DEMOKRASİNİN İLKE VE KURUMLARI

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

By: Deadlyroad (78 month(s) ago)

Çok güzel olmuş.

Presentation Transcript

DEMOKRASININ ILKE VE KURUMLARI : 

DEMOKRASININ ILKE VE KURUMLARI Hazirlayan:M.Burak YAZICI

ÇOGULCULUK VE KATILIM : 

ÇOGULCULUK VE KATILIM Çogulculuk,degisik görüslerin varligini ve yasama hakkini tanimaktir. Temelinde düsünme ve düsüncelerini ifade etme özgürlügünün bulundugu çogulculuk ilkesi,demokrasinin temel ilkelerinden biridir.

Katilim; : 

Katilim; Insanlarin tercihlerinin ve tercihlerindeki degisikliklerin siyasal karar verebilme sürecini etkileyebilmesidir. Vatandaslarin tercihlerin bilgili bir sekilde yapmalari oldukça önemlidir

Sivil Toplum; : 

Sivil Toplum; Özgür ve esit haklara sahip vatandaslardan olusan örgütlü toplumdur. Sivil toplumlarin örgütlenmesi sayesinde vatandaslar etkin bir biçimde siyasette yer alabilirler.

Genel Oy; : 

Genel Oy; Vatandaslarin seçmen olabilme hakkinin irk,cinsiyet,ekonomik güç,dil,din,mezhep gibi kayitlarla sinirlandirilmamasidir.

Esit Oy; : 

Esit Oy; Her vatandasin tek bir oy kullanma hakki olup anayasanin kabul ettigi bir baska ilkedir.

HUKUKUN ÜSTÜNLÜGÜ : 

HUKUKUN ÜSTÜNLÜGÜ Bir devlette,yasama organi da dahil olmak üzere,devletin tüm organlari üzerinde hukukun mutlak egemenlige sahip olma ilkesidir. Bu ilke ile amaçlanan,adaletin saglanabilmesidir. Hak ve özgürlük ihlalinin önüne geçilebilmesi için gereklidir

Yasalarin ve Bagimsiz Yarginin Etkili Olabilmesi Için; : 

Yasalarin ve Bagimsiz Yarginin Etkili Olabilmesi Için; Anayasada temel haklar,kolayca degistirilemeyecek bir biçimde yer almalidir. Yürütme organi,anayasaya bagli yasalari uygulamali ve hukuk düzenine bagli kalmalidir.

Slide 9: 

Yargi kuruluslari bagimsiz ve güvenilir olmalidir. Yargi organinin adil kararlar verip vermedigi,Yargitay tarafindan denetlenebilmektedir.

Immanuel Kant(1724-1804); : 

Immanuel Kant(1724-1804); Hukuk devleti fikrini gelistirmistir. Insan hak ve özgürlüklerinin gelisebilmesi ve devletin adil uygulamalar yapabilmesi için bu gereklidir. Demokrasinin ilke ve kurumlarindan herhangi birinin eksikliginde insan haklari tam anlamiyla gerçeklestirilemez.

Slide 11: 

Farkli görüsleri temsil eden siyasi partiler olmazsa halk istedigi partiye ülkeyi yönetme yetkisi veremez. Yönetenler halki temsil etmediginden egemenlik halka ait olmaz. Seçme ve seçilme özgürlügü kisitlanir. Tek bir partinin iktidari söz konusu olur.

IMMANUEL KANT : 

IMMANUEL KANT

authorStream Live Help