Biyolojik-Ve-Psikolojik-sevecen-Ve-Karar

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

BIYOLOJIK VE PSIKOLOJIK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK : 

BIYOLOJIK VE PSIKOLOJIK, SEVECEN VE KARARLI ANNE BABA OLMAK

ANNELIK VE BABALIK : 

ANNELIK VE BABALIK Iki hücrenin birlesmesinden bir çocuk dünyaya geliyor. Kadin ANNE oluyor. Erkek BABA oluyor. Anne olmak yada baba olmak ne demektir? Buna hazir miyiz, nasil hazirlanmaliyiz?

Annelik : 

Annelik Biyolojik annelik (Biyolojik gereksinimlerin karsilanmasi) Kültürel annelik (Toplumun anneye yükledigi roller) Bilinçli annelik (Biyolojik ve kültürel anneligi irdeleyerek neyi nasil yapilacagini bilen ve sürekli gelisen annelik kimligidir)

Babalik : 

Babalik Biyolojik babalik (Çocugun olusumundaki rol ve ihtiyaçlarin karsilanmasi) Kültürel babalik (Toplumun babaya yükledigi roller. Güçlü, sert, otoriter, ve kati) Bilinçli babalik (Biyolojik ve kültürel babaligi irdeleyerek neyi nasil yapilacagini bilen ve sürekli gelisen babalik kimligidir. Paylasimci, arkadas, ve sorumludur.)

Daha iyi anne baba olma yolunda 10 dev adim : 

Daha iyi anne baba olma yolunda 10 dev adim Nitelikli zaman Söz degil eylem Kendilerini güçlü hissetmelerini saglayin Denge Öfkeye yenilmemek Tutarlilik Gelecegi düsünmek Disiplinde mantik Çocugu davranislari ile özdeslestirmemek Sevgiyi esirgememek

SEVECEN ANNE BABA OLMAK : 

SEVECEN ANNE BABA OLMAK Çocuklar için bes sevgi dili Fiziksel temas Onay sözleri Nitelikli zaman Armaganlar Hizmet davranislari

Kararli anne baba olmak : 

Kararli anne baba olmak Anne baba tutumlari Asiri koruyucu tutum Asiri otoriter tutum Asiri hosgörülü tutum Kararli (demokratik) tutum

Asiri Koruyucu Tutum : 

Asiri Koruyucu Tutum Çocuk üzülmesin, yorulmasin ve zorlanmasin düsüncesi ile anne-baba çocugun yapmasi gereken isleri onun adina yapar. Böyle bir tutumla yetisen çocuklar nasil bir yetiskin olurlar?

Asiri Otoriter Tutum : 

Asiri Otoriter Tutum Anne-babanin Kurallarinin hakim oldugu ve çocugun kayitsiz sartsiz bu kurallara uydugu ve uymadiginda da cezalandirildigi bir aile tutumudur. Bu tutumla çocuk yetistirme anlayisi çocugu nasil etkiler?

Asiri Hosgörülü Tutum : 

Asiri Hosgörülü Tutum Kurallarin olmadigi çocugun yaptigi bir çok olumsuz davranisin kabul edildigi aile modelidir. Bu tutum çocugu nasil etkiler?

Kararli anne baba olmak : 

Kararli anne baba olmak Çocuk egitiminde kararli olmak evet ve hayirlarin çok sik degismemesidir. Mesela, alisveris sirasinda çocugunuz bir oyuncak istedi almayacaginizi söylediniz. Oda aglayip bagirmamaya basladi. Bir süre sonra çevreden çekinip peki alalim dediniz. Bu bir kararsizliktir. Çocugunuza gönderdiginiz mesaj aglayip beni rezil edersen istedigin olur.

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler : 

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler Olumlu disiplin stratejileri Çocugu anlamaya çalisin Problem yaratan çevreyi degistirin Kabul edilebilir alternatifler bulun Eglenceli olun Emir vermek yerine seçenekler sunun Ben mesajlari verin Çocugunuza iyi bir model olun

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler : 

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler Çocugunuzun okul yasami Çalisacagi zamani ayarlayin, Uygun bir çalisma ortami hazirlayin, Çocugunuzun okul hayatina ilgi gösterin.

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler : 

Anne babalikla ilgili küçük tavsiyeler Televizyon ve çocugunuz Televizyonu bir çocuk bakicisi olarak kabul etmeyin, Televizyonu bir amaç için seyredin; fondaki gürültü olmasin televizyon, Haftalik tv izleme programi hazirlayin, Televizyona alternatif aile etkinlikleri düzenleyin, Televizyonun karsisinda yemek yemeyin, Televizyonun yerini gözden geçirin.

Öneriler : 

Öneriler Anne baba egitimine katilin Mükemmel degil mutlu anne babalar olun Çocukla iletisim kurun

Kitaplar : 

Kitaplar Gerçekten beni duyuyor musun? Leyla Navaro Etkili anne baba egitiminde uygulamalar Thomas Gordon Çocuklar büyükler ve tavsanlar Erdal Ataberk Çocuklar için bes sevgi dili Gary Chapman Anne Baba olmanin altin kurallari Necla Tuzcuoglu

Dinlediginiz için tesekkürler : 

Dinlediginiz için tesekkürler

authorStream Live Help