Pierwsza pomoc

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

Prezentację przygotowały uczennice klasy III c: Izabela Borkowska, Martyna Kapias i Paulina Kopeć.

Comments

Presentation Transcript

PowerPoint Presentation:

Pierwsza pomoc

PowerPoint Presentation:

Pierwsza pomoc - to proste natychmiastowe zabiegi wykonywane doraźnie, zmierzające do ratowania życia i zdrowia poszkodowanego do czasu zapewnienia mu opieki lekarskiej.

PowerPoint Presentation:

Łańcuch ratunkowy Organizacja miejsca wypadku Sprawdzenie stanu czynności życiowych Wykonanie czynności ratujących życie Wykonanie czynności odroczonych Opieka nad poszkodowanym Złożenie meldunku lekarzowi bądź ratownikowi

PowerPoint Presentation:

ZAPAMIĘTAJ !!! W całym kraju wprowadzono numer ratowniczy 112, dostępny zarówno w telefonii stacjonarnej, jak i komórkowej. Z telefonu stacjonarnego można także dzwonić na: pogotowie - 999 straż pożarną - 998 policję - 997

PowerPoint Presentation:

Co należy powiedzieć, Kiedy Dzwonimy na Pogotowie: Swoje imię i nazwisko Numer telefonu, z którego dzwonimy Miejsce wypadku (miejscowość, ulica, budynek) - w razie, gdy nie wiemy, gdzie jesteśmy, to powinniśmy opisać miejsce pobytu i jego charakterystyczne cechy Ilość poszkodowanych Wiek poszkodowanych Sprecyzowanie, co się stało P odanie urazów poszkodowanych Pamiętaj ! Nie odkładaj słuchawki pierwszy, poczekaj aż zrobi to osoba z pogotowia, gdyż może mieć jeszcze jakieś pytania.

PowerPoint Presentation:

Pozycja Bezpieczna (boczna) W pozycji bezpiecznej układamy osobę nieprzytomną, u której stwierdziliśmy zachowane czynności życiowe .

PowerPoint Presentation:

1. Zapewnienie bezpieczeństwa sobie i osobie poszkodowanej. 2. Założenie rękawiczek. 3. Podejście do osoby poszkodowanej od strony nóg. 4. Sprawdzenie, czy osoba jest przytomna. 5. W razie nieprzytomności poszkodowanego- uklęknięcie.

PowerPoint Presentation:

6. Przystąpienie do sprawdzania czynności życiowych poszkodowanego: Na początku należy sprawdzić zawartość jamy ustnej (upewnić się, że nie ma w niej gumy czy kawałków szkła) Następnie delikatnie odciągamy głowę do tyłu. Trzymając jedną ręką czoło, a drugą lekko odchylając brodę do tyłu. Potem zbliżamy policzek do ust i nosa poszkodowanego w taki sposób , by móc jednocześnie obserwować klatkę piersiową poszkodowanego. Jeżeli poczujemy na policzku wydychane powietrze, usłyszymy szmer i zaobserwujemy ruch klatki piersiowej - poszkodowany oddycha.

PowerPoint Presentation:

7. Gdy poszkodowany wykazuje czynności życiowe- ułożenie w pozycji bezpiecznej : Rękę (tę od twojej strony) ułóż pod kątem prostym w stosunku do ciała następnie ją zegnij lub pozostaw wyprostowaną, Drugą rękę połóż w poprzek klatki piersiowej i przytrzymaj strona grzbietową przy bliższym tobie policzku, Drugą swoją ręką złap za dalszą kończynę dolną tuż powyżej kolana i pociągnij ją ku górze, nie odrywając stopy od podłoża

PowerPoint Presentation:

Przytrzymując dłoń dociśniętą do policzka, pociągnij za drugą kończynę dolną tak by ratowany obrócił się na bok w twoim kierunku. Ułóż kończynę, za którą przetaczałaś poszkodowanego, w ten sposób, aby zarówno staw kolanowy, jak i biodrowy były zgięte pod kątem prostym (w przypadku jeżeli noga zgięta położona jest na wyprostowanej nodze poszkodowanego należy ja z niej zdjąć i ułożyć obok). Odegnij głowę ratowanego do tyłu by upewnić się, że drogi oddechowe są drożne, Regularnie sprawdzaj oddech.

PowerPoint Presentation:

Transportowanie Poszkodowanego Przenoszenie poszkodowanego w kocu: Przenoszenie poszkodowanego za pomocą pierścienia:

PowerPoint Presentation:

Chwyt Rauteka - chwyt, który jest często stosowany przy wyciąganiu poszkodowanego z samochodu. Osobę poszkodowaną obejmujemy od tyłu na wysokości bioder i silnym ruchem obracamy do siebie, Zginamy rękę poszkodowanego, następnie wsuwamy swoje ręce pod pachy ratowanego i nachwytem zamkniętym ujmujemy zgięte przedramię, Unosimy osobę poszkodowaną i cofamy się: obciążamy głównie swoje uda przy lekko zgiętych nogach w kolanach.

authorStream Live Help