Вебінар „Правила проведення журналістами фото- та відеозйомки“

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

Доповідач: Людмила Панкратова – адвокат, медіа-юрист ІРРП, медіа-тренер, ГО "Інститут розвитку регіональної преси". Цільова аудиторія: журналісти. Програма: 1. Загальні правила проведення фото- та відеозйомки. 2. Фото- та відеозйомка в судах згідно з новелами законодавства. 3. Особливості проведення фотозйомки у громадських місцях.

Comments

Presentation Transcript

Використання аудіо-, фото-, відеотехніки в професійній діяльності журналіста:

Використання аудіо-, фото-, відеотехніки в професійній діяльності журналіста законодавство та практика його застосування ГО «Інститут розвитку регіональної преси 2015

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ:

КОНСТИТУЦІЯ УКРАЇНИ ч. 2 статті 34 Конституції України передбачає: кожен має право вільно збирати , зберігати, використовувати і поширювати інформацію усно, письмово або в інший спосіб – на свій вибір .

ЗУ Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні:

ЗУ Про друковані засоби масової інформації (пресу) в Україні Згідно з п. 3 частини 2 статті 26 Закону : журналіст має право відкрито здійснювати записи , в тому числі із застосуванням будь-яких технічних засобів , за винятком випадків, передбачених законом.

ЗУ ПРО ІНФОРМАЦІЙНІ АГЕНТСТВА:

ЗУ ПРО ІНФОРМАЦІЙНІ АГЕНТСТВА Частина 3 статті 21 Закону : журналіст інформаційного агентства має права та виконує обов’язки, визначені чинним законодавством України про пресу, телебачення і радіомовлення.

ЗУ “ПРО ІНФОРМАЦІЮ”:

ЗУ “ПРО ІНФОРМАЦІЮ” частина 1 статті 25 Закону передбачає: журналіст під час виконання професійних обов'язків має право здійснювати: письмові, аудіо- та відеозаписи із застосуванням необхідних технічних засобів . ВИНЯТКИ : випадки, передбачені законом (!!!)

ЩО ТАКЕ ЗАКОН?:

ЩО ТАКЕ ЗАКОН? це акт, прийнятий Верховною Радою України (стаття 91 Конституції України); який оприлюднено в установленому порядку (стаття 94 Конституції України). ______________________ Закон набирає чинності через десять днів з дня його офіційного оприлюднення, якщо інше не передбачено самим законом, але не раніше дня його опублікування (ч. 5 ст. 94 Конституції України).

Презумпція згоди особи на зйомку. :

Презумпція згоди особи на зйомку. Презумпція згоди фізичної особи на зйомку встановлена частиною 1 статті 307 Цивільного кодексу України (ЦК України) : «згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру». частина 2 статті 307 ЦК України: «фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото, кіно, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя. Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою».

Закон України «Про судоустрій і статус суддів України» ст.11:

Закон України «Про судоустрій і статус суддів України» ст.11 Учасники судового процесу, інші особи, присутні у залі судового засідання, представники засобів масової інформації можуть проводити в залі судового засідання фотозйомку, відео- та аудіозапис з використанням портативних відео- та аудіотехнічних засобів без отримання окремого дозволу суду, але з урахуванням обмежень, установлених законом. Проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, а також трансляція судового засідання повинні здійснюватися без створення перешкод у веденні засідання та здійсненні учасниками судового процесу їхніх процесуальних прав.

Фото, відео зйомка при розгляді адміністративних справ::

Фото, відео зйомка при розгляді адміністративних справ: Ст.12 КАСУ Особи, присутні в залі судового засідання, можуть використовувати портативні аудіотехнічні засоби. Проведення в залі судового засідання фото- і кінозйомки, відео-, звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури, а також транслювання судового засідання по радіо і телебаченню допускаються на підставі ухвали суду за наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі, крім тих, які є суб'єктами владних повноважень.

Фото, відео зйомка при розгляді цивільних справ::

Фото, відео зйомка при розгляді цивільних справ: ДОПУСКАЮТЬСЯ : Ч. 8 ст. 6 Цивільно-процесуального кодексу України на підставі ухвали суду; за умови наявності згоди на це осіб, які беруть участь у справі.

Фото, відео зйомка при розгляді господарських, кримінальних справ, справ про адміністративні правопорушення::

Фото, відео зйомка при розгляді господарських, кримінальних справ, справ про адміністративні правопорушення: Має вирішуватися на підставі Закону «Про судоустрій і статус суддів» для кримінального судочинства: ч.6 ст.27 КПК України: проведення в залі судового засідання фотозйомки, відеозапису, транслювання судового засідання по радіо і телебаченню, а також проведення звукозапису із застосуванням стаціонарної апаратури допускаються на підставі ухвали суду, що приймається з урахуванням думки сторін та можливості проведення таких дій без шкоди для судового розгляду.

Стаття 307 ЦКУ. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок:

Стаття 307 ЦКУ . Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок частина 1: Фізична особа може бути знята на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку лише за її згодою. Згода особи на знімання її на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку припускається, якщо зйомки проводяться відкрито на вулиці, на зборах, конференціях, мітингах та інших заходах публічного характеру.

Стаття 307 ЦКУ. Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок:

Стаття 307 ЦКУ . Захист інтересів фізичної особи при проведенні фото-, кіно-, теле- та відеозйомок частина 2: Фізична особа, яка погодилася на знімання її на фото, кіно-, теле- чи відеоплівку, може вимагати припинення їх публічного показу в тій частині, яка стосується її особистого життя . Витрати, пов'язані з демонтажем виставки чи запису, відшкодовуються цією фізичною особою. частина 3: Знімання фізичної особи на фото-, кіно-, теле- чи відеоплівку, в тому числі таємне , без згоди особи може бути проведене лише у випадках, встановлених законом.

Фото в магазинах:

Фото в магазинах

Зйомка в закладах торгівлі:

Зйомка в закладах торгівлі Треба визначити, чи є такий заклад відкритим (публічним), тобто доступним для будь-кого. Як правило, відповідь на питання чи можна знімати в кафе, готелях, супермаркетах - позитивна. Виняток може становити клубна (закрита) територія — коли доступ до закладу винятково за запрошеннями, для «членів клубу». Загальний алгоритм у спілкуванні з адміністрацією такий: а) у журналіста є професійні права та гарантії; б) обмеження цих прав та гарантій має бути передбачено законом

Фото на вокзалах :

Фото на вокзалах

Скасування наказу 1954 р. про заборону зйомки на вокзалах і аеропортах:

Скасування наказу 1954 р. про заборону зйомки на вокзалах і аеропортах 22 червня 2011 року Міністерство інфраструктури України скасувало Наказ про заборону фото-і відеозйомки на вокзалах і в аеропортах.

Фото в аеропортах:

Фото в аеропортах

Блогер Олег Стельмах із своїм штативом та великим фотоапаратом побував на доволі режимному об'єкті - новенькому терміналі "D" столичного аеропорту "Бориспіль http://ipress.ua/ljlive/mizhnarodnyy_aeroport_boryspil_progulyanka_po_novomu_terminalu_d_foto_10809.html:

Блогер Олег Стельмах із своїм штативом та великим фотоапаратом побував на доволі режимному об'єкті - новенькому терміналі "D" столичного аеропорту "Бориспіль http://ipress.ua/ljlive/mizhnarodnyy_aeroport_boryspil_progulyanka_po_novomu_terminalu_d_foto_10809.html Коли я зателефонував у прес-службу аеропорту "Бориспіль" , там на мене вже встигли образитися :) Після довгого діалогу і з'ясування хто ж правий, вдалося з'ясувати наступне. Зйомка в Борисполі не заборонена, але вимагає обов'язкового узгодження з прес-службою аеропорту. Відчуваєте взаємовиключні умови? І я відчуваю. З іншого боку, якщо Вам дуже треба і Ви пообіцяєте подарувати аеропорту красиві фотографії, Вам дадуть добро. Для цього в прес-службу потрібно письмово подати листа, де слід вказати мету проведення фотосесії. Коротше кажучи, знімати зі штативом і великим фотоапаратом без згоди прес-служби не можна. Аматорські знімки "на пам'ять" відлітаючих пасажирів не враховуються. За словами співробітників прес-служби, посилені заходи безпеки вживаються через страх терактів. У приклад ставлять теракт в Домодєдово, коли в московському аеропорту загинуло багато людей. В якійсь мірі я розумію адміністрацію аеропорту, але вхід в термінали абсолютно вільний і немає ніякого сенсу підозрювати в чомусь фотографа. Якщо підозрювати, то всіх без винятку, в тому числі самих співробітників. 

Використання техніки в інших публічних місцях:

Використання техніки в інших публічних місцях Проведення зйомки в школах, лікарнях, інших закладах, де знаходяться або неповнолітні, або особи, які через фізичний та/або психічний стан обмежено усвідомлюють, що відбувається навколо. В усіх таких випадках необхідно отримувати дозвіл адміністрації закладу на здійснення фото- та відеозйомки. При проведення зйомок за дозволом адміністрації навчальних закладів, треба чітко пам’ятати, що неповнолітніх дітей можна знімати лише у таких випадках: за наявності згоди батьків дитини на знімання та подальшу демонстрацію фото, відео, причому бажано, щоб така згода була висловлена у письмовій формі; без згоди батьків діти можуть бути зняті лише у групових фото на відкритих заходах, які проводяться у навчального закладі, але за умови обов’язкового дозволу адміністрації; без згоди батьків та адміністрації у випадку висвітлення питань, які становлять суспільний інтерес.

Пам'ятка “Як захистити своє право на використання техніки http://irrp.org.ua/tutorials/instruction/2330-pamyatka-pravo-zhurnalsta-na-vikoristannya-tehnki.html :

Пам'ятка “Як захистити своє право на використання техніки http://irrp.org.ua/tutorials/instruction/2330-pamyatka-pravo-zhurnalsta-na-vikoristannya-tehnki.html   Загальний алгоритм у спілкуванні з адміністрацією такий:  а ) у журналіста є професійні права та гарантії; б) обмеження цих має бути передбачено ЗАКОНОМ; в) без посилання на конкретну норму ЗАКОНУ ніхто не має права заборонити журналісту знімати, збирати інформацію, тобто здійснювати свою професійну діяльність (тим більше, якщо вона стосується збору суспільно-значущої інформації, наприклад, фіксація продажу прострочених товарів тощо). З приводу суспільно-значущої інформації аргументи необхідно продумати до відвідання закладу, який потенційно може бути «конфліктним». 

“Режимні” об’єкти:

“Режимні” об ’ єкти законодавство України не містить визначення «режимний об’єкт». В Законі України «Про державну охорону органів державної влади України та посадових осіб» визначено такі поняття, як 1) режим охорони; 2) охоронні заходи; 3) державна охорона; 4) забезпечення безпеки. Однак, поняття «режимних об’єктів» немає. Відповідно до статті 4 цього закону державна охорона органів державної влади України здійснюється щодо: Верховної Ради України; Кабінету Міністрів України; Конституційного Суду України; Верховного Суду України.

«Режимні» об’єкти:

« Режимні » об ’ єкти Додатково стаття 9 вказує, що державна охорона здійснюється щодо будинків, де працюють: Верховна Рада України, Президент України, Кабінет Міністрів України, Конституційний Суд України, Верховний Суд України, а також щодо споруд і спеціальних транспортних засобів, що перебувають в їх користуванні, інших місць постійного і тимчасового перебування осіб, які охороняються відповідно до цього закону, важливих державних об'єктів та прилеглих до них територій і акваторій, визначених Президентом України.

Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами. :

Перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами . будинки , в яких розміщуються ЦОВВ Національна телекомпанія , Національна радіокомпанія , державні телевізійні центри , будинки радіомовлення та звукозапису ; державні архіви та їхні сховища ; державні музеї , картинні галереї , історико-культурні заповідники , інші важливі об'єкти культури Українська фондова біржа та її філії ; державні підприємства ювелірної промисловості , інспекції пробірного нагляду ; бази , склади благородних металів , дорогоцінного каміння та виробів із нього ; підприємства , що виробляють цінні державні папери ; об'єкти водопостачання населених пунктів з резервуарами питної води; центральні й обласні аптечні склади ; склади мобілізаційного резерву; підприємства , спеціалізовані цехи і дільниці , що виробляють вогнепальну спортивно- мисливську зброю , спеціальні засоби , заряджені речовинами сльозоточивої та дратівної дії , вибухові речовини .

Перелік об'єктів підвищеної небезпеки :

Перелік об'єктів підвищеної небезпеки Перелік об'єктів підвищеної небезпеки підприємств, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами включає : сховища найти і газу магістральний трубопровід (Українське державне підприємство, яким транспортується аміак) порти склади, інші нерухомі об'єкти зберігання (використання) небезпечних речовин.

Зйомка у музеях:

Зйомка у музеях Постанова Кабінету Міністрів України від 10.08.1993р. № 615 «Про заходи щодо вдосконалення охорони об'єктів державної та інших форм власності» затвердила перелік об'єктів, що підлягають обов'язковій охороні підрозділами Державної служби охорони при Міністерстві внутрішніх справ за договорами. До нього включені, зокрема, державні музеї. Однак, у Постанові не йдеться про можливу заборону використання техніки . Передбачений порядок і умови охорони важливих для країни об’єктів та осіб і, зокрема, спеціальний порядок допуску, в тому числі і журналістів (через отримання перепусток, за наявності посвідчень тощо).

Закон про друковані ЗМІ:

Закон про друковані ЗМІ Стаття 26 закону, серед прав журналістів, передбачає право: 4) на вільний доступ до статистичних даних, архівних, бібліотечних і музейних фондів ; обмеження цього доступу зумовлюються лише специфікою цінностей та особливими умовами їх схоронності, що визначаються чинним законодавством України;

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах:

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах 1. Фотографія, інші художні твори , на яких зображено фізичну особу, можуть бути публічно показані, відтворені, розповсюджені лише за згодою цієї особи, а в разі її смерті - за згодою таких осіб: дітей, вдови (вдівця); а якщо їх немає, - батьків, братів та сестер

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах:

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах 2. Якщо фізична особа, яка позувала авторові за плату , фотографія, інший художній твір може бути публічно показаний, відтворений або розповсюджений без її згоди . Фізична особа, яка позувала авторові фотографії, іншого художнього твору за плату, а після її смерті - її діти та вдова (вдівець), батьки, брати та сестри можуть вимагати припинення публічного показу, відтворення чи розповсюдження фотографії, іншого художнього твору за умови відшкодування автору або іншій особі пов'язаних із цим збитків.

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах:

Стаття 308 ЦКУ Охорона інтересів фізичної особи, яка зображена на фотографіях та в інших художніх творах 3. Фотографія може бути розповсюджена без дозволу фізичної особи, яка зображена на ній, якщо це викликано необхідністю захисту її інтересів або інтересів інших осіб.

ЗУ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА стаття 10::

ЗУ ПРО АВТОРСЬКЕ ПРАВО І СУМІЖНІ ПРАВА стаття 10: Не є об'єктом авторського права, зокрема: а) повідомлення про новини дня або поточні події, що мають характер звичайної прес-інформації. ___________________ Аналогічні положення містить стаття 434 ЦКУ

Вимога видалити файли з аудіо- відеопристроїв:

Вимога видалити файли з аудіо- відеопристроїв Жодним законом не передбачена можливість видалення знімків з фотоапарату журналіста. Такий захід може відбуватися лише  у рамках кримінального провадження, коли журналіста було затримано, наприклад, коли проводилася зйомка інформації, що становить державну таємницю. В інших випадках - ні. 

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ   :

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ   При порушенні права на використання технічних засобів для фіксації подій, журналіст повинен:  1. Представитися, показати посвідчення і чітко послатися на норми, які гарантують право журналіста використовувати техніку. 2. Нагадати (для посадових, службових осіб) про існування ч.2 ст.19 Конституції України відповідно до якої кожен посадовець зобов'язаний діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. 3. Поставити чітке питання: На якій підставі, на частині і статті якого закону ґрунтується вимога про припинення використання техніки, що обмежує мої професійні права?

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ (продовження):

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ (продовження) 4. Якщо вимога продовжує лунати без посилання на закон та лише на підставі: «Тому, що я так хочу» або «Я виконую наказ керівництва», треба нагадати про ст.171 Кримінального кодексу України, яка передбачає кримінальну відповідальність за перешкоджання законній професійній діяльності журналіста. Повідомити, що будете звертатися за захистом своїх прав до суду та правоохоронних (контролюючих) органів. 5. Якщо посадова особа, під час здійснення повноважень вважає, що може заборонити себе знімати – нагадати, що вона/він є публічною особою, яка утримуються за рахунок коштів платників податків і знаходиться на робочому місці/при виконанні своїх повноважень.

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ (продовження):

АЛГОРИТМ ДІЙ ДЛЯ ЗАХИСТУ ПРАВА НА ВИКОРИСТАННЯ ЖУРНАЛІСТОМ ТЕХНІКИ (продовження) 6. Якщо події відбуваються на вулиці, на публічному заході – нагадати про ст.307 ЦК України, в якій міститься презумпція згоди особи на фото, відео зйомку у публічному місці. 7. Максимально фіксувати все, що відбувається на відео, аудіо (це докази для майбутнього оскарження). 8. Не віддавати НІКОМУ будь-які носії інформації. Це приватна власність (редакції або журналіста)!

СПРАВА Ф. проти тижневика “ВГОРУ” та інших (рішення Суворовського районного суду м. Херсона від 18.11.2011) :

СПРАВА Ф. проти тижневика “ВГОРУ” та інших (рішення Суворовського районного суду м. Херсона від 18.11.2011) 1 липня 2010 року в тижневику “Вгору” на першій сторінці газети було опубліковано статтю “Маршрутки: нерв ный сервис» , поряд з якою розміщено фотографію, яка за змістом ілюструє дорожньо-транспортну пригоду з участю маршрутного таксі. На фото зображена позивачка, що не оспорювалось сторонами. В судовому засіданні свідки пояснили, що вони бачили, що відбувається фотозйомка, яка проводилась на вулиці.

СПРАВА Ф. проти тижневика “ВГОРУ” та інших (рішення Суворовського районного суду м. Херсона від 18.11.2011):

СПРАВА Ф. проти тижневика “ВГОРУ” та інших ( рішення Суворовського районного суду м. Херсона від 18.11.2011) “ На думку суду, оскільки в даному випадку фотозйомка проводилась відкрито на вулиці, з метою висвітлення ДТП , згода позивача на проведення вказаних дій не була обов'язковою, так як закон в даному випадку передбачає виключення і припускає наявність згоди учасників зйомки при даних обставинах. Також суд не може погодитися з твердженням позивача щодо незаконного, на думку позивача, розповсюдження зазначеної фотографії, оскільки як вже зазначалося на вказаному фотознімку ілюстрована дорожньо-транспортна пригода, а не безпосередньо особа позивача, і саме з метою висвітлення пригоди була розповсюджена ця фотографія, що випливає із змісту статті. Стороною не доведено суду, що вказана фотографія є художнім твором ”.

authorStream Live Help