uzaktan eğitim

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Joomla Eğitim : 

Joomla Eğitim 6. Hafta

Joomla İpuçları : 

Joomla İpuçları

Administrator Kalsörünü Şifreleme : 

Administrator Kalsörünü Şifreleme Joomla için güvenlik önlemlerinden bir tanesi ve en etkililerinden olan administrator klasörünü şifrelemedir.

Administrator Kalsörünü Şifreleme : 

Administrator Kalsörünü Şifreleme Bu sayede yönetim panelinize girmeden hemen önce bu oluşturacağınız kullanıcı adı ve şifre ile yönetim bölümü şifrenizi girmeden önce ayrı bir şifre bölümü oluşturmanıza yarar.

Bölüm Oluşturma : 

Bölüm Oluşturma Joomla'da bölümler ve kategoriler büyük iş görmekte ve işlerimizi kolaylaştırmaktadır. İçeriklerimizi bölüm ve kategorilere ayırıp ayrı ayrı yönetebiliriz. Yeni bir bölüm oluşturmak için

Bölüm Oluşturma : 

Bölüm Oluşturma

Kategori Oluşturma : 

Kategori Oluşturma Tıpkı Joomla! işleyiş mantığında bugüne kadar olduğu gibi içeriklerin eklenebilmesi için öncelikle yeni bir bölüm, bu bölüme bağlı bir kategori oluşturma gereği vardı.

Kategori Oluşturma : 

Kategori Oluşturma

İçerik Ekleme : 

İçerik Ekleme İçerik : Site içerisindeki yer alacak yazı, grafik ve çoklu ortam öğeleridir. Bunlar sabit içerik ve değişen içerik olarak 2 guruba ayrılır. Mesela bir firmanın sitesinde firma tarihçesi sabit içerik olabilir. Fakat haberler sabit değil değişen içeriktir.

İçerik Ekleme : 

İçerik Ekleme

İçerik Ekleme : 

İçerik Ekleme Kategoriler : Joomla içerikleri kategorilere ayırmaktadır, yani kategoriler altında içerikler toplanır. Mesela sitenizde  İstanbul ilçeleri hakkında bilgiler vermek için ilçeler kategorisi oluşturulabilirsiniz. İstanbul ilçelerini tanıtan değişken içerikler de bu kategoriye bağlanabilir.

İçerik Ekleme : 

İçerik Ekleme Bölümler : Bölümler en üst sınıflamalardır. Altında kategorileri barındırırlar. Mesela Türkiye’deki ilçeleri tanıtan bir site için, herbir ili bir bölüm olarak oluşturabilirsiniz. Her bir ilin altında da o ile ait ilçeleri kategori olarak oluşturmalısınız.

İçerik Ekleme : 

İçerik Ekleme İstanbul bölümünün Bakırköy kategorisi altında Bakırköy hakkında bilgi veren içerik oluşturulur. Aynı şekilde Samsun bölümünün Bafra kategorisi altında Bafra ilçesi hakkında bilgiler veren içerik oluşturulur.

Menuden Link Verme : 

Menuden Link Verme Bir bileşene yahut bir içeriğe link vermeniz gerektiğinde bu işlemi basitçe yapabilirsiniz. Öncelikle joomlanın yönetim paneline girdikten sonra üst menüde bulunan Menü Yöneticisinden link verme işlemini yapabilirsiniz.

Menuden Link Verme : 

Menuden Link Verme

Tema Değiştirme : 

Tema Değiştirme Joomlanın çeşitli temaları vardır. Bunları indirip kurduğumuz zaman nasıl uygulaycağımızı görelim.

Tema Değiştirme : 

Tema Değiştirme

Tema Değiştirme : 

Tema Değiştirme

Veri Tabanı Oluşturma : 

Veri Tabanı Oluşturma Joomla veri tabanı olarak MySql i kullanmaktadır ve Joomla sayesinde kolay bir şekilde veri tabanı oluşturup , bağlantılarını yapabiliriz.

authorStream Live Help