Asuman dizdar KIYASLAMA Kongre Sunu

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

KalDer KIYASLAMA PROJESİ SÜREÇ YÖNETİMİ: 

KalDer KIYASLAMA PROJESİ SÜREÇ YÖNETİMİ

Kıyaslama Nedir?: 

Kıyaslama Nedir? Kıyaslama, öğrenen organizasyon anlayışının önemli bir parçası, bir öğrenme ve öğretme, anlama ve uyarlama, paylaşma ve gelişme sürecidir

Kıyaslama Nedir?: 

Kıyaslama Nedir? Kuruluşun iyileştirme önceliği olan süreçlerinde en iyiyi veya daha iyileri araştırmak, bulmak, öğrenmek ve kendi süreçlerine uyarlayarak sürekli iyileşmeyi sağlamak sürecidir.

Kıyaslama Süreci: 

Kıyaslama Süreci Başkalarından öğrenmeyi kabul edecek kadar akıllı, ve onu gerçekleştirecek kadar güçlü olmalısınız.

Kıyaslama Projesi Amacı: 

Kıyaslama Projesi Amacı Kıyaslama Projesi, Kalite Derneği öncülüğünde; aynı konuya ilgi duyan kuruluşların bir araya gelerek, iyi uygulamaları birlikte ortaya çıkarmalarını, incelemelerini, öğrenmelerini ve öğrendiklerini kendi organizasyonlarına uyarlamalarını sağlayan bir ekip çalışmasıdır.

Tamamlanan Projeler: 

Tamamlanan Projeler 2000 MÜŞTERİ MEMNUNİYETİNİN YÖNETİMİ BSH Profilo Flokser İpek Kağıt, Koleksiyon Mobilya Marshall 2001 İNSAN KAYNAKLARINDA TEŞVİK SİSTEMLERİ Anadolu Honda Ata Yatırım Aygaz Beko Elektronik Birmot Coca Cola İçecek Üretim Volkswagen ES 2002 CRM, MÜŞTERİ İLİŞKİLERİ YÖNETİMİ Beksa Nexans Siemens Sodexho Tekofaks 1999 PERFORMANS YÖNETİMİ ABB elektrik Beko elektronik Demirbank Flokser Volkswagen elektrik sist. Yaşar holding KATILIMCI KURULUŞLAR

Kıyaslama Projesi: 

Kıyaslama Projesi 1. Planlama : Kıyaslama konusunun ve ekip üyesi (katılımcı) kuruluşların belirlenmesi. Konu uzmanının belirlenmesi. Kaynak araştırması. (konu hakkında tanıtıcı doküman) Potansiyel kıyaslama ortaklarının belirlenmesi. İyi uygulama saptama anketi hazırlama.

Kıyaslama Projesi: 

Kıyaslama Projesi 2. Veri toplama : Anketin uygulanması. Anketin değerlendirilmesi ve ara rapor yayınlanması. İyi uygulamaların (kıyaslama ortaklarının) belirlenmesi. Kıyaslama ziyareti planı hazırlanması. Kıyaslama ziyareti uygulanması.

Kıyaslama Projesi: 

Kıyaslama Projesi 3. Analiz : Başarılı uygulamaların değerlendirilmesi (oluştuğu zemin, yönetim tarzı v.b.) 4. Uyarlama : Sonuç raporunun yayınlanması. Paylaşım günü düzenlenmesi.

Süreç Yönetimi Kıyaslama Projesi: 

Süreç Yönetimi Kıyaslama Projesi Süreç Yönetimi konulu bu kıyaslama çalışmasında kapsam, kuruluşun müşterilerine ve diğer sosyal paydaşlarına değer yaratabilmek ve iş sonuçlarında başarıya ulaşabilmek için politika ve stratejileri ile uyumlu olarak süreçlerini nasıl belirlediği, nasıl yönettiği ve nasıl iyileştirdiğinin ortaya konması olarak belirlenmiştir. KAPSAM

Katılımcı Kuruluşlar: 

Katılımcı Kuruluşlar Kıyaslama Projesinde yer almak arzusunda olan ve iyileştirme önceliklerini belirterek KalDer'e başvuran veya projeye sponsorluk yapmak isteyen kuruluşlar Assan Alüminyum İGDAŞ Nissan Otomotiv A.Ş. Paşabahçe Cam San. Ve Tic. A.Ş. Kırklareli Fabrikası Siemens Business Services Türkiye

Kazanımlar: 

Kazanımlar Konuyla ilgili başarılı uygulamaları yerinde incelemek farklı, yenilikçi, yaratıcı yaklaşımları öğrenmek. Ara ve sonuç raporlarını edinmek. Paylaşım gününe katılmak. Danışmanın konuyla ilgili birikimlerinden yararlanmak. Ekip üyesi diğer kuruluş temsilcileri ile bilgi alış verişi yapmak. Sistematik kıyaslama yöntemini öğrenmek.

Kıyas Ortakları: 

Kıyas Ortakları "İyi Uygulamaları" olduğu, KalDer Kıyaslama Veri Tabanı veya diğer kaynaklar kanalıyla tespit edilen; seçilen proje konusu için uygulamaları örnek alınabilecek kuruluşlar. Eczacıbaşı Vitra EMAR Satış Sonrası Müşteri Hizmetleri A.Ş. SKF Türk Sanayi Tic.Ltd.Şti. Superonline A.Ş. TNT International Express İyi uygulama sahibi kuruluşlar

Anketi Yanıtlayan Şirketler: 

Anketi Yanıtlayan Şirketler Kıyas ortaklarının belirlenmesi amacı ile yapılmış olan ankete, 21 kuruluş yanıt vermiştir. Ortaklık Yapısı %100 yerli 11 kuruluş %100 yabancı 4 kuruluş yabancı ortaklı 5 kuruluş Tesis/Şube Sayısı 1-5 11 kuruluş 6-10 2 kuruluş 11-50 3 kuruluş 50'den fazla 4 kuruluş Personel Sayısı 1-500 8 kuruluş 501-1000 5 kuruluş 1001-2000 2 kuruluş 2001'den fazla 5 kuruluş

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Süreç Yönetimi çalışmalarına başlama nedenleri "Müşteri memnuniyetini artırmak” "Verimliliği artırmak” "TKY çalışmaları” "Rekabet üstünlüğü sağlamak” "Karlılığı artırmak"

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Süreç Yönetimi çalışmalarınız sırasında karşılaştığınız engeller

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Performans göstergeleri hangi boyutu ölçmeye yöneliktir

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Süreç iyileştirme çalışmalarıyla iş sonuçları ilişkilendirilmiştir.

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Süreç Yönetimi çalışmalarında yer alan bölümler sorusuna yanıt veren kuruluşların 10 tanesi "Bütün bölümler" şeklinde cevap verirken, "Pazarlama/Satış" ve "Müşteri Hizmetleri" bölümleri de kuruluşların çoğunlukta uyguladığı bölümler olarak göze çarpmıştır.

Anket Değerlendirme Sonuçları: 

Anket Değerlendirme Sonuçları Çalışma sistematiği, süreçlerin daha ne kadar verimli ve etkin işleyebileceğini görmek, süreç ilişkileri ve iletişimlerinin net olarak ortaya çıkması, kuruluşun performansının çok daha kolay izlenebilmesi, yaratılan sinerji ile sürekli iyileştirme anlayışının yerleşmesi, özeleştiri yapabilmenin gelişmesi, performans ölçütü belirlemede iyileştirme, olaylara fonksiyon bazı yerine iş bazında bakabilme, süreçlerde hızın artması, performans yönetimini kolaylaştırması, hızlı karar alma avantajı, kaynakların daha etkin kullanımı, kurumsal kimlik.

authorStream Live Help