dominaazuza

Views:
 
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Slide2: 

  Pod Modrými horami sa nachádza kraj plný divov a kúziel. Pramene horúcej vody a para vychádzajú z trhlín zeme a bublajúce bahno dlho nepresvedčilo ľudstvo, že to nie je iba výmysel Indiánov, ale holá pravda. Závoj tajomstva odhalila až v roku 1869 vedecká výprava, ktorá sa vydala preskúmať tento park. Až vtedy sa svet dozvedel o neuveriteľných divoch prírody medzi hranicami štátu WYOMING a MONTANA.

Čo umožňuje Yellowstonský národný park : 

Čo umožňuje Yellowstonský národný park Je len veľmi málo miest na svete, kde môže človek vidieť teplé pramene a gejzíry či bublajúce priezračné jazierka alebo fantastické vodopády na jednom integrovanom území. Na potulkách v rozľahlých lesoch alebo na náhorných plošinách môžete pri troche šťastia stretnúť aj stáda bizónov alebo rodinky medveďov. Toto všetko umožňuje americký Yellowstonský národný park

Zaujímavosti: 

Zaujímavosti Zaujímavé sú v tomto parku aj MAMMOTH HOT SPRINGS, sú to malebné vodné schody, ktoré vytvorila horúca uhličitano-vápenatá voda, ktorá presakovala cez horninu. Keď sa voda odparila vznikli tieto terasy. V tomto parku žije veľmi veľa zvierat, medzi inými čierne grizzly, ale aj hnedé medvede, soby, bizóny, antilopy.... . Vzhľadom na teplotu od gejzírov, mnohé vodné vtáky ani na zimu neodlietavajú za teplom, ale zostávajú tu po celú zimu. Stredná časť národného parku je široká náhorná rovina vulkanického pôvodu s priemernou výškou 2 500 n.m. Hlavná termálna oblasť je prístupná po ceste GRAND LOOP ROAD.

História Yellowstonského národného parku: 

História Yellowstonského národného parku V tom čase už mal prvý národný park na svete za sebou pohnutú históriu. Niektoré nálezy dokazujú, že prví ľudia tu mohli byť pred takmer desiatimi tisícmi rokov, ale možno aj omnoho skôr. Až do 19. storočia oblasť poznali iba Indiáni z vetvy kmeňa Šošonov a až na prelome 18. a 19. storočia sa objavili prvé zmienky o rieke Yellowstone. Pravdepodobne prvým belochom, ktorý videl oblasť na hornom toku rieky, kde sa nachádza národný park, sa stal v roku 1808 John Colter. Potom sa oblasť stala mekkov lovcov a dobrodruhov.

Slide7: 

Všetci boli fascinovaní úchvatnými scenériami, a tak sa v roku 1871 do miest vypravila štátna expedícia. Sprevádzal ju fotograf William Henry Jackson a maliar Thomas Moran, ktorí krásy tohto kusa zeme zachytili na fotografiách a maľbách. Umelecké diela mali veľký vplyv na rozhodnutie o zriadení národného parku. Podľa zákona, ktorý schválil v roku 1872 americký Kongres a podpísal ho prezident Ulysses Grant, bola oblasť s rozlohou deväťtisíc štvorcových kilometrov, ktorého prevažná časť je na severozápade štátu Wyoming a zasahuje aj do Montany a Idaha, „vyňatá z možnosti osídlenia, obsadenia alebo predaja“. Bola tiež vyčlenená „v prospech a pôžitok ľudí“. Legenda o nedotknutej zemi ľudí silne priťahovala, rovnako aj fantastické geotermálne úkazy. Tie možno síce vidieť i inde, ale súčet gejzírov vo všetkých ostatných oblastiach je menší než v samotnom Yellowstone. Všadeprítomná síra žltej farby dáva jasne najavo, prečo práve Yellowstone (žltý kameň). Tento názov dostala najskôr rieka a po nej bol pomenovaný i národný park. V roku 1883 tu americká armáda začala s budovaním ciest – predierať sa hustými lesmi na koni znamenalo pohybovať sa rýchlosťou dve až tri míle za hodinu.

História: 

História Pred dávnymi časmi, keď boli Spojené štáty ešte veľmi mladé, drsní zálesáci si rozprávali príbehy o rozprávkovej krajine kdesi na západe, kde fontány chrlia vriacu vodu vysoko nad koruny stromov, až sa zem otriasa hukotom. Sú tam vraj vrchy zo skla a síry, a keď tam chytíte pstruha, môžete si ho hneď vedľa uvariť v rybníčku s horúcou vodou. Sú tam jazerá podobné obrovským kadiam s bublajúcim bahnom a kaskády porcelánových vaní, kde si človek môže vybrať v akej teplej vode sa vykúpe. A rieky – niektoré vraj tečú až do vzdialeného Tichého oceánu, iné zasa do Atlantiku. Niektoré sa rútia takou rýchlosťou, že sa ich koryto trením zohrieva. Voda najväčšieho z tamojších tokov padá do kaňonu vo farbe rýdzeho zlata. Sú tam dokonca aj skamenené lesy, v ktorých „skamenené vtáky spievajú svoje skamenené piesne“. Nikto tým starým dobrodruhom samozrejme neveril, ale ich historky žili ďalej. V roku 1871 vláda vyslala do tej rozprávkovej krajiny expedíciu, ktorej členovia neverili vlastným očiam. Na základe ich nadšenej správy vyhlásil v roku 1872 prezident Grant celú oblasť s rozlohou 9000 km2 za prvý národný park na svete, Yellowstone. Odvtedy sa milióny návštevníkov parku mohli presvedčiť, že starí zálesáci mali v podstate pravdu. Parkom prechádza kontinentálne rozvodie zvané Veľký predel. Je tu aj sklený vrch (Opsidian Cliff), z ktorého vulkanického skla šošonskí bojovníci kedysi získavali materiál na hroty svojich šípov. Na Ninerva Terrace sa skutočne vytvárajú kaskády prírodných vápencových vaní, z ktorých stále stúpa horúca para. V oblasti Fountain Paint Pot ležia vriace bahnité jazerá sfarbené riasami, sinicami a minerálmi do všetkých odtieňov dúhy. Sklamanie prinesie iba zistenie, že voda v rieke Firehole sa nezohrieva trením o koryto, ale od horúceho skalného podložia. Najvyhľadávanejšie sú však tunajšie gejzíry – úžasné chrliče, z ktorých najznámejší je Old Faithful (Verný starký), ktorý približne každú hodinu s hukotom vystrekuje horúci prúd vody až do výšky 60 metrov. No sú tu aj mnohé ďalšie: Grotto Geyser, vyvierajúci v jaskyni z bieleho sintra; Riverside Geyser, ktorého striekajúca vriaca voda opisuje oblúk cez rieku Firehole, či gejzír nazvaný Steamboat (Parník), ktorý chrlí vodu zo všetkých svetových gejzírov najvyššie – skoro dva razy tak vysoko ako Old Faithful.

Živočíšni obyvatelia Yellowstone: 

Živočíšni obyvatelia Yellowstone

Gejzíry: 

Gejzíry YELLOWSTONE má aj veľmi veľa termálnej aktivity, pretože hlboko pod zemou je trhlina, ktorou preniká k zemskému povrchu magma. Nachádza sa tu 300 prameňov horúcej vody a asi 200 gejzírov, ktoré pravidelne, alebo len z času na čas vystreľujú k oblohe horúcu vodu. OLD FAITHFUL GEYSER (Starý gejzír), dostal meno na základe pravidelných erupcií, je to najvýznamnejší gejzír v tomto parku. Tento gejzír počas 4-minútovej erupcie vychrlí do výšky 60 metrov cez 55 tisíc litrov horúcej vody. Erupcia gejzíru funguje už dlhé desaťročia, pravidelne každých 70 minút. Teplota vody na začiatku erupcie je 112 stupňov, na konci je to 93 stupňov. V minulosti vrhal najvyšší prúd horúcej vody gejzír EXCELSIOR. Intervaly medzi erupciami trvali 1/2 hodiny, postupne sa predlžovali až nakoniec úplne prestali. V súčasnom období patrí tento prameň k najvýdatnejším v tomto parku - 170 litrov horúcej vody. Ročne sem zavíta množstvo turistov - počítajú sa na milióny, a prichádzajú sem z celého sveta.

Viac informácii tu : 

Viac informácii tu Ak sa chcete dozvedieť niečo viac kliknite na obrázok

authorStream Live Help