sigara

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

SİGARANIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ : 

SİGARANIN ZARARLARI VE BIRAKMA YÖNTEMLERİ Dr.Murat KÖNEŞ

Slide 3: 

Nikotin bağımlılığı tıpkı esrar, eroin, kokain ve alkol bağımlılığı gibi zihni ve ruh halini değişikliğe uğratır.

Slide 4: 

Nikotin beyine dopamin adlı bir kimyasal madde salgılatır. Dopamin içiciye haz verir. Konsantrasyonu arttırır, tepki süresini hızlandırır, enerji düzeyini yükseltir Kişi aynı hazzı bir kere daha yaşamak için tekrar sigara içer. Beyin bir süre sonra nikotine karşı tolerans kazanır, yani aynı etkinin elde edilebilmesi için nikotin miktarının arttırılması gerekir.

Slide 5: 

Nikotin kesildiğinde dopamin salgısı durur. Kişide depresif bir ruh hali meydana gelir. Sigara bırakıldıktan sonra dopamin salgısının normale dönmesi için belli bir süreye ihtiyaç vardır. Bu süre kişiden kişiye değişir, ama ortalama olarak 3 aydır.

Slide 6: 

Bu resimde sigara içmeyen birinin kan damarının kesiti görülmektedir. Damarın iç cidarı teflon kadar kaygan bir tabakayla kaplıdır Tütün dumanındaki Karbon monoksit bu tabakayı tahrip etmekte, böylece bu tabaka yapışkanlı bir hal almaktadır.

Slide 7: 

Kan pıhtısıyla tıkanmış bir damar kesiti

Slide 8: 

Bu resimde sigara içmeyen birinin aort damarı görülmektedir. Burada damar çok düzgündür.

Slide 9: 

Bu resimde ise sigara içen birinin aortu görülmektedir. Aortun yapısı oldukça bozulmuş, orta kesimde bir tıkanma meydana gelmiştir.

Slide 10: 

Sigara içildiğinde böbrek üstü bezleri ‘adrenalin’ salgılar.. Kalp atışı dakikada 20-30 atış artar. Kalp hızlı çalıştığı için daha fazla oksijene ihtiyaç duyar, ancak tütün dumanıyla birlikte vücuda giren karbon monoksit kandaki oksijeni kovar, dolayısıyla kalbe oksijen yerine karbon monoksit gider.

Slide 11: 

Beyne giden arterler çok incedir. Bu arterler tütün dumanındaki karbon monoksit tarafından sürekli tahrip edilmekte ve hızla tıkanmaktadır.

Slide 12: 

Bu resimde sigara içmeyen birinin akciğeri görülmektedir. Görünen siyah lekeler, egzost gazlarından ve sanayi bacalarından kaynaklanan karbon monoksit birikintileridir.

Slide 13: 

Bu resimde ise sigara içen birinin akciğeri görülmektedir. Akciğerin tamamen kararmasının sebebi, tütün dumanındaki Katrandır. Resimdeki beyaz leke kanserli bölgedir.

Slide 14: 

Akciğer kanseri ameliyatı olmuş altmış yaşlarındaki bir kişi

Slide 15: 

Sigara içmenin sonuçlarından biri de amfizemdir. Yukarıdaki resimde 60 yaşında amfizemli bir bayan görülmektedir. Tütün dumanındaki katran akciğerlerdeki hava keseciklerini patlatır ve bunun sonucunda akciğerler esnekliğini kaybeder. Amfizemli biri nefes alabilir, ancak nefesini dışarı veremez. Sigara içen her 10 kişiden 9’unda amfizem başlangıcı vardır.

Slide 16: 

Günde bir paket sigara içen birinin vücudunda 3 ayda bu miktarda katran birikir.

Slide 17: 

Bu katran laboratuar ortamında farelerin ciltlerine sürüldüğünde 6 ay sonunda farelerin %60’ında cilt kanseri meydana gelmiştir.

20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir. : 

20 yıl boyunca günde 1 paket sigara içen birinin vücudunda yaklaşık 7 kg katran birikir.

Slide 19: 

Sigara içmenin sonuçlarından biri de Burger Hastalığıdır. Sigara içildiğinde damarlar büzüştüğünden, el ve ayak parmaklarına yeterli miktarda kan ve oksijen gitmez ve kangren meydana gelir. Bu durumda tek çare, kangren olan uzvun kesilmesidir..

Slide 22: 

Vücudun herhangi bir organında kanser meydana gelmesi için tek bir hücrenin hasar görmesi yeterlidir.

Slide 24: 

Yapılan çalışmalar sigaranın ortalamada ömrü 12 yıl kısalttığı Sigara içen her 4 kişiden 1'i sigaranın sebep olduğu hastalıklar yüzünden orta yaşta ölüyor İrade gücü ile sigarayı bırakma oranı sadece %3’dür. Sigara içen erkeklerde iktidarsızlığa yakalanma oranı %50 daha fazladır. Sigara içen 40-49 yaş arasındaki kişiler, sigara içmeyen kişilere göre 20 yıl daha yaşlı görünüme sahiptir.

Slide 25: 

Akciğer grafisi Normal Kronik obstrüktif akciğer hastalığı

Slide 27: 

normal KOAH

Slide 28: 

20 dakika sonra… 8 saat sonra… 24 saat sonra... Kan basıncı ve kalp atışları düzelir. Kandaki nikotin ve CO miktarı yarıya düşer. CO vücuttan tamen atılır; Akciğer sigara kaynaklı mukusu temizlemeye başlar; Kalp krizi riski azalmaya başlar. SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI

SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI : 

SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI 48 saat sonra… 72 saat sonra… 2-12 hafta sonra... Vücut nikotinden tamamen temizlenir. Nefes almak kolaylaşır Kan dolaşımı düzelir Yürümek ve koşmak kolaylaşır.

SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI : 

SİGARAYI BIRAKMANIN YARARLARI 3-9 ay sonra… 1 yıl sonra… 2-4 yıl sonra… 10 yıl sonra… Öksürük ve göğüsteki hırıltı azalır; Nefes alma sorunları iyileşir. Kalp hastalığı riski yarıya iner. İnme riski büyük oranda düşer. . Ölüm riski hiç içmeyenler ile aynı olur.

İçtiğiniz sigaradan dolayı : 

İçtiğiniz sigaradan dolayı Akciğer kanseri olma riskiniz 13 - 22 kat Ağız kanseri olma riskiniz 3 - 30 kat Dişeti kanseri olma riskiniz 5 - 14 kat Dil kanseri olma riskiniz 4 - 33 kat Bademcik kanseri olma riskiniz 7 - 11 kat Gırtlak kanseri olma riskiniz 16 kat Yemek borusu kanseri olma riskiniz 8 - 10 kat Mesane kanseri olma riskiniz 3 - 5 kat Pankreas kanseri olma riskiniz 2 kat Böbrek kanseri olma riskiniz 5 kat Prostat kanseri olma riskiniz 2 kat Kan kanseri olma riskiniz 2 - 3 kat

Slide 32: 

Ev içinde sigara içiliyorsa Çocuklar ortalama günde 5 sigara içmiş olmakta Bebekler hastaneye 3 kat daha fazla başvurmakta Ani bebek ölümü riski 2.5 kat artmakta Çocuklarda astım ve solunumsal enfeksiyon riski 2 kat artmakta Çocuklarda akciğer kanseri, kronik bronşit sıklığı artmakta Kocası sigara içen kadınlarda akciğer kanserinden ölüm 2-3 kat artmaktadır

Slide 33: 

Sigarayı bırakma şekli Başarı oranı Aniden bırakma % 80 Azaltarak bırakma % 6 Sigara birden bırakılmalıdır

SİGARA BIRAKMA YÖNTEMLERİ-farmakoterapi : 

SİGARA BIRAKMA YÖNTEMLERİ-farmakoterapi Nikotin replasman tedavisi Nikotin bantları Nikotin sakızı Nikotin nazal sprey Nikotin inhaler Nikotin dışı tedaviler Yavaş salınan bupropion Nortriptilin? Klonidin?

Nikotin bantları (7-14-21 mg) : 

Nikotin bantları (7-14-21 mg) En az 10-15 adet/gün sigara kullananlarda daha yararlı 8 haftalık tedavi yeterli Doz azaltılarak ya da aniden kesilebilir.

Nikotin sakızı (2-4mg) : 

Nikotin sakızı (2-4mg) Gerektiğinde ya da belli zaman aralıklarında düzenli olarak kullanılabilir. Günde 24 adete kadar kullanılabilir Sigaraya göre orta derecede kan nikotin düzeyi sağlar. 8-12 haftalık tedavi

Nikotin nazal sprey ve inhalasyon formu : 

Nikotin nazal sprey ve inhalasyon formu Nikotin en hızlı burun mukozasından emilir. İnhalasyon formu akciğerlere ulaşamaz ve ağız mukozasından emilir. 3-6 ay tedavi

BUPROPİON (150 mg tablet) : 

BUPROPİON (150 mg tablet) Antidepresan Dopaminerjik ve noradrenerjik etkili Sigara bırakma tarihinden 1 hafta önce başlanır 3 gün 1 tablet/gün, daha sonra 12 saatte bir 1 tablet Epilepside kontrendike 6 aya kadar kullanılabilir

BAŞARI ORANLARI : 

BAŞARI ORANLARI Danışma+ilaç tedavisi ile 1 yılda %25-30

Slide 42: 

KENDİNİZE VE ÇEVRENİZE BİR İYİLİK YAPIN VE SİGARAYI HAYATINIZDAN SONSUZA KADAR ÇIKARIN

Slide 43: 

TEŞEKKÜRLER

authorStream Live Help