Çevre kirliliği

Views:
 
Category: Education
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

Yeryüzündeki en KIRLI Bölgeler : 

Yeryüzündeki en KIRLI Bölgeler Hazirladigimiz bu sunumda sizlere Dünyadaki En kirli bölgeler hakkinda bilgi vermek istiyoruz ve de bu bölgelerin kirletici maddelerin özelliklerini kisaca tanitmak istiyoruz... Iyi ve fayda verici seyretmeler....

Bu bölgeler sunlardir... : 

Bu bölgeler sunlardir... 1 – Arktika 2 – Ispanya 3 – Ukrayna 4 – Kazakistan 5 – Japonya 6 – Meksika körfezi 7 – Çin

Arktika : 

Arktika Arktika’nin devamli organik kirletici maddelerle problemleri artmakta. Organik kirleticiler kimyasal maddelerden olusmakta, onlar yiyecek zincirinde birikip olusuyor. Çevreyi ve ek olarak da hem insan hem de hayvanlarin sagligini tehdit ediyor. Arastirmacilar, kirleticileri (POP) Arktika’nin havasinda, kar ve suyunda buldular. Onlar tipki bir pestisidler gibi hava dalgalarin vasitasiyla Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya bölgelerinden gelmekte. Ve sert iklim onlarin çogalip yiyecek zincirinde birikmesine yol açmakta. Bu kirleticiler ayilarin muafiyetini zayiflaattigi gibi memelilerin de muafiyet fonksiyonunu zayiflatir. Arastirmacilar bu problemi çözmekteler.

Ispanya : 

Ispanya Kasim ayinin 19-unda 2002. yili Büyük ‘Prestij’ Yag tankerinin battigindan dolayi Ispanya deniz kiyilarinin 3000 kilometri kirlendi. Bu dökülmenin sonucunda 300.000 deniz kusu ölmüs, Avrupa’nin en kötü afeti sayilir. Deniz suyu temizlenmekte olsa da, denizde yasayan bol miktarda baliklar ölüyor ve bu denizin yaninda oturan insanlarin sagliklarini kötü bir sekilde etkilemekte. Bir de sunu belirtmek istiyoruz ki, su an dünya çapinda satilan ohtopotlar ve bazi krablarin içinde zehirli maddeler bulunmakta. Ve insanlar bunlari yiyip kendi sagliklarini tahdit etmekte.

Çernobil - Ukrayna : 

Çernobil - Ukrayna Dünyanin en kötü nükleer patlamasi 1986 yilinda 26. nisanda Ukrayna ülkesinde oldu. Bu nükleer elektrik santralinde bir reaktörün patlamasi sonucunda 30 insan aninda vefat etti ve de 135.000 insan kisa bir zamanda baska sehre götürüldü. Bu radyoaktif bulut Belarus ülkesinin tarafina yagmur olarak gitmis. Bu patlamanin yüzünden insanlar likemi kanserinden ölüyor ve çocuklar defektlerle doguyor.

Kazakistan : 

Kazakistan Aral denizinin kurumasi çok ciddi bir problemdir. 40 yil önce Denizin büyüklügü 1000 kubik metreye esitti fakat simdiki zamanda 110 kubik kilometreye azaldi. Oradaki su pestisidlerle kirlenmekte. Bu kuruma çölde tuzun yayilmasini sebep oldu. Bu yüzden de insanlarin çogunlugu orada yasamaktan zorluk çekiyor.Yemek borusu kanserinin orani dünyada baska ülkelere göre Aral denizinin yaninda daha yüksektir.

Japonya : 

Japonya Arastirmalara göre balina ve yunus baliklarinin etlerinde dioxinin konsantrasyonu çok yüksek. Dioxin, endüstriyel sonucunda olusan kirletici ve çok zehirli bir maddedir. Bu kirleticiler insanlar ve hayvanlarin beyin çalismasini kötü bir sekilde etkiler. Bu kirleticiler genellikle satilan baliklarin yaginda birikir, öylece insanlarin bu eti yeme sonucunda insanlarin muafiyetini zayiflatir.

Meksika körfezi : 

Meksika körfezi Suyun içinde tuzun bol miktarda bulundugundan dolayi Meksika körfezinde ‘ÖLÜ BÖLGE’ (15000 kilometre kareyi almakta) olustu. bu yüzden de kimse o diyarlarda yasamiyor hatta yasayamiyor diyebiliriz. Bunun nedeni de çiftçilerin nitrat temelli gübrelerin 30 boyunca kullanmalarina baglidir. Nitrat temelli gübrelerin çok olmasindan dolayi orada algae adindaki bitki oksijeni kendine içeriyor ve su oksijensiz kaliyor. Bu problem karsisinda çok sey yapilmadi, yani çözümü bulunmamistir. Ama bazi insanlara bu problem hosalrina gidiyor çünki yengeç ve istakozlar suyun oksijensiz oldugundan dolayi suyun üzerine çikiyor...Böylece insanlar onlari avlamakta zorlanmazlar...

Çin : 

Çin Hava kirliligi... Ekonominin gelismesi ve endüstriyel enerjinin talebi sonucunda çok büyük problemler ortaya cikmakta... Simdiki zamanda ülke gücünün 3’ten 2’si kömür ve kömür ürünlerinden geliyor çünkü onlar enerjinin en ucuz ve en kirli formlari. Dünya Bankasina göre Çindeki hava kirliligin sonucunda 24 billion dollar insanlarin sagliklarini iyilestirmek için harcanmakta.Hava kirliliginden dolayi olusan hastaliklarin yüzünden BIR YILDA 400.000 Çin vatandasi ölmekte. Dünyanin en kirli 20 sehirlerinin 16’si Çindedir...

Dünyanin gelecegi Bizin ellimizde... : 

Dünyanin gelecegi Bizin ellimizde...

Dikkatli bir sekilde dinlediginiz için çok tesekkür ederiz.... : 

Dikkatli bir sekilde dinlediginiz için çok tesekkür ederiz....

authorStream Live Help