До методики співпраці вчителя і асистента вчителя інклюзивного

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Завдання вчителя та асистента вчителя:

До методики співпраці вчителя і асистента вчителя інклюзивного класу Педагогічна рада 2018 рік

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Атаманюк Наталія Василівна, вчитель класу інклюзивного навчання СЗОШ І – ІІІ ступенів № 8 м . Хмельницького У в класі навчається 24 учні, троє з них мають нозології: Софія. Діагноз: ДЦП (Дитячий церебральний параліч) із збереженням інтелекту. Богдана. Діагноз: ЗПР (Затримка психічного розвитку). Денис. Діагноз: ЗПР (у легкій формі ). Кожен з них потребує постійної уваги та контролю. Саме асистент вчителя допомагає налагодити  такий контроль, а інколи ще й допомагає і решті дітей класу .

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Проблемні питання Як реально співпрацювати в інклюзивному класі із дітьми з ООП  з різною нозологією захворюваності? Як співпрацювати вчителю та асистенту вчителя та командою реабілітаційних фахівців? Ці та інші питання часто обговорювані, проте недостатньо відкриті, мало вивчені для практикуючих педагогів. Як розподілити ролі у навчанні та вихованні? Хто і за що несе відповідальність) Які у кого обов’язки?

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Етап « Оцінювання навчальних можливостей учнів з ООП» На етапі оцінювання навчальних можливостей учнів з ООП я, як вчитель, оцінюю навчальні потреби учнів на основі інформації про них, обговорюю з асистентом вчителя мого класу можливості учнів, їх сильні та слабкі сторони, а асистент вчителя виявляє особливості учнів під час своїх спостережень. Після етапу оцінювання ми приступаємо до розробки індивідуальної навчальної програми дитини.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Напрямки діяльності учителя і асистента на етапі « Оцінювання навчальних можливостей учнів з ООП» Ми розподіляємо напрямки діяльності таким чином:

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Із індивідуальної програми розвитку з природознавства На уроках природознавства для формування поняття про тіло людини та органи відчуття людини в індивідуальній навчальній програмі на навчальний рік дитини з ООП передбачено (та календаризовано на І семестр) оволодіння навичками:

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Основні напрямки індивідуальної програми з предмету Літературне читання:

Завдання вчителя та асистента вчителя:

З індивідуальної програми предмету Навчання грамоти

Завдання вчителя та асистента вчителя:

З індивідуальної програми предмету математика

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Вивчення індивідуальних особливостей дитини В ході вивчення індивідуальних особливостей дитини складається план консультацій та інформування батьків про хід розробки та реалізації індивідуальної програми розвитку дитини. В ході вивчення особливостей дитини та реалізації її індивідуальної навчальної програми  проводиться моніторинг стану розвитку учня та його навчальних досягнень в ході уроку, протягом вивчення теми, протягом І семестру, після закінчення І семестру, протягом ІІ семестру та по закінченні навчального року. До такого моніторингу я залучаю фахівців з денного центру перебування дітей з ООП: психолога, соціального педагога, логопеда.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Етап планування уроків Далі власне асистент вчителя допомагає підібрати та розробити наочний матеріал до уроку. Хоча переважно ця роль відведена саме мені як вчителю. Мій обов’язок як вчителя розробляти чітку систему організації навчально -  виховного процесу в інклюзивному класі та визначити очікувані навчальні результати учнів класу та учнів з ООП.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Моя учениця Софійка (з ЦП) може працювати з класом, встигає виконувати завдання фронтальної роботи класу, проте під час письмових робіт, чи виконання завдань на уроках трудового навчання чи образотворчого мистецтва їй часто потрібна допомога, повільніший темп роботи, а клас при цьому потребує уваги вчителя - на допомогу приходить асистент вчителя.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Учениця Богдана із ЗПР потребує постійної уваги, допомоги вчителя і знову без допомоги асистента зробити це в ході уроку досить складно. Все це враховується під час планування уроків. Практично на кожен урок для Богдани а часто і для Дениса слід готувати індивідуальні завдання для їх подальшого виконання під контролем асистента вчителя.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Приклади індивідуальних завдань для дітей з ООП для роботи з асистентом вчителя Згідно з індивідуальною програмою розвитку дитини з природознавства я підготувала презентації (для прикладу): «Ми слухаємо світ вухами» , чи «Ми бачимо світ очима» , у яких в доступній формі розкривається тема «Твої помічники». Дані презентації асистент вчителя опрацьовує з учнями, а також ми надаємо батькам для додаткової роботи учнів вдома .

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Приклади індивідуальних завдань для дітей з ООП для роботи з асистентом вчителя Для індивідуальних завдань з дитиною із ЗПР на уроках математики підготувала , наприклад , окрему презентацію « Властивості предметів », а для роботи вдома ( можна і на уроці ) пропоную виконати завдання на сайті «Самоучка» ( http://www.samouchka.com.ua / ) , де пропонуються інтерактивні вправи з математики, письма та читання , інформатики .

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання авторського сайту Подібні матеріали я розмістила ще й на сторінці сайту “Робота з дітьми з ООП”. А саме: (для прикладу) навчальну презентацію «Математика. Властивості предметів», тест для перевірки знань з цієї теми, презентації з природознавства за програмою індивідуального розвитку та тести: Природознавство. Людина: твої помічники. Тема "Очі" та тема «Вухо» ( перейти на сторінку сайту ). Вправи та завдання сприяють розвитку психічних процесів учнів, їхніх пізнавальних здібностей, допомагають дитині оволодіти вмінням аналізувати, порівнювати.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Залучення батьків для підготовки до уроків Маю досвід залучення батьків до підготовки уроків, а саме: підготовка проектів, знімання відео, підготовка інтерв’ю тощо, з наступним представленням підготовленого матеріалу на уроці . Наприклад, моя учениця Софійка (дитина з ЦП) не має змоги часто працювати біля дошки – вона перемішається на візку, тому ми залучаємо її до підготовки окремих етапів уроку за допомогою відео: повідомлення, розповідь, демонстрація, проведення досліду тощо, які записує мати Софії.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Етап навчального процесу Під час навчального процесу я, як вчитель, проводжу урок згідно з планами; спостерігаю за навчально – виховним процесом, за потреби допомагаю учням; залучаю учнів з ООП до виконання окремих завдань спільно з класом. Після детальної розробки, підготовки навчальних матеріалів надаю асистенту відповідні ресурси для роботи (тематику уроків, роздатковий матеріал, робочі зошити, електронну наочність тощо.) На цьому етапі дуже важливим є обговорення з асистентом вчителя: к онкретної стратегії роботи з учнем; результатів роботи; виконання індивідуальних навчальних планів; розміщення робочих місць учнів; потреб у  гнучкому розкладі відвідування уроків учнями.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Приклади індивідуальних завдань для розвитку логіки , знань граматики « В магазині » , « Групування слів » , « Відтвори слова» , « Дія предмета, його назва » , « Запитання на встановлення причини » , « Збери слово» , « Меблі » , « Поверхи » , « Придумування слів із букв» , « Склади » , «Слова-переверти» , « Словниково-логічні вправи » , « Утворення пар слів » , « Шифрування за допомогою картинок» , «На формування навичок миттєвої , або швидкої реакції »

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Співпраця через сайт вчителя Вся, розроблена мною, електронна наочність до уроків розміщена на авторському освітньому сайті, мої учні та їх батьки вже багато років співпрацюють зі мною через сайт вчителя. Саме на сайті вони мають можливість ще раз опрацювати завдання уроку, виконати тренувальні вправи та провести перевірку знань ( перейти на сайт ). А далі асистент вчителя допомагає учням знайти і відкрити сторінку сайту з потрібним матеріалом і допомогти, проконтролювати виконання учнями моїх завдань.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання аудіофайлів для індивідуальних занять Під час роботи з ученицею Богданою , яка погано читає, я спробувала навчати її читанню за допомогою аудіофайлів , у які я записую начитування всього тексту, начитування тексту по складам з метою подальшого опрацювання цього файлу під керівництвом асистента. Учениця має змогу слухати начитаний вчителем текст по кілька разів, спробувати прочитати текст разом із записом вчителя по складам  чи повністю, спробувати зробити це самостійно. Наприклад, файл із текстом «У Надійки мама мила» чи файл для читання та переказування казки «Красиві слова, красиве діло» ( посилання на google -диск ).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання зображення і аудіофайла із озвученням завдання Інший приклад вправи «Швидко назви»: на екран проектується малюнок із фруктами і автоматично вмикається аудіофайл із текстом «Послухай та швидко назви фрукти самостійно: абрикос, слива, лимон, яблуко, ананас, груша, банан». ( посилання на google -диск )

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Корекційна гра «Що змінилося» Подібна вправа пропонується на розвиток уваги та вміння розрізняти кольори та відтінки кольорів, розміщення об’єктів . На екрані учень бачить два кубики червоний та зелений різного розміру. Автоматично вмикається аудіофайл , у якому вчитель озвучує завдання . Учень закриває очі, через мить відкриває очі. На екрані нові зображення: попередні зображення кубиків зникають, а два нових з’явилися: кубики розміщені інакше, змінився колір та розмір. Учень відповідає: що змінилося? ( посилання на   google- диск )

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання аудіофайлів для вивчення нового матеріалу Для прикладу назву вправу з математики для вивчення складу числа 6. Я записала аудіофал з теми, асистент вчителя допомагає учениці вивчити і відтворити навчальний матеріал. Учениця має змогу прослухати пояснення вчителя багато разів, допоки не навчиться відтворювати правило тощо ( посилання на google -диск ).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Завдання, записане вчителем у аудіофайл , використовується асистентом вчителя на уроці Наступним прикладом може слугувати записане завдання для Дениса (ЗПР у легкій формі). Це вправа «Підбери альтернативні слова». Зміст вправи: вчитель називає слово-стимул: веселий. Завдання: підібрати альтернативні слова: сумний, задумливий, невдоволений; інше слово-стимул: сміливий. Завдання: підібрати альтернативні слова: відважний, тихий, лякливий. За допомогою асистента вчителя Денис справився із цією не легкою вправою ( посилання на google -диск ).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Етап оцінювання навчальних досягнень учнів У роботі з інклюзивним класом важливим етапом є оцінювання навчальних досягнень учнів (чи за допомогою оцінки чи без). Я намагаюсь доручати асистенту вчителя на даному етапі спостереження за поведінкою учнів, відтак інформувати мене; збирати інформацію про навчальну діяльність учнів для подальшого її оцінювання та внесення змін до індивідуального навчального плану; вносити пропозиції, щодо розроблення нових завдань для учнів.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Авторська бібліотека електронних наочностей Для отримання загальноосвітніх знань учнями мені допомагає моя бібліотека електронних наочностей : з математики, природознавства (1-4 класи), читання, рідної мови, я у світі, трудового навчання, образотворчого мистецтва тощо на авторському сайті «Інклюзивна освіта. Дистанційне навчання». Окрім навчальних ілюстрацій я намагаюсь дати учням можливість перевірити набуті знання під час виконання тестів. На уроках природознавства асистент вчителя допомагає виконати тест учням із ООП. У класі є комп’ютер із підключенням до Інтернету, при потребі ще додаємо планшети чи ноутбук з навушниками.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання інфографіки Для дітей із недостатньою технікою читання пропоную для домашньої роботи переглянути наочність на сайті вчителя . Наприклад , плакати – інфографіка курсу Я у світі ( перейти на сторінку сайту ), на яких сконцентровано , графічно представлено суть теми, що вивчається .

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Етап звітування за результатами навчання учнів Дуже важливим етапом в роботі вчителя інклюзивного класу є звітування за результатами навчання учнів, особливо учнів з ООП. Тут я маю на увазі звітування перед батьками та командою психолого - педагогічного супроводу. Паралельно ми з асистентом вчителя обговорюємо сильні та слабкі сторони учнів, їхні навчальні досягнення та потреби; при цьому дотримуємося конфіденційності. Стало традицією, що вчитель асистент повідомляє мене про сильні сторони учнів, їхні навчальні досягнення та потреби (це допомагає мені швидше зорієнтуватися); інформує мене щодо поведінки учнів під час індивідуальних занять (та наслідків цієї поведінки). В ході роботи з учнями із ООП не варто забувати про важливість організаційного аспекту. Мною готується  звітність щодо поточного навчально – виховного процесу (після обговорення із асистентом вчителя, який залучається до участі у підготовці звітності).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Із характеристики учениці Моя учениця Богдана має очевидні труднощі в засвоєнні програми: малоактивна на уроках , погано запам'ятовує матеріал, легко відволікається. Рівень розвитку пізнавальної діяльності і мови більш низький порівняно з однолітками. У дівчинки порушено увагу: не сформована довільна увага, увага нестійка, розсіяна, погано концентрирується і знижується при стомлюваності, фізичних навантаженнях. Навіть бурхливі позитивні емоції (святкові ранки, перегляд телепередач тощо) знижують її увагу. Учениця не може правильно розподіляти увагу (уважно слухати і одночасно писати), часто звертає увагу на другорядні деталі і на них зупиняється. Дівчина має  уповільнений темп та звужений обсяг сприйняття, їй потрібно більше часу для виконання завдання, є проблеми з розпізнаванням зображень, важко збирає розрізні картинки, порушено сприйняття кольору (особливо відтінків кольорів), величини, форми, часу, простору. Після детального вивчення учениці виявлено недостатню міцність запам'ятовування, короткочасна пам'ять переважає, тому потрібне постійне підкріплення і багаторазове повторення. Учениця не може без допомоги педагога встановити причинно - наслідкові зв'язки, не розуміє прихований зміст загадки, прислів'я. В учениці є мовні порушення. Ось чому для учениці надається допомога логопеда-дефектолога.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання корекційно – розвивальних завдань, дидактичних ігор Для індивідуальних завдань з ученицею з ЗПР ми з асистентом добираємо корекційно – розвивальні завдання, дидактичні ігри, які допомагають дитині набути знання в легкій, доступній і невимушеній формі. Саме через дидактичну гру, як основного методу корекційної роботи, відбувається засвоєння знань, передбачених програмою і необхідних під час шкільного навчання дітей такої категорії. Програмні завдання виконуються послідовно, використовуючи принцип дидактики: від простого - до складного, передбачаємо проведення по одній і тій же темі два і більше занять. Ми з асистентом плануємо переходи до наступної теми тільки після того, як засвоєний (по можливості) попередній матеріал. Для розвинення навичок концентрації уваги, я запропонувала батькам учениці Богдани допомогти їй складати пазли в онлайн-режимі з курсу природознавства (їй важко дається складання пазлів ). Мета – не тільки скласти пазли , а й проаналізувати малюнок і розповісти, яке відношення має отримане зображення до теми, що вивчається ( перейти на сторінку сайту або на іншу сторінку ).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Використання корекційно – розвивальних завдань, дидактичних ігор

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Порівняння предметів , виділення провідних ознак, групування предметів за призначенням, за ознаками Плануючи індивідуальні завдання з Богданою (ЗПР), дотримують принципу практики: з екскурсії, придбання практичного досвіду, розглядання, спостереження, бесіди по картинках тощо. При плануванні роботи разом з логопедом намічаємо той словниковий мінімум (предметний, дієслівний, словник ознак), який дівчина може і повинна засвоїти. Намагаюсь широко використовувати порівняння предметів, виділення провідних ознак, групування предметів за призначенням, за ознаками і т.д . (мова йшла вже про електронну наочність типу: у магазині, вдома, в класі тощо).

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Розвиток дрібної моторики кистей рук Для учениці Софії готуємо низку додаткових індивідуальних завдань для розвитку дрібної моторики кистей рук, які часто проводяться у формі гри, що не тільки викликає у дівчини інтерес, але і сприяє підвищенню технічного тонусу рук дитини. Розвиток дрібної моторики рук ми починаємо з провідної руки, потім - виконуємо вправи іншою рукою дитини, а потім двома. Я доручаю асистенту перед роботою Софійки у зошиті провести ігрові вправи пальчикової гімнастики по можливості, пов'язані з темою заняття.

Завдання вчителя та асистента вчителя:

Завдання вчителя та асистента вчителя У завдання вчителя та асистента вчителя входить створення доброзичливої, комфортної обстановки в учнівському колективі, зміцнення віри у власні можливості, згладжування негативних переживань. Це сприяє досягненню корекційних цілей: корекція уваги, пам’яті, відчуттів і сприймання, корекція мови, мислення, емоційно-вольової сфери. Процес розвитку уваги, пам’яті, мислення, мовлення і уяви дітей дуже тривалий, складний, бо вимагає від них величезних, вольових зусиль протягом усіх років навчання у початковій школі. І завдання вчителя та асистента вчителя спонукати дітей до такого розвитку і зробити все залежне від педагогів для розвитку дітей в інклюзивному класі.

authorStream Live Help