durustluk cicegi ibrahim BAYKAN PPS

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

durustluk cicegi ibrahim BAYKAN PPS

Comments

Presentation Transcript

Slide1:

Dürüstlük Çiçeği ibaykan@gmail.com

Slide2:

Hikayeye göre , III ncü asırda Çin’in güney bölgesinden bir Prens, İmparatorluk tacını giyecektir , ancak geleneklere göre tacı giyebilmesi için evli olması gerekmektedir.

Slide3:

Bu nedenle, müstakbel eşini seçmek için, genç kızlar arasında bir yarışma düzenlenmesini ister .

Slide4:

Ertesi gün Prens, özel bir toplantıda tüm adayları kabul edeceğini ve onların arasında bir yarışma düzenleyeceğini ilan eder .

Slide5:

Sarayın eski bir çalışanı olan çok yaşlı bir kadın , bu merasimle ilgili hazırlıkları duyduğunda büyük bir üzüntüye kapılır , zira kızının da Prense karşı büyük bir hayranlık duyduğunu bilmektedir.

Slide6:

şaşırır Eve döndüğünde , duyduklarını kızına anlatır , ancak onun da bu yarışmaya katılmak istediğini duyunca şaşırır ve endişeli bir şekilde :

Slide7:

- Kızım, buna katılarak ne yapacağını sanıyorsun ? Sarayın tüm güzel ve zengin kızları orada toplanacaklardır . Bu fikri kafandan çıkart , üzülürsün, bu bir delilik der.

Slide8:

Genç kız : - hayır , canım annem, ben acı çekmem ve ayrıca deli de değilim , zira asla seçilmeyeceğimi biliyorum , ama bu benim için, biraz da olsa Prensin yakınında olmam için bir fırsat ve bu da beni mutlu edecek diye cevap verdi. .

Slide9:

Akşam olunca genç kız saraya gitti . Bütün güzel kızlar en şık elbiseleri ve pahalı mücevherleri ile oradadırlar ! Sonunda Prens, yarışma şeklini açıkladı :

Slide10:

Her birinize birer tohum vereceğim . Bana altı ay içinde en güzel çiçeği getiren , benim eşim ve Çin’in müstakbel imparatoriçesi olarak seçilmiş olacak dedi .

Slide11:

Prensin bu teklifi , geleneklerine çok bağlı olan halkın inanışlarıyla örtüşüyordu. Çünkü bir şeyi, alışkanlıkları, dostlukları vs. “ geliştirmek “ anlamına geliyordu .…

Slide12:

Zaman geçiyordu ve genç kız, bahçe işlerinden fazla anlamadığı için , kendisine verilmiş olan tohumu büyük bir sabır ve dikkatle takip ediyordu , zira biliyordu ki, eğer çiçeğin güzelliği sevgisi ile aynı seviyeye ulaşırsa, sonuç ne olursa olsun onu ilgilendirmeyecekti .

Slide13:

Üç ay kadar geçti, ama ortada bir şey yoktu . Genç kız her şeyi denedi, bildiği her şeyi uyguladı, ama tohumdan bir şey çıkmadı .

Slide14:

Günler ilerledikçe hayallerinden uzaklaştığını görüyor , ve sevgisi de gittikçe derinleşiyordu ….

Slide15:

Nihayet altı ay geçti ve hiçbir şey çıkmadı . Gayret ve çabalarından emin bir şekilde genç kız annesine , her şeye rağmen ön görülen tarihte , hiçbir şey beklememesine rağmen, sadece biraz daha Prensin yakınında bulunabilmek için toplantıya katılacağını söyledi .

Slide16:

Belirtilen günde , elinde boş çiçek vazosu ile oradaydı , diğer kızların ellerinde ise , çeşitli renk ve görüntülerde çok güzel çiçekler vardı .

Slide17:

Hayranlık içindeydi , böylesine güzel bir gösteriye hiç katılmamıştı . Nihayet beklenen an geldi ve Prens, büyük bir dikkat ve ihtiyatla tek tek kızların her birini inceledi .

Slide18:

Bir bir hepsini gözden geçirdikten sonra , sonucu açıkladı ve müstakbel eş olarak seçtiği güzel genç kızı işaret etti .

Slide19:

Hazır bulunanlar, hiç ummadıkları bir sonuçla karşılaşmaktan şaşkına dönmüşlerdi . Hiçbir çiçek yetiştirememiş olmasına rağmen yaşlı müstahdemin kızının seçilmesini anlayamamışlardı . Prens sakince :

Slide20:

- Sadece, ektiği çiçeği,yani dürüstlük çiçeğini beraberinde getiren imparatoriçe adayı olmaya layıktır , zira dağıtmış olduğum tohumların hepsi de verimsiz, yani çiçek vermeyecekti dedi .

Slide21:

Dürüstlük ; İşleyeni aydınlatan ve parlaklığını etrafına yayan, ışık iplikleriyle örülmüş bir çiçek gibidir .

Slide22:

Tercüme: İbrahim BAYKAN

authorStream Live Help