Dzień Świętego Andrzeja kamil IIa

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Dzień Świętego Andrzeja:

Dzień Świętego Andrzeja

Historia Andrzeja:

Historia Andrzeja Ostatni dzień listopada to narodowe święto Szkocji – dzień jej patrona, św. Andrzeja (St. Andrew’s Day). Święty Andrzej Apostoł był starszym bratem św. Piotra i uczniem Jana Chrzciciela. Prowadził działalność misjonarską nad Morzem Czarnym. Zostałukrzyżowany na Peloponezie w mieście Patras 30 listopada 30 roku na krzyżu w kształcie litery X.  Widnieje on na narodowej fladze Szkocji.

Legenda o Świętym Krzyżu :

Legenda o Świętym Krzyżu Legenda głosi, że w 832 roku wojska Szkotów pod wodzą króla Angusa walczyły z wojskami królestwa Umbrii Północnej. Król Szkocji modlił się do św. Andrzeja o pomoc i nagle nad jego głową, na czystym niebieskim niebie, pojawił się krzyż św. Andrzeja. To przyczyniło się do zwycięstwa w walce i od tamtej pory krzyż jest umieszczony na fladze Szkocji.

Patron Szkocji i nie tylko:

Patron Szkocji i nie tylko Św. Andrzej patronuje nie tylko Szkocji, lecz także Rosji czy Grecji, ale to właśnie w Szkocji jego dzień jest najhuczniej świętowany .

Andrzejki:

Andrzejki   Wieczór  wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja. Niegdyś  wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową,

Wróżby Andrzejkowe- Lanie wosku:

Wróżby Andrzejkowe- Lanie wosku Wylewanie wosku na zimną wodę (często przez ucho od klucza) i wróżenie z kształtu zastygłej masy lub rzucanego przez nią cienia sylwetki przyszłego wielbiciela, akcesoriów związanych z jego zawodem.

Wróżby Andrzejkowe- Przekłuwanie serca:

Wróżby Andrzejkowe- Przekłuwanie serca Uczestnicy zabawy pisali imiona na dwóch kartkach: imiona dziewczyn na jednej, a chłopców na drugiej. Potem dziewczyna przekłuwała z czystej strony kartkę z imionami chłopców tak, by ich nie widzieć. Dziewczyna miała potem wyjść za mąż za chłopca o imieniu, które przekłuła. Chłopcy natomiast przekłuwali kartkę z imionami dziewczyn.

Wróżby Andrzejkowe- Ustawianie butów:

Wróżby Andrzejkowe- Ustawianie butów Ustawianie od ściany do progu jeden za drugim butów zgromadzonych panien: ta której but pierwszy dotarł do progu miała jako pierwsza wyjść za mąż.

Zdjęcia Świętego Andrzeja:

Zdjęcia Świętego Andrzeja

KONIEC:

KONIEC Dziękujemy za uwagę. Wykonanie: Kamil Bazylewicz Adam Bilina IIA

authorStream Live Help