Witold Pilecki

Views:
 
Category: Entertainment
     
 

Presentation Description

No description available.

Comments

Presentation Transcript

WITOLD PILECKI : 

WITOLD PILECKI KANDYDAT NA PATRONA NASZEJ SZKOŁY

POSTAĆ ROTMISTRZA : 

POSTAĆ ROTMISTRZA Urodził się 13 maja 1901 roku w Ołońcu, zmarł 25 maja 1948 w Warszawie. Był rotmistrzem kawalerii Wojska Polskiego, a także współzałożycielem Tajnej Armii Polskiej oraz żołnierzem Armii Krajowej. Był również więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Zabito go 1948, a 1990 ten wyrok anulowano. Został kawalerem Orderu Orła Białego. Jako jeden z pierwszych tworzył raporty o Holokauście, zwane dalej Raportami Pileckiego.

Slide 3: 

PSEUDONIMY Witold, Druh, Tomasz Serafinski, Leon Bryjak, Jan Uznanski, Witold Smolinski. Roman Jezierski Ciekawostki W 1922 roku zaczął studiować na Uniwersytecie Poznańskim, na Wydziale Rolnym. Jednocześnie jednak zapisał się na studia na Uniwersytecie Stefana Batorego na Wydziale Sztuk Pięknych. Naukę tę jednak przerwał dość szybko. Zdążył on jednak odznaczyć się pod względem talentu, ponieważ w kościele w Krupie do dziś wiszą dwa jego obrazy. * Witold Pilecki przybrał wymyśloną tożsamość żołnierza Tomasza Serafińskiego i pod tym nazwiskiem organizował ruch oporu w jednym z obozów koncentracyjnych.

II wojna swiatowa : 

II wojna swiatowa Zaraz przed wojną został Pilecki ponownie zmobilizowany. Podczas kampanii wrześniowej był dowódcą plutonu w szwadronie kawalerii dywizyjnej 19 Dywizji Piechoty Armii "Prusy", a następnie w 41 Dywizji Piechoty na przedmościu rumuńskim. Dzięki niemu ułani zniszczyli 7 niemieckich czołgów, a także trzy samoloty. Resztkami sił, jego oddział walczył jako jednostka partyzancka. Rozwiązanie plutonu nastąpiło 17 października 1939 roku, po czym Witold stał się konspirantem. 11 listopada 1943 został awansowany do stopnia rotmistrza.

Obóz w Auschwitz : 

Obóz w Auschwitz Witold wymyślił plan przedostania się do niemieckiego obozu koncentracyjnego w 1940 roku. Przedstawił go swoim przełożonym, jego motywacją było zebranie informacji „od kuchni”, wywiadowczych, na temat tego jak funkcjonuje obóz i jakie są możliwości utworzenia ruchu oporu. W tamtych czasach tak naprawdę nie było na ten temat nic wiadomo. Podszył się więc pod polskiego żołnierza, wymyślił życiorys, od teraz był Tomaszem Serafińskim. Był to powód dla GESTAPO, aby go zesłać. 19 września 1940 roku znalazł się w środku łapanki przy alei Wojska Polskiego 40, gdzie de facto wywieszono pamiątkową tablicę. Dostał się więc, tak jak chciał, do obozu w Oświęcimiu. Trzy dni później już się tam znajdował. Otrzymał, jak wszyscy, numer – 4859 i od razu stał się głównym organizatorem konspiracji w tymże obozie. Znalazł odpowiednie osoby, zwerbował S. Duboisa, K. Dunikowskiego i B. Czecha.

Obóz w Auschwitz : 

Obóz w Auschwitz Będąc w obozie Pilecki pisał raporty dotyczące ludobójstwa. Przesyłał je regularnie do dowództwa w Warszawie. Czynił to przez komórkę „Anna” w Szwecji, a następnie przedostawały się na Zachód. Informacje były też przesyłane do kwatery Armii Krajowej dzięki uciekinierom obozowym. Tych ucieczek było kilka, a pomogał w nich właśnie Witold. Dzięki tej konspiracji, będąc jeszcze więźniem, został Pilecki awansowany do stopnia porucznika, przez generała Stefana Grota-Roweckiego.

Ucieczka z obozu : 

Ucieczka z obozu Witold Pilecki, wraz z dwoma współwięźniami ( Janem Redzejem i Edwardem Ciesielskim) uciekł z obozu w nocy z 26 na 27 kwietnia 1943 roku. Szli wzdłuż torów kolejowych, doszli do Soły oraz do Wisły. Znaleźli tam łódkę i przepłynęli rzekę. Poznali księdza i dostali od niego posiłek, a także przewodnika. Dotarli do Bochni przez Tyniec, okolice Wieliczki i Puszczę Niepołomicką. Tam też się ukrywali u rodziny Oborów. Gdy ruszyli dalej, dostali się do Nowego Wiśnicza i tam też Witold znalazł prawdziwego Tomasza Serafińskiego, który to skontaktował go z oddziałami Armii Krajowej. Przedstawił im wtedy projekt ataku na obóz. Plan ten jednak nie został zaakceptowany, ponieważ uznano go za nierealny, ponieważ samych SS-manów było około siedem tysięcy. 11 listopada 1943 awansowano go na rotmistrza.

Po wojnie... : 

Po wojnie... W 1945 roku Pilecki zorganizował siatkę wywiadowczą i zaczął zbierać informacje o sytuacji w Polsce, o żołnierzach Armii Krajowej a także drugiego Korpusu. Byli oni bowiem więźniami w obozach NKWD i deportowano ich na Syberię. Znalazł również trzy magazyny broni. Był też członkiem wywiadu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Publicznego, Ministerstwa Obrony Narodowej i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Generał Anders rozkazał mu opuścić Polskę, jednak na ten rozkaz nie zareagował. Groziło mu aresztowanie. Zastanawiał się nad skorzystaniem z amnestii w 1947, jednak finalnie stwierdził, że nie będzie się ujawniać.

Slide 9: 

8 maja 1947 został aresztowany. W areszcie był torturowany przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa (oprawcy z UB między innymi wyrwali mu paznokcie) . Rotmistrz Pilecki został oskarżony m.in. o: * nielegalne przekroczenie granicy     * posługiwanie się fałszywymi dokumentami     * nielegalne posiadanie broni palnej     * prowadzenie działalności szpiegowskiej na rzecz gen. Andersa * przygotowywanie zamachu na grupę dygnitarzy MBP (grupa ważnych ludzi Ministerstwa Bezpieczeństwa Publicznego) Losy Pileckiego po wojnie

Uniewinnienie : 

Uniewinnienie W 1990 roku prokuratorzy z Naczelnej Izby Prokuratury Wojskowej postanowili podjąć rewizję procesu rotmistrza Pileckiego. Tadeusz Płużański wywalczył anulowanie wyroków. Unieważnienie to nastąpiło 1 października 1990 roku. Pilecki został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. 28 maja 2009 r. Rada m.st. Warszawy nadała rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu pośmiertnie tytuł Honorowego Obywatela m.st. Warszawy w upamiętnieniu jego zasług dla Ojczyzny. Jest on patronem wielu instytucji i kilkudziesięciu szkół.

Dlaczego rotmistrz powinien zostac patronem naszej szkoly? : 

Dlaczego rotmistrz powinien zostac patronem naszej szkoly?

Slide 12: 

Pilecki wyznaczył stworzonej przez siebie organizacji  ZOW (Związek Organizacji Wojskowej) następujące cele:     * przekazywanie współwięźniom wiadomości z zewnątrz obozu,     * potajemne zdobywanie żywności i odzieży oraz jej rozdzielanie,     * przekazywanie wiadomości poza druty KL Auschwitz, Dobrowolnie zgłosił się do Auschwitz. Zbierał informacje o przeprowadzanym tam ludobójstwie. Tworzył raporty o Holokauście, zwane Raportami Pileckiego.

Odznaczenia : 

Odznaczenia Do roku 1989 wszelkie informacje o dokonaniach i losie rtm. Pileckiego podlegały w PRL cenzurze. Witold Pilecki został pośmiertnie odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski (1995) i Orderem Orła Białego (2006).

Slide 14: 

Jest patronem w zaledwie ok. 20 szkołach. "Dziś jest legendą Polski Walczącej z obu okupantami; legendą, która nie znajduje należnego blasku… w wolnej Polsce." Szczęśliwie w kilkunastu szkołach może pamiętać o nim, jako swoim patronie, nowe pokolenie Polaków okutych w powiciu, ale zrodzonych w wolności i dla wolności."

Slide 16: 

Wykonały Natalia Jagielska Ada Kaszuba Alicja Pawlaczek Natalia Obiegły Utwór w tle Tadek Firma Solo - Rotmistrz Pilecki Warto obejrzeć na youtube film pt “Śmierć Rotmistrza Pileckiego”

KONIEC : 

KONIEC

authorStream Live Help