romeo_julia

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

William Szekspir : 

William Szekspir William Szekspir urodził się w 1564 roku w miasteczku Stratford nad rzeką Avon, gdzie również spędził ostatnie lata swojego życia. Umarł w 1616 roku. Jego ojciec John pochodził z chłopskiej rodziny, lecz po pewnym czasie porzucił rolnictwo i przeprowadził się do miasta gdzie został burmistrzem. Matka Mary pochodziła z zieministwa. Mieli ośmioro dzieci z których najstarszy był William. Około 1571 młody Szekspir poszedł do średniej szkoły ogólnokształcącej, gdzie uczył się łaciny, historii, literatury antycznej i retoryki. Nie posiadał większego wykształcenia. W 1582 roku poślubił o osiem lat starszą Anne. Lecz kilka lat po zawarciu małżeństwa Szekspir opuścił Stratford i udał się do Londynu.Z biegiem czasu zaczął grywać w teatrach, potem zaś zajął się pisaniem sztuk i poematów.Początkowo należał do kompani Sług Lorda Szambelana dysponującym własnym teatrem The Glob.Jednak najprawdopodobniej Szekspir pracował w różnych magnackich rezydencjach jako guwerner, sekretarz, a także aktor w dworskich przedstawieniach. Zdobywał sławę, poszerzał wykształcenie, czytał, poznawał wielu znanych ludzi.. Do rodzinnego miasta przyjeżdżał często, dbał o swoja rodzinę, inwestował w nieruchomości. Był on autorem 36 sztuk. Pisał kroniki historyczne, komedie oraz tragedie. Kroniki w większości tematycznie związane z dziejami Anglii w XV w. Najważniejszym motywem jego dramatów jest problem władzy, która jawi się jako demoralizująca i niszcząca. Szekspira interesował mechanizm władzy, ukrytego obiektu ludzkich pragnień. Tematyka ta pojawia się przede wszystkim w kronikach królewskich i tragediach.Za najlepsze komedie uważa się: „Poskromienie złośnicy”, „Stracone zachody miłości”, „Sen nocy letniej”, „Wiele hałasu o nic”, „Kupiec wenecki”, zaś spośród tragedii należy wymienić: „Juliusz Cezar”, „Tymon Ateńczyk”, „Król Leos”. Dramaty psychologiczne i poetyckie: „Romeo i Julia”, „Hamlet”, „Makbet”, „Otello”.

William Szekspir : 

William Szekspir

,,Romeo i Julia”- gatunek i rodzaj literacki : 

,,Romeo i Julia”- gatunek i rodzaj literacki Czas powstania utworu - Szekspir pisał ten dramat cztery lata. Skończył go w 1595 roku. Wówczas to wystawił sztukę pierwszy raz na deskach teatru „The Theatre”. Epoka literacka - przełom renesansu i baroku (epoka elżbietańska). Gatunek literacki - tragedia szekspirowska (gatunek literacki, nazwany od nazwiska twórcy tragedią szekspirowską, jest odmianą dramatu. Uważa się, że dramat szekspirowski jest prekursorem dramatu romantycznego). Rodzaj literacki - dramat.

,,Romeo i Julia”- świat przedstawiony : 

,,Romeo i Julia”- świat przedstawiony Czas akcji - obejmuje pięć dni i nocy pod koniec XVI wieku. Miejsce akcji - dwa włoskie miasta – Werona (przez większość dramatu) oraz Mantua (część piątego aktu). Główni bohaterowie - Romeo Monteki i Julia Kapulet. Pozostali bohaterowie - Piastunka Marta-opiekunka i powiernica Julii, Monteki i Kapulet - głowy dwóch zwaśnionych rodów, Pani Monteki - małżonka Pana Montekiego, Pani Kapulet - małżonka Kapuleta, Eskalus - książę panujący w Weronie, Parys - młody Weroneńczyk szlachetnego rodu, krewny księcia, Merkucjo - krewny księcia, przyjaciel Romea, Benwolio - syn Montekiego, również przyjaciel Romea, Tybalt - krewny Pani Kapulet, Ojciec Laurenty - ojciec franciszkanin (w niektórych przekładach Wawrzyniec), Jan - brat z tegoż zgromadzenia, Baltazar - służący Romea, Samson i Grzegorz - słudzy Kapuleta, Abraham - sługa Monteka, Aptekarz, Trzech muzykantów, Paź Parysa, Piotr, Dowódca warty oraz Obywatele weroneńscy, przyjaciele obu domów, straż wojskowa i inni.

Problematyka utworu : 

Problematyka utworu Dramat unaocznia prawdę: zgoda buduje, niezgoda rujnuje. Pokazuje, ile zła może wyrządzić zaślepiająca nienawiść. Dopiero nad zwłokami swych dzieci dumni arystokraci zrozumieli destrukcyjny wpływ ich rodowej waśni na innych ludzi, szczególnie tych najbliższych. Każda nienawiść jest złem. Istotnym czynnikiem kształtującym los bohaterów jest także przeznaczenie, ujawniające się w snach i przeczuciach bohaterów. Od początku wszystko zmierza do tragicznego finału. Utwór jest też ostrzeżeniem, by nie budować swego życia na kłamstwie i łamaniu powszechnie przyjętych norm. Można się znaleźć w sytuacji bez wyjścia.

Romeo i Julia- plan wydarzeń : 

Romeo i Julia- plan wydarzeń 1. Sprzeczka służących z dwóch zwaśnionych rodów: Montekich i Kapuletich.2. Rozmowa Romea z Benwoliem o Rozalinie, ukochanej młodego Monteka.3. Monteki gościem na balu maskowym w domu Kapuleta – wroga jego rodziny.4. Miłość „od pierwszego wejrzenia” między Montekim a Julią Kapulet.5. Obietnice bezwarunkowego i bezgranicznego uczucia.6. Ojciec Laurenty w tajemnicy przed wszystkimi udziela zakochanym ślubu. 7. Śmierć Merkucja, przyjaciela Romea, z ręki Tybalta - krewnego Julii.8. Zemsta Romea i śmierć Tybalta.9. Syn Montekich skazany na banicję.10. Rozpacz Julii.11. Przygotowania Kapuletów do wydania córki za Parysa, krewnego Księcia.12. Młoda żona udaje się po radę do Ojca Laurentego.13. Wypicie zawartości tajemniczego flakonika od franciszkanina i zapadniecie w stan podobny do śmierci.14. Julia opłakiwana przez domowników i mieszkańców Werony.15. Tragiczne wieści dochodzą do uszu Romea, przebywającego na wygnaniu w Mantui.16. Zakup trucizny od tamtejszego Aptekarza i powrót do Werony 17. Na cmentarzu, w pobliżu grobowca Julii, opłakujący niedoszłą żonę Parys ginie z ręki bohatera.18. Wypicie śmiertelnej trucizny przez Romea.19. Julia po przebudzeniu nie chce żyć bez ukochanego i w akcie desperacji popełnia samobójstwo.20. Pogodzenie zwaśnionych rodów nad ciałami zmarłych dzieci .

Romeo i Julia-streszczenie : 

Romeo i Julia-streszczenie Na placu miejskim w Weronie dochodzi do walki sług z dwóch wrogich sobie domów: Kapuletów i Montekich. Benwolio, siostrzeniec pana Monteki i przyjaciel Romea, powstrzymuje walczących. Na szczęście interweniuje książę Eskalus, który pod groźbą kary śmierci rozkazuje zaprzestania ciągłego zakłócania spokoju w mieście. Kapulet planuje wydać swą córkę Julię za Parysa, krewnego księcia Eskalusa. Tego wieczoru wydaje bal, na którym Julia i Parys mają się poznać. O balu dowiadują się przypadkiem Romeo i Benwolio. Ma tam być obecna Rozalina, dlatego Romeo decyduje się pójść do domu Kapuleta. Na balu Romeo poznaje Julię, w której się zakochuje. Nocą Romeo zakrada się do ogrodu Kapuletów. Julia rozpacza, że waśń pomiędzy ich rodzicami jest przeszkodą dla ich miłości. Oboje są gotowi wyrzec się nazwiska, własnego rodu, byle tylko być ze sobą. Wyznają sobie miłość i postanawiają wziąć potajemnie ślub. W tym celu Romeo udaje się do ojca Laurentego, który wyraża zgodę, licząc, że związek tych dwojga pogodzi zwaśnione rody. Niestety w kolejnej awanturze mszcząc śmierć Benwolia, Romeo zabija Tybalta i zostaje wygnany z Werony. Aby być blisko ukochanej, udaje się do ojca Laurentego. Zakonnik postanawia mu pomóc, radzi wyjechać do Mantui i przeczekać złe chwile. Romeo tak czyni, w nocy jeszcze spotyka się z Julią. Zakonnik pomaga dziewczynie, daje jej płyn, który po wypiciu wywołuje letarg podobny do śmierci, a następnie układa plan: Julia zostanie pochowana, wtedy też przybędzie powiadomiony o wszystkim Romeo i zabierze ją z Werony. W przeddzień ślubu Julia wypija napój. Rankiem rodzina Kapuletów odkrywa, że dziewczyna umarła. Julia zostaje pochowana w rodzinnym grobowcu. Nic nie wiedzący o tym Romeo, do którego nie dotarł posłaniec, zabija się widząc ją martwą. Po obudzeniu się z letargu Julia przebija się sztyletem. Rody godzą się nad grobem swoich dzieci.

Romeo- charakterystyka : 

Romeo- charakterystyka Romeo był jednym z głównych bohaterów dramatu pt. „Romeo i Julia”, autorstwa znanego angielskiego pisarza – Williama Szekspira. Ten niespełna szesnastoletni młodzieniec należał do znanego i poważanego rodu Montekich, który od dawna mieszkał w pięknej Weronie. Chłopiec był młodzieńcem o jasnej i nieskazitelnej cerze. Jego czarujące oczy potrafiły onieśmielić nie jedną damę. Zgodnie z ówczesną modą Romeo Monteki ubierał się w stroje ściśle przylegające do ciała, co podkreślało jego urodziwą postawę.Wadą jego charakteru była zdecydowanie kochliwość. Mianowicie Romeo w jednej chwili zaślepiony był miłością do Rozaliny, a troszkę później, świata nie widzi poza Julią!!! Również bardzo często ulegał swoim emocjom, okazując swoją impulsywność. Cechowała go ogromna odwaga, która czasem narażała jego osobę na niebezpieczeństwo (Np. wtedy, gdy wszedł nieproszony na posiadłość Kapuletich). Starał się być również mężny, honorowy i ustępliwy, co niestety przyczyniło się do śmierci jego przyjaciela – Merkucja. Swoich rodziców bardzo kochał i prawie nigdy ich nie okłamywał, dlatego cierpiał jeszcze bardziej, gdy spotykał się ze swoją małżonką po kryjomu. Związek z Julią Kapuleti bardzo odmienił Romea. Z niepoprawnego marzyciela i skłonnego do bójek chłopaka zrodził się czuły, szlachetny, szarmancki i przystojny, dojrzały mężczyzna. Bardzo kochał i zarówno był kochany przez swoich rodziców – państwo Montekich. Lubili go również jego przyjaciele – Markucjo i Benwolio. Bezgranicznie kochała go Julia (jako jedyna z rodu Kapuletich). Inni mieszkańcy Werony bardzo cenili osobę Romea, tak jak jego cały rud.

Julia-charakterystyka : 

Julia-charakterystyka Julia Kapulet jest jednym z głównych bohaterów dramatu Williama Szekspira pt. "Romeo i Julia". Jest to czternastoletnia dziewczyna mieszkająca w Weronie, mieście położonym we Włoszech. Nie znamy dokładnego wyglądu Julii, jednak ze słów Romeo dowiadujemy się, że była ona piękną nastolatką. Młodzieniec porównuje ją do śnieżnego gołębia, gdy jej towarzyszki stają się gronem kawek. Twierdzi, że piękność Julii zawstydza blask jarzących się świec. Monteki przyznaje, że nie widział jeszcze tak uroczej dziewczyny.Główna bohaterka na początku jest jeszcze dzieckiem - nie zna prawdziwej miłości oraz nie jest gotowa na ślub, dorosłe życie i potomstwo. Jest ona uległa w stosunku do rodziców - godzi się na ślub z Parysem, mimo iż go nie kocha. Swoje uczucia spycha na dalszy plan, chcąc zadowolić bliską rodzinę. W chwili, gdy spotyka Romea zmienia się w kobietę, która zaczyna podążać za sercem. Staje się ona czuła i troskliwa oraz nie boi się mówić o swoich uczuciach, Już podczas pierwszego spotkania z ukochanym wyznaje mu miłość. Jest także w stanie wyrzec się swej rodziny i swego nazwiska, co pokazuje, że jest zdeterminowana. Julia przestaje słuchać w większości spraw rodziców. Buntuje się, gdy ojciec informują ją o decyzji o jej zamążpójściu za Parysa. Zostaje do końca wierna swojemu mężowi. Dziewczyna odznacza się także odwagą, gdy wypija tajemną miksturę od ojca Laurentego. Jej wielka miłość do Romea i nierozwaga doprowadzają do śmierci głównej bohaterki. Stosunek Julii do otoczenia jest pozytywny. Mimo, iż nie zaznała od rodziców miłości, szanowała ich, a ci chcieli dla niej jak najlepiej. Również jej niania - Marta pragnęła szczęścia dziewczyny. Dla Romea stała się "słońcem".

Werona – Włochy : 

Werona – Włochy

Romeo i Julia : 

Romeo i Julia

Romeo i Julia : 

Romeo i Julia

KONIEC : 

KONIEC ZAPREZENTOWALI: PATRYCJA ZEMŁA ANDŻELIKA ZEMŁA SZYMON ZEMŁA ERYK SANAK

authorStream Live Help