6th grade math Ratios 1

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

6th Grade math 6.RP.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

Comments

Presentation Transcript

6th Grade Math Ratios: 

6 th Grade Math Ratios Jessica Corriere & Robert Richards

This PowerPoint is a sample of the book, 6th Grade Math: 

This PowerPoint is a sample of the book, 6 th Grade Math

Demi has 6 erasers and 9 pencils. There is a ratio of erasers to pencils. Which of the answers below is correct? : 

Demi has 6 erasers and 9 pencils. There is a ratio of erasers to pencils. Which of the answers below is correct? 2:1 2:3 3:1 6:3

PowerPoint Presentation: 

How to solve, The problem is asking for the ratio of erasers to pencils. That can also be written as erasers per pencil or erasers : pencil or erasers/pencil, or erasers per pencil. The answer choices show the numbers with the : sign in between, 6:9 is not one of the choices. The first number, 6, is smaller than the second number, 9. All the choices that have the first number as being the larger than the second number are incorrect. The only choice that has the first number being smaller than the second number is choice b, but the numbers are not 6 and 9. Both the 6 and the 9 may be divided by 3. After dividing both 6 and 9 by three you are left with 2 and 3. Choice b has 2:3 as the answer, that is the correct choice

PowerPoint Presentation: 

Common Core Standard 6 th Grade 6 .RP.1 Understand the concept of a ratio and use ratio language to describe a ratio relationship between two quantities. For example, “The ratio of wings to beaks in the bird house at the zoo was 2:1, because for every 2 wings there was 1 beak.” “For every vote candidate A received, candidate C received nearly three votes.”

E-books only $2.99: 

E-books only $2.99 We have 4th and 6th grade eBooks available on; Amazon (Click Link) 6th grade eBook on Nook (click Link) 6th grade eBook on iBooks (click link)