vücudumuz bilmecesini çözelim VahideNurGüner

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM:

VÜCUDUMUZ BİLMECESİNİ ÇÖZELİM

BESİNLER VE DENGELİ BESLENME:

BESİNLER VE DENGELİ BESLENME

PowerPoint Presentation:

Besinleri Nasıl Elde Ederiz? Besinlerimizi bitkilerden ve hayvanlardan elde ederiz . Hayvansal Besinler Et,süt,yumurta Bitkisel Besinler Meyve ve sebzeler (Elma,armut,üzüm,muz,nar vb.) Tahıllar(Buğday,arpa,yulaf,mısır,pirinç) BaklagillerKuru fasulye,nohut,mercimek.bezelye ) Turunçgiller (Portakal,limon,mandalina,greyfurt )

PowerPoint Presentation:

Besin İçerikleri ve Görevleri Karbonhidratlar Proteinler Mineraller Yağlar Vitaminler Su

KARBONHİDRATLAR :

KARBONHİDRATLAR Hangi Besinlerde Bulunur? Temel maddelerimizdendir. Ekmek, makarna, pilav, süt, bal, meyve çeşitlerinde, tahıllarda, patates ve şeker kamışında bolca bulunur. Karbonhidrat , çeren maddelere tentürdiyot damlatıldığında rengi mavi olur . Vücudumuzda Ne İşe Yarar? Karbonhidratlar vücudumuza enerji sağlar.Meyve ve sebzelerde,kepekli

PROTEİNLER :

Proteinler Hangi Besinlerde Bulunur ? Et, süt, yumurta, yoğurt, balık, peynir gibi hayvansal besinlerde bolca bulunur. Bitkisel besinlerden tahıllar,baklagiller ve kuru yemişler protein bakımından zengindir. Vücudumuzda Ne İşe Yarar? Proteinler, büyüme ve gelişmeyi sağlar. Vücudumuzda oluşan yaraların iyileşmesini proteinler gerçekleştirir. Bu nedenle proteinler yapıcı ve onarıcı besinler olarak adlandırılır. Vücudumuzun mikroplara karşı direnci ve zekâmızın gelişmesi için de proteinlere ihtiyaç duyarız . Büyüme ve gelişme dönemindeki bebekler ve çocuklar yeterince protein almazlarsa büyümeleri yavaşlar ya da durabilir. PROTEİNLER

:

BUNLARI BİLİYOR MUSUNUZ? Büyüme ve gelişme döneminde yeterince protein alınmazsa büyüme yavaşlar, hatta durabilir.Proteinler zekamızın gelişiminde de çok etkili olur.

YAĞLAR :

YAĞLAR Hangi Besinlerde Bulunur? Bitkilerden ve hayvanlardan elde edilir.Zeytinyağı,mısır,yer fıstığı,susam ve soya bitkileri,yağ bakımından çok zengindir.Balık,süt,peynir,tereyağı,kaymak,et ve et ürünleri yağ bakımdan zengin hayvansal besinlerdir. Vücudumuzda Ne İşe Yarar? Vücudumuz, fazla enerji gerektiren işler için gerekli enerjiyi yağlardan sağlar. Yağlar, karbonhidratlardan daha fazla enerji içerir. Fazla yağ vücudumuzda depolanır. Çok yağ ve karbonhidrat tükettiğimizde şişmanlık sorunu yaşarız.

PowerPoint Presentation:

VİTAMİNLER

:

A Vitamini —► Havuç, kereviz, domates, taze fasulye, fıstık, avakado , baklagiller, mantar, yumurta, süt, buğday ve cevizde bulunur. Eksikliğinde gece körlüğü, deride kuruma ve pullanma görülür. Kemik ve diş gelişimine katkıda bulunur.

PowerPoint Presentation:

B Vitamini —► Süt ve süt ürünlerinde, kırmızı et, yumurta ve birçok sebzede bulunur. Tahıl ve tahıllardan elde edilen ürünlerde de B vitamini bulunur. B vitaminleri eksikliğinde kansızlık, yorgunluk, deride yaralar gibi rahatsızlıklar oluşur.

PowerPoint Presentation:

C Vitamini —► Turunçgiller, çilek, kuşburrnu , böğürtlen, domates, maydanoz, lahana, patates ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Diş ve diş eti sağlığı için gereklidir. Vücudu mikroplara karşı korur.

PowerPoint Presentation:

D Vitamini —► Süt, yumurta, tereyağı, balık ve balık yağı, peynir ve sebzelerde bulunur. Kalsiyum ve fosforun emilmesini ve kemiklerde depolanmasını sağlar. D vitamininin ön maddesi besinlerden alınır, güneş ışınları ile D vitamini oluşur. Ancak balık yağıyla doğrudan alabiliriz.

PowerPoint Presentation:

E Vitamini —► Kırmızı et, süt ve süt ürünleri, yumurta, tahıl ve tahıl ürünlerinde bulunur. Eksikliğinde kısırlık, karaciğer, kalp ve damar hastalıkları görülür.

PowerPoint Presentation:

K Vitamini —► Kırmızı et, pirinç, karaciğer, mısır, domates, yeşil sebzeler, muz, şeftali ve çilekte bulunur. Kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitamini eksikliğinde kan pıhtılaşmaz. Yaralanmalarda çok kan kaybedilebilir. Vitaminler, vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar. Vücudun direncini artırarak hastalıklardan korur. Ayrıca vitaminler büyüme, gelişme ve üremede önemli rol oynar.

PowerPoint Presentation:

SU Canlılar susuz yaşayamaz.Yemek yemeden 2 hafta yaşayabiliriz ama susuz birkaç gün yaşayabiliriz. Vücudumuzun yaklaşık %70’i sudur. Meyve ve sebzeleri yiyerek,su içerek vücudun su ihtiyacını karşılarız. Yazın terleyerek su kaybettiğimiz için daha çok su içeriz. Su da vitaminler gibi vücudumuzda düzenleyici olarak görev yaparlar.

MİNERALLER  :

Mineraller , vücudumuza yediğimiz yiyecekler ve içeceklerle girer. Vücudumuzda düzenleyici olarak görev yapar. MİNERALLER

PowerPoint Presentation:

Besinlerin Vücudumuzdaki Görevleri

NASIL BESLENMELİYİZ? :

Yaşamımızı sağlıklı bir biçimde sürdürebilmemiz için dengeli ve sağlıklı beslenmeliyiz. Sağlıklı ve dengeli beslenebilmek için de vücudumuz için gerekli olan tüm maddeleri almalıyız. Enerji veren, yapıcı - onarıcı ve düzenleyici besinlerden belli miktarda yemeliyiz NASIL BESLENMELİYİZ?

PowerPoint Presentation:

Dengeli beslenen birinin günlük menüsü aşağıdaki gibi olabilir

PowerPoint Presentation:

Hazır Gıdaları Satın Alırken Nelere Dikkat Edelim? Paket üzerinde bulunan gıda içerikleri ile ilgili bölümü okumalıyız. Paketin üzerindeki son kullanma tarihine bakmalıyız. Ürün üzerinde Tarım Bakanlığının İzni olup olmadığına bakmalıyız Ürünün kalitesini gösteren Türk Standartları Enstitüsünün İşaretinin olup olmadığına bakmalıyız.

PowerPoint Presentation:

Besinlerin Sindirimi

Besinler Vücudumuzda Nasıl Taşınır ?  Büyüyebilmek ve vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlayacak enerjiyi üretebilmek için besleniriz. Enerji vücudumuzun her yerinde üretilir: Parmak uçlarımızdan kafamıza kadar... Bu nedenle besinlerin vücudumuzun her yerine taşınması gerekir.Besin, kan aracılığı ile vücudumuzun her noktasına ulaşır. Besinlerin kana karışabilmesi için çok küçük parçalara ayrılması gerekir.Bu işle görevli organlar, besinleri çeşitli işlemlerden geçirerek kana karışabilecek hâle getirir.Sindirim Karbonhidrat, yağ ve protein gibi besinlerin kana karışabilecek hâle gelmesine sindirim denir. Bu işi sindirimde görevli yapı ve organlar gerçekleştirir.Sindirimi doğrudan gerçekleştiren organlar sindirim kanalı adı altında incelenir.Diğerleri ise sindirime yardımcı organlar olarak adlandırılır:

Besinler Vücudumuzda Nasıl Taşınır ? Büyüyebilmek ve vücudumuzun sağlıklı çalışmasını sağlayacak enerjiyi üretebilmek için besleniriz. Enerji vücudumuzun her yerinde üretilir: Parmak uçlarımızdan kafamıza kadar... Bu nedenle besinlerin vücudumuzun her yerine taşınması gerekir.Besin, kan aracılığı ile vücudumuzun her noktasına ulaşır . Besinlerin kana karışabilmesi için çok küçük parçalara ayrılması gerekir.Bu işle görevli organlar, besinleri çeşitli işlemlerden geçirerek kana karışabilecek hâle getirir. Sindirim Karbonhidrat, yağ ve protein gibi besinlerin kana karışabilecek hâle gelmesine sindirim denir. Bu işi sindirimde görevli yapı ve organlar gerçekleştirir.Sindirimi doğrudan gerçekleştiren organlar sindirim kanalı adı altında incelenir.Diğerleri ise sindirime yardımcı organlar olarak adlandırılır

Sindirimde yer alan yapı ve organları görerek işlevlerini öğrenelim. :

Sindirimde yer alan yapı ve organları görerek işlevlerini öğrenelim.

Sindirime Yardımcı Organlar Karaciğer ve pankreas sindirici enzimlerle besinlerin sindirimine yardımcı olur. Bu organlar salgılarını ince bağırsağa boşaltarak besinlerin emilimini sağlar.   Sindirim Yapı ve Organlarının Sağlığı  Mide rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarını önlemek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeliyiz. •Sigara ve alkol kullanmamak •Çok acı ve çok ekşi yememek •Çok soğuk ya da çok sıcak yeme ve içmeden sakınmak •Besinleri iyice temizlemek, bayat yiyecekler yememek •Asitli içecekler içmemek  :

Sindirime Yardımcı Organlar Karaciğer ve pankreas sindirici enzimlerle besinlerin sindirimine yardımcı olur. Bu organlar salgılarını ince bağırsağa boşaltarak besinlerin emilimini sağlar. Sindirim Yapı ve Organlarının Sağlığı Mide rahatsızlıkları ve sindirim bozukluklarını önlemek için aşağıdaki hususlara dikkat etmeliyiz. •Sigara ve alkol kullanmamak •Çok acı ve çok ekşi yememek •Çok soğuk ya da çok sıcak yeme ve içmeden sakınmak •Besinleri iyice temizlemek, bayat yiyecekler yememek •Asitli içecekler içmemek

DİŞLER VE GÖREVLERİ :

DİŞLER VE GÖREVLERİ KESİCİ DİŞLER: Biz kesici dişleriz besinleri koparmaya yararız, alt ve üst çenede dörder taneyiz. KÖPEK DİŞLERİ: Biz köpek dişleriyiz besinleri parçalamaya yararız, alt ve üst çenede ikişer taneyiz. AZI DİŞLERİ: Biz küçük ve büyük azı dişleriyiz besinleri ezmeye ve öğütmeye yararız, toplam on altı taneyiz. 18-20 YAŞ DİŞLERİ: Biz de besinleri ezmeye ve öğütmeye yararız, altta ve üstte ikişer taneyiz. Bize akıl dişleri de derler.

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız? :

Dişlerimizi Nasıl Fırçalamalıyız?

ARA DEĞERLENDİRME:

ARA DEĞERLENDİRME 1 ) Sindirimde görevli yapı ve organlar ……………. tanedir. 2) Sindirim …………… ile başlar. 3) Ağızda öğütülen yiyecekler dil tarafından ………................ …. İtilir. 4) Besinler …………. toplanır. 5) Mide kasılıp gevşeme hareketleri ile besinleri ………….. saat çalkalar. 6) ……………………. yutaktan mideye kadar uzanır. 7) Besinler ………………. …….. kana geçebilecek duruma gelir. 8) Sindirim ………………………. ile son bulur. 9) Dişler besinleri ………………. , ………………. ..ve …..……………… . 10) Dişler ;………………, ………….. ve …………… dişler diye 3 e ayrılır. 11) Azı dişler ; …………….. ve ……………… olmak üzere ikiye ayrılır. 6 ağız yemek borusuna 3-4 midede Yemek borusu ince bağırsakta kalın bağırsak koparır parçalar ezer köpek kesici azı küçük azı büyük azı

PowerPoint Presentation:

BOŞALTIM SİSTEMİ

Boşaltım Sistemi Organları:

Boşaltım Sistemi Organları Böbrek İdrar Borusu (Üreter) Üretra Böbrek İdrar Kesesi İdrar Borusu (Üreter) tıklayınız

:

BÖBREK Vücudumuzda omurganın iki yanında bel hizasında iki adet böbrek bulunur.Kanı süzer,zararlı maddelerden arındırır.

Böbreklerin Vücudumuzdaki Yeri:

Böbreklerin Vücudumuzdaki Yeri Böbreklerimiz ; belimizde,karın boşluğunun arka iki yanına karşılıklı olarak yerleşmiştir. Sol Böbrek Sağ Böbrek

İDRAR BORUSU(ÜRETER):

İDRAR BORUSU(ÜRETER) İdrarı böbrekten idrar kesesine taşır.

İDRAR KESESİ:

İDRAR KESESİ Böbreklerden gelen idrar burada toplanır.İdrar kesesi yaklaşık 600 mL idrar toplayabilir.

PowerPoint Presentation:

Üretra İdrarın dışarı atıldığı yerdir.

PowerPoint Presentation:

Boşaltım sistemi organlarının sağlığı için: Yeteri kadar su içeriz. Dengeli beslenmeye,besinlerin ve suyun temizliğine dikkat ederiz. Alkollü içecekler,biberli ve kızarmış yiyeceklerden kaçınırız. Ayaklarımızı üşütmemeye dikkat ederiz. Deri ve vücut temizliği için sık sık banyo yaparız. Böbrek ve idrar yolu rahatsızlığında doktora başvururuz. BOŞALTIM SİSTEMİ ORGANLARININ SAĞLIĞI

BOŞALTIMA YARDIMCI ORGANLAR:

BOŞALTIMA YARDIMCI ORGANLAR 1- Akciğer 2- Deri 3- Sindirim Kanalı

Akciğerler solunum yoluyla kirli havayı boşaltır.:

Akciğerler solunum yoluyla kirli havayı boşaltır.

PowerPoint Presentation:

Deri terleme ile boşaltım yapar.

SİNDİRİM KANALI:

SİNDİRİM KANALI Besinlerin sindirilmesini sağlar.

SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER  :

SAĞLIĞA ZARARLI MADDELER SİGARA Sigara ve alkol bağımlılığa neden olan alışkanlıklardır, insanlar, sigara ve alkol kullanmaya alıştıklarında bunlardan kurtulmakta oldukça zorlanırlar. tıklayınız

PowerPoint Presentation:

Alkolün Zararları Alkol, vücudumuzda alkol sorununa neden olur. Çok alkol alan insanlar, yürümede ve konuşmada zorluk çekerler. Alkollü insanlar kendilerini kontrol edemedikleri için davranışlarıyla çevrelerini rahatsız ederler. Alkollü araç kullanan sürücüler, trafik kazalarına ve kazalar sonucunda insanların yaralanmasına ya da ölümüne neden olurlar. Sürekli alkol kullanan insanların karaciğer, mide, bağırsakları kalp, beyin ve sinirleri zarar görür. Alkol de sigara gibi bağımlılık yapar. Alkol bağımlılığı bir hastalıktır. Kurtulmak için tedavi görmek gerekir. Alkol kullanımı aile ve ülke ekonomisine de zarar verir.

Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?:

Sağlığımızı korumak için, Sigara ve alkol kullanmamalıyız. Sigara içilen ortamlardan uzak durmalıyız. Düzenli spor yapmalıyız. Spor, vücudumuzun dayanıklılığını artırır. Böylece sağlıklı ve dinç kalırız. Sağlıklı Yaşam İçin Neler Yapmalıyız?

PowerPoint Presentation:

DEĞERLENDİRME ZAMANI

1) Canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için neye ihtiyaç duyarlar? :

a)Uykuya b)Gezmeye c)Dinlenmeye d)Enerjiye 1) Canlılar yaşamsal faaliyetlerini devam ettirebilmek için neye ihtiyaç duyarlar?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

2) Canlılar yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan enerjiyi nereden karşılarlar? :

a)Besinlerden b)Marketten c)Sebzelerden d)Hayvanlardan 2) Canlılar yaşamsal faaliyetleri için gerekli olan enerjiyi nereden karşılarlar?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

3) Aşağıdakilerden hangisi canlıların ortak özelliklerinden biri değildir? :

a)Soluk alıp vermek b)Boşaltım yapmak c)Uyaranlara tepkide bulunmak d)Dinlenmek 3) Aşağıdakilerden hangisi canlıların ortak özelliklerinden biri değildir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

4)Proteinler vücudumuzun en önemli besin maddelerindendir. Vücutta ………………….olarak görev yaparlar. :

Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? a)Enerji verici b)Düzenleyici c)Yapıcı ve onarıcı d)Besleyici 4)Proteinler vücudumuzun en önemli besin maddelerindendir. Vücutta ………………….olarak görev yaparlar.

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

5)Vücudumuz için gerekli olan enerji ilk olarak karbonhidratlardan sağlanır. Ancak vücut zor ve yorucu işler yaptığında karbonhidratlar yeterli ol maz. İşte bu sırada vücut enerji elde etmek için ………………………. kullanır. :

Yukarıda boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisi gelmelidir? a)Yağlar b)Mineraller c)Proteinler d)Vitaminler 5)Vücudumuz için gerekli olan enerji ilk olarak karbonhidratlardan sağlanır. Ancak vücut zor ve yorucu işler yaptığında karbonhidratlar yeterli ol maz . İşte bu sırada vücut enerji elde etmek için ………………………. kullanır.

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

6)  Aşağıdaki besinlerden hangisinde protein diğer besinlere oranla daha az bulunur? :

a)Süt b)Balık c)Yumurta d)Ekmek 6)  Aşağıdaki besinlerden hangisinde protein diğer besinlere oranla daha az bulunur?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

7)Yediklerimizin ağızda başlayıp kalın bağırsakta son bulan yolculuğuna ……… denir. Boş bırakılan yere aşağıdakilerden  hangisi gelmelidir? :

A) Boşaltım B) Sindirim C)Dolaşım D) Solunum 7)Yediklerimizin ağızda başlayıp kalın bağırsakta son bulan yolculuğuna ……… denir. Boş bırakılan yere aşağıdaki lerden hangisi gelmelidir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

8)Besinleri içeriklerine göre kaç grupta toplayabiliriz? :

a)3 b)4 c)5 d)6 8)Besinleri içeriklerine göre kaç grupta toplayabiliriz?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

9)....................... vücudumuzdaki fazla suyu idrara dönüştürür. Boş bırakılan yere aşağıdakilerden hangisigelmelidir?  :

A) Mide B) Kalın bağırsak C) Böbrek D) Pankreas 9)....................... vücudumuzdaki fazla suyu idrara dönüştürür. Boş bırakılan yere aşağıdaki lerden hangisi gelmelidir ?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

10)Canlılar ihtiyaçları olan enerjiyi nereden karşılarlar? :

a)Sebzelerden b)Meyvelerden c)Besinlerden d)Marketten 10)Canlılar ihtiyaçları olan enerjiyi nereden karşılarlar?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

11)Aşağıdaki besinlerden hangisi hayvansal kaynaklı değildir? :

a)Et b)Fasulye c)Yumurta d)Yoğurt 11)Aşağıdaki besinlerden hangisi hayvansal kaynaklı değildir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

12)Besinleri içeriklerine göre gruplandırdığımızda aşağıdakilerden hangisi bu grubun dışında kalır? :

a)Karbonhidratlar b)Proteinler c)Sebzeler d) Yağlar 12)Besinleri içeriklerine göre gruplandırdığımızda aşağıdakilerden hangisi bu grubun dışında kalır?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

13)Aşağıdakilerden hangisi hayvansal kaynaklı bir besindir?:

a)Patlıcan b)Domates c)Süt d)Biber 13)Aşağıdakilerden hangisi hayvansal kaynaklı bir besindir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

14)Besinlerin emilerek,kana karışır hale gelmesini sağlayan organ hangisidir? :

A) Mide B) Kalın bağırsak C) Yemek Borusu D) İnce Bağırsak 14)Besinlerin emilerek,kana karışır hale gelmesini sağlayan organ hangisi dir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

15)Sigarada bağımlılık yapan maddeaşağıdakilerden hangisidir?:

A) Lügol B) Nikotin C) Katran D) Tütün 15)Sigarada bağımlılık yapan madde aşağıdaki lerden hangisi dir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

16)İdrarı böbreklerden idrar kesesine taşıyan yapı aşağıdakilerden hangisidir?:

A) Üreter B) Üretra C) Anüs D) Kalın bağırsak 16)İdrarı böbreklerden idrar kesesine taşıyan yapı aşağıdaki lerden hangisi dir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

17)Turunçgiller,domates,çilek,maydanozda bulunan vitamin çeşidi hangisidir?:

A) A vitamini B) B vitamini C) C vitamini D) D vitamini 17)Turunçgiller,domates,çilek,maydanozda bulunan vitamin çeşidi hangisi dir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

18) Aşağıdakilerden hangisi yanlıştır? :

A) Su ve mineraller yediğimiz içtiğimiz tüm gıdalarda bulunur B) Vitaminler düzenleyicidir,bizi hastalıklardan korur C) Karbonhidratlar enerji verici görev üstlenmezler. D) Proteinler büyüme ve gelişmeyi sağlar 18) Aşağıdaki lerden hangisi yanlış tır?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

19)Aşağıdakilerden hangisi sindirime yardımcı yapı ve organlardan  biri değildir? :

A) Mide B) İncebağırsak C) Dil D) Akciğer 19)Aşağıdaki lerden hangisi sindirime yardımcı yapı ve organlardan biri değildir ?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

20)Kanı süzerek zararlı maddeleri temizleyen organımız hangisidir?:

A) Akciğer B) Kalın bağırsak C) Üreter D) Böbrekler 20)Kanı süzerek zararlı maddeleri temizleyen organımız hangisi dir?

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP:

TEBRİKLER DOĞRU CEVAP 

KAYNAKÇA :

http://www. youtube .com/ watch ?v=fT5iui8ND4c http://testimiz.com/4. sinif / vucudumuzbilmece inicozelim2.html http://www.testimiz.com/5. sinif / vucudumuzbil mecesinicozelim1.html KAYNAKÇA

authorStream Live Help