ışık ve ses

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

IŞIK VE SES:

IŞIK VE SES GİZEM KARAYILAN

:

Farklı aynalarda farklı görünebilirsiniz desem bana inanır mıydınız ??? H iç boş bir arazide dağlara karşı bağırdığınızda sesinizi tekrar duydunuz mu??

Konu Başlıkları:

Konu Başlıkları Hızlı geçiş için başlıklara tıklayın

IŞIK:

IŞIK Karanlıkta gözlerimiz açık olsa da neden göremeyiz ? Görme olayının gerçekleşmesi için göze ışık gelmesi şarttır. Gündüzleri Güneş'in ışığı sayesinde, geceleri de lambalar veya ay ışığı ile görürüz. Cisimleri görmemizi sağlayan bu maddeler ışık kaynağıdır .

Işık Kaynaklarını Sınıflandırabilir Misiniz???:

Işık Kaynaklarını Sınıflandırabilir Misiniz??? S okak lambası, yıldızlar, güneş, ay, ateş böceği ışık kaynaklarındandır . Güneş, ateş böceği, yıldız gibi kaynaklar ışıklarını kendiliğinden yayabildiği için doğal ışık kaynaklarıdır . Ay, sokak lambası gibi kaynaklar ise ışığı kendiliğinden yayamadıkları için yapay ışık kaynaklarıdır.

Resimdeki pembe çaydanlığın kendisi ile gölgesinin şekli neden aynıdır dersiniz? :

Resimdeki pembe çaydanlığın kendisi ile gölgesinin şekli neden aynıdır dersiniz? Bu , ışığın izlediği yol ile ilgilidir. Işık doğrusal bir yolda ilerlerken üç adım ileri sonra sağa döneyim diyemez . I şığın izlediği yolu basit bir deney ile gözlemleyebiliriz.

Deney: Işığa yol açalım!:

Deney: Işığa yol açalım! Malzemeler: Yapılışı: 1) Üç mukavvada da çivi yardımıyla delikler açın. 2) Mukavvaların dik durmasını sağlayarak sırayla dizin. 3) Mumu mukavvaların önüne koyun. 4) Şimdi son mukavvanın deliğinden bakarak ışığı görmeye çalışın. 3 adet mukavva 1 adet çivi 1 adet mum

Bir mumu yakıp önüne cam ve karton levha koyarak kıyaslama yapalım:

Bir mumu yakıp önüne cam ve karton levha koyarak kıyaslama yapalım Karton levha ışığı geçirmezken camın ışığı geçirdiğini görürüz. Böyle ışığı geçiren maddelere saydam , geçirmeyenlere ise opak maddeler denir .

PowerPoint Presentation:

saydam madde yarı saydam madde Buzlu cam da normal cam da ışığı geçirir. Ancak ikisinden geçen ışığın da aynı netlikte olduğu söylenemez. Cam saydam maddelere örnek verilebilirken, buzlu cam gibi ışığın bir kısmını geçirip bir kısmını yansıtanlara yarı saydam maddeler denir.

Cisimleri Nasıl Görürüz?:

Cisimleri Nasıl Görürüz? Cismi görebilmemiz için ışığın ona çarpıp geri yansıması gerekiyor. Yani cisimleri ışığın cisme çarpıp gözümüze yansıması sayesinde görürüz. Bebeğin arabayı görebilmesi için ışığın arabaya çarpması gerekmektedir.

Düzgün ve Dağınık Yansıma:

Düzgün ve Dağınık Yansıma Işınların düştüğü yüzey pürüzsüz ise ışınlar belli bir yönde yansırlar. Buna düzgün yansıma denir. Işınların geldiği yüzey pürüzlü ise ışınlar değişik yönlerde yansırlar. Buna dağınık yansıma denir.

Pürüzsüz Bir Göl Düşünün..:

Pürüzsüz Bir Göl Düşünün.. P ürüzlü yüzeyde yansıma dağınık olacağı için cisim mat görünür. Pürüzsüz yüzeyde yansıma düzgün olacağı için cisim parlak görünür. Hafif bir rüzgar ile gölde dalgalanma oluşunca ağaçların yansımalarında da sarsıntılar oluşur. Suda dalgalanmalar oldukça yüzey pürüzlenmiş olacağı için gelen ışınlar dağınık yansır.

PowerPoint Presentation:

Resimdeki arabaları inceleyiniz. Hangi resimdeki araba daha parlaktır? Işık hangi araba üzerinde dağınık yansımıştır? (Cevapları resimlerin numaralarına tıklayarak kontrol edebilirsiniz.) 1 numaralı araba daha parlaktır. Çünkü ışık düzgün yansımaktadır. 2 numaralı araç üzerinden ışık dağınık yansır. Görünümü mattır.

Işık Aynaya Gelince.. :

Işık Aynaya Gelince.. Işık düz aynaya geldiği zaman tüm yüzeylerde olduğu gibi yansıma gerçekleşir. Bu yansıma sonucu ise görüntü oluşur. Oluşan görüntü evimizde bulunan aynalarda gözlem edebileceğimiz bir görüntüdür . Karikatüre tıklayın ve düz aynalarda gerçekleşen yansıma kurallarına göre oluşabilecek görüntü ile ilgili keyifli bir oyun oynayın!

Düz aynalarda oluşan görüntünün özellikleri;:

Düz aynalarda oluşan görüntünün özellikleri; Aynaya uzaklığı ile cismin aynaya uzaklığı birbirine eşittir . Cismin boyu görüntünün boyuna eşittir . Ayna cismin simetriğini gösterir .

Ambulansların üzerindeki yazının neden ters olduğunu hiç düşündünüz mü???:

Ambulansların üzerindeki yazının neden ters olduğunu hiç düşündünüz mü ??? Bu düz aynaların cismin simetriğini göstermesi ile ilgilidir. Öndeki arabanın şoförü dikiz aynasından arkadaki ambulans yazısını bu sayede hızlıca , düz bir şekilde okuyabilir .

Düz aynaların farklı alanlardaki kullanımları: Periskop:

Düz aynaların farklı alanlardaki kullanımları: Periskop Bu alet sayesinde deniz altından hiç çıkmadan su yüzeyi gözlemlenebilir . Periskop bunu yapısında bulunan iki düz ayna ile ışığı yansıtarak sağlar Periskobun mekanizması

Düz Ayna Bükülürse :

Düz Ayna Bükülürse Düz aynanın içe doğru büküldüğünü düşünürsek ayna çukur bir görüntüye sahip olacaktır. Bu tip aynalara çukur ayna denilmektedir. Tam tersi düz bir aynanın dışa doğru büküldüğü düşünülürse ayna tümsek şeklini alacaktır. Bu tip aynalara ise tümsek ayna denir.

Küçük bir öykü için tıklayın..:

Küçük bir öykü için tıklayın.. Yorucu bir günün ardından otobüse binen ali, arka koltukta boş bir yere oturmuştu. Basketbol maçı sonrasında çok yorulan Ali oturduğu koltukta uyuyakalmıştı. Otobüs şoförünün sesiyle uyanan Ali otobüste tek kaldığını ve hala son durağa gelmediklerini fark etti. Nasıl olmuştu da Şoför Ali’yi otobüsün en arkasından görmüştü? Şoförün yanındaki kapıdan inen Ali inerken merakına yenilip beni nasıl gördünüz diye sordu. ‘Aynadan’ cevabını alan Ali çok şaşırdı çünkü bu ayna evdeki aynalarına hiç benzemiyor koca otobüsü minicik bir şekilde gösteriyordu. Ali hemen eve gidip araştırma yapmalıydı.

Hangisi Ali’nin Aynası??:

Hangisi Ali’nin Aynası?? Ali’nin bindiği otobüsün aynası tüm otobüsü gösterdiğine göre görüntüleri küçültüp hepsini göstermiş olmalıdır. Bu tip aynalar tümsek aynalardır . YANLIŞ CEVAP! YANLIŞ CEVAP!

Çukur Ayna’yı İnceleyelim:

Çukur Ayna’yı İnceleyelim Çukur ayna tüm alanın görüntüsünü almak yerine cismin bir bölgesini detaylı bir şekilde gösterir. Çukur aynada görüntü yakındayken düz ve büyüktür. Ancak uzaklaştıktan sonra ters olur ve küçülür. i nceleyiniz..

Odak Noktası (f):

Odak Noktası (f) Görüntüdeki değişim belli bir noktadan sonra gerçekleşir. Bu nokta odak noktası olarak adlandırılmaktadır. Odak noktası ışınların toplandığı noktadır. Odak noktası ‘f’ ile gösterilir. Işık odakta o kadar çok toplanır ki bu ısı enerjisine dönüşür. Nasıl mı? Tıklayın ve görün!

Bir tabloda toplayacak olursak..:

Bir tabloda toplayacak olursak..

Kullanım Alanları..:

Kullanım Alanları.. Öğrendiğimiz bu üç tip aynanın hayatımızın nerelerinde kullanıldığını merak etmiş olmalısınız. Bir tabloda inceleyelim .

Çukur Ayna İle İllüzyon:

Çukur Ayna İ le İ llüzyon İzleyin ve görün!

Ses :

Ses Katı, sıvı ve gaz halindeki maddelerin oluşturduğu maddesel ortamlarda dalga şeklinde yayılabilen enerji türüne ses denir. Tepsiye vurduğumuzda tepsinin titreştiğini hissederiz. Çünkü ses, titreşimlerden oluşan bir enerji türüdür.

Diyapozon:

Diyapozon Yanda gördüğünüz titreştirilince ana seslerden birini vermek üzere yapılan bir alet olan diyapozondur . Seslerdeki incelikleri kulakları ile hassas olarak ayırt edebilenler diyapazonun sesini dinleyerek telli müzik âletlerini kolayca ayarlayabilirler Çünkü diyapozonun ucuna vurulduğu zaman çıkan ses hep aynı notayı çıkarır.

Sesin Yayılması:

Sesin Yayılması Dışarıda çalan korna sesini evin içindeyken duyabiliyoruz. Sesin maddesel ortamlardaki bu hareketine sesin yayılması denir. Ses en iyi katı ortamda yayılır çünkü katı maddelerin molekülleri birbirlerine çok yakındır . Bunu güzel bir etkinlikle g özlemleyebilmek için r esme tıklayın.

Ses De Yansır Mı?:

Ses D e Yansır M ı ? Bir odada oluşturulan sesin duyulma şiddeti odanın boş ya da dolu olmasına göre değişir. Boş odada oluşturulan ses, içinde eşyalar bulunan odadakine göre daha şiddetli duyulur . Nedir bunun sebebi?? Bunun sebebi odanın duvarlarına çarpan ses dalgalarının büyük bir kısmının yansımaya uğramasıdır.

Yankı :

Yankı Yüksek binaların bulunduğu bir alanda bağırdığınızda sesinizi tekrar duyarsınız. Bu olayın adı ‘ yankı’dır . Ses dalgalarının sert bir yüzeye çarpıp yansıyarak tekrar duyulması durumudur .

PowerPoint Presentation:

Resimde gördüğünüz hayvanlar avlarının yerlerini sesin yansıma özelliğinden yararlanarak tespit eder.

PowerPoint Presentation:

Kedi ve köpekler bizim duymadığımız sesleri duyduklarından bazı kopek bakıcıları bizim duymadığımız sesleri üreten düdükler kullanarak hayvanları eğitirler . Bu düdüklerin sesleri insanlar tarafından duyulmadığından rahatsızlık vermez.

PowerPoint Presentation:

Sonar, ultrason, radar gibi aletler duyulamayacak kadar yüksek ses dalgaları yaymakta ve çarptıkları maddelerle ilgili bilgiler geri getirmektedirler. Ancak bu ses dalgaları insanların duyabileceğinden çok daha yüksektir.

Değerlendirme soruları:

Değerlendirme soruları Ezgi ile düzlem ayna arasında 6m mesafe bulunmaktadır. Ezgi ok yönünde 2 m yürüyerek duruyor. Buna göre Ezgi’nin görüntüsüne uzaklığı kaç m olur? A ) 2 m B) 4 m C) 6 m D) 8 m 1)

PowerPoint Presentation:

2) Öğrenci bu deneyde hangi soruya cevap aramaktadır? A) Havasız ortamda saat çalışır mı? B) Cam yüzeyler sesi geçirir mi? C) Ses havasız ortamda yayılır mı? D) Ses kapalı ortamda yayılır mı?

PowerPoint Presentation:

3) Aşağıdakilerden hangisinde ışık ışınlarının yansıması yanlış çizilmiştir? A) B) C) D)

PowerPoint Presentation:

4) 1. Altın 2. Zeytinyağı 3. Hava Yukarıda verilen ortamlarda sesin yayılma hızları arasındaki ilişki nasıldır? A) 3>2>1 B) 2>1>3 C) 3>1>2 D) 1>2>3

PowerPoint Presentation:

5) Ender yandaki şekilde 1 nolu cismin arkasındaki ördeği bulanık görürken 2 nolu cismin arkasındaki ördeği görememektedir. Buna göre 1 ve 2 nolu cisimler hangileri olabilir? 1 2 A) Cam Plastik B ) Buzlu Cam Tahta C) Plastik Buzlu Cam D) Alüminyum Cam

PowerPoint Presentation:

Yukarıdaki resimde gördüğünüz a yna çeşidi hakkında bilgi veriniz.

Kaynaklar :

Kaynaklar http ://www.fenci.gen.tr 09/04/2012 http://www.fenokulu.net/09/04/2012 http://www.hayatimizfen.com/?Syf=26&Syz=1276 09/04/2012 Tudem Yayınları, 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Kitabı (2008), Işık ve Ses. İZMİR: Alsancak Güvender Yayınları, 6. Sınıf Fen ve Teknoloji Kitabı (2011), Işık ve Ses. İSTANBUL: Mahmutbey

authorStream Live Help