memo1

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Slide 1: 

Tükeninceye kadar bir mum gibi etrafını aydınlatan,gelecek günlerin asık suratlı karanlıklarına inat;doğacak güneşlerin etrafında pervane kanat ÖĞRETMENLER’e….

BEN ÖĞRETMENİM… : 

BEN ÖĞRETMENİM…

Kadim zamanlarda, yorgun yolcuların konakladığı kervansaraylar gibi olmalıyım. Sıcak, emin, cömert. Kışla yaz kucaklaşmalı ellerimde. Çorak toprakların bağrından nehirler akıtmalıyım, gür ve gümrah. Ve toprağımın çorak yanlarını kanımla sulamalıyım, vahaya dönüştürmeliyim tüm coğrafyamı. : 

Kadim zamanlarda, yorgun yolcuların konakladığı kervansaraylar gibi olmalıyım. Sıcak, emin, cömert. Kışla yaz kucaklaşmalı ellerimde. Çorak toprakların bağrından nehirler akıtmalıyım, gür ve gümrah. Ve toprağımın çorak yanlarını kanımla sulamalıyım, vahaya dönüştürmeliyim tüm coğrafyamı.

Ben öğretmenim. Yıllar yavaş yavaş gözlerimin aydınlığını karartır, isterim ki ışıklarım öğrencilerimin gözlerinde yıldız gibi parlasın. Kelimelerim öpücükler kadar yumuşak bir biçimde sarsın öğrencilerimi. : 

Ben öğretmenim. Yıllar yavaş yavaş gözlerimin aydınlığını karartır, isterim ki ışıklarım öğrencilerimin gözlerinde yıldız gibi parlasın. Kelimelerim öpücükler kadar yumuşak bir biçimde sarsın öğrencilerimi.

Kelimelerim yıldız olsun göklerine, kandil kandil aydınlatsın karanlıkları. Ve iz bırakmak bugünden yarına, vücudun dar ve sevimsiz geometrisinden kurtulup yok olmak bir ideal uğruna. : 

Kelimelerim yıldız olsun göklerine, kandil kandil aydınlatsın karanlıkları. Ve iz bırakmak bugünden yarına, vücudun dar ve sevimsiz geometrisinden kurtulup yok olmak bir ideal uğruna.

Ben öğretmenim, kuzey nehirleri kadar serin olmam gerektiğini bilirim çölün bağrında. Güney iklimlerinde soylu, sükunetli bir vaha olmalıyım her mevsim. Acziyetlerime, kollarından ve zaaflarından bağlı olmadığımın bilinciyle yaşamalıyım. Bir meltem gibi esmeliyim yanık yüreklerde. : 

Ben öğretmenim, kuzey nehirleri kadar serin olmam gerektiğini bilirim çölün bağrında. Güney iklimlerinde soylu, sükunetli bir vaha olmalıyım her mevsim. Acziyetlerime, kollarından ve zaaflarından bağlı olmadığımın bilinciyle yaşamalıyım. Bir meltem gibi esmeliyim yanık yüreklerde.

Heyecanım daima taze olmalı yüreğimde. Hatıralar oluşturmalıyım bahçemde, çiçek çiçek, renk renk. Baharda dallarında yaprakların gülümsediği, ağaçlar gibi olmalıyım her mevsim. : 

Heyecanım daima taze olmalı yüreğimde. Hatıralar oluşturmalıyım bahçemde, çiçek çiçek, renk renk. Baharda dallarında yaprakların gülümsediği, ağaçlar gibi olmalıyım her mevsim.

Gökten ışık yağarken yeryüzüne, ben de bir ışık olarak kanatlanmalıyım yeryüzünden. : 

Gökten ışık yağarken yeryüzüne, ben de bir ışık olarak kanatlanmalıyım yeryüzünden.

Zaman, kelimelerin külleri arasına gömse de beni, ben bir kıvılcım olarak kalmalıyım orada. Hatıralarda ebedileşmeliyim. Bir nefeste tutuşmalıyım zihinlerde. : 

Zaman, kelimelerin külleri arasına gömse de beni, ben bir kıvılcım olarak kalmalıyım orada. Hatıralarda ebedileşmeliyim. Bir nefeste tutuşmalıyım zihinlerde.

Her gün yeniden umut taşımalıyım öğrencilerime, kucak kucak. Güneşin sadece umudu olanların karanlığını aydınlattığını, kutup yıldızlarının, sadece uzağı görenlerin, uzaklarda farklı bir yaşam biçiminin var olduğunu, var olması gerektiğini düşünenlere yol göstereceğini, iyice belletmeliyim onlara. : 

Her gün yeniden umut taşımalıyım öğrencilerime, kucak kucak. Güneşin sadece umudu olanların karanlığını aydınlattığını, kutup yıldızlarının, sadece uzağı görenlerin, uzaklarda farklı bir yaşam biçiminin var olduğunu, var olması gerektiğini düşünenlere yol göstereceğini, iyice belletmeliyim onlara.

Heyecan ve yaşama sevincinin yok olmasıyla, kendileri yaşasalar da, ruhlarının öleceğini de anlatmalıyım. : 

Heyecan ve yaşama sevincinin yok olmasıyla, kendileri yaşasalar da, ruhlarının öleceğini de anlatmalıyım.

Ben öğretmenim. Öğrencilerime, başarmak uğruna, ellerinde neleri varsa verdikten sonra, bir an için, bunların boşa gittiğini görüp de yıkılmadan, tekrar yorgun vücutları ve titrek dizleriyle, yeniden doğrulmayı başarabileceklerine inandırmalıyım onları. : 

Ben öğretmenim. Öğrencilerime, başarmak uğruna, ellerinde neleri varsa verdikten sonra, bir an için, bunların boşa gittiğini görüp de yıkılmadan, tekrar yorgun vücutları ve titrek dizleriyle, yeniden doğrulmayı başarabileceklerine inandırmalıyım onları.

Bazen kör bir kuyuya benzese de hayat, ölüme bile koşacak mecalim kalmasa da, sevdiklerim umutlarım yine de kaybolmamalı gözümde. Aczime tahammül göstermesini de bilmeliyim. : 

Bazen kör bir kuyuya benzese de hayat, ölüme bile koşacak mecalim kalmasa da, sevdiklerim umutlarım yine de kaybolmamalı gözümde. Aczime tahammül göstermesini de bilmeliyim.

Günler soğuk, düşman ve acımasız. Asya akıncıları gibi geçip gitse de yanımdan, ben yaşlanmamalıyım, kimse beni yaşlı görmemeli, çünkü ben bir öğretmenim. : 

Günler soğuk, düşman ve acımasız. Asya akıncıları gibi geçip gitse de yanımdan, ben yaşlanmamalıyım, kimse beni yaşlı görmemeli, çünkü ben bir öğretmenim.

Kelimeleri kirli libaslarından kurtararak, bir kelebek hafifliğiyle ve yaz akşamlarında birer yıldız parlaklığında kullanmalıyım : 

Kelimeleri kirli libaslarından kurtararak, bir kelebek hafifliğiyle ve yaz akşamlarında birer yıldız parlaklığında kullanmalıyım

Mehtap gibi olmalıyım. Bütün kusurları muhteşem bir manzaraya dönüştüren bir mehtap gibi. Ondan daha çok ebedi, ondan daha çok gönüle seslenen. Tabiata benzemeliyim, onun kadar cömert, onun kadar sonsuz, onun kadar sabırlı … : 

Mehtap gibi olmalıyım. Bütün kusurları muhteşem bir manzaraya dönüştüren bir mehtap gibi. Ondan daha çok ebedi, ondan daha çok gönüle seslenen. Tabiata benzemeliyim, onun kadar cömert, onun kadar sonsuz, onun kadar sabırlı …

Slide 17: 

Ben Öğretmenim! yüreğim su katılmamış sevdalarla dolu,körpecik yüreklere sevmeyi ben öğretirim..

Slide 18: 

A’dan Z’ye her şeyi,en çok sevmeyi, sevilmeyi, iyiyi,güzeli,umudu,hayatın anlamını,yaşamayı,yaşatmayı ben öğretirim. Ben Öğretmenim..!

Slide 19: 

Ben şairin dili,tuvaldeki rengim,ben mimarım, mühendisim,planlarım güzel yarınlar için. Ben Türkiye’yim, Ben Öğretmenim…!

Slide 20: 

Ben karlı çizmelerle karlı ovalardan yemyeşil vadilere yürüyen, köylerin, kentlerin aydınlığı olan kardelen çiçeğiyim, Ben Öğretmenim…!

Slide 21: 

Ben tarlada tohum,elde sanat,gözlerde ışık,dudaklarda çığlık,alında ter,yüreklerde sevgiyim, Ben Öğretmenim…!

Slide 22: 

Ben bir binanın temeli sağlam atılırsa o binanın yüzyıllara meydan okuyacağını , çocukların ise ulusun sonsuzluğa ulaşmasında temel yapıtaşı olduğunu bilen insan mimarıyım, Ben Öğretmenim…!

Slide 23: 

Ben akıp giden zaman içersisinde köprü olurum;cahillikten ilme,karanlıktan aydınlığa…Şairin nağmesinde benim sesim yankılanır,

Slide 24: 

Ben insanı kendisine tanıtan,iyiliği,güzelliği öğreten,sevgiyi ve saygıyı aşılayan,ilim ve fenni kafalara işleyen isimsiz nakkaş,ben karanlığı aydınlatan ışık,geceyi gündüze çeviren güneşim, Ben Öğretmenim…!

Slide 25: 

Yanlış attığım her adımın öğrencilerimin dünyasında bir sütunun yıkılmasına sebep olduğunun farkındayım, Ben Öğretmenim…!

Slide 26: 

Her gün yeniden umut taşımalıyım öğrencilerime kucak kucak Çekilmez gibi görünen acılar çekmeliyim,gece gibi ansızın gelen, Hayat vermek için sevmeliyim ölürcesine, Umutlar yeşertmeliyim düşsüz akşamlarda düş kırıklıklarından, Örtünce yüzünü mertliğin Bir eşkıya kurşunuyla ansızın,uzanmalıyım dünden yarına Boylu boyunca,yeryüzünün aydınlığı olmak için… Ben Öğretmenim…!

Slide 27: 

Ben çocukla çocuk gençle gencim..

Slide 28: 

Ben karatahta da ağaran,dökülen saçım…

Slide 29: 

Ben eriyen ömür,bitmeyen tebeşirim…

Slide 30: 

Ben mayaya şekil veren hünerli el, ben kutsal emanetçiyim…

Slide 31: 

İLK ZİLLE BAŞLADI GÖREVİM,SON ZİL ÇALANA KADAR GÖREVDEYİM..

Slide 32: 

Yarım kalmışsa eğer dersim,zil çaldığında olamamışsam tahtanın başında öldüm sanmayın…

Slide 33: 

Toprağa düşmüş yediveren tohumuyum ben artık..Yetiştirdiğim öğrencilerimle açacağım ülkemin yarınlarında…

Slide 34: 

Ben Öğretmenim…!

authorStream Live Help