Води суходолу. Річки

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

води суходолу, річки,

Comments

Presentation Transcript

Слайд 27:

Води суходолу. Річка та її частини Презентація до уроку 6 клас

Слайд 27:

Мета уроку:   Навчальна :   ознайомити учнів з поняттям " річка ” та її частинами , розповісти про роль і значення річок в природі і вжитті людини .   Виховна :   виховувати любов і бережливе ставлення до природних багатств свого краю.   Розвиваюча :  розвивати пам’ять , логічне мислення , вміння працювати з фізичною картою, інтерес до вивчення географії . Тип уроку:  урок засвоєння нових знань .

Слайд 27:

    Актуалізація опорних знань 1.   Пригадайте , які річки течуть в нашій місцевості .  2.     Яку роботу виконує вода?  3.      Які форми рельєфу створюються водою?  4.     Яка сила зумовлює рух води в річці ?

Слайд 27:

Мотивація навчальної і пізнавальної діяльності учнів . В гідросферу Землі входять не тільки води морів і океанів . Але не вся маса води знаходиться на поверхні суходолу. Значна її частина схована в надрах Землі , в гірських породах. В деяких місцях ріки протікають не тільки по поверхні , а й в глибинах Землі ; існують і підземні озера. На поверхні суходолі і в надрах Землі вода знаходиться не тільки в рідкому , а й в твердому стані . На суходолі – це льодовики , в надрах Землі – багаторічна мерзлота. Всі води суходолу беруть участь в кругообігу води в природі і постійно знаходяться в русі . Кожний з нас, без сумнівів , бачив в природі річку – велику чи маленьку , з повільною течією , яка тече по рівнині , або бурхливий потік в горах. Будь – яка річка на наших очах " живе ”, змінюється сама і змінює береги протягом всієї своєї течії .  В житті людини ріки відіграють величезну роль. Як ми всі знаємо з історії , найдавніші могутні держави виникли саме біля великих рік – Нілу , Тигру і Євфрату , Інду і Гангу. Ці ріки використовувалися для зрошення : від них брали свій початок головні повноводні канали , від яких відгалужувалися все більш і більш дрібні , поки волога не потрапляла безпосередньо на поля, а також для судноплавства та на інші господарські потреби. Енергію рік почали використовувати вже багато століть тому назад, спочатку для водяних млинів ,  для приведення в дію механізмів на фабриках, а зараз її використовують для виробництва електроенергії . Більшість населених пунктів розташовано в долинах рік .

Слайд 27:

Що таке річка ? ( Прийом « Мозковий штурм») Усі версії , ключові слова записуються на дошці , аналізуються та формуються поняття .

Слайд 27:

Річка  – природний водний потік , що протікає в зниженнях рельєфу , створених її рухом .

Слайд 27:

Амазонка – найдовша річка на планеті

Слайд 27:

Дніпро – найдовша річка України

Слайд 27:

Частини річки

Слайд 27:

Витік  – місце де починається річка .

Слайд 27:

  Гирло  – місце , де річка впадає в іншу водойму ( річку , озеро, море, океан).

Слайд 27:

Річкова долина  – звивисте заглиблення від витоку до гирла, по якому тече річка .

Слайд 27:

Річище  – частина долини , що зайнята водним потоком постійно . Заплава  – частина річкової долини , що заливається водою під час повені . Тераси  – виступи ( сходинки ) річкової долини , наслідки діяльності води в річці в доісторичні часи , коли річкова долина була менш глибока .

Слайд 27:

Пороги  – кам’янисті ділянки в річищі , що утворені виходами твердих гірських порід або валунами.

Слайд 27:

Водоспад  – падіння води в річці з виступу , утвореного в її річищі , складеного твердими породами.

Слайд 27:

Анхель – найвищий водоспад у світі

Слайд 27:

Річкова система  – головна річка з усіма її притоками .

Слайд 27:

Річковий басейн  – територія , з якої річка збирає усі свої води.

Слайд 27:

Вододіл  – межа між річковими басейнами .

Слайд 27:

Прийом « Географічний практикум» Завдання 1.   Знайдіть та підпишіть на контурній карті найбільші річки світу . Завдання 2.   Опишіть річкову систему Амазонки. Для цього визначте , де знаходиться її витік та в якому напрямку протікає головна ріка , де знаходиться гирло. Назвіть праві та ліві притоки. Завдання 3.   Визначте , вододілом яких річок є гори Карпати . Завдання 4.   Визначте , до яких океанів належать басейни річок : Хуанхе , Лена, Дніпро , Дунай, Міссісіпі , Ніл , Конґо , Волґа .

Слайд 27:

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ

authorStream Live Help