DÜNYA, GÜNEŞ VE AY

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

DÜNYA,GÜNEŞ VE AY

Comments

Presentation Transcript

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY :

DÜNYA, GÜNEŞ VE AY

PowerPoint Presentation:

Geçmişte insanlar Dünya, Ay ve Güneş'le ilgili birçok görüşler ortaya atmışlardı. Bu görüşlerden biri Dünya'nın bir tepsi gibi düz olduğu, gökyüzünün ise dünyayı örten bir kapak şeklinde olduğunun zannedilmesiydi.

PowerPoint Presentation:

Bilim insanları, uzay ve gök cisimlerinin gizemini çözmek amacıyla gözlem evleri kurmuş , teleskopu icat etmişlerdir. Teleskop, gök cisimlerini gözlemek amacıyla kullanılıp Güneş, Dünya ve Ay’ın bilinmeyen birçok yönünü çözmemizi sağlamıştır.

Hangisi Daha Büyüktür?:

Dünya ’ mız Ay ‘a göre daha büyüktür. Dünya ‘ nın çapı, Ayın çapının 4 katıdır. Buna göre eğer Dünya’ mızın içine Ay koyabilmek mümkün olabilseydi, Dünya’nın içine 64 tane Ay sığardı. Hangisi Daha Büyüktür?

PowerPoint Presentation:

Güneşin büyüklüğü de Dünya’dan fazladır. Güneş’in çapı,Dünya’nın çapının 109 katıdır.Buna göre Güneş’in içine Dünya koyabilmek mümkün olsaydı,Güneş’in içine 1 milyon tane Dünya sığabilirdi.Bütün bunlar gösteriyor ki bu gök cisimlerin en büyüğü Güneş’tir.

PowerPoint Presentation:

Güneş,Dünya ve Ay’ büyüklüklerine göre aşağıdaki gibi sıralayabiliriz.

PowerPoint Presentation:

Cisimler yaklaştıkça büyür,uzaklaştıkça küçük görünür. Aynı şekilde Güneş ve Ay Dünya’ mızdan çok uzak olduğu için olduğundan küçük görünür. Güneş Aya göre Dünya’ya daha uzaktır.Bu nedenle çok büyük olan güneş,Dünya’dan bakıldığında Ay ile aynı büyüklükte görünmektedir.

PowerPoint Presentation:

Dünya,Güneş’e en uygun uzaklıktadır.Eğer Güneş’e daha yakın veya uzak olsaydı,Dünya’da yaşam olmazdı.

PowerPoint Presentation:

Dünya da kendi etrafında dönerken Güneş’ten gelen ışınlar sürekli aynı yeri aydınlatmaz. Daha doğrusu Güneş’in aydınlattığı bölge sürekli değişir.Böylece o yerde gece ve gündüz oluşur.

PowerPoint Presentation:

Dünya’mız kendi etrafında Batı’dan Doğu’ya doğru döner.

PowerPoint Presentation:

Dünya’mız kendi etrafında Batı’dan Doğu’ya doğru bir tur dönüşünü 24 saatte tamamlar.Buna bir gün denir.Bu durum Dünya üzerindeki her nokta için geçerlidir.Yani Dünya üzerindeki her yerde bir gün 24 saattir.

Kısaca,:

Kısaca,

PowerPoint Presentation:

Güneş’in gökyüzünde göründüğü yerin sürekli değişmesinin nedeni, Dünya’nın kendi etrafında dönmesidir. Güneş ışınlar daha yeni ve eğik açıyla gelirse sabah ,Güneş ışınları daha çok ve dik olarak gelirse öğlen ,Güneş daha az ve eğik açıyla gelirse akşam vakti yaşanır. akşam

PowerPoint Presentation:

Gün içinde Güneş’in farklı yerlerde bulunmasına bağlı olarak bazı durumlar oluşmaktadır. Örneğin Güneş’ten gelen ışığın miktarına ve eğik gelme durumuna bağlı olarak günlük sıcaklık farkı oluşur. Sabahtan öğleye kadar ışık şiddeti artar,öğleden akşama kadar azalır.Bu duruma bağlı olarak bir cismin gölgesinin yönü ve boyu değişir.Bir cismin gölgesi sabahları batı yönünde akşama doğru doğu yönünde olur.Güneş doğarken ve batarken gölge boyu en fazla olur.Sabahtan öğleye kadar gölge boyu azalır,öğleden akşama kadar gölge boyu artar.

PowerPoint Presentation:

Dünya Kendi etrafında dönerken aynı zamanda Güneş etrafında da döner.Dünya’nın Güneş etrafında dolanırken yaptığı hareket,kendi etrafındaki hareketi gibi dairesel harekettir.Ancak Güneş’in etrafında dolanırken izlediği yol tam daire şeklinde değildir TIKLAYINIZ

PowerPoint Presentation:

Dünya’nın Güneş etrafındaki bir tam dolanımı 1 yıl kabul edilir.Bu hareket tamamlandığında Dünya kendi etrafında 365 defa döner.Bu nedenle 1 yılda 365 gün yaşanır.Bu süre içinde 12 ay,52 hafta vardır.Dünya’nın Güneş etrafında bir tam dolanımı 365gün 6 saat sürer.Dört yılda bir 6 saatlik süreler 1 gün olur.O yıl Şubat ayı 29 gün çeker.Buna göre gün ve yıl kavramları Dünya’nın hareketleri ile ilgili zaman dilimlerini ifade eder.

AY :

AY Ay’da Dünya gibi hareket halindedir. Dünya’nın hem kendi etrafında hem de Güneş etrafında dönmesi gibi Ay’da hem kendi etrafında hem de Dünya etrafında döner. Ay her iki hareketini de aynı sürede tamamlar. Bu süre yaklaşık olarak 29 gündür. Dünya kendi etrafındaki dönüşünü bir günde tamamlarken Ay 29 günde tamamlar.

PowerPoint Presentation:

Ay ısı ve ışık kaynağı değildir. Ay’ı görebilmemiz Ay’ın Güneş’ten aldığı ışığı yansıtmasıyla mümkündür.

Ay’ı farklı zamanlarda gözlemlediğimizde, Ay’ın şekillerini farklı farklı görürüz. :

Ay’ı farklı zamanlarda gözlemlediğimizde, Ay’ın şekillerini farklı farklı görürüz.

Ay’ın evreleri; Dünya’nın kendi çevresindeki hareketi ile, Ay’ın Dünya etrafındaki dolanımı sonucu oluşur. :

Ay’ın evreleri; Dünya’nın kendi çevresindeki hareketi ile, Ay’ın Dünya etrafındaki dolanımı sonucu oluşur.

PowerPoint Presentation:

Dünya ve Ay’ın Güneş etrafında dönüşü; ANİMASYON İÇİN TIKLAYINIZ

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER:

KONU İLE İLGİLİ ÖRNEKLER

PowerPoint Presentation:

1.) Aşağıdakilerden hangisi Ay'ın hareketlerinden biri değildir? A) Kendi etrafında dolanır. B) Dünya'nın etrafında dolanır. C) Dünya ile birlikte Güneş'in etrafında dolanır. D) Dünya ve Mars ile birlikte Güneş'in etrafında dolanır

PowerPoint Presentation:

2.) DÜNYA, GÜNEŞ VE AY'DAN BÜYÜKLÜKLERİNE GÖRE SIRALANDIĞINDA EN KÜÇÜK OLAN GÜNEŞTİR. DOĞRU YANLIŞ

PowerPoint Presentation:

3.) AY’IN DÖRT ANA EVRESİNİ EŞLEŞTİRİNİZ. Ay’ın aydınlık kısmı sola doğru yarım daire biçimindedir. Son dördün Ay’ın aydınlık yüzeyi Dünya’dan tam olarak gözükür.Yeni Ay evresinde 14 gün sonra oluşur. Dünya ile Güneş arasında kaldığı anlarda Ay’ı göremeyiz Ay’ın aydınlık kısmı sağa doğru yarım daire biçimindedir İlk dördün Dolunay Yeni Ay

PowerPoint Presentation:

4.) Aşağıdaki ifadelerden doğru olanın “D” yanlış olanın “Y” ibaresini işaretleyiniz. Ay kendi etrafında dolanır. Güneş bir gezegendir. Ay Dünya ile birlikte Güneş'in etrafında dolanır. D D Y Y Y D

PowerPoint Presentation:

http://www. ilkogretimvideo .com/ dunya -ay-ve- gunesin -sekli-video-278.html http://www. vitaminegitim .com/ ilkogretim / dunya - gunes -ve-ayin- buyuklukleri ?i=40050401UE01 http://www.biri.com.tr http://tumderslerveeglence.blogcu.com/5-sinif-konu-anlatimi/3357747 http://www. yazilisorulari .org/5- sinif - sorulari -soru- bankalari -ve-testleri/1071- dunya - gunes -ve-ay- sorulari -5sinif-fen-ve-teknoloji.html

PowerPoint Presentation:

HİLAL ZEYNEP KILINÇ

authorStream Live Help