . Po minucie atak mija, ale chłopiec nie odzyskuje przytomności, ma jednak zachowane czynności życiowe.

Slide 32:

Pierwsza pomoc : a) zabezpiecza głowę i barki poszkodowanego, b) wkłada paczkę chusteczek higienicznych między zęby trzonowe, c) po ustąpieniu ataku, oczyszcza jamę ustną, d) sprawdza przytomność kontrolując oddech i tętno, e) układa poszkodowanego w pozycję boczną ustaloną, f) wzywa pogotowie ratunkowe, g) pozostaje przy poszkodowanym do przyjazdu pomocy.

authorStream Live Help