Sw_Patryk Paweł Michał 2a

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Dzień Świętego Patryka:

Dzień Świętego Patryka Autorzy: Gwazdacz Michał Hajduk Paweł Gimnazjum nr 1 w Lubinie

PowerPoint Presentation:

1/7 Dzień Świętego Patryka (ang. Saint Patrick's Day , irl. Lá 'le Pádraig lub Lá Fhéile Pádraig ) – irlandzkie święto narodowe i religijne obchodzone 17 marca , święto patrona Irlandii - św. Patryka.

Św. Patryk:

Św. Patryk 2/7 (ur. ok. 385-389, zm. 17 marca 461 w Armagh) Biskup i apostoł Irlandii, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego, misjonarz i organizator życia religijnego w Irlandii. Praca św. Patryka doprowadziła do ewangelizacji północnej, środkowej i zachodniej części Irlandii oraz wprowadzenia zorganizowanej formy działalności kościelnej.

Św. Patryk:

Św. Patryk 3/7 Prowadził bardzo surowe życie zakonne. Jeszcze za życia zasłynął wieloma cudami, które przyczyniły się do nawrócenia Irlandczyków. Według legend przywracał wzrok ślepcom, ożywiał zmarłych i uwolnił Irlandię od plagi węży. Pod koniec życia dokonał chrztu kraju.

PowerPoint Presentation:

4/7 Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy w Irlandii, Irlandii Północnej, Nowej Fundlandii i Labradorze oraz na Montserrat. Najważniejszą tradycją obchodów dnia św. Patryka jest noszenie ubrań w kolorze zielonym.

PowerPoint Presentation:

5/7 Zieleń to narodowy kolor Irlandii, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę (shamrock) przypisywaną tradycyjnie świętemu Patrykowi. Irlandczycy w wielu miastach organizują festyny i uliczne pochody, w których dominuje właśnie kolor zielony.

PowerPoint Presentation:

6/7 Kolejną tradycją związaną z obchodami Dnia św. Patryka jest tradycja picia whiskey. Święto to w innych krajach związane jest przede wszystkim z serwowaniem "zielonego" piwa oraz pokazami irlandzkich tańców i muzyki. Warto jednak pamiętać, że sam zwyczaj podawania tego dnia "zielonego" piwa, nie jest tradycją rodem z Irlandii. Pochodzi on z USA, gdzie zwyczaj ten wprowadzili potomkowie Irlandczyków.

PowerPoint Presentation:

7/ 7 By uczcić dzień św. Patryka, w wielu krajach na świecie coraz popularniejsze staje się farbowanie znanych miejsc na zielono. W dniu tym zielone stawały się takie obiekty jak: wodospad Niagara, London Eye, Góra Stołowa w RPA, Empire State Building w Nowym Jorku, Fernsehturm w Berlinie, Krzywa Wieża w Pizie, Opera w Sydney czy Burdż al-Arab w Dubaju.

PowerPoint Presentation:

Dziękujemy za uwagę

authorStream Live Help